Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] - wiceminister edukacji i nauki

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki

4.09.2023, 06:49, akt. 08:29

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska
Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W naszym regionie rozpoczyna go około 130 tysięcy osób. O tym z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Dzień dobry. Ma to być rok kontynuacji tego, co działo się w edukacji w poprzednich latach, nie powinno być dużych zmian - tak w skrócie można powiedzieć o rozpoczynającym się dziś nowym roku szkolnym. Rok kontynuacji, czyli jaki?


Dariusz Piontkowski: Spokojny. Mam nadzieję, że spokojny. Pojawił się jeden nowy przedmiot, ale który będzie raczej modyfikacją przedmiotu, który już wcześniej funkcjonował, to znaczy podstawy przedsiębiorczości. Tak dotąd ten przedmiot się nazywał, a od nowego roku będzie to biznes i zarządzanie. Chodziło nie tylko i wyłącznie o zmianę nazwy, ale także o wprowadzanie więcej elementów praktycznych, które pozwolą potem młodemu człowiekowi odnaleźć się i na rynku pracy, i ewentualnie założyć własną działalność gospodarczą.


Nowością w ramach tego przedmiotu będzie możliwość zdawania go na poziomie rozszerzonym. Dotąd takiej możliwości nie było. Czy to jest odpowiedź na potrzeby rynku pracy i też młodych ludzi, którzy rzeczywiście mają kreatywne i odważne myślenie o swojej przyszłości?


To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym, nie tylko i wyłącznie teoretycznym. Jak wygląda rynek, jak on funkcjonuje, jakie są przepisy, ale aby jak najwięcej elementów praktycznych się w tej nauce pojawiło.

Ten przedmiot właśnie taki ma być. Ma kłaść nacisk na praktyczne elementy, na elementy aktywizujące uczniów, a w ramach tej wersji rozszerzonej efektem ma być m.in. projekt, który uczniowie mają w ciągu lat nauki w szkole średniej stworzyć pod kierunkiem nauczyciela, projekt tworzony grupowo. Tak, jak się dzieje w biznesie, bo tam przecież jedna osoba wszystkiego nie robi, tylko jest to raczej praca projektowa.


A jeśli chodzi o nauczycieli? Pojawiają się informacje, że są braki kadrowe.


Informacje o tym, ile jest zgłoszeń na miejsca pracy w szkołach pojawiły się dopiero kilka lat temu. Wraz z reformami strukturalnymi pojawił się obowiązek informowania przez dyrektorów szkół, kuratorium o takich miejscach pracy, albo na cały etat, albo nawet na pojedyncze godziny. Dzięki temu od kilku lat mniej więcej wiemy, ile jest tego typu zgłoszeń. Czasami jest tak, że to ogłoszenie wisi jeden dzień lub dwa i dyrektor bardzo szybko znajduje nauczyciela, nie zawsze zdejmując jednocześnie informację o wolnym miejscu pracy.

W skali całego kraju takich zgłoszeń jest w tej chwili kilkanaście tysięcy, podobnie było w poprzednich latach. To trzeba zestawić z ogólną liczbą nauczycieli, których jest ok. 700 tys. w całym systemie edukacji w szkołach publicznych i niepublicznych. Jest to więc bardzo niewielka część, tym bardziej, że duża część tych ogłoszeń to są ogłoszenia o pracę nawet na pojedyncze godziny.

To dotyczy zwłaszcza pedagogów, psychologów, bo przypomnę, że od września tamtego roku wprowadzamy standaryzację zatrudnienia tych nauczycieli specjalistów. Chodzi nam o to, żeby w każdej szkole, czego dotąd nie było, pojawił się przynajmniej na kilka godzin nauczyciel pedagog, psycholog, który potrafi razem z nauczycielami rozwiązać problemy psychologiczne, pedagogiczne, wychowawcze, który potrafi udzielić pomocy uczniom, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne. I znalezienie np. na dwie godziny psychologa w szkole w miejscowości, która jest odległa od większego miasta o kilkadziesiąt kilometrów nie jest oczywiście łatwe, stąd tego typu wakatów jest w skali kraju kilka tysięcy.


Oczywiście, żeby zachęcić młodych ludzi do tego, żeby kształcili się w kierunku nauczycielskim na pewno potrzebne są pieniądze, oprócz tej pasji.


Trzeba rzeczywiście mieć pasję i lubić pracę z dziećmi i młodzieżą, bo bez tego nie da się w tym zawodzie pracować. Po drugie, staramy się rzeczywiście, by wynagrodzenia nauczycieli wzrastały, dlatego też co roku podwyższamy subwencję oświatową. W momencie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wpływ na to, co się dzieje w Polsce, subwencja wynosiła nieco ponad 40 mld zł. To są ogromne pieniądze, ale w ciągu tych prawie ośmiu lat zwiększyliśmy tę subwencję do 64,4 mld zł. Na 2024 rok przewidujemy kolejny bardzo mocny wzrost subwencji o kilkanaście miliardów złotych, do ponad 76 mld zł, może nawet uda się jeszcze więcej, tak, aby móc realizować kolejny etap podwyżek.

W ciągu tych ośmiu lat wzrost wynagrodzenia nauczyciela rozpoczynającego pracę wynosił ok. 76 proc., nauczycieli dyplomowanych i mianowanych ok. 47 proc. Na kolejny rok premier zapowiedział wzrost wynagrodzeń sfery budżetowej, w tym nauczycieli co najmniej o 12,3 proc. Ministerstwo edukacji i nauki stara się, by ten wzrost był jeszcze wyższy. Prowadzimy rozmowy, uważamy, że zwłaszcza nauczyciel rozpoczynający pracę powinien mieć jeszcze wyższe zarobki, tak, aby zachęcić ich do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Ale oczywiście nie zapominamy także o tych nauczycielach doświadczonych. Tu także chcemy, aby były poważne wzrosty wynagrodzenia.


I nowość, która od tego roku szkolnego będzie – tu już mówimy nie o nauczaniu, a pomaganiu w nauczaniu, czyli laptopy dla uczniów klas czwartych i bony na zakup laptopów dla nauczycieli.


Chcemy, aby szkoła była szkołą nowoczesną w tym sensie, że ma uczyć za pomocą nowoczesnych narzędzi. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniem, to wyraźnie pokazała pandemia i nie chcemy, żeby np. komputer czy robot zastępował człowieka, ale nowoczesne narzędzia są już chyba czymś oczywistym. Trudno zachęcić młodego człowieka do zainteresowania jakimś przedmiotem, jeżeli nie używa się nowoczesnych narzędzi. Stąd uczniowie powinni takie narzędzia mieć do pracy codziennej, także pracy w domu i stąd pomysł, aby uczniowie klas IV, rozpoczynający już taką naukę przedmiotową, poważną można powiedzieć w szkole podstawowej mieli laptopy do użytku – w szkole bądź w domu, to w zależności od tego, jak nauczyciele będą chcieli to urządzenie wykorzystać.

Powinny ruszyć już niedługo dostawy komputerów do samorządów, bo to one wskazują miejsca, gdzie komputery mają być dostarczone, bądź do poszczególnych szkół lub też punktów zbiorczych, z których już potem przekażą te laptopy do uczniów. Te komputery będą własnością rodziców, chyba że rodzic nie będzie chciał, to wówczas będzie mógł podpisać umowę użyczenia. Przez pięć lat nie można tych komputerów sprzedać, oddać czy użyczyć komuś innemu.

Ale oczywistym jest, że nauczyciel też powinien mieć nowoczesne narzędzia pracy. O tym mówiły także związki zawodowe i my się z tym zgadzamy, stąd duże środki przeznaczamy na zakup komputerów dla nauczycieli, na bony na zakup, bo to nauczyciel będzie ostatecznie wybierał.


Dostaje bon i może dołożyć sobie więcej, jeżeli chce ten sprzęt jeszcze droższy kupić.


Tak jest. Ten bon będzie wynosił 2500 zł. Mamy nadzieję, że jesienią tego roku pierwsza część nauczycieli, zwłaszcza tych pracujących w klasach IV-VIII, tak, aby była pewnego rodzaju równoległość – uczniowie otrzymują laptopy i nauczyciele, którzy z nimi pracują także aby mieli podobne narzędzia do pracy.


Choć trudno w to uwierzyć, że wakacje się skończyły, to faktem jest, że dziś w naszym regionie rozpoczyna ok. 130 tys. uczniów. Efektywnej pracy, nauki i spokoju chyba przede wszystkim życzymy.


Mam nadzieję, że wszyscy wypoczęli w czasie wakacji – i uczniowie, i nauczyciele i teraz z chęcią wrócą do pracy. Miejmy nadzieję, że będzie to spokojny rok szkolny.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok