Radio Białystok | Gość | dr Agnieszka Muzyk [wideo] - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży

23.05.2023, 07:18, akt. 11:32

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski
dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Z Agnieszką Muzyk rozmawia Adam Dąbrowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dobiegają końca tegoroczne matury - rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. W tym roku trwać będzie on trzy dni. We wtorek (23.05) uczniowie kończący szkoły podstawowe będą pisać część z języka polskiego, w środę z matematyki i w czwartek z wybranego języka obcego nowożytnego. 

Jak będzie wyglądać ten egzamin? Na co zdający muszą się przygotować, a czego wystrzegać? O tym z dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży dr Agnieszką Muzyk rozmawia Adam Dąbrowski.



Adam Dąbrowski: Prawie trzy tygodnie temu rozpoczęły się egzaminy maturalne. Te egzaminy dobiegają końca, dzisiaj ostatni dzień. Tymczasem zaczynają się egzaminy tych nieco młodszych uczniów, czyli egzamin ósmoklasisty. Jak on będzie wyglądał? 



dr Agnieszka Muzyk: Będzie 3-dniowy. Dzisiaj o godzinie 9:00 jest pierwszy egzamin - język polski. Jutro matematyka. W czwartek uczniowie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty w zakresie języka obcego nowożytnego.



Język polski trwa dwie godziny, tak samo pozostałe części? 



Nie, matematyka 100 minut, a język obcy nowożytny 90 minut. Oczywiście mówię tutaj o takim standardowym arkuszu, bez dostosowań oraz bez wydłużonego czasu. Oczywiście uczniowie mogą skorzystać z dostosowań, to należało wcześniej zgłosić do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Też obowiązuje przedłużony czas dla tych, dla których prawo polskie to przewiduje. Ten standardowy egzamin trwa 120 minut na języku polskim, 100 minut matematyka i 90 minut język obcy nowożytny. 



Pewnie w większości albo nawet we wszystkich szkołach uczniowie mieli już te egzaminy próbne i to nawet niejednokrotnie, także wiedzą, czego się spodziewać. 



Jesteśmy w stałym kontakcie ze szkołami, zarówno szkołami podstawowymi, jak i tymi, w których odbywa się jeszcze egzamin maturalny. Zarówno na tym etapie kształcenia podstawowego, jak i ponadpodstawowego było wiele różnych form przygotowania do egzaminów. Taką dominującą i znaczącą rolę odgrywają egzaminy próbne, które w opinii uczniów i ich rodziców są doskonałą formą przygotowania, oswojenia stresu i w ogóle tego przebiegu, ale też i zawartości merytorycznej egzaminów, zapoznanie z arkuszem, z technologią kodowania, potem z typami zadań, które występują.

Jestem też przekonana, że w szkołach uczniowie, realizując podstawę programową czy wymagania, które zostały określone jednoznacznie, też zapoznają się z materiałem. Pamiętajmy, że nauczyciele w jakiejś znaczącej części to też egzaminatorzy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Dzięki szkoleniom, które w ubiegłym roku były szczególnie niezwykle intensywne, zarówno szkolenia nowych egzaminatorów, jak i szkolenia tych, którzy już są w naszej bazie egzaminatorów. To spowodowało, że rzeczywiście bardzo wielu nauczycieli w naszym środowisku ma taką bardzo świeżą wiedzę. To jest bardzo ważne dla szkół, by w szkole było jak najwięcej egzaminatorów OKE. To są osoby świeżo przeszkolone do tego, co jest punktem ciężkości podczas egzaminów. 



Nie powiedzieliśmy jeszcze, ilu uczniów w województwie podlaskim do tego egzaminu przystępuje. 



Deklarację przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty złożyło około 15 tysięcy uczniów.



Pytam o to nie bez powodu dlatego, że jest to drugi rok, kiedy - jak to się popularnie mówi - półtora rocznika przystępuje do egzaminu. 



Tak, to jest drugi rok, gdy do egzaminu przystępuje półtora rocznika. To jest bardzo duża grupa uczniów. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna to również województwo warmińsko-mazurskie. Tam przystępuje prawie 20 tysięcy uczniów. To jest ostatni rok tak znaczącej populacji. 



Tego egzaminu nie można nie zdać, ale wyniki są ważne. Tymczasem to będzie konkurencja do szkoły średniej. 



Ten egzamin ma ogromną funkcję, użyję takiego brzydkiego słowa, ale selekcyjną. Dlatego, że szkoły ponadpodstawowe jako jedno z głównych kryteriów przyjęcia stosują wyniki egzaminów ósmoklasisty. I ponieważ rzeczywiście jest to półtora rocznika, szkoły nie są w stanie powiększyć swoich możliwości, jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy, zwiększyć liczbę klas czy nauczycieli, ale to może i dobrze. Najważniejsze jest to, by uczniowie znaleźli miejsca. W ubiegłym roku atmosfera była rzeczywiście do pewnego momentu napięta, ponieważ było zabieganie rodziców przede wszystkim o te miejsca w pożądanych liceach czy szkołach ponadpodstawowych. To jeszcze tylko ten rok. Bardzo ważne jest, żeby ten egzamin napisać rzeczywiście dobrze. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.



Jakie są ostatnie rady, żeby jak najlepiej napisać egzamin?



Zawsze o tym mówię i powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie i ze zrozumieniem, do końca. To jest wręcz takie najważniejsze zalecenie. Wiemy z lat poprzednich, że nawet na etapie egzaminu maturalnego gros błędów, które były popełniane, przez które uczniowie tracili ważne punkty, niestety swoje źródło miały w niedoczytaniu poleceń. 



Czytać do końca, uważnie, w skupieniu. 



Uważnie pisać, a potem jeszcze spokojnie sprawdzić, przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi. W pełnej koncentracji, do końca spędzić ten czas. 



Co wyrzucić z kieszeni, plecaka? 



W ogóle nie brać plecaka, torebki i przede wszystkim wyrzucić telefon. Mamy już je dno unieważnienie, ponieważ maturzyście wypadł telefon. To jest ogromnie przykra sytuacja na sali. Więc przede wszystkim pozbyć się telefonów komórkowych. 



Nie musi dzwonić, wystarczy, że jest i to już jest dyskwalifikacja. 



Szkoły bardzo się o to troszczą, by nie brać telefonów, ale pomimo tego zdarzają się corocznie jeszcze takie przypadki. W procedurze jest wyraźnie napisane, by nie wnosić sprzętu.



Wszystkim życzymy powodzenia. 



Życzymy przede wszystkim spokoju, zaufania do własnej wiedzy i umiejętności, które przecież przez tyle lat były nabywane. 



A ja jeszcze życzę i spokoju rodzicom. 



Zdecydowanie tak. Chciałabym jeszcze powiedzieć, że jeśli chodzi o ten ciąg egzaminów, to pierwszego czerwca rozpoczynamy również egzaminy zawodowe, które gdzieś ciągle umykają tej przestrzeni medialnej, a jest to potężny egzamin, który również przeprowadza Okręgowa Komisja Egzaminacyjna i tysiące osób zdają egzaminy zawodowe zarówno pisemne, jak i praktyczne.



| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Leszek Borysiewicz, fot. Joanna Szubzda

prof. Leszek Borysiewicz [wideo]

immunolog, były rektor Uniwersytetu Cambridge
2.06.2023

Dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat mogą już za darmo szczepić się przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą je zapisywać poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub za pośrednictwem infolinii.

fot. Marcin Gliński

Mateusz Adaszczyk

prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej
2.06.2023

- Przez cztery lata z powodu pandemii Juwenalia w Białymstoku nie były organizowane. Dziś to nowe otwarcie, nowa siła. Mieliśmy w sprzedaży 7 tysięcy karnetów - wszystkie się wyprzedały, więc zainteresowanie jest spore - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Białostockiej Mateusz Adaszczyk.

Mateusz Feszler, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Feszler [wideo]

przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
1.06.2023

"Działamy po to, aby głos młodych ludzi z całego naszego województwa był dobrze słyszany" - mówi Mateusz Feszler.


Ewelina Grygatowicz-Szumowska, fot. Marcin Mazewski

Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód
31.05.2023

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Kamil Kłysiński, mat. prywatne

Kamil Kłysiński [wideo]

z Ośrodka Studiów Wschodnich
30.05.2023

"Jest takie ryzyko, że presja migracyjna wzrośnie w najbliższym czasie. Jest absolutnie wrogi stosunek władz białoruskich do Polski" - mówił w Polskim Radiu Białystok Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Monika Kalicka

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
29.05.2023

Przed Jagiellonią budowa drużyny na kolejny sezon. Finansowo w klubie się nie przelewa, dlatego wiele będzie zależeć od rozmów z radą nadzorczą - mówi prezes Wojciech Pertkiewicz.


Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów w piłce nożnej
28.05.2023

W dniach 24 i 25 czerwca w Korycinie odbędzie się 7. edycja Swampions Soccer League, czyli Błotnej Ligi Mistrzów. To jedna z najbardziej oryginalnych imprez sportowych w naszym regionie.

Kaciaryna Dzierman, fot. Sylwia Krassowska

Kaciaryna Dzierman [wideo]

Białoruska Diaspora Białegostoku
26.05.2023

"Chcemy pokazać ludziom, że to, co się dzieje na Białorusi, to się nie skończyło. Nie możemy mówić o tym w czasie przeszłym. Nadal trwa terror, trwają represje" - mówi Kaciaryna Dzierman.

Marcin Ratajczak, fot. PRB

Marcin Ratajczak

współtwórca i właściciel firmy INURU
26.05.2023

Nowoczesna, innowacyjna firma to marzenie wielu osób. Jaką drogę trzeba pokonać, by ją stworzyć? Jakie trzeba mieć umiejętności i ile wyrzeczeń to kosztuje?


Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska, fot. Barbara Sokolińska

Dominika Dębska, Joanna Sikora i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
26.05.2023

- Polska szkoła reportażu jest zupełnie inna. (...) To jest dla nas zderzenie i możliwość konfrontacji tego, jak my postrzegamy sztukę reportażu radiowego i otworzenia się na inne formy - mówi o udziale w International Feature Conference AudioDocs w Reykjavíku na Islandii Joanna Sikora.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
25.05.2023

- Bardzo duża część zawodników to osoby, które startują raz w roku, właśnie w charytatywnej sztafecie Plum Ekiden. Nowością w tej edycji jest klasyfikacja rodzinna. Są jeszcze miejsca, można się zapisywać.

dr inż. Andrzej Chmielewski, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Andrzej Chmielewski [wideo]

prodziekan do spraw studenckich i kształcenia Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
25.05.2023

- Bezpieczeństwo dużych firm, ale i całego kraju zależy od tego, jak zachowujemy się my jako jednostki, bo przejęcie kontroli nad małym urządzeniem może być początkiem dalszych cyberataków.


Karol Zimnoch, fot. Marcin Gliński

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
24.05.2023

"Teraz, kiedy wchodzi ten program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to się okazuje, że te kredyty będą o wiele tańsze, więc więcej osób będzie stać po prostu na zakup mieszkania" - mówił w Polskim Radiu Białystok doradca kredytowy Karol Zimnoch.

gen. Andrzej Jakubaszek, fot. Sylwia Krassowska

gen. Andrzej Jakubaszek [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
23.05.2023

Prawie 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski odnotowała od początku roku Straż Graniczna. Pomimo wybudowanej zapory na granicy, Białorusini nadal podsycają kryzys migracyjny.

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

dr Agnieszka Muzyk [wideo]

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
23.05.2023

"Zawsze powtarzam, by czytać polecenia bardzo spokojnie, ze zrozumieniem i do końca. To jest najważniejsze zalecenie" - radzi dr Agnieszka Muzyk.


Źródło: archiwum prywatne Brygidy Dzidek

dr Brygida Dzidek

założycielka i prezeska Haptology
23.05.2023

Wirtualny świat pochłania nas coraz bardziej. Coraz więcej mówimy między innymi o sztucznej inteligencji i immersji. Czy niesie to za sobą zagrożenia?

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski [wideo]

były policjant z Komendy Głównej Policji, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
22.05.2023

"Nie wróci wolna amerykanka, anarchia na polskie drogi. To, że wrócimy do starego, sprawdzonego systemu naliczania punktów karnych, nie spowoduje wzrostu liczby wypadków" - mówi Marek Konkolewski.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk [wideo]

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
19.05.2023

"Będzie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne niż to, co jest w tej chwili" - tak o zakazie wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne ciężarówki na drogach ekspresowych i autostradach mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u Mirosław Oliferuk.


dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
18.05.2023

Waloryzacja świadczenia 500 plus do 800 plus może zapewnić PiS-owi utrzymanie swojego elektoratu - uważa socjolog dr Maciej Białous.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
17.05.2023

"Jesteśmy wielkim krajem, wielką gospodarką i nasz budżet jest coraz większy" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Henryk Wnorowski.

Siarhiej Vieramiejenka, fot. Joanna Szubzda

Siarhiej Vieramiejenka [wideo]

z białostockich struktur Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
16.05.2023

Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Swiatłany Cichanouskiej to bardzo ważny sygnał. To też motywacja dla całej białoruskiej opozycji, m.in. w obliczu doniesień o chorobie Aleksandra Łukaszenki - uważa Siarhiej Vieramiejenka.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
15.05.2023

Takie sytuacje jak przelot rosyjskiej rakiety, czy balonu z Białorusi mogą się wciąż zdarzać - mówił ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Bartnicki.

Mikołaj Pawlak, źródło: brpd.gov.pl

Mikołaj Pawlak [wideo]

Rzecznik Praw Dziecka
12.05.2023

"Sprawy dzieci wymagają natychmiastowej reakcji" - mówi Mikołaj Pawlak.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki [wideo]

senator PiS, były wiceminister rolnictwa
11.05.2023

- Rzadko mówi się o tym, że 80 proc. problemu, może nawet 90, to jest spadek cen zbóż na rynkach: światowym i europejskim. Natomiast w 10-20 proc. dołożył się do tego import z Ukrainy.


Bartosz Bezubik, fot. Barbara Sokolińska

Bartosz Bezubik [wideo]

prezes Zakładu Przemysłu Sklejek Biaform
10.05.2023

- Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku Bojar, tym bardziej na Dojlidach wniosek o utworzenie parku kulturowego nie zyska aprobaty stosownych instytucji - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Bartosz Bezubik.

fot. Marcin Gliński

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
9.05.2023

"Mlekovita, Mlekpol, Piątnica to są te firmy, które dzisiaj bez wątpienia są liderami nie tylko w naszym kraju, ale też świetnie sobie radzą w świecie" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Agnieszka Maliszewska.

Paweł Łatuszka, fot. Joanna Szubzda

Paweł Łatuszka [wideo]

były ambasador Białorusi w Polsce, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym
8.05.2023

- Tortury, kalectwo, aresztowania, wyroki ponad 20 lat więzienia. A Unia Europejska absolutnie nie reaguje. Co się powinno jeszcze wydarzyć, żeby sytuacja na Białorusi była w centrum uwagi? - pyta Paweł Łatuszka.


Marzena Paczuska, fot. Sylwia Krassowska

Marzena Paczuska [wideo]

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
5.05.2023

W drugim z rzędu badaniu słuchalności firmy Kantar Polska Radio Białystok utrzymuje drugie miejsce w stolicy Podlasia. Wyższą słuchalność od nas ma jedynie ogólnopolskie RMF FM.

Andrzej Chodkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Chodkiewicz [wideo]

zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą
5.05.2023

- Myślę, że ta inwestycja będzie służyć społeczności lokalnej - mówi Andrzej Chodkiewicz o Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli drodze wodnej, która ma połączyć Śniardwy z innymi jeziorami.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.05.2023

- Nie zawsze ocena w jednej szkole, jest porównywalna z oceną w drugiej szkole. Dlatego matura jest potrzebna - pozwala w sposób bardziej obiektywny spojrzeć na poziom wiedzy i umiejętności wszystkich uczniów - mówi wiceminister.


podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
28.04.2023

Przed nami pięć dni długiego, świątecznego weekendu. O czym musimy pamiętać, żeby była to prawdziwie bezpieczna majówka?

Katarzyna Turosieńska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Turosieńska

prezes oddziału podlaskiego Polskiej Izby Turystyki
28.04.2023

"My jesteśmy spragnieni podróżowania. Zbyt długo byliśmy pozamykani, siedzieliśmy w domu, to było bardzo ograniczające. Dodatkowo w naszym województwie mieliśmy jeszcze wykluczony pas przy strefie przygranicznej. W tę majówkę możemy podróżować już całkowicie bez przeszkód" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Katarzyna Turosieńska.

Cezary Kulesza, fot. Joanna Szubzda

Cezary Kulesza

Prezes PZPN
27.04.2023

Wygrana w sobotnim meczu z Wartą Poznań powinna zapewnić Jagiellonii bezpieczne miejsce w tabeli - mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, były szef Jagi, Cezary Kulesza, który odwiedził Białystok przy okazji konferencji organizowanej przez Podlaski Związek Piłki Nożnej.


Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
27.04.2023

"Jeżeli któryś z rosyjskich czy białoruskich sportowców podpisze deklarację, w ramach której będzie potępiał zbrodnie wojenne (...) to oczywiście tak, widzimy miejsce dla takiego sportowca w międzynarodowej społeczności sportowej".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
26.04.2023

Na jaki wzrost minimalnego wynagrodzenia możemy liczyć od przyszłego roku? - Myślę, że ciągle jest aktualna propozycja 4 tys. zł - mówi Józef Mozolewski.

gen. Romana Polko, źródło: archiwum prywatne

gen. Roman Polko

były dowódca jednostki wojskowej GROM
25.04.2023

"Budujemy technologie XXI wieku - kupujemy F-35, Himarsy, Abramsy, również będą te polskie produkty realizowane wspólnie z Koreą Południową. To wszystko wskazuje na to, że polska armia jest najnowocześniejsza na świecie. Nie ma w tym ani odrobiny przesady" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Roman Polko.




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok