Radio Białystok | Gość | Marcin Marczak [wideo] - przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów

5.09.2023, 08:22, akt. 13:17

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Marcinem Marczakiem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Program "Przyjazne Osiedle", czyli modernizację i rewitalizację osiedli, a także bloków z wielkiej płyty, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W takich budynkach miałyby być na przykład dobudowane windy, a przed nimi miałyby powstać dodatkowe miejsca parkingowe.

Jaka jest kondycja "wielkiej płyty" i jak wiele prac wymaga? O tym z przewodniczącym Podlaskiej Izby Architektów Marcinem Marczakiem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Szacuje się, że w blokach z wielkiej płyty mieszka 8 milionów Polaków. W jakim stanie w pańskiej ocenie są te bloki? I jak się one mają do współczesnego budownictwa? Bo były budowane mniej więcej pół wieku temu. 


Marcin Marczak: Kondycja - taka fizyczna - bloków z wielkiej płyty na pewno może dawać wiele do życzenia. Natomiast urbanistycznie, planistycznie są to bardzo dobre rozwiązania. Te osiedla mają odpowiednie przewyższanie, odpowiednie odległości między budynkami. Czuć tę przestrzeń. Nawet jeśli popatrzymy na place zabaw, które możemy zauważyć na takich osiedlach, są to naprawdę bardzo duże przestrzenie, nieporównywalne z tym co teraz się buduje. 


Czyli nie jest to tzw. współcześnie "patodeweloperka"?

Nie. Wręcz przeciwnie, są to wzory do naśladowania. Jest wiele takich przykładów, nawet w naszym mieście, gdzie te założenia są bardzo trafione urbanistycznie, nie jest to takie budowanie na ścisk, nie jest to żadnego rodzaju "patodeweloperka". 

Takim pierwszym minusem, który przychodzi mi na myśl to miejsca parkingowe i układy komunikacyjne. W momencie kiedy te osiedla i bloki powstawały, nie przewidywano tak dużego natężenia, tak dużej ilości samochodów osobowych przypadających na jednego mieszkańca. Jeżeli chodzi o ich stan techniczny, to one obecnych norm, standardów niestety nie spełniają. Same bloki, jeżeli chodzi np. o ściany, o przegrody, izolacyjność termiczną. 


Czy warto w ogóle inwestować w wielką płytę i czy warto ją dostosowywać do współczesnych czasów? Czy może lepiej byłoby - mówiąc brzydko - "zaorać" bloki z wielkiej płyty, a zapewnić mieszkańcom nowe budownictwo?

Nie. Rewitalizacja blokowisk z wielkiej płyty to przede wszystkim aspekt społeczny. Podstawową rzeczą jest nie tylko poprawa kwestii technicznych, ale przede wszystkim aspekty społeczne jakie za tym idą. Czyli właśnie rewitalizacja tak naprawdę przestrzeni jakie one tworzą. Kwestie techniczne, budowlane są jak najbardziej istotne, ale muszą iść w parze z tym, jak tak naprawdę zagospodarujemy przestrzeń, która otacza te bloki. Na pewno ważne jest dostosowanie tych budynków, czyli zrobienie windy. 


To jest jeden z pomysłów. Czy jest to możliwe w bloku czteropiętrowym? W wielkiej płycie nie ma tych wind. To jest duży problem szczególnie dla osób starszych, dla osób z dziećmi. Czy to jest możliwe, dobudowanie chociażby zewnętrznej windy do takiego bloku?

Jak najbardziej. Być może nie wszędzie da się to zrobić. Tutaj mamy kwestie własnościowe, czy też może techniczne czasami. Natomiast możemy coś takiego zrobić, to nie muszą być takie windy jakie kojarzymy, czyli szyb windowy. Na wysokości czterech kondygnacji to może być tak naprawdę podnośnik dla osób niepełnosprawnych, który będzie łączył się z poziomem najwyższej kondygnacji, czy pozostałych kondygnacji. Technologia i technika poszła na tyle do przodu, że jesteśmy w stanie dostosować te budynki do obecnych parametrów. 


A w wieżowcach? Bo tam windy są, ale windy z jednej strony ciasne, z drugiej regularnie kontrolowane, ale jednak już wyeksploatowane. Czy tam można coś zmienić?

Z reguły te windy są lokalizowane gdzieś przy ścianach zewnętrznych. Czyli w tym wypadku mamy możliwość delikatnej rozbudowy, poszerzenia tego szybu - nie robienia tego kosztem mieszkań. Są już dobre przykłady wymiany wind, robienia ich szybszych. 

Tego się nie zrobi oczywiście z roku na rok. To jest proces. Sami widzimy jak bardzo te bloki się zmieniają. Mamy wymieniane okna, mamy robione izolacje. Spółdzielnie mieszkaniowe myślą o swoich mieszkańcach, więc starają się te bloki modernizować. Więc cały czas są te nakłady czynione. Natomiast myśląc o rewitalizacji musimy myśleć o dłuższym procesie. Tak jak w kwestiach biznesowych - nie może być sprint, to musi być maraton. Musi być dłuższa myśl, która docelowo stworzy nam przestrzenie, czy też miejsca, które będą zachęcać osoby, żeby tam się właśnie wprowadzały. 


Co do pomysłów, koncepcji, to jest jeszcze w planach termomodernizacja i panele fotowoltaiczne na dachach. Wielka płyta może być w ten sposób zagospodarowana, może być nowocześniejsza?

Oczywiście że tak. Mamy już przypadki rozwiązań w Polsce, gdzie nie tylko dachy są pokryte panelami fotowoltaicznymi, ale również balkony. Jest to dodatkowa powierzchnia, którą możemy zagospodarować. Oczywiście nie wszędzie da się to zrobić. Tutaj wiadomo, kluczową sprawą są strony świata no i odpowiednia infrastruktura. Myślę że w przypadku wielkiej płyty problemem byłoby instalowanie wentylacji mechanicznej czy jakiejś wymuszonej, ale nie jest to niemożliwe. 

Obecna technologia, obecna technika daje nam możliwości wyciśnięcia z tego jeszcze więcej. Tknięcia nowego życia w te obiekty. 


Wspomniał pan na początku o tych parkingach i przestrzeni między blokami. Faktycznie, tego miejsca jest nie za dużo. Jak tutaj ten problem rozwiązać? Czy da się w ogóle?

To co przychodzi mi do głowy to np. parkingi podziemne. Pod tą częścią rekreacyjną, gdzie nie mamy budynków. Bo samego budynku oczywiście nie jesteśmy w stanie podpiwniczyć. Możemy ingerować w to, co się dzieje pomiędzy. Natomiast tutaj jest pole do popisu, ponieważ odległości pomiędzy obiektami są dosyć znaczne. Możemy to śmiało zagospodarować. 


Czyli te place zabaw można wynieść na pierwszą kondygnację?

A pod spodem zrobić jeden poziom parkingu, bądź też dwa poziomy. Tak samo możemy znaleźć na danym osiedlu przestrzeń, gdzie takie parkingi możemy zrobić zbiorczo. Czyli możemy zrobić taki oddzielny budynek z parkingami wielopoziomowymi dla mieszkańców danego osiedla. 


Wśród planów są też rewitalizacja osiedli i tworzenie miejsc odpoczynku dla rodzin. Tutaj są dobre warunki i często takie miejsca na tych blokowiskach z wielkiej płyty już są. 

Tak, zgadza się. Miejsca odpoczynku są, ale są trochę zaniedbane. Często archaiczne, gdzie na przykład mamy boiska, czy wewnątrz bloku miejsca do gromadzenia odpadów. Jeżelibyśmy to zagospodarowali na nowo, jesteśmy w stanie wygospodarować na pewno fajną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową dla rodzin, dla dzieci, dla osób starszych. 

Tak samo wygląd tych bloków - on nie musi straszyć. On może przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone.

Tutaj mamy gwarancję, że nikt nam nie zepsuje ten przestrzeni. Nawet jeżeli ta przestrzeń nie zawsze jest dobra, nie zawsze jest wdzięczna, ma swoje jakieś minusy - to mamy tę gwarancję, że nikt nam tego nie zepsuje. 

Jeżeli znalazłyby się na to fundusze - tak jak wspomniałem - najważniejsze jest szersze spojrzenie. Nie można działać tutaj punktowo. To trzeba zaplanować, rozłożyć w czasie i realizować ten cel. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok