Radio Białystok | Gość | Kamil Bortniczuk - minister sportu i turystyki

Kamil Bortniczuk

minister sportu i turystyki

28.09.2023, 08:19, akt. 08:35

"Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata" - mówił w Polskim Radiu Białystok minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl
Kamil Bortniczuk, źródło: gov.pl

Polski Związek Piłki Nożnej zdecydowanie sprzeciwił się przywróceniu do międzynarodowej rywalizacji rosyjskich drużyn do lat 17. Wcześniej zgodził się na to Komitet Wykonawczy UEFA. Między innymi o próbie przywrócenia rosyjskich sportowców do zmagań międzynarodowych mówiliśmy w porannej rozmowie w Polskim Radiu Białystok.

Z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukiem rozmawiał Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Zacznijmy od cytatu. "Jeśli rosyjskie drużyny narodowe będą dopuszczone do rozgrywek, to nasze reprezentacje narodowe nie będą z nimi rywalizować. To jedyna słuszna decyzja". To reakcja prezesa PZPN Cezarego Kuleszy na oświadczenie Komitetu Wykonawczego UEFA, który to dopuszcza rosyjskie drużyny młodzieżowe do lat 17. w piłce nożnej. 

Kamil Bortniczuk: Ja się z tym oświadczeniem zgadzam. My od początku staliśmy na czele tej barykady, którą stawialiśmy rosyjskim sportowcom w kontekście wojny i możliwości reprezentowania ich kraju na międzynarodowych arenach sportowych. Tutaj wówczas - o ile dobrze pamiętam - na przełomie lutego i marca ubiegłego roku prezes Kulesza i PZPN też podjęli odpowiednie decyzje. Pamiętamy że przecież mieliśmy grać baraż z Rosją o wejście do Mistrzostw Świata w Katarze, odmówiliśmy tego występu. W ślad za tym inne kraje również odmówiły. 

Tutaj zachowaliśmy się tak jak trzeba. Z tego co wiem, już Anglicy wcześniej zapowiedzieli też bojkot takich meczów z udziałem reprezentacji Rosji. 

Wolny świat - cywilizowany, demokratyczny musi powiedzieć "nie" tego typu praktykom i tutaj nic nie zmienia, że dotyczy to grup młodzieżowych, a może i wręcz przeciwnie. Młodzież powinna chłonąć dobre wzorce, więc na młodzieży nie powinniśmy takich haniebnych rozwiązań testować. Jak ktoś ma odwagę - niech mówi o dorosłych reprezentacjach, a nie próbuje tylnymi drzwiami, krok po kroku zaczynać od młodzieży, która aż tak mocno nie interesuje przeciętnego kibica, ale ma to właśnie budować podłoże pod to, żeby w przyszłości takie decyzje dotyczyły również dorosłej piłki. Cieszę się, że tak jak trzeba zachował się PZPN i prezes Cezary Kulesza. 


Nawet bez hymnu, nawet bez flagi? To jest też niedopuszczalne?

Ja uważam, że tak. Rosyjscy sportowcy powinni być w ogóle wyłączeni z możliwości rywalizowania na arenach międzynarodowych z przedstawicielami cywilizowanego świata po tym, czego dopuszczają się na Ukrainie. Zbrodnicze praktyki nie licują w żaden sposób ze szlachetną rywalizacją, ze szlachetnym wymiarem sportu. 


Dwie ważne decyzje ogłoszone przez premiera i przez prezydenta. Mistrzostwa świata w siatkówce na pewno będą w Polsce, być może uda się nawet zorganizować igrzyska olimpijskie. 

Tak. Pozyskaliśmy prawo do organizacji mistrzostw świata w siatkówce w roku 2027. Przypomnę, że w ubiegłym roku mieliśmy również mistrzostwa świata w siatkówce, które zabraliśmy Rosjanom właśnie. To nawiązanie do poprzedniego pytania pana redaktora. Polska siatkówką stoi. My mamy świetne relacje ze Światową Federacją Siatkarską. Dzięki też świetnej współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i prezesem Sebastianem Świderskim potrafimy skutecznie zabiegać o to, żeby właśnie w Polsce odbywały się mistrzostwa. Polska słynie nie tylko ze zdolności organizacji tego typu imprez na najwyższym poziomie, ale też absolutnie rewelacyjnej atmosfery na trybunach podczas takich imprez, którą gwarantują najlepsi na świecie, polscy kibice. 


A igrzyska olimpijskie? To jest po prostu próba zaistnienia w świecie międzynarodowego sportu? Czy wierzycie w to, że faktycznie uda się te igrzyska zorganizować?

Ja nie widzę żadnego powodu, żebyśmy mieli w to nie wierzyć. Wierzę w to. Uważam że jesteśmy już krajem na takim poziomie rozwoju gospodarczego, rozwoju społecznego, że musimy mierzyć w absolutnie ambitne projekty, szczególnie, że my udowadniamy każdą imprezą międzynarodowej społeczności sportowej, że warto na nas stawiać, że jesteśmy sprawdzonym w bojach dobrym partnerem w organizacji tego typu imprez. I to dotyczy zarówno chociażby mistrzostw świata w siatkówce, ale my w Polsce w ubiegłym roku zorganizowaliśmy 76 imprez rangi mistrzostw świata, mistrzostw Europy i pucharu świata w różnych dyscyplinach jeżeli chodzi o sport seniorski i młodzieżowy. A w tym roku zorganizujemy tych imprez co najmniej 84. Jeden i drugi rok są rekordem. 

Każda ta impreza to jest doświadczenie, które zdobywamy. Każda ta impreza to jest kolejny dowód na to, że jesteśmy sprawdzonym, zweryfikowanym, dobrym organizatorem takich imprez. Do tego dodajmy igrzyska europejskie, które zorganizowaliśmy w tym roku, które były największą tegoroczną imprezą sportową w Europie, a jednocześnie największą imprezą sportową multidyscyplinarną w historii Polski, którą zorganizowaliśmy w sposób bardzo dobry z perspektywy tego co się liczy, w kontekście starania o igrzyska. Czyli zapewnienia zaplecza, hospitality, wioski olimpijskiej, wybudowania odpowiedniej liczby obiektów sportowych na których można z powodzeniem rywalizować. Myślę że na świecie nikt - poza niektórymi maruderami z Polski - nie będzie kwestionował naszych kompetencji do tego, aby organizować igrzyska olimpijskiej. 


Trzymamy za to kciuki. Przechodzimy do spraw ministerialnych w ujęciu regionalnym. W całej Polsce - także w województwie podlaskim działa już program Sportowe Talenty. Jak po tym pilotażu oceniacie wprowadzenie tego programu, choć na efekty przyjdzie pewnie poczekać?

Tak, na efekty przyjdzie poczekać. Ten program ma dwie funkcjonalności. Najpierw o pilotażu. Pilotaż był realizowany w dwóch województwach - lubelskim i opolskim i miał na celu przede wszystkim sprawdzenie od strony technicznej systemu, który zbudowaliśmy pod kątem tego programu. Chodziło o wyłapanie pewnych błędów, niedociągnięć w kontekście chociażby samego zaplanowania testów, czasu ich realizacji, obiektów potrzebnych do tego, wymiaru tych testów - jakie powinny mieć miejsce, jakie nie powinny. Wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski z pilotażu, przeprogramowaliśmy drobne kwestie. To pokazało, że program jest trafiony. 

Od pierwszego września, czyli od tego roku szkolnego realizujemy ten program już w całej Polsce. On realny wymiar w postaci testów fizycznie przeprowadzonych będzie miał na przełomie marca i kwietnia. Bo zgodnie z regulacjami właśnie w marcu i kwietniu wszystkie te testy mają być przeprowadzone.

Raz w roku wszyscy uczniowie wszystkich polskich szkół zostaną poddani czterem podstawowym testom badającym zdolności motoryczne polskiej młodzieży. To szybkość, wytrzymałość, skoczność i siła. Wyniki tych testów będą przez nauczycieli wprowadzone do specjalnie zbudowanej przez nas bazy danych, gdzie zanonimizowane będą dostępne dla przedstawicieli polskiego sportu, klubów sportowych. I tutaj uruchamia się pierwsza funkcjonalność, czyli wyławianie talentów. Prostym algorytmem będzie można zadać pytanie czy na danym terenie, w danej gminie, w danym powiecie jest uczeń, który na przykład o dwadzieścia czy trzydzieści procent wyżej skacze, szybciej biega, jest bardziej wytrzymały. 

Te algorytm pokaże gdzie są tacy uczniowie. Jeżeli klub będzie zainteresowany pozyskaniem kontaktu do takiego ucznia, będzie mógł za pośrednictwem szkoły uzyskać zgodę rodziców. Będzie mógł zaproponować dziecku dalszy rozwój, treningi i to jest ten komponent wyławiania talentów motorycznych. Natomiast drugi komponent, który rzeczywiście będzie skutki przynosił za dziesięć, piętnaście, dwadzieścia lat to jest potężna baza statystyczna. To jest wiedza, na podstawie której będą mogli moi następcy programować polityki społeczne, zakres interwencji w odniesieniu do polskiej młodzieży. Będą widzieli jak na dłoni, co się zmienia, jak zmienia się sprawność np. ucznia piątej klasy na przestrzeni pięciu, dziesięciu, piętnastu lat. Czy wymaga to interwencji, czy jest to zróżnicowane lokalnie. To podstawowe narzędzie do tego, żeby prowadzić w tym zakresie politykę opartą na wiedzy a nie na emocjach czy na tym, że komuś się coś wydaje. 


Genialne w swojej prostocie wydaje się to rozwiązanie. Ciśnie się na usta pytanie, dlaczego dopiero teraz?

To jest rozwiązanie, które podpatrzyliśmy u Słoweńców szukając odpowiedzi na pytanie jak to robią Słoweńcy, że będąc tak mało licznym narodem mają tak stosunkowo liczne sukcesy sportowe i tak liczne reprezentacje, chociażby w różnego rodzaju sportach zespołowych. Wyciągnęliśmy wniosek, że właśnie ten program - on się nazywa na Słowenii Slofit - jest źródłem ich sukcesów w tym zakresie.

Wprowadzenie go w tym zakresie dzisiaj nie było łatwe. Nie wszyscy dzisiaj rozumieją potrzebę testowania. Niektórzy twierdzą, że lekcje wychowania fizycznego powinny być fakultatywne, nie doceniając walorów ruchu, walorów aktywności dla przyszłego pokolenia, dla dzieci. Ja uważam, że akurat lekcje wychowania fizycznego są dzisiaj jednymi z najważniejszych lekcji w szkole. W żaden sposób nie powinna waga tych lekcji, podejście do nich, sposób oceniania odbiegać od nauczania matematyki, języki polskiego, chemii czy fizyki. Wszystkim nam zależy na tym, aby naród polski był tworzony przez młodych, silnych, zdrowych, wysportowanych, kompetentnych społecznie ludzi. 


A żeby ta młodzież miała gdzie się rozwijać ruchowo, sportowo, powstają hale. Hale Olimpia - program rozwijany również w województwie podlaskim. 

Tak, to jest program, który jest rozwijany równomiernie w całej Polsce. Największy program rozwoju infrastruktury sportowej w historii Polski w budżecie dwóch miliardów złotych. To jest budżet określony jasno w uchwale Rady Ministrów, to jest program wieloletni. Cel mamy jeden - przy każdej polskiej szkole ma być funkcjonalna, nowoczesna sala sportowa, która ma umożliwić prowadzenie tam zajęć wychowania fizycznego. Niestety ciągle przy wielu szkołach, szczególnie w mniejszych miejscowościach takiej sali gimnastycznej nie ma. Dla tych samorządowców, którzy prowadzą takie szkoły jest właśnie program Olimpia. Budżet dwóch miliardów złotych pozwala na wybudowanie minimum tysiąca takich obiektów. 

Dziś już mogę powiedzieć, że grubo ponad pięćset projektów zostało ocenionych pozytywnie, więc przy ponad pięciuset polskich szkołach takie obiekty z całą pewnością powstaną. 


W kontekście hali - co z halą widowiskowo-sportową w Białymstoku?

Jest taki wniosek złożony przez jedną z uczelni wyższych. Jeśli przyjdzie czas, żeby komunikować rozstrzygnięcia w ramach naboru w tym konkursie, to oczywiście będziemy to robić. 

Ja jestem na stanowisku, że w każdym mieście wojewódzkim hala widowiskowo-sportowa powinna powstać, więc i Białystok musi się swojej doczekać. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Dusty Rocks, fot. Gabriela Lasota

Dusty Rocks

Zespół muzyczny
14.09.2024

- Dobieramy instrumenty, brzmienia, żeby odnieść się do lat 60. i 70. XX wieku. Też usilnie pracujemy w studiu, mamy cztery kolejne numery w produkcji - mówi członek zespołu Dusty Rocks.

Kubańczyk, fot. Michał Romańczuk

Kubańczyk

piosenkarz
14.09.2024

Kubańczyk to niezwykle popularny artysta szczególnie wśród młodzieży, który na swoje koncerty przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy fanów. Jego piosenkę "Ostatni raz Zatańczysz ze mną" napisaną wraz z Tribbsem odsłuchano na różnych muzycznych platformach streamingowych około 200 milionów razy.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

Przewodniczący Rady Nadzorczej, główny akcjonariusz Jagiellonii Białystok
12.09.2024

- Jesteśmy na etapie poszukiwania nowych terenów pod budowę boisk piłkarskich. Chcielibyśmy mieć co najmniej pięć dodatkowych boisk, a jeśli by ich było dziesięć, to na pewno nie będzie za dużo - mówi Wojciech Strzałkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.


dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.


prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.

Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.


Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.


Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.


Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.

Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.


Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.

Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.


Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok