Radio Białystok | Gość | Jacek Sasin [wideo] - minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu

11.09.2023, 07:38, akt. 08:53

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska
Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Sasinem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących programów wyborczych poszczególnych partii. W miniony weekend konwencje programowe miały: PiS, PO, Nowa Lewica i Trzecia Droga.

O propozycjach Prawa i Sprawiedliwości ze swoim gościem - liderem podlaskiej listy tej partii do Sejmu Jackiem Sasinem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił osiem punktów programowych, które w waszej ocenie przysporzą wam największą liczbę wyborców.


Każdy z tych punktów jest ważny. To są zarówno sprawy bardzo duże, dotyczące można powiedzieć większości Polaków, tak jak chociażby zmiana 500+ na 800+, czyli można powiedzieć zupełnie nowy program, ale również pomysł czy propozycja emerytur stażowych. To jest coś, co wiem że jest oczekiwane przez bardzo wiele osób. Każdy z tych punktów ma swoje znaczenie, chociażby program „Lokalna półka”. To jest rzeczywiście taki program, który trafia i do rolników, bo pozwala im korzystniej sprzedać swoje produkty w pobliżu miejsca ich wytworzenia, ale jest również korzystny dla wszystkich Polaków, bo poszerzy nam możliwość dostępu do tego, co jest wizytówką Polski, czyli zdrowa, smaczna, ekologiczna żywność.


Ale będzie trochę karkołomny do zrealizowania, bo jednak te wielkie sieci handlowe mają swoje magazyny, z których dopiero towar rozprowadzają po Polsce.


No tak. Będą musiały sobie z tym jakoś poradzić. Właśnie o to chodzi, żeby wreszcie zrealizować to, co jest tak bardzo oczekiwane. Było oczekiwane również przez rolników wcześniej, my wprowadzaliśmy pewne rozwiązania, możliwości właśnie wstawiania do sklepów produktów bezpośrednio przez rolnika, skracania tego łańcucha pośredników. To oczywiście w pewnym sensie zadziałało, ale oczywiście ma pani rację w przypadku dużych sieci handlowych. Potrzebne są rozwiązania prawne i administracyjne – właśnie takie w tej chwili zamierzamy wprowadzić, żeby wszędzie, bez wyjątku to prawo obowiązywało.

My, wprowadzając duże programy społeczne chociażby, rozwiązaliśmy wiele problemów, które w Polsce narastały przez dziesięciolecia. Ubóstwo wśród dzieci – to się udało, o tym mówił pan prezes Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu. Udało się wejść do tej czołówki krajów, gdzie ten problem został rozwiązany. Dzisiaj rozwiązujemy już takie problemy sektorowe, jak chociażby właśnie ta kwestia wyżywienia w szpitalach – coś, co rzeczywiście wszyscy czują w Polsce, że trzeba z tym coś zrobić.

Ale te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków i to też trzeba wyraźnie powiedzieć. My mówimy, że nasz program jest bardzo szeroki, zakłada szybki rozwój, czyli również kontynuowanie wszystkich działań choćby proinwestycyjnych, wsparcia dla samorządów, dla Polski lokalnej, czyli generowania inwestycji, podnoszenia poziomu życia, podnoszenia poziomu wynagrodzeń Polaków, stworzenie nowych miejsc pracy. Ale z tym się wiąże kwestia bezpieczeństwa i tutaj znowu jest cały zestaw działań, które mamy w tej sprawie. I wreszcie trzeci można powiedzieć taki element tego fundamentu państwa, które chcemy budować – to jest kwestia zachowania naszej tożsamości i tutaj jest kwestia napływu nielegalnych imigrantów do Polski. Widzimy na zachodzie Europy, jak bardzo uderza w tożsamość tamtych społeczeństw tolerowanie takiego niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów, którzy z czasem próbują narzucać zastanej ludności swoje modele życia, swoją kulturę, swoje postrzeganie świata. My chcemy tego Polakom oszczędzić.


Ciekawym pomysłem wydaje się „Przyjazne osiedle”. Skąd pieniądze na remont tysięcy bloków z wielkiej płyty?


Pani redaktor, te pieniądze oczywiście będą pochodziły, tak jak w wielu naszych programach, z różnych źródeł. I budżet państwa, i różnego rodzaju fundusze, również środki europejskie.


Jak pan to już określił, wasz program opiera się na trzech filarach. To rozwój, zachowanie polskiej tożsamości i bezpieczeństwo. W kwestii bezpieczeństwa, szeroko pojętego – co proponuje PiS?


To bezpieczeństwo rzeczywiście ma wiele twarzy. Kiedy mamy wojnę na Ukrainie, kiedy jest tak wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa to rozwój polskiej armii jest jednym z najważniejszych zadań polskiego państwa. I to się będzie w dalszym ciągu działo – my w budżecie na przyszły rok zabezpieczyliśmy prawie 160 mld zł na polską armię. Jeśli odniesiemy to do budżetu sprzed ośmiu lat, początków naszych rządów, wtedy było to zaledwie 37 mld zł. Więc skok jest tutaj rzeczywiście ogromny.

Armia się powiększa – to już jest ponad 170 tys. żołnierzy, a osiem lat wcześniej było to niespełna 100 tys. Polska staje się krajem bezpiecznym w tym sensie, że żaden z naszych sąsiadów nie będzie mógł się poważyć na zburzenie naszego bezpieczeństwa wiedząc, że spotka go adekwatna odpowiedź. Bezpieczeństwo wewnętrzne – wzmacnianie policji, straży granicznej, ale również bezpieczeństwo energetyczne.

Mamy plan, który już realizujemy. Szybka transformacja energetyczna, oparta o dwa filary – energetykę jądrową – tutaj mamy już przecież plany budowy elektrowni atomowych, ale również małych reaktorów jądrowych, duże plany inwestycji w energetykę odnawialną, chociażby offshore, czyli wiatraki na Bałtyku. Ale chcę to bardzo mocno podkreślić – jednocześnie chcemy zachować tak długo, jak to będzie potrzeba ten fundament bezpieczeństwa energetycznego, jakim jest węgiel.


A na ile się tutaj z Unią Europejską porozumiecie?


Chyba jesteśmy właściwie w tej chwili porozumieni, dlatego że po pierwsze porozumieliśmy się, i to było najtrudniejsze, z naszymi partnerami społecznymi. Udało nam się doprowadzić do zgody, ugody społecznej z pracownikami sektora węglowego i sektora energetycznego, tej części sektora energetycznego opartego o węgiel.

Umówiliśmy się tutaj na tempo wygaszania tych gałęzi przemysłu, na zabezpieczenia społeczne dla tych grup pracowniczych. Mamy określone daty: 2049 rok w przypadku węgla. Przedłożyliśmy te nasze porozumienie społeczne w Komisji Europejskiej, prowadzimy cały czas rozmowy zmierzające do zaakceptowania tych projektów. Akceptacja Unii Europejskiej nie jest tu dla nas najważniejsza. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo społeczne pracowników tych sektorów. I niezależnie od tego, co nam Komisja Europejska będzie próbowała narzucić, to my tych zasad nie porzucimy.

I ostatnia rzecz – bezpieczeństwo społeczne. Programy społeczne, obniżenie wieku emerytalnego. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy w tym referendum również zabetonowali, można powiedzieć, ten wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Żeby nie przyszło nikomu do głowy za chwilę znowu przy tym majstrować.


Mówicie o szybkim rozwoju, o poziomie państw zachodnich ale na razie największą bolączką Polaków jest wciąż wysoka inflacja. Kiedy będzie poniżej 3 procent, bo eksperci wskazują, że po obniżce stóp procentowych czas na osiągnięcie tego wydłuża się?


My szczyt inflacji mamy już za sobą. Inflacja bardzo wyraźnie spadła. Dziś robimy wszystko, żeby ta inflacja do tych akceptowalnych poziomów, między innymi po to mrozimy ceny gazu czy energii elektrycznej, żeby właśnie poprzez wzrost cen energii nie powodować, że te ceny będą rosły.

Ta decyzja Rady Polityki Pieniężnej ma swoje uzasadnienie, ponieważ sytuacja nigdy nie jest czarno-biała. To nie jest tak, że z jednej strony jest tylko inflacja i konieczność jej zduszania, a z drugiej strony nie ma żadnych negatywnych skutków. To jest taka próba wypośrodkowania tych działań, czyli z jednej strony ta obniżka nie jest na tyle duża, żeby rozniecić inflację na nowo czy spowolnić, zahamować wręcz proces jej spadku, ale z drugiej strony chcemy też dać ulgę kredytobiorcom. Chcemy również poprzez obniżenie cen kredytów stymulować rynek.


W czym pomocny będzie Zjednoczonej Prawicy nowy koalicjant, Paweł Kukiz? Czy jego oczekiwania programowe wpisują się w waszą wizję Polski?


Tutaj można powiedzieć, że każdy głos się liczy, więc każda szabla, że tak powiem, która chce się przyłączyć do tego obozu Zjednoczonej Prawicy, a która podpisuje się pod naszym programem, pod naszą wizją Polski jest jak najbardziej mile widziana.

Mamy wiele wspólnego z Pawłem Kukizem…


Chociażby referenda.


Chociażby referenda, ale też zdecydowaliśmy się zaakceptować oczekiwania programowe Pawła Kukiza, np. kwestię sędziów pokoju czy zmiany ordynacji wyborczej. Nam jest bliski taki pogląd zwiększenia udziału obywateli w zarządzaniu państwem. Udowadniamy to dzisiaj proponując referendum.

To jest również takie starcie dwóch wizji Polski – Polski wolności i demokracji, którą reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość i tej Polski, która chce wolności i demokracji, ale tylko dla wybranych, tylko dla tych, którzy popierają Platformę Obywatelską, popierają dzisiejszą totalną opozycję, a wszyscy inni mają być wykluczeni. Wszyscy, którzy mają inne zdanie, oni prawa do wolności i demokracji nie mają.


A co jeszcze zrobi PiS, by referendum było wiążące?


Możemy tylko mówić o tym Polakom, że to jest ważne. Polacy muszą po prostu poczuć, że tu chodzi nie o jakąś grę partyjną, o walkę polityczną. Tu chodzi o realny spór o przyszłość Polski. I ten spór jest. My mamy zupełnie odmienną wizję Polski niż ma opozycja, zarówno ta liberalna, czyli liberalno-lewicowa Platforma Obywatelska, Lewica, PSL, Hołownia, jak i ta spod znaku Konfederacji.

To są zupełnie odmienne wizje Polski. My nie wybieramy tylko między jednymi politykami a drugimi, pomiędzy jedną partią a drugą. My wybieramy między bardzo konkretnymi wizjami Polski. Nasi konkurenci z Konfederacji proponują jakąś nowoczesną formę darwinizmu, czyli kraju dla młodych, zdrowych i bogatych, gdzie wszyscy ci, którzy są troszkę mniej zdrowi, młodzi i bogaci de facto będą zepchnięci na margines społeczny i pozbawieni jakiejkolwiek ochrony kogokolwiek, czyli jakby powrót do takiego drapieżnego kapitalizmu w XIX-wiecznym wydaniu.


Czyli po takich słowach nie ma szans na to, żeby Zjednoczona Prawica weszła ewentualnie w koalicję z Konfederacją?


Ja mam nadzieję, że żadne koalicje nie będą nam potrzebne, to znaczy że Polacy po raz trzeci powierzą nam sprawowanie władzy w Polsce.


A jaką wizję Polski wybierzemy, przekonamy się 15 października – wtedy będą wybory parlamentarne i referendum. 
W najbliższych dniach w Polskim Radiu Białystok będziemy też mówić o programach wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy. Zaprosiliśmy do naszej rozgłośni liderów podlaskich list w wyborach do parlamentu: Krzysztofa Truskolaskiego z Koalicji Obywatelskiej, Szymona Hołownię z Polski 2050 z koalicji Trzecia Droga, Krzysztofa Bosaka z Konfederacji i Pawła Krutula z Nowej Lewicy.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok