Radio Białystok | Gość | Marcin Marczak [wideo] - przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów

5.09.2023, 08:22, akt. 13:17

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Marcinem Marczakiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Program "Przyjazne Osiedle", czyli modernizację i rewitalizację osiedli, a także bloków z wielkiej płyty, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W takich budynkach miałyby być na przykład dobudowane windy, a przed nimi miałyby powstać dodatkowe miejsca parkingowe.

Jaka jest kondycja "wielkiej płyty" i jak wiele prac wymaga? O tym z przewodniczącym Podlaskiej Izby Architektów Marcinem Marczakiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Szacuje się, że w blokach z wielkiej płyty mieszka 8 milionów Polaków. W jakim stanie w pańskiej ocenie są te bloki? I jak się one mają do współczesnego budownictwa? Bo były budowane mniej więcej pół wieku temu. 


Marcin Marczak: Kondycja - taka fizyczna - bloków z wielkiej płyty na pewno może dawać wiele do życzenia. Natomiast urbanistycznie, planistycznie są to bardzo dobre rozwiązania. Te osiedla mają odpowiednie przewyższanie, odpowiednie odległości między budynkami. Czuć tę przestrzeń. Nawet jeśli popatrzymy na place zabaw, które możemy zauważyć na takich osiedlach, są to naprawdę bardzo duże przestrzenie, nieporównywalne z tym co teraz się buduje. 


Czyli nie jest to tzw. współcześnie "patodeweloperka"?

Nie. Wręcz przeciwnie, są to wzory do naśladowania. Jest wiele takich przykładów, nawet w naszym mieście, gdzie te założenia są bardzo trafione urbanistycznie, nie jest to takie budowanie na ścisk, nie jest to żadnego rodzaju "patodeweloperka". 

Takim pierwszym minusem, który przychodzi mi na myśl to miejsca parkingowe i układy komunikacyjne. W momencie kiedy te osiedla i bloki powstawały, nie przewidywano tak dużego natężenia, tak dużej ilości samochodów osobowych przypadających na jednego mieszkańca. Jeżeli chodzi o ich stan techniczny, to one obecnych norm, standardów niestety nie spełniają. Same bloki, jeżeli chodzi np. o ściany, o przegrody, izolacyjność termiczną. 


Czy warto w ogóle inwestować w wielką płytę i czy warto ją dostosowywać do współczesnych czasów? Czy może lepiej byłoby - mówiąc brzydko - "zaorać" bloki z wielkiej płyty, a zapewnić mieszkańcom nowe budownictwo?

Nie. Rewitalizacja blokowisk z wielkiej płyty to przede wszystkim aspekt społeczny. Podstawową rzeczą jest nie tylko poprawa kwestii technicznych, ale przede wszystkim aspekty społeczne jakie za tym idą. Czyli właśnie rewitalizacja tak naprawdę przestrzeni jakie one tworzą. Kwestie techniczne, budowlane są jak najbardziej istotne, ale muszą iść w parze z tym, jak tak naprawdę zagospodarujemy przestrzeń, która otacza te bloki. Na pewno ważne jest dostosowanie tych budynków, czyli zrobienie windy. 


To jest jeden z pomysłów. Czy jest to możliwe w bloku czteropiętrowym? W wielkiej płycie nie ma tych wind. To jest duży problem szczególnie dla osób starszych, dla osób z dziećmi. Czy to jest możliwe, dobudowanie chociażby zewnętrznej windy do takiego bloku?

Jak najbardziej. Być może nie wszędzie da się to zrobić. Tutaj mamy kwestie własnościowe, czy też może techniczne czasami. Natomiast możemy coś takiego zrobić, to nie muszą być takie windy jakie kojarzymy, czyli szyb windowy. Na wysokości czterech kondygnacji to może być tak naprawdę podnośnik dla osób niepełnosprawnych, który będzie łączył się z poziomem najwyższej kondygnacji, czy pozostałych kondygnacji. Technologia i technika poszła na tyle do przodu, że jesteśmy w stanie dostosować te budynki do obecnych parametrów. 


A w wieżowcach? Bo tam windy są, ale windy z jednej strony ciasne, z drugiej regularnie kontrolowane, ale jednak już wyeksploatowane. Czy tam można coś zmienić?

Z reguły te windy są lokalizowane gdzieś przy ścianach zewnętrznych. Czyli w tym wypadku mamy możliwość delikatnej rozbudowy, poszerzenia tego szybu - nie robienia tego kosztem mieszkań. Są już dobre przykłady wymiany wind, robienia ich szybszych. 

Tego się nie zrobi oczywiście z roku na rok. To jest proces. Sami widzimy jak bardzo te bloki się zmieniają. Mamy wymieniane okna, mamy robione izolacje. Spółdzielnie mieszkaniowe myślą o swoich mieszkańcach, więc starają się te bloki modernizować. Więc cały czas są te nakłady czynione. Natomiast myśląc o rewitalizacji musimy myśleć o dłuższym procesie. Tak jak w kwestiach biznesowych - nie może być sprint, to musi być maraton. Musi być dłuższa myśl, która docelowo stworzy nam przestrzenie, czy też miejsca, które będą zachęcać osoby, żeby tam się właśnie wprowadzały. 


Co do pomysłów, koncepcji, to jest jeszcze w planach termomodernizacja i panele fotowoltaiczne na dachach. Wielka płyta może być w ten sposób zagospodarowana, może być nowocześniejsza?

Oczywiście że tak. Mamy już przypadki rozwiązań w Polsce, gdzie nie tylko dachy są pokryte panelami fotowoltaicznymi, ale również balkony. Jest to dodatkowa powierzchnia, którą możemy zagospodarować. Oczywiście nie wszędzie da się to zrobić. Tutaj wiadomo, kluczową sprawą są strony świata no i odpowiednia infrastruktura. Myślę że w przypadku wielkiej płyty problemem byłoby instalowanie wentylacji mechanicznej czy jakiejś wymuszonej, ale nie jest to niemożliwe. 

Obecna technologia, obecna technika daje nam możliwości wyciśnięcia z tego jeszcze więcej. Tknięcia nowego życia w te obiekty. 


Wspomniał pan na początku o tych parkingach i przestrzeni między blokami. Faktycznie, tego miejsca jest nie za dużo. Jak tutaj ten problem rozwiązać? Czy da się w ogóle?

To co przychodzi mi do głowy to np. parkingi podziemne. Pod tą częścią rekreacyjną, gdzie nie mamy budynków. Bo samego budynku oczywiście nie jesteśmy w stanie podpiwniczyć. Możemy ingerować w to, co się dzieje pomiędzy. Natomiast tutaj jest pole do popisu, ponieważ odległości pomiędzy obiektami są dosyć znaczne. Możemy to śmiało zagospodarować. 


Czyli te place zabaw można wynieść na pierwszą kondygnację?

A pod spodem zrobić jeden poziom parkingu, bądź też dwa poziomy. Tak samo możemy znaleźć na danym osiedlu przestrzeń, gdzie takie parkingi możemy zrobić zbiorczo. Czyli możemy zrobić taki oddzielny budynek z parkingami wielopoziomowymi dla mieszkańców danego osiedla. 


Wśród planów są też rewitalizacja osiedli i tworzenie miejsc odpoczynku dla rodzin. Tutaj są dobre warunki i często takie miejsca na tych blokowiskach z wielkiej płyty już są. 

Tak, zgadza się. Miejsca odpoczynku są, ale są trochę zaniedbane. Często archaiczne, gdzie na przykład mamy boiska, czy wewnątrz bloku miejsca do gromadzenia odpadów. Jeżelibyśmy to zagospodarowali na nowo, jesteśmy w stanie wygospodarować na pewno fajną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową dla rodzin, dla dzieci, dla osób starszych. 

Tak samo wygląd tych bloków - on nie musi straszyć. On może przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone.

Tutaj mamy gwarancję, że nikt nam nie zepsuje ten przestrzeni. Nawet jeżeli ta przestrzeń nie zawsze jest dobra, nie zawsze jest wdzięczna, ma swoje jakieś minusy - to mamy tę gwarancję, że nikt nam tego nie zepsuje. 

Jeżeli znalazłyby się na to fundusze - tak jak wspomniałem - najważniejsze jest szersze spojrzenie. Nie można działać tutaj punktowo. To trzeba zaplanować, rozłożyć w czasie i realizować ten cel. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok