Radio Białystok | Gość | Kamil Bortniczuk - minister sportu i turystyki

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki

28.09.2023, 08:19, akt. 08:35

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydowanie sprzeciwił się przywróceniu do międzynarodowej rywalizacji rosyjskich drużyn do lat 17. Wcześniej zgodził się na to Komitet Wykonawczy UEFA. Między innymi o próbie przywrócenia rosyjskich sportowców do zmagań międzynarodowych mówiliśmy w porannej rozmowie w Polskim Radiu Białystok.

Z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem rozmawiał Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Zacznijmy od cytatu. "Jeśli rosyjskie drużyny narodowe będą dopuszczone do rozgrywek, to nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować. To jedyna słuszna decyzja". To reakcja prezesa PZPN Cezarego Kuleszy na oświadczenie Komitetu Wykonawczego UEFA, który to dopuszcza rosyjskie drużyny młodzieżowe do lat 17. w piłce nożnej. 

Kamil Bortniczuk: Ja się z tym oświadczeniem zgadzam. My od początku staliśmy na czele tej barykady, którą stawialiśmy rosyjskim sportowcom w kontekście wojny i możliwości reprezentowania ich kraju na międzynarodowych arenach sportowych. Tutaj wówczas - o ile dobrze pamiętam - na przełomie lutego i marca ubiegłego roku prezes Kulesza i PZPN też podjęli odpowiednie decyzje. Pamiętamy że przecież mieliśmy grać baraż z Rosją o wejście do Mistrzostw Świata w Katarze, odmówiliśmy tego występu. W ślad za tym inne kraje również odmówiły. 

Tutaj zachowaliśmy się tak jak trzeba. Z tego co wiem, już Anglicy wcześniej zapowiedzieli też bojkot takich meczów z udziałem reprezentacji Rosji. 

Wolny świat - cywilizowany, demokratyczny musi powiedzieć "nie" tego typu praktykom i tutaj nic nie zmienia, że dotyczy to grup młodzieżowych, a może i wręcz przeciwnie. Młodzież powinna chłonąć dobre wzorce, więc na młodzieży nie powinniśmy takich haniebnych rozwiązań testować. Jak ktoś ma odwagę - niech mówi o dorosłych reprezentacjach, a nie próbuje tylnymi drzwiami, krok po kroku zaczynać od młodzieży, która aż tak mocno nie interesuje przeciętnego kibica, ale ma to właśnie budować podłoże pod to, żeby w przyszłości takie decyzje dotyczyły również dorosłej piłki. Cieszę się, że tak jak trzeba zachował się PZPN i prezes Cezary Kulesza. 


Nawet bez hymnu, nawet bez flagi? To jest też niedopuszczalne?

Ja uważam, że tak. Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata po tym, czego dopuszczają się na Ukrainie. Zbrodnicze praktyki nie licują w żaden sposób ze szlachetną rywalizacją, ze szlachetnym wymiarem sportu. 


Dwie ważne decyzje ogłoszone przez premiera i przez prezydenta. Mistrzostwa świata w siatkówce na pewno będą w Polsce, być może uda się nawet zorganizować igrzyska olimpijskie. 

Tak. Pozyskaliśmy prawo do organizacji mistrzostw świata w siatkówce w roku 2027. Przypomnę, że w ubiegłym roku mieliśmy również mistrzostwa świata w siatkówce, które zabraliśmy Rosjanom właśnie. To nawiązanie do poprzedniego pytania pana redaktora. Polska siatkówką stoi. My mamy świetne relacje ze Światową Federacją Siatkarską. Dzięki też świetnej współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i prezesem Sebastianem Świderskim potrafimy skutecznie zabiegać o to, żeby właśnie w Polsce odbywały się mistrzostwa. Polska słynie nie tylko ze zdolności organizacji tego typu imprez na najwyższym poziomie, ale też absolutnie rewelacyjnej atmosfery na trybunach podczas takich imprez, którą gwarantują najlepsi na świecie, polscy kibice. 


A igrzyska olimpijskie? To jest po prostu próba zaistnienia w świecie międzynarodowego sportu? Czy wierzycie w to, że faktycznie uda się te igrzyska zorganizować?

Ja nie widzę żadnego powodu, żebyśmy mieli w to nie wierzyć. Wierzę w to. Uważam że jesteśmy już krajem na takim poziomie rozwoju gospodarczego, rozwoju społecznego, że musimy mierzyć w absolutnie ambitne projekty, szczególnie, że my udowadniamy każdą imprezą międzynarodowej społeczności sportowej, że warto na nas stawiać, że jesteśmy sprawdzonym w bojach dobrym partnerem w organizacji tego typu imprez. I to dotyczy zarówno chociażby mistrzostw świata w siatkówce, ale my w Polsce w ubiegłym roku zorganizowaliśmy 76 imprez rangi mistrzostw świata, mistrzostw Europy i pucharu świata w różnych dyscyplinach jeżeli chodzi o sport seniorski i młodzieżowy. A w tym roku zorganizujemy tych imprez co najmniej 84. Jeden i drugi rok są rekordem. 

Każda ta impreza to jest doświadczenie, które zdobywamy. Każda ta impreza to jest kolejny dowód na to, że jesteśmy sprawdzonym, zweryfikowanym, dobrym organizatorem takich imprez. Do tego dodajmy igrzyska europejskie, które zorganizowaliśmy w tym roku, które były największą tegoroczną imprezą sportową w Europie, a jednocześnie największą imprezą sportową multidyscyplinarną w historii Polski, którą zorganizowaliśmy w sposób bardzo dobry z perspektywy tego co się liczy, w kontekście starania o igrzyska. Czyli zapewnienia zaplecza, hospitality, wioski olimpijskiej, wybudowania odpowiedniej liczby obiektów sportowych na których można z powodzeniem rywalizować. Myślę że na świecie nikt - poza niektórymi maruderami z Polski - nie będzie kwestionował naszych kompetencji do tego, aby organizować igrzyska olimpijskiej. 


Trzymamy za to kciuki. Przechodzimy do spraw ministerialnych w ujęciu regionalnym. W całej Polsce - także w województwie podlaskim działa już program Sportowe Talenty. Jak po tym pilotażu oceniacie wprowadzenie tego programu, choć na efekty przyjdzie pewnie poczekać?

Tak, na efekty przyjdzie poczekać. Ten program ma dwie funkcjonalności. Najpierw o pilotażu. Pilotaż był realizowany w dwóch województwach - lubelskim i opolskim i miał na celu przede wszystkim sprawdzenie od strony technicznej systemu, który zbudowaliśmy pod kątem tego programu. Chodziło o wyłapanie pewnych błędów, niedociągnięć w kontekście chociażby samego zaplanowania testów, czasu ich realizacji, obiektów potrzebnych do tego, wymiaru tych testów - jakie powinny mieć miejsce, jakie nie powinny. Wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski z pilotażu, przeprogramowaliśmy drobne kwestie. To pokazało, że program jest trafiony. 

Od pierwszego września, czyli od tego roku szkolnego realizujemy ten program już w całej Polsce. On realny wymiar w postaci testów fizycznie przeprowadzonych będzie miał na przełomie marca i kwietnia. Bo zgodnie z regulacjami właśnie w marcu i kwietniu wszystkie te testy mają być przeprowadzone.

Raz w roku wszyscy uczniowie wszystkich polskich szkół zostaną poddani czterem podstawowym testom badającym zdolności motoryczne polskiej młodzieży. To szybkość, wytrzymałość, skoczność i siła. Wyniki tych testów będą przez nauczycieli wprowadzone do specjalnie zbudowanej przez nas bazy danych, gdzie zanonimizowane będą dostępne dla przedstawicieli polskiego sportu, klubów sportowych. I tutaj uruchamia się pierwsza funkcjonalność, czyli wyławianie talentów. Prostym algorytmem będzie można zadać pytanie czy na danym terenie, w danej gminie, w danym powiecie jest uczeń, który na przykład o dwadzieścia czy trzydzieści procent wyżej skacze, szybciej biega, jest bardziej wytrzymały. 

Te algorytm pokaże gdzie są tacy uczniowie. Jeżeli klub będzie zainteresowany pozyskaniem kontaktu do takiego ucznia, będzie mógł za pośrednictwem szkoły uzyskać zgodę rodziców. Będzie mógł zaproponować dziecku dalszy rozwój, treningi i to jest ten komponent wyławiania talentów motorycznych. Natomiast drugi komponent, który rzeczywiście będzie skutki przynosił za dziesięć, piętnaście, dwadzieścia lat to jest potężna baza statystyczna. To jest wiedza, na podstawie której będą mogli moi następcy programować polityki społeczne, zakres interwencji w odniesieniu do polskiej młodzieży. Będą widzieli jak na dłoni, co się zmienia, jak zmienia się sprawność np. ucznia piątej klasy na przestrzeni pięciu, dziesięciu, piętnastu lat. Czy wymaga to interwencji, czy jest to zróżnicowane lokalnie. To podstawowe narzędzie do tego, żeby prowadzić w tym zakresie politykę opartą na wiedzy a nie na emocjach czy na tym, że komuś się coś wydaje. 


Genialne w swojej prostocie wydaje się to rozwiązanie. Ciśnie się na usta pytanie, dlaczego dopiero teraz?

To jest rozwiązanie, które podpatrzyliśmy u Słoweńców szukając odpowiedzi na pytanie jak to robią Słoweńcy, że będąc tak mało licznym narodem mają tak stosunkowo liczne sukcesy sportowe i tak liczne reprezentacje, chociażby w różnego rodzaju sportach zespołowych. Wyciągnęliśmy wniosek, że właśnie ten program - on się nazywa na Słowenii Slofit - jest źródłem ich sukcesów w tym zakresie.

Wprowadzenie go w tym zakresie dzisiaj nie było łatwe. Nie wszyscy dzisiaj rozumieją potrzebę testowania. Niektórzy twierdzą, że lekcje wychowania fizycznego powinny być fakultatywne, nie doceniając walorów ruchu, walorów aktywności dla przyszłego pokolenia, dla dzieci. Ja uważam, że akurat lekcje wychowania fizycznego są dzisiaj jednymi z najważniejszych lekcji w szkole. W żaden sposób nie powinna waga tych lekcji, podejście do nich, sposób oceniania odbiegać od nauczania matematyki, języki polskiego, chemii czy fizyki. Wszystkim nam zależy na tym, aby naród polski był tworzony przez młodych, silnych, zdrowych, wysportowanych, kompetentnych społecznie ludzi. 


A żeby ta młodzież miała gdzie się rozwijać ruchowo, sportowo, powstają hale. Hale Olimpia - program rozwijany również w województwie podlaskim. 

Tak, to jest program, który jest rozwijany równomiernie w całej Polsce. Największy program rozwoju infrastruktury sportowej w historii Polski w budżecie dwóch miliardów złotych. To jest budżet określony jasno w uchwale Rady Ministrów, to jest program wieloletni. Cel mamy jeden - przy każdej polskiej szkole ma być funkcjonalna, nowoczesna sala sportowa, która ma umożliwić prowadzenie tam zajęć wychowania fizycznego. Niestety ciągle przy wielu szkołach, szczególnie w mniejszych miejscowościach takiej sali gimnastycznej nie ma. Dla tych samorządowców, którzy prowadzą takie szkoły jest właśnie program Olimpia. Budżet dwóch miliardów złotych pozwala na wybudowanie minimum tysiąca takich obiektów. 

Dziś już mogę powiedzieć, że grubo ponad pięćset projektów zostało ocenionych pozytywnie, więc przy ponad pięciuset polskich szkołach takie obiekty z całą pewnością powstaną. 


W kontekście hali - co z halą widowiskowo-sportową w Białymstoku?

Jest taki wniosek złożony przez jedną z uczelni wyższych. Jeśli przyjdzie czas, żeby komunikować rozstrzygnięcia w ramach naboru w tym konkursie, to oczywiście będziemy to robić. 

Ja jestem na stanowisku, że w każdym mieście wojewódzkim hala widowiskowo-sportowa powinna powstać, więc i Białystok musi się swojej doczekać. 

| red: mag




ZNAJDŹ NAS




Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.

Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.


Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.

Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.


Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.


Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
22.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.

ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.


Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.


Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.


Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.


Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.


Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.

Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.

mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.


mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?

Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.

Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok