Radio Białystok | Gość | Anna Bogucka - nowo wybrana senatorka

Anna Bogucka

nowo wybrana senatorka

20.10.2023, 08:32, akt. 09:42

- Odbieram to też jako ocenę mojej pracy, bo przecież nie wzięłam się znikąd. Jestem 17 lat burmistrzem, więc wiele osób mnie zna i jestem zadowolona, że moją pracę oceniono pozytywnie - mówi Anna Bogucka.

Anna Bogucka, fot. Adam Dąbrowski
Anna Bogucka, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Z Anną Bogucką rozmawia Adam Dąbrowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wśród podlaskich parlamentarzystów, którzy w nadchodzącej kadencji po raz pierwszy zasiądą w parlamencie, jest senatorka Anna Bogucka. Kilkanaście lat temu zastąpiła swego męża Jacka na stanowisku wójta Czyżewa, gdy on obejmował stanowisko starosty wysokomazowieckiego. Teraz, gdy dotychczasowy senator zdobył mandat poselski, będzie jego następczynią w izbie wyższej parlamentu.

Z Anną Bogucką rozmawia Adam Dąbrowski.


Adam Dąbrowski: Najpierw pani dyrektor, potem pani wójt, od kilkunastu lat pani burmistrz, teraz pani senator.


Anna Bogucka: Mam ciekawą drogę zawodową. Tak się złożyło. Ale każdą pracę bardzo lubiłam i w każdej, jak byłam, to uważałam, że to jest ta moja jedyna, najważniejsza, że tu się czuję najlepiej. Później przychodziło nowe wyzwanie i tam się też odnajdowałam i czułam się bardzo dobrze, ponieważ lubię pracę, lubię pracę z ludźmi. Myślę więc, że i ta praca będzie również sprawiała mi satysfakcję.


Czyli w Senacie też się pani odnajdzie?


Mam taką nadzieję. Nie boję się wyzwań, bo przez tyle lat byłam w przestrzeni publicznej, pracowałam na różnych stanowiskach, ale nigdy nie odbierałam tego, że jest wyżej. Po prostu jest to praca, która zobowiązuje, i trzeba wykonywać ją najlepiej, jak się potrafi.


Podejmując decyzję o starcie, miała pani jakiekolwiek obawy? Biorąc pod uwagę to, z jakiego terenu pani kandydowała, to chyba wynik był przesądzony od początku.


Nie oceniałam tego w takich kategoriach. Pojawiła się taka propozycja. Na początku uważałam, że jednak nie powinnam, bo mam jeszcze tutaj dosyć dużo do zrobienia. Bardzo ceniłam sobie pracę w swojej gminie, miałam jeszcze sporo planów z mieszkańcami, ale kiedy po raz kolejny ta propozycja padła od kierownictwa partii, to podjęłam się tego wyzwania.

Podeszłam do tego dosyć poważnie. Starałam się przedstawić swoją kandydaturę. Odbieram, że jest to też ocena mojej pracy, bo przecież nie wzięłam się znikąd. Jestem 17 lat burmistrzem, więc wiele osób mnie zna i jestem zadowolona, że moją pracę oceniono pozytywnie.

W terenach, w których mniej byłam znana, starałam się spotykać, przedstawić, dotrzeć do swoich wyborców na tyle, na ile to było możliwe w tym czasie. Jestem zaszczycona, że otrzymałam taki wynik i że będę senatorem.


Po tych 17 latach nie żal zostawiać tego gabinetu? Nie żal zostawiać urzędu? Nie żal zostawiać Czyżewa?


Na pewno nie żal gabinetu, ale trochę żal pracowników, z którymi przecież tyle czasu razem pracowaliśmy, podejmowaliśmy różne wyzwania, mieszkańców. Wszystkich, z którymi mi było dane współpracować. Ale też nie odchodzę w jakiś niebyt. Będę przecież dostępna, będzie biuro senatorskie, więc już zapraszam do kontaktu. Mieszkam tutaj w tej gminie, więc zakładam, że nadal będziemy się spotykać i nadal będziemy pracować na rzecz tego terenu, ale również oczywiście całego południowego Podlasia.


Końcówka roku to konstruowanie budżetu na przyszły rok. On już w zarysach przynajmniej powstał czy to będzie zadanie nowego człowieka na tym stanowisku?


W zarysach jest, ponieważ jest dużo działań, które są w wieloletniej prognozie finansowej. To zadania, na które jest otrzymane dofinansowanie już wcześniej i to jest taki najważniejszy wskaźnik do budżetu. Częściowo oczywiście będzie to już zadanie dla następcy.


Kto będzie następcą?


Komisarza powołuje premier. Ja oczywiście wskazałam, że dobrze, gdyby był to mój zastępca, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej. Wiele lat pracuje tutaj też w naszej gminie, zna dobrze zadanie i zakładam, że tak będzie.


Będzie to kontynuacja polityki?


Oczywiście. Będzie to łagodne, swobodne przejście, a właściwie kontynuowanie tych działań, które zostały podjęte, bo jest na bieżąco we wszystkich tematach, które były prowadzone.


Z czego jest pani najbardziej dumna? Z jakiego osiągnięcia w ciągu tych 17 lat?


To trudne pytanie, bo wiadomo, że na przestrzeni tylu lat zrealizowanych zadań było bardzo dużo i cieszyłam się z każdego, bo czy to jest zadanie duże, czy nawet mały plac zabaw, który był przekazany dzieciom i widać było radość, to sprawiało to satysfakcję.

Natomiast jeżeli chodzi o konkretne zadania, to chyba takie, które są najtrudniejsze i dają najwięcej radości i satysfakcji. Myślę więc, że cały teren rekreacyjny, czyli zalew, park, stadion - to jest piękny kompleks, który powstał w centrum Czyżewa. Jest to niewyobrażalna przemiana. Ale wiele innych zadań też. Cieszę się, że mogłam w jakiś sposób poprawić warunki życia mieszkańcom. Czyżew jest naprawdę prężną gminą i myślę, że przyjazną dla swoich mieszkańców.


Tereny inwestycyjne, które dały impuls dla gospodarki?


Jako jedni z pierwszych otrzymaliśmy wtedy dofinansowanie. Otrzymaliśmy medal za dobrze przygotowane tereny. Powstawały nowe zakłady pracy. Teren jest uzbrojony.

Ale to również zagospodarowanie dworca - na tamten czas, kiedy żaden z samorządów takich zadań nie podejmował, my przejęliśmy teren od PKP. Było to bardzo trudne, bo jeżeli ktoś miał do czynienia, to wie, ile jest spółek na kolei. Wzięliśmy to jako zadanie gminne i zagospodarowaliśmy teren. Wyglądało to bardzo ładnie. Także to też było takie dosyć trudne na tamten czas.

Tworzyliśmy muzeum - też takie nieszablonowe zadanie dla samorządu. Z tego także się cieszyłam. Bardzo dbaliśmy o zabytki. Wspieraliśmy remont zabytkowej dzwonnicy w Rosochatem Kościelnem. Teraz udało nam się pozyskać środki na aptekę. Kupiliśmy ten zabytek od osoby prywatnej i będzie on odrestaurowany.

Również takie przyziemne tematy - budowa wielu dróg, remonty szkół. Tu praktycznie nie da się chyba przejechać przez jakieś miejsce, w którym czegoś byśmy nie usprawniali, nie zrealizowali, nie remontowali.

Jestem dumna z tego wszystkiego, co udało nam się zrobić.


Czym chciałaby się pani zająć w Senacie? Jakie tematy głównie panią interesują?


Przyznam, że jako samorządowiec stykałam się z wieloma tematami. W samorządzie jest naprawdę szkoła życia. Chyba każdy, kto wychodzi z samorządu, jest dobrze przygotowany do każdej dziedziny, do każdego zadania, bo przecież tu jest przekrój przez wiele tematów. Przede wszystkim chciałabym, by ten rozwój, który tutaj został zapoczątkowany, szczególnie w tych terenach południowego Podlasia, powiat hajnowski, bielski czy siemiatycki, żeby był utrzymany.

Tematy, które interesują mnie bezpośrednio, to edukacja, bo jestem wieloletnim nauczycielem, dyrektorem szkoły, i samorząd, bo to ostatnie moje działanie. Interesuję się kulturą, infrastrukturą. Jeszcze się nie zastanawiałam, nie wiem, na ile to jest nasz wybór, na ile to będzie jakieś kierowanie do komisji, ale zainteresowania mam dosyć szerokie, doświadczenie również, więc na pewno będę się starała, żeby moja praca była twórcza, merytoryczna i żeby wkład również był widoczny.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok