Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

4.09.2023, 06:49, akt. 08:29

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W naszym regionie rozpoczyna go około 130 tysięcy osób. O tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Dzień dobry. Ma to być rok kontynuacji tego, co działo się w edukacji w poprzednich latach, nie powinno być dużych zmian - tak w skrócie można powiedzieć o rozpoczynającym się dziś nowym roku szkolnym. Rok kontynuacji, czyli jaki?


Dariusz Piontkowski: Spokojny. Mam nadzieję, że spokojny. Pojawił się jeden nowy przedmiot, ale który będzie raczej modyfikacją przedmiotu, który już wcześniej funkcjonował, to znaczy podstawy przedsiębiorczości. Tak dotąd ten przedmiot się nazywał, a od nowego roku będzie to biznes i zarządzanie. Chodziło nie tylko i wyłącznie o zmianę nazwy, ale także o wprowadzanie więcej elementów praktycznych, które pozwolą potem młodemu człowiekowi odnaleźć się i na rynku pracy, i ewentualnie założyć własną działalność gospodarczą.


Nowością w ramach tego przedmiotu będzie możliwość zdawania go na poziomie rozszerzonym. Dotąd takiej możliwości nie było. Czy to jest odpowiedź na potrzeby rynku pracy i też młodych ludzi, którzy rzeczywiście mają kreatywne i odważne myślenie o swojej przyszłości?


To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym, nie tylko i wyłącznie teoretycznym. Jak wygląda rynek, jak on funkcjonuje, jakie są przepisy, ale aby jak najwięcej elementów praktycznych się w tej nauce pojawiło.

Ten przedmiot właśnie taki ma być. Ma kłaść nacisk na praktyczne elementy, na elementy aktywizujące uczniów, a w ramach tej wersji rozszerzonej efektem ma być m.in. projekt, który uczniowie mają w ciągu lat nauki w szkole średniej stworzyć pod kierunkiem nauczyciela, projekt tworzony grupowo. Tak, jak się dzieje w biznesie, bo tam przecież jedna osoba wszystkiego nie robi, tylko jest to raczej praca projektowa.


A jeśli chodzi o nauczycieli? Pojawiają się informacje, że są braki kadrowe.


Informacje o tym, ile jest zgłoszeń na miejsca pracy w szkołach pojawiły się dopiero kilka lat temu. Wraz z reformami strukturalnymi pojawił się obowiązek informowania przez dyrektorów szkół, kuratorium o takich miejscach pracy, albo na cały etat, albo nawet na pojedyncze godziny. Dzięki temu od kilku lat mniej więcej wiemy, ile jest tego typu zgłoszeń. Czasami jest tak, że to ogłoszenie wisi jeden dzień lub dwa i dyrektor bardzo szybko znajduje nauczyciela, nie zawsze zdejmując jednocześnie informację o wolnym miejscu pracy.

W skali całego kraju takich zgłoszeń jest w tej chwili kilkanaście tysięcy, podobnie było w poprzednich latach. To trzeba zestawić z ogólną liczbą nauczycieli, których jest ok. 700 tys. w całym systemie edukacji w szkołach publicznych i niepublicznych. Jest to więc bardzo niewielka część, tym bardziej, że duża część tych ogłoszeń to są ogłoszenia o pracę nawet na pojedyncze godziny.

To dotyczy zwłaszcza pedagogów, psychologów, bo przypomnę, że od września tamtego roku wprowadzamy standaryzację zatrudnienia tych nauczycieli specjalistów. Chodzi nam o to, żeby w każdej szkole, czego dotąd nie było, pojawił się przynajmniej na kilka godzin nauczyciel pedagog, psycholog, który potrafi razem z nauczycielami rozwiązać problemy psychologiczne, pedagogiczne, wychowawcze, który potrafi udzielić pomocy uczniom, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne. I znalezienie np. na dwie godziny psychologa w szkole w miejscowości, która jest odległa od większego miasta o kilkadziesiąt kilometrów nie jest oczywiście łatwe, stąd tego typu wakatów jest w skali kraju kilka tysięcy.


Oczywiście, żeby zachęcić młodych ludzi do tego, żeby kształcili się w kierunku nauczycielskim na pewno potrzebne są pieniądze, oprócz tej pasji.


Trzeba rzeczywiście mieć pasję i lubić pracę z dziećmi i młodzieżą, bo bez tego nie da się w tym zawodzie pracować. Po drugie, staramy się rzeczywiście, by wynagrodzenia nauczycieli wzrastały, dlatego też co roku podwyższamy subwencję oświatową. W momencie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wpływ na to, co się dzieje w Polsce, subwencja wynosiła nieco ponad 40 mld zł. To są ogromne pieniądze, ale w ciągu tych prawie ośmiu lat zwiększyliśmy tę subwencję do 64,4 mld zł. Na 2024 rok przewidujemy kolejny bardzo mocny wzrost subwencji o kilkanaście miliardów złotych, do ponad 76 mld zł, może nawet uda się jeszcze więcej, tak, aby móc realizować kolejny etap podwyżek.

W ciągu tych ośmiu lat wzrost wynagrodzenia nauczyciela rozpoczynającego pracę wynosił ok. 76 proc., nauczycieli dyplomowanych i mianowanych ok. 47 proc. Na kolejny rok premier zapowiedział wzrost wynagrodzeń sfery budżetowej, w tym nauczycieli co najmniej o 12,3 proc. Ministerstwo edukacji i nauki stara się, by ten wzrost był jeszcze wyższy. Prowadzimy rozmowy, uważamy, że zwłaszcza nauczyciel rozpoczynający pracę powinien mieć jeszcze wyższe zarobki, tak, aby zachęcić ich do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Ale oczywiście nie zapominamy także o tych nauczycielach doświadczonych. Tu także chcemy, aby były poważne wzrosty wynagrodzenia.


I nowość, która od tego roku szkolnego będzie – tu już mówimy nie o nauczaniu, a pomaganiu w nauczaniu, czyli laptopy dla uczniów klas czwartych i bony na zakup laptopów dla nauczycieli.


Chcemy, aby szkoła była szkołą nowoczesną w tym sensie, że ma uczyć za pomocą nowoczesnych narzędzi. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem, to wyraźnie pokazała pandemia i nie chcemy, żeby np. komputer czy robot zastępował człowieka, ale nowoczesne narzędzia są już chyba czymś oczywistym. Trudno zachęcić młodego człowieka do zainteresowania jakimś przedmiotem, jeżeli nie używa się nowoczesnych narzędzi. Stąd uczniowie powinni takie narzędzia mieć do pracy codziennej, także pracy w domu i stąd pomysł, aby uczniowie klas IV, rozpoczynający już taką naukę przedmiotową, poważną można powiedzieć w szkole podstawowej mieli laptopy do użytku – w szkole bądź w domu, to w zależności od tego, jak nauczyciele będą chcieli to urządzenie wykorzystać.

Powinny ruszyć już niedługo dostawy komputerów do samorządów, bo to one wskazują miejsca, gdzie komputery mają być dostarczone, bądź do poszczególnych szkół lub też punktów zbiorczych, z których już potem przekażą te laptopy do uczniów. Te komputery będą własnością rodziców, chyba że rodzic nie będzie chciał, to wówczas będzie mógł podpisać umowę użyczenia. Przez pięć lat nie można tych komputerów sprzedać, oddać czy użyczyć komuś innemu.

Ale oczywistym jest, że nauczyciel też powinien mieć nowoczesne narzędzia pracy. O tym mówiły także związki zawodowe i my się z tym zgadzamy, stąd duże środki przeznaczamy na zakup komputerów dla nauczycieli, na bony na zakup, bo to nauczyciel będzie ostatecznie wybierał.


Dostaje bon i może dołożyć sobie więcej, jeżeli chce ten sprzęt jeszcze droższy kupić.


Tak jest. Ten bon będzie wynosił 2500 zł. Mamy nadzieję, że jesienią tego roku pierwsza część nauczycieli, zwłaszcza tych pracujących w klasach IV-VIII, tak, aby była pewnego rodzaju równoległość – uczniowie otrzymują laptopy i nauczyciele, którzy z nimi pracują także aby mieli podobne narzędzia do pracy.


Choć trudno w to uwierzyć, że wakacje się skończyły, to faktem jest, że dziś w naszym regionie rozpoczyna ok. 130 tys. uczniów. Efektywnej pracy, nauki i spokoju chyba przede wszystkim życzymy.


Mam nadzieję, że wszyscy wypoczęli w czasie wakacji – i uczniowie, i nauczyciele i teraz z chęcią wrócą do pracy. Miejmy nadzieję, że będzie to spokojny rok szkolny.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.


dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.


fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.


źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł Koalicji Obywatelskiej
24.05.2024

- Musimy zrobić wszystko, żeby nie było żadnych nielegalnych przekroczeń naszej granicy - to po pierwsze, a po drugie - żeby nasza granica była bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Krzysztof Truskolaski.

fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.


fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.

Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok