Radio Białystok | Gość | Jacek Sasin [wideo] - minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu

11.09.2023, 07:38, akt. 08:53

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska
Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Jackiem Sasinem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących programów wyborczych poszczególnych partii. W miniony weekend konwencje programowe miały: PiS, PO, Nowa Lewica i Trzecia Droga.

O propozycjach Prawa i Sprawiedliwości ze swoim gościem - liderem podlaskiej listy tej partii do Sejmu Jackiem Sasinem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawił osiem punktów programowych, które w waszej ocenie przysporzą wam największą liczbę wyborców.


Każdy z tych punktów jest ważny. To są zarówno sprawy bardzo duże, dotyczące można powiedzieć większości Polaków, tak jak chociażby zmiana 500+ na 800+, czyli można powiedzieć zupełnie nowy program, ale również pomysł czy propozycja emerytur stażowych. To jest coś, co wiem że jest oczekiwane przez bardzo wiele osób. Każdy z tych punktów ma swoje znaczenie, chociażby program „Lokalna półka”. To jest rzeczywiście taki program, który trafia i do rolników, bo pozwala im korzystniej sprzedać swoje produkty w pobliżu miejsca ich wytworzenia, ale jest również korzystny dla wszystkich Polaków, bo poszerzy nam możliwość dostępu do tego, co jest wizytówką Polski, czyli zdrowa, smaczna, ekologiczna żywność.


Ale będzie trochę karkołomny do zrealizowania, bo jednak te wielkie sieci handlowe mają swoje magazyny, z których dopiero towar rozprowadzają po Polsce.


No tak. Będą musiały sobie z tym jakoś poradzić. Właśnie o to chodzi, żeby wreszcie zrealizować to, co jest tak bardzo oczekiwane. Było oczekiwane również przez rolników wcześniej, my wprowadzaliśmy pewne rozwiązania, możliwości właśnie wstawiania do sklepów produktów bezpośrednio przez rolnika, skracania tego łańcucha pośredników. To oczywiście w pewnym sensie zadziałało, ale oczywiście ma pani rację w przypadku dużych sieci handlowych. Potrzebne są rozwiązania prawne i administracyjne – właśnie takie w tej chwili zamierzamy wprowadzić, żeby wszędzie, bez wyjątku to prawo obowiązywało.

My, wprowadzając duże programy społeczne chociażby, rozwiązaliśmy wiele problemów, które w Polsce narastały przez dziesięciolecia. Ubóstwo wśród dzieci – to się udało, o tym mówił pan prezes Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu. Udało się wejść do tej czołówki krajów, gdzie ten problem został rozwiązany. Dzisiaj rozwiązujemy już takie problemy sektorowe, jak chociażby właśnie ta kwestia wyżywienia w szpitalach – coś, co rzeczywiście wszyscy czują w Polsce, że trzeba z tym coś zrobić.

Ale te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków i to też trzeba wyraźnie powiedzieć. My mówimy, że nasz program jest bardzo szeroki, zakłada szybki rozwój, czyli również kontynuowanie wszystkich działań choćby proinwestycyjnych, wsparcia dla samorządów, dla Polski lokalnej, czyli generowania inwestycji, podnoszenia poziomu życia, podnoszenia poziomu wynagrodzeń Polaków, stworzenie nowych miejsc pracy. Ale z tym się wiąże kwestia bezpieczeństwa i tutaj znowu jest cały zestaw działań, które mamy w tej sprawie. I wreszcie trzeci można powiedzieć taki element tego fundamentu państwa, które chcemy budować – to jest kwestia zachowania naszej tożsamości i tutaj jest kwestia napływu nielegalnych imigrantów do Polski. Widzimy na zachodzie Europy, jak bardzo uderza w tożsamość tamtych społeczeństw tolerowanie takiego niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów, którzy z czasem próbują narzucać zastanej ludności swoje modele życia, swoją kulturę, swoje postrzeganie świata. My chcemy tego Polakom oszczędzić.


Ciekawym pomysłem wydaje się „Przyjazne osiedle”. Skąd pieniądze na remont tysięcy bloków z wielkiej płyty?


Pani redaktor, te pieniądze oczywiście będą pochodziły, tak jak w wielu naszych programach, z różnych źródeł. I budżet państwa, i różnego rodzaju fundusze, również środki europejskie.


Jak pan to już określił, wasz program opiera się na trzech filarach. To rozwój, zachowanie polskiej tożsamości i bezpieczeństwo. W kwestii bezpieczeństwa, szeroko pojętego – co proponuje PiS?


To bezpieczeństwo rzeczywiście ma wiele twarzy. Kiedy mamy wojnę na Ukrainie, kiedy jest tak wiele zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa to rozwój polskiej armii jest jednym z najważniejszych zadań polskiego państwa. I to się będzie w dalszym ciągu działo – my w budżecie na przyszły rok zabezpieczyliśmy prawie 160 mld zł na polską armię. Jeśli odniesiemy to do budżetu sprzed ośmiu lat, początków naszych rządów, wtedy było to zaledwie 37 mld zł. Więc skok jest tutaj rzeczywiście ogromny.

Armia się powiększa – to już jest ponad 170 tys. żołnierzy, a osiem lat wcześniej było to niespełna 100 tys. Polska staje się krajem bezpiecznym w tym sensie, że żaden z naszych sąsiadów nie będzie mógł się poważyć na zburzenie naszego bezpieczeństwa wiedząc, że spotka go adekwatna odpowiedź. Bezpieczeństwo wewnętrzne – wzmacnianie policji, straży granicznej, ale również bezpieczeństwo energetyczne.

Mamy plan, który już realizujemy. Szybka transformacja energetyczna, oparta o dwa filary – energetykę jądrową – tutaj mamy już przecież plany budowy elektrowni atomowych, ale również małych reaktorów jądrowych, duże plany inwestycji w energetykę odnawialną, chociażby offshore, czyli wiatraki na Bałtyku. Ale chcę to bardzo mocno podkreślić – jednocześnie chcemy zachować tak długo, jak to będzie potrzeba ten fundament bezpieczeństwa energetycznego, jakim jest węgiel.


A na ile się tutaj z Unią Europejską porozumiecie?


Chyba jesteśmy właściwie w tej chwili porozumieni, dlatego że po pierwsze porozumieliśmy się, i to było najtrudniejsze, z naszymi partnerami społecznymi. Udało nam się doprowadzić do zgody, ugody społecznej z pracownikami sektora węglowego i sektora energetycznego, tej części sektora energetycznego opartego o węgiel.

Umówiliśmy się tutaj na tempo wygaszania tych gałęzi przemysłu, na zabezpieczenia społeczne dla tych grup pracowniczych. Mamy określone daty: 2049 rok w przypadku węgla. Przedłożyliśmy te nasze porozumienie społeczne w Komisji Europejskiej, prowadzimy cały czas rozmowy zmierzające do zaakceptowania tych projektów. Akceptacja Unii Europejskiej nie jest tu dla nas najważniejsza. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo społeczne pracowników tych sektorów. I niezależnie od tego, co nam Komisja Europejska będzie próbowała narzucić, to my tych zasad nie porzucimy.

I ostatnia rzecz – bezpieczeństwo społeczne. Programy społeczne, obniżenie wieku emerytalnego. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy w tym referendum również zabetonowali, można powiedzieć, ten wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Żeby nie przyszło nikomu do głowy za chwilę znowu przy tym majstrować.


Mówicie o szybkim rozwoju, o poziomie państw zachodnich ale na razie największą bolączką Polaków jest wciąż wysoka inflacja. Kiedy będzie poniżej 3 procent, bo eksperci wskazują, że po obniżce stóp procentowych czas na osiągnięcie tego wydłuża się?


My szczyt inflacji mamy już za sobą. Inflacja bardzo wyraźnie spadła. Dziś robimy wszystko, żeby ta inflacja do tych akceptowalnych poziomów, między innymi po to mrozimy ceny gazu czy energii elektrycznej, żeby właśnie poprzez wzrost cen energii nie powodować, że te ceny będą rosły.

Ta decyzja Rady Polityki Pieniężnej ma swoje uzasadnienie, ponieważ sytuacja nigdy nie jest czarno-biała. To nie jest tak, że z jednej strony jest tylko inflacja i konieczność jej zduszania, a z drugiej strony nie ma żadnych negatywnych skutków. To jest taka próba wypośrodkowania tych działań, czyli z jednej strony ta obniżka nie jest na tyle duża, żeby rozniecić inflację na nowo czy spowolnić, zahamować wręcz proces jej spadku, ale z drugiej strony chcemy też dać ulgę kredytobiorcom. Chcemy również poprzez obniżenie cen kredytów stymulować rynek.


W czym pomocny będzie Zjednoczonej Prawicy nowy koalicjant, Paweł Kukiz? Czy jego oczekiwania programowe wpisują się w waszą wizję Polski?


Tutaj można powiedzieć, że każdy głos się liczy, więc każda szabla, że tak powiem, która chce się przyłączyć do tego obozu Zjednoczonej Prawicy, a która podpisuje się pod naszym programem, pod naszą wizją Polski jest jak najbardziej mile widziana.

Mamy wiele wspólnego z Pawłem Kukizem…


Chociażby referenda.


Chociażby referenda, ale też zdecydowaliśmy się zaakceptować oczekiwania programowe Pawła Kukiza, np. kwestię sędziów pokoju czy zmiany ordynacji wyborczej. Nam jest bliski taki pogląd zwiększenia udziału obywateli w zarządzaniu państwem. Udowadniamy to dzisiaj proponując referendum.

To jest również takie starcie dwóch wizji Polski – Polski wolności i demokracji, którą reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość i tej Polski, która chce wolności i demokracji, ale tylko dla wybranych, tylko dla tych, którzy popierają Platformę Obywatelską, popierają dzisiejszą totalną opozycję, a wszyscy inni mają być wykluczeni. Wszyscy, którzy mają inne zdanie, oni prawa do wolności i demokracji nie mają.


A co jeszcze zrobi PiS, by referendum było wiążące?


Możemy tylko mówić o tym Polakom, że to jest ważne. Polacy muszą po prostu poczuć, że tu chodzi nie o jakąś grę partyjną, o walkę polityczną. Tu chodzi o realny spór o przyszłość Polski. I ten spór jest. My mamy zupełnie odmienną wizję Polski niż ma opozycja, zarówno ta liberalna, czyli liberalno-lewicowa Platforma Obywatelska, Lewica, PSL, Hołownia, jak i ta spod znaku Konfederacji.

To są zupełnie odmienne wizje Polski. My nie wybieramy tylko między jednymi politykami a drugimi, pomiędzy jedną partią a drugą. My wybieramy między bardzo konkretnymi wizjami Polski. Nasi konkurenci z Konfederacji proponują jakąś nowoczesną formę darwinizmu, czyli kraju dla młodych, zdrowych i bogatych, gdzie wszyscy ci, którzy są troszkę mniej zdrowi, młodzi i bogaci de facto będą zepchnięci na margines społeczny i pozbawieni jakiejkolwiek ochrony kogokolwiek, czyli jakby powrót do takiego drapieżnego kapitalizmu w XIX-wiecznym wydaniu.


Czyli po takich słowach nie ma szans na to, żeby Zjednoczona Prawica weszła ewentualnie w koalicję z Konfederacją?


Ja mam nadzieję, że żadne koalicje nie będą nam potrzebne, to znaczy że Polacy po raz trzeci powierzą nam sprawowanie władzy w Polsce.


A jaką wizję Polski wybierzemy, przekonamy się 15 października – wtedy będą wybory parlamentarne i referendum. 
W najbliższych dniach w Polskim Radiu Białystok będziemy też mówić o programach wyborczych Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy. Zaprosiliśmy do naszej rozgłośni liderów podlaskich list w wyborach do parlamentu: Krzysztofa Truskolaskiego z Koalicji Obywatelskiej, Szymona Hołownię z Polski 2050 z koalicji Trzecia Droga, Krzysztofa Bosaka z Konfederacji i Pawła Krutula z Nowej Lewicy.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Grzegorz Kuczyński i Przemysław Sajewski, fot. Marcin Gliński

Przemysław Sajewski i Grzegorz Kuczyński

biegacz i prezes Fundacji Białystok Biega
29.09.2023

Po raz czwarty w Supraślu odbędzie się impreza biegowa Bison Ultra Trail.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB
29.09.2023

"Pojemność Europy jest ograniczona. Nie łudźmy się - także możliwości adaptacyjne. One się powoli wyczerpują, a tak naprawdę ten kryzys migracyjny chyba dopiero narasta" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekspert ds. bezpieczeństwa z UwB, prof. Daniel Boćkowski.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki
28.09.2023

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.


Piotr Koszarek, fot. Marcin Gliński

Piotr Koszarek [wideo]

lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców
27.09.2023

- Jesteśmy jako jedyne ugrupowanie pierwszą siłą w tych wyborach, która startuje poza systemem partyjnym, poza tymi partiami, które istnieją i są już w parlamencie - mówi lider podlaskiej listy Bezpartyjnych Samorządowców Piotr Koszarek.

Paweł Krutul, fot. Sylwia Krassowska

Paweł Krutul [wideo]

lider podlaskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Sejmu
26.09.2023

"Chcemy powtórzyć wynik, który był cztery lata temu. Mamy apetyt i nadzieję na drugi mandat w woj. podlaskim" - mówi Paweł Krutul.

Krzysztof Bosak, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

lider podlaskiej listy Konfederacji w wyborach do Sejmu
25.09.2023

- Wydaje mi się, że nie mamy dowodów na to, że zachęty finansowe kształtują dzietność. (...) Dzietność jest rzeczą w dużej mierze uwarunkowaną kulturowo, a politycy nie mają obecnie zbyt dużego wpływu na kulturę - mówi Bosak.


Janusz Wojciechowski, fot. Marcin Gliński

Janusz Wojciechowski [wideo]

komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa
22.09.2023

"Nigdy nie było tak dużej pomocy finansowej dla rolników w historii Polski i w całej Unii Europejskiej" - mówi Janusz Wojciechowski.

prof. Oksana Wojciuk, fot. Marcin Gliński

prof. Oksana Wojciuk [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2023

"Myślę, że stosunek Ukraińców do Polaków się nie zmienia. Polska stała się drugim domem dla Ukraińców i wielu wciąż tutaj mieszka" - mówiła w Polskim Radiu Białystok profesor Oksana Wojciuk.

Daniel Czyżewski

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
20.09.2023

- Te warunki są tak szerokie, niewymagające, że załapie się na nie zdecydowana większość odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi o warunkach uzyskania dodatkowej obniżki cen energii elektrycznej Daniel Czyżewski.


prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan wydziału stosunków międzynarodowych UwB, ekspert ds. bezpieczeństwa
19.09.2023

- To bardzo dziwna gra Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen - wbrew interesowi państw UE, co jest pewną sytuacją kuriozalną i bezprecedensową - zadecydowała o tym, że nie będzie wspierać interesu państw członkowskich, tylko będzie wspierać interes Ukrainy.

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska, fot. Dominik Lubowicki

Dominika Dębska i Aleksandra Sadokierska

Dziennikarki Polskiego Radia Białystok uhonorowane na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2023
18.09.2023

- Dla sukcesu w reportażu najważniejsza jest ciekawość drugiego człowieka - mówiła Dominika Dębska.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

lider podlaskiej listy kandydatów do Sejmu Trzeciej Drogi, przewodniczący Polski 2050
18.09.2023

W Polskim Radiu Białystok przedstawiamy programy wyborcze ogólnopolskich komitetów wyborczych. Dziś powiemy o propozycjach Trzeciej Drogi - Koalicji Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.


Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes ŁKS-u Juvenia Białystok
17.09.2023

"Nie ma żadnego podejrzenia o doping ze strony Natalii, a jedynie o niezmienione terminy i godziny, w których może przyjechać kontroler. (...) Jeżeli spojrzeć na całe to zamieszanie logicznie, to sprawa jest absurdalna, a niesie za sobą tak wielkie konsekwencje. (...) Miejmy nadzieję, że władze międzynarodowej federacji przychylą się do prośby i pisma, które tworzy polski związek i ta kara zostanie cofnięta."

fot. Piotr Pietruczuk

Aleksandra Budlewska i Bartosz Szolc

organizatorzy XII Podlaskiego Marszu dla Życia
15.09.2023

XII Podlaski Marsz dla Życia przejdzie w niedzielę (17.09) ulicami Białegostoku. Jego hasło to „Dzieci Przyszłością Polski”.

dr Piotr Popławski, fot. Barbara Sokolińska

dr Piotr Popławski [wideo]

kierownik Działu Projektów Edukacyjnych i Kulturalnych Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
15.09.2023

- Trzeba pamiętać, że deportacje, które Sowieci gotowali Polakom w roku 1940 i 1941 dotknęły nie tylko dorosłych, ale też całych rodzin - z dziećmi, z osobami starszymi - mówi dr Piotr Popławski.


Marzena Paczuska, fot. Joanna Szubzda

Marzena Paczuska

z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
14.09.2023

- Z dużym niepokojem obserwuję, że dziennikarze i media wchodzą bardzo ostro w rolę stronników i wojowników poszczególnych stron sporu politycznego. Dziennikarze nie są od emocjonowania się, dziennikarze są od relacjonowania.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski [wideo]

lider podlaskiej listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu
14.09.2023

"Proponujemy konkretne rozwiązania dla Polaków, aby po wyborach mogli się z nich cieszyć" - mówi Krzysztof Truskolaski.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
13.09.2023

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.


foto: Monika Kalicka

dr hab. Adam Gendźwiłł

politolog, socjolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Fundacji Batorego
12.09.2023

"Kampania wyborcza w tym roku jest bardzo spolaryzowana. To jest trochę pochodną tego, jak wygląda polityka w Polsce. Ona jest coraz gorętsza jeśli chodzi o taką temperaturę sporu" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr hab. Adam Gendźwiłł.

Jacek Sasin, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin [wideo]

minister aktywów państwowych, lider podlaskiej listy PiS do Sejmu
11.09.2023

- Te osiem punktów programowych nie wyczerpuje naszej oferty dla Polaków - mówi o programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.09.2023

"Dożynki wojewódzkie są sposobem na integrację całej społeczności wiejskiej, rolników, producentów. Chcemy też pokazać ludziom z miasta, jaka jest podlaska wieś" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Barbara Sokolińska

Jarosław Zieliński [wideo]

poseł Prawa i Sprawiedliwości
7.09.2023

- Budowa pewnych odcinków tej drogi rozpocznie się już niebawem, być może już nawet za kilka dni - mówi Jarosław Zieliński o budowie trasy ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.09.2023

"Niestety w ostatnim roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba ludności naszego województwa spadła" - mówi Dorota Wyszkowska.

fot. Marcin Gliński

Marcin Marczak [wideo]

przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów
5.09.2023

"Bloki z wielkiej płyty nie muszą straszyć. One mogą przykuwać wzrok, dawać cień i to było założenie tych dawnych czasów, kiedy te bloki powstawały. To była jakaś wizja, to był jakiś pomysł. Obecnie deweloper nie myśli szerzej, po prostu chce wycisnąć maksa z działki i te działki ma też bardzo ograniczone" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący Podlaskiej Izby Architektów Marcin Marczak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
4.09.2023

- To był postulat wielu środowisk gospodarczych, które uważały, że trzeba większą uwagę zwrócić na naukę ekonomii, ale w takim aspekcie praktycznym - mówi o wprowadzeniu nowego przedmiotu szkolnego - biznes i zarządzanie Dariusz Piontkowski.

dr inż. Maciej Kłopotowski, fot. Sylwia Krassowska

dr inż. Maciej Kłopotowski

z Politechniki Białostockiej
1.09.2023

50 lat temu Białystok i ówczesne województwo białostockie stało się na kilka dni najważniejszym miejscem w Polsce. Wszystko to z powodu Centralnych Dożynek, jakie peerelowska władza postanowiła zorganizować właśnie w stolicy naszego regionu.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
29.08.2023

Nie żyje już 14 osób zakażonych bakterią legionella. Liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali wzrosła do 153.


Stanisław Żaryn, źródło: www.gov.pl

Stanisław Żaryn [wideo]

zastępca ministra koordynatora służb specjalnych
28.08.2023

"Mamy do czynienia z serią incydentów, która częściowo destabilizuje ruch pociągów. Musimy sprawdzić, czy to zbieg okoliczności, czy mówimy o operacjach zaplanowanych przez służby Federacji Rosyjskiej" - mówi Stanisław Żaryn.

fot. Marcin Gliński

Józef Mozolewski

25.08.2023

Lista emerytur pomostowych może być powiększona o kolejne zawody - zapowiada przewodniczący podlaskiej Solidarności.

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Jedynak i Marek Gajewski

dyrektor białostockiego oddziału IPN i autor biogramu generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego
24.08.2023

- Przed wojną generał Ludwik Kmicic-Skrzyński był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobistości garnizonu Białystok, jako dowódca Brygady Kawalerii "Białystok". Swój szlak bojowy zakończył w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj, jako bohater narodowy, wraca do Polski - mówi dr Marek Jedynak.


fot. Marcin Gliński

Mieczysław Baszko

poseł, prezes Krajowego Zrzeszenia LZS
24.08.2023

1500 zawodników z całej Polski rywalizować będzie w najbliższych dniach w Białymstoku i w Łapach. Rozpoczynają się 26. Ogólnopolskie Igrzyska LZS.

Elżbieta Baron, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Baron

zastępca dyrektora ds. projektów kulturalno-edukacyjnych i badawczych Narodowego Centrum Kultury
23.08.2023

Przed nami Wschód Kultury – Inny Wymiar w Białymstoku. Z tej okazji przez kilka dni w stolicy Podlasia będą specjalne koncerty, wystawy, pokazy filmowe i warsztaty. 

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Mariusz Bartoszewicz i Wojciech Antczak

Akademia koszykówki "Młode Żubry"
14.08.2023

Nabór jest ciągły i dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Działająca w Białymstoku akademia koszykówki "Młode Żubry" zachęca do udziału w zajęciach nawet już kilkuletnie dzieci.


Michał Wiśniewski, źródło: www.gov.pl

Michał Wiśniewski

wiceminister obrony narodowej
11.08.2023

Do 2026 roku Polska będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie - mówi gość Polskiego Radia Białystok - wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
9.08.2023

Jaka będzie ta kampania? Na pewno krótka. A to dlatego, że na 15 października prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych. Wtedy wybierać będziemy posłów i senatorów na nową kadencję - w województwie podlaskim to łącznie 17 osób (14 posłów i trzech senatorów). Do 6 września poznamy listy kandydatów.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert. ds. bezpieczeństwa
2.08.2023

- Incydent z białoruskimi śmigłowcami to akcja mająca zmusić nas do określonych działań, pewnego rodzaju prowokacja. Białorusinom zależało na tym, aby nas przetestować.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok