Radio Białystok | Gość | Kamil Bortniczuk - minister sportu i turystyki

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki

28.09.2023, 08:19, akt. 08:35

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydowanie sprzeciwił się przywróceniu do międzynarodowej rywalizacji rosyjskich drużyn do lat 17. Wcześniej zgodził się na to Komitet Wykonawczy UEFA. Między innymi o próbie przywrócenia rosyjskich sportowców do zmagań międzynarodowych mówiliśmy w porannej rozmowie w Polskim Radiu Białystok.

Z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem rozmawiał Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Zacznijmy od cytatu. "Jeśli rosyjskie drużyny narodowe będą dopuszczone do rozgrywek, to nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować. To jedyna słuszna decyzja". To reakcja prezesa PZPN Cezarego Kuleszy na oświadczenie Komitetu Wykonawczego UEFA, który to dopuszcza rosyjskie drużyny młodzieżowe do lat 17. w piłce nożnej. 

Kamil Bortniczuk: Ja się z tym oświadczeniem zgadzam. My od początku staliśmy na czele tej barykady, którą stawialiśmy rosyjskim sportowcom w kontekście wojny i możliwości reprezentowania ich kraju na międzynarodowych arenach sportowych. Tutaj wówczas - o ile dobrze pamiętam - na przełomie lutego i marca ubiegłego roku prezes Kulesza i PZPN też podjęli odpowiednie decyzje. Pamiętamy że przecież mieliśmy grać baraż z Rosją o wejście do Mistrzostw Świata w Katarze, odmówiliśmy tego występu. W ślad za tym inne kraje również odmówiły. 

Tutaj zachowaliśmy się tak jak trzeba. Z tego co wiem, już Anglicy wcześniej zapowiedzieli też bojkot takich meczów z udziałem reprezentacji Rosji. 

Wolny świat - cywilizowany, demokratyczny musi powiedzieć "nie" tego typu praktykom i tutaj nic nie zmienia, że dotyczy to grup młodzieżowych, a może i wręcz przeciwnie. Młodzież powinna chłonąć dobre wzorce, więc na młodzieży nie powinniśmy takich haniebnych rozwiązań testować. Jak ktoś ma odwagę - niech mówi o dorosłych reprezentacjach, a nie próbuje tylnymi drzwiami, krok po kroku zaczynać od młodzieży, która aż tak mocno nie interesuje przeciętnego kibica, ale ma to właśnie budować podłoże pod to, żeby w przyszłości takie decyzje dotyczyły również dorosłej piłki. Cieszę się, że tak jak trzeba zachował się PZPN i prezes Cezary Kulesza. 


Nawet bez hymnu, nawet bez flagi? To jest też niedopuszczalne?

Ja uważam, że tak. Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata po tym, czego dopuszczają się na Ukrainie. Zbrodnicze praktyki nie licują w żaden sposób ze szlachetną rywalizacją, ze szlachetnym wymiarem sportu. 


Dwie ważne decyzje ogłoszone przez premiera i przez prezydenta. Mistrzostwa świata w siatkówce na pewno będą w Polsce, być może uda się nawet zorganizować igrzyska olimpijskie. 

Tak. Pozyskaliśmy prawo do organizacji mistrzostw świata w siatkówce w roku 2027. Przypomnę, że w ubiegłym roku mieliśmy również mistrzostwa świata w siatkówce, które zabraliśmy Rosjanom właśnie. To nawiązanie do poprzedniego pytania pana redaktora. Polska siatkówką stoi. My mamy świetne relacje ze Światową Federacją Siatkarską. Dzięki też świetnej współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i prezesem Sebastianem Świderskim potrafimy skutecznie zabiegać o to, żeby właśnie w Polsce odbywały się mistrzostwa. Polska słynie nie tylko ze zdolności organizacji tego typu imprez na najwyższym poziomie, ale też absolutnie rewelacyjnej atmosfery na trybunach podczas takich imprez, którą gwarantują najlepsi na świecie, polscy kibice. 


A igrzyska olimpijskie? To jest po prostu próba zaistnienia w świecie międzynarodowego sportu? Czy wierzycie w to, że faktycznie uda się te igrzyska zorganizować?

Ja nie widzę żadnego powodu, żebyśmy mieli w to nie wierzyć. Wierzę w to. Uważam że jesteśmy już krajem na takim poziomie rozwoju gospodarczego, rozwoju społecznego, że musimy mierzyć w absolutnie ambitne projekty, szczególnie, że my udowadniamy każdą imprezą międzynarodowej społeczności sportowej, że warto na nas stawiać, że jesteśmy sprawdzonym w bojach dobrym partnerem w organizacji tego typu imprez. I to dotyczy zarówno chociażby mistrzostw świata w siatkówce, ale my w Polsce w ubiegłym roku zorganizowaliśmy 76 imprez rangi mistrzostw świata, mistrzostw Europy i pucharu świata w różnych dyscyplinach jeżeli chodzi o sport seniorski i młodzieżowy. A w tym roku zorganizujemy tych imprez co najmniej 84. Jeden i drugi rok są rekordem. 

Każda ta impreza to jest doświadczenie, które zdobywamy. Każda ta impreza to jest kolejny dowód na to, że jesteśmy sprawdzonym, zweryfikowanym, dobrym organizatorem takich imprez. Do tego dodajmy igrzyska europejskie, które zorganizowaliśmy w tym roku, które były największą tegoroczną imprezą sportową w Europie, a jednocześnie największą imprezą sportową multidyscyplinarną w historii Polski, którą zorganizowaliśmy w sposób bardzo dobry z perspektywy tego co się liczy, w kontekście starania o igrzyska. Czyli zapewnienia zaplecza, hospitality, wioski olimpijskiej, wybudowania odpowiedniej liczby obiektów sportowych na których można z powodzeniem rywalizować. Myślę że na świecie nikt - poza niektórymi maruderami z Polski - nie będzie kwestionował naszych kompetencji do tego, aby organizować igrzyska olimpijskiej. 


Trzymamy za to kciuki. Przechodzimy do spraw ministerialnych w ujęciu regionalnym. W całej Polsce - także w województwie podlaskim działa już program Sportowe Talenty. Jak po tym pilotażu oceniacie wprowadzenie tego programu, choć na efekty przyjdzie pewnie poczekać?

Tak, na efekty przyjdzie poczekać. Ten program ma dwie funkcjonalności. Najpierw o pilotażu. Pilotaż był realizowany w dwóch województwach - lubelskim i opolskim i miał na celu przede wszystkim sprawdzenie od strony technicznej systemu, który zbudowaliśmy pod kątem tego programu. Chodziło o wyłapanie pewnych błędów, niedociągnięć w kontekście chociażby samego zaplanowania testów, czasu ich realizacji, obiektów potrzebnych do tego, wymiaru tych testów - jakie powinny mieć miejsce, jakie nie powinny. Wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski z pilotażu, przeprogramowaliśmy drobne kwestie. To pokazało, że program jest trafiony. 

Od pierwszego września, czyli od tego roku szkolnego realizujemy ten program już w całej Polsce. On realny wymiar w postaci testów fizycznie przeprowadzonych będzie miał na przełomie marca i kwietnia. Bo zgodnie z regulacjami właśnie w marcu i kwietniu wszystkie te testy mają być przeprowadzone.

Raz w roku wszyscy uczniowie wszystkich polskich szkół zostaną poddani czterem podstawowym testom badającym zdolności motoryczne polskiej młodzieży. To szybkość, wytrzymałość, skoczność i siła. Wyniki tych testów będą przez nauczycieli wprowadzone do specjalnie zbudowanej przez nas bazy danych, gdzie zanonimizowane będą dostępne dla przedstawicieli polskiego sportu, klubów sportowych. I tutaj uruchamia się pierwsza funkcjonalność, czyli wyławianie talentów. Prostym algorytmem będzie można zadać pytanie czy na danym terenie, w danej gminie, w danym powiecie jest uczeń, który na przykład o dwadzieścia czy trzydzieści procent wyżej skacze, szybciej biega, jest bardziej wytrzymały. 

Te algorytm pokaże gdzie są tacy uczniowie. Jeżeli klub będzie zainteresowany pozyskaniem kontaktu do takiego ucznia, będzie mógł za pośrednictwem szkoły uzyskać zgodę rodziców. Będzie mógł zaproponować dziecku dalszy rozwój, treningi i to jest ten komponent wyławiania talentów motorycznych. Natomiast drugi komponent, który rzeczywiście będzie skutki przynosił za dziesięć, piętnaście, dwadzieścia lat to jest potężna baza statystyczna. To jest wiedza, na podstawie której będą mogli moi następcy programować polityki społeczne, zakres interwencji w odniesieniu do polskiej młodzieży. Będą widzieli jak na dłoni, co się zmienia, jak zmienia się sprawność np. ucznia piątej klasy na przestrzeni pięciu, dziesięciu, piętnastu lat. Czy wymaga to interwencji, czy jest to zróżnicowane lokalnie. To podstawowe narzędzie do tego, żeby prowadzić w tym zakresie politykę opartą na wiedzy a nie na emocjach czy na tym, że komuś się coś wydaje. 


Genialne w swojej prostocie wydaje się to rozwiązanie. Ciśnie się na usta pytanie, dlaczego dopiero teraz?

To jest rozwiązanie, które podpatrzyliśmy u Słoweńców szukając odpowiedzi na pytanie jak to robią Słoweńcy, że będąc tak mało licznym narodem mają tak stosunkowo liczne sukcesy sportowe i tak liczne reprezentacje, chociażby w różnego rodzaju sportach zespołowych. Wyciągnęliśmy wniosek, że właśnie ten program - on się nazywa na Słowenii Slofit - jest źródłem ich sukcesów w tym zakresie.

Wprowadzenie go w tym zakresie dzisiaj nie było łatwe. Nie wszyscy dzisiaj rozumieją potrzebę testowania. Niektórzy twierdzą, że lekcje wychowania fizycznego powinny być fakultatywne, nie doceniając walorów ruchu, walorów aktywności dla przyszłego pokolenia, dla dzieci. Ja uważam, że akurat lekcje wychowania fizycznego są dzisiaj jednymi z najważniejszych lekcji w szkole. W żaden sposób nie powinna waga tych lekcji, podejście do nich, sposób oceniania odbiegać od nauczania matematyki, języki polskiego, chemii czy fizyki. Wszystkim nam zależy na tym, aby naród polski był tworzony przez młodych, silnych, zdrowych, wysportowanych, kompetentnych społecznie ludzi. 


A żeby ta młodzież miała gdzie się rozwijać ruchowo, sportowo, powstają hale. Hale Olimpia - program rozwijany również w województwie podlaskim. 

Tak, to jest program, który jest rozwijany równomiernie w całej Polsce. Największy program rozwoju infrastruktury sportowej w historii Polski w budżecie dwóch miliardów złotych. To jest budżet określony jasno w uchwale Rady Ministrów, to jest program wieloletni. Cel mamy jeden - przy każdej polskiej szkole ma być funkcjonalna, nowoczesna sala sportowa, która ma umożliwić prowadzenie tam zajęć wychowania fizycznego. Niestety ciągle przy wielu szkołach, szczególnie w mniejszych miejscowościach takiej sali gimnastycznej nie ma. Dla tych samorządowców, którzy prowadzą takie szkoły jest właśnie program Olimpia. Budżet dwóch miliardów złotych pozwala na wybudowanie minimum tysiąca takich obiektów. 

Dziś już mogę powiedzieć, że grubo ponad pięćset projektów zostało ocenionych pozytywnie, więc przy ponad pięciuset polskich szkołach takie obiekty z całą pewnością powstaną. 


W kontekście hali - co z halą widowiskowo-sportową w Białymstoku?

Jest taki wniosek złożony przez jedną z uczelni wyższych. Jeśli przyjdzie czas, żeby komunikować rozstrzygnięcia w ramach naboru w tym konkursie, to oczywiście będziemy to robić. 

Ja jestem na stanowisku, że w każdym mieście wojewódzkim hala widowiskowo-sportowa powinna powstać, więc i Białystok musi się swojej doczekać. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.


prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.


KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.

Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.


fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.

Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.


fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.


Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.


fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.


fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.

fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.


Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.


Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej
25.10.2023

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.


dr Tomasz Grześ, fot. Sylwia Krassowska

dr Tomasz Grześ [wideo]

z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej
24.10.2023

"Profil zaufany nie jest na zawsze, trzeba go odnawiać, podobnie jak dowód osobisty. Ważny jest przez 3 lata" - mówi dr Tomasz Grześ.

Alicja Łepkowska-Gołaś, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Łepkowska-Gołaś

nowo wybrana posłanka KO
23.10.2023

- To jednocześnie satysfakcja, przyjemność, ale i ogromne brzemię odpowiedzialności, zwłaszcza że jestem jedyną posłanką z Ziemi Łomżyńskiej. Jest mnóstwo pracy do wykonania, jest mnóstwo zobowiązań, mnóstwo spraw do rozstrzygnięcia.

Tomasz Kleszczewski i Marcin Kozłowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Kleszczewski i Marcin Kozłowski

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
23.10.2023

Zaczynamy kolejną edycję Niebieskiego Mikrofonu. - Zgłoszenia przyjmujemy od muzyków, którzy związani są z województwem podlaskim, którzy nawet niekoniecznie tu mieszkają, ale stąd pochodzą i chcą się z tą ziemią utożsamiać. Jeżeli chodzi o stylistykę, to też się nie ograniczamy.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok