Radio Białystok | Gość | dr Tomasz Grześ [wideo] - z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

dr Tomasz Grześ [wideo]

z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej

24.10.2023, 07:34, akt. 10:01

"Profil zaufany nie jest na zawsze, trzeba go odnawiać, podobnie jak dowód osobisty. Ważny jest przez 3 lata" - mówi dr Tomasz Grześ.

dr Tomasz Grześ, fot. Sylwia Krassowska
dr Tomasz Grześ, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z dr. Tomaszem Grzesiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niektórzy dostają SMS-y, że wygasa ważność ich profilu zaufanego. Dlaczego nie wolno ignorować tej wiadomości i jak przedłużyć ważność profilu zaufanego? O tym z doktorem Tomaszem Grzesiem z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Kto wysyła wiadomości, że z końcem października wygasa profil zaufany? 



dr Tomasz Grześ: Wiadomości wysyłane są przez instytucję rządową - ePUAP, która zajmuje się naszymi profilami zaufanymi. Z jednej strony muszę powiedzieć, że to dobrze, że my tak nie do końca wierzymy, że te SMS-y są takie dobre. Trochę ostrożności, takiego myślenia, że to może być niebezpieczne, nie zaszkodzi. 



Ale to wygląda jak oszustwo, nie ma polskich znaków... Mało wiarygodny jest ten SMS.



On został tak przygotowany. To nie jest działanie bezcelowe. Przykładem jest, chociażby link, który jest tam umieszczony, który wygląda na napisany niechlujnie, ze spacjami pomiędzy odstępami. W niektórych telefonach on się w ogóle nie pojawia jako link, nie da się w niego kliknąć. To jest właśnie po to, żeby przeczytać uważnie ten SMS i zrobić to, co jest tam napisane, ale samodzielnie. W przypadku rzeczy niebezpiecznych najgorszym doradcą jest pośpiech. Często dostajemy SMS albo mail, klikamy w link i co będzie, to będzie. 



Pan taki SMS otrzymał, ja nie. Kto go otrzymuje?



Otrzymują osoby, którym kończy się ważność profilu zaufanego. Profil zaufany nie jest na zawsze. Ten profil trzeba odnawiać, podobnie jak dowód osobisty. Musimy co pewien czas go odnawiać, bo traci swoją ważność. W przypadku profilu zaufanego jest to szczególnie ważne, bo każdy mechanizm bezpieczeństwa można złamać. Nie ma mechanizmów, których się nie da złamać. Kwestia jest tylko czasu. Profil zaufany ważny jest przez 3 lata. Jeżeli ktoś 3 lata temu go odnawiał, to teraz będzie musiał znowu to zrobić. Niektórzy zakładali profile zaufane bądź też przedłużali je w innym czasie i po 3 latach, czyli np. za miesiąc, za pół roku, za rok dostaną takiego SMS-a z powiadomieniem, że trzeba taki profil przedłużyć.



Co się stanie, jeśli nie potraktujemy poważnie takiego SMS-a? 



Stracimy możliwości załatwiania jakiejkolwiek sprawy poprzez internet. W tym momencie staniemy się całkowicie realnymi użytkownikami. Każdą sprawę będziemy musieli załatwić osobiście, pójść do urzędu, stać w kolejce i czekać na załatwienie. I to dotyczy wszystkich spraw. Nie będziemy mogli żadnego dokumentu podpisać zdalnie, używając profilu zaufanego. 



To jak przedłużyć ważność profilu zaufanego? 



Skorzystać z bankowości elektronicznej. Na stronach bankowości elektronicznej są do tego linki. Klikając, możemy odpowiednio taki profil przedłużyć. Instytucja banku jest instytucją zaufaną, mamy również możliwość potwierdzania tego, co my robimy, za pomocą różnych metod uwierzytelniających. Na przykład są to hasła czy kody wysyłane SMS-em na nasz numer telefonu. To potwierdza, że my wykonujemy daną czynność. Dzięki temu bank potwierdzi, że profil możemy przedłużyć i zostanie on przedłużony.



Poza bankiem, gdzie możemy założyć profil zaufany?



Należy zajrzeć na stronę ePUAP. Tam będą wszelkie odnośniki do wszystkich możliwości związanych z zakładaniem i z utrzymaniem takiego profilu zaufanego. 



Czy tylko sami, zdalnie, założymy taki profil? 



Żeby założyć profil, musimy zrobić to samodzielnie. Nie może nikt zrobić tego za nas. Możemy to zrobić zdalnie, bez wychodzenia z domu. 



Dlaczego warto mieć profil zaufany? 



Mając profil zaufany, możemy podpisać wszelkie dokumenty zdalnie, jeżeli będziemy załatwiali jakiekolwiek sprawy w urzędach. Oczywiście, jeżeli będzie taka możliwość, bo są też sprawy, których nie da się załatwić zdalnie z oczywistych względów. Będzie można załatwić sprawy związane nawet z niektórymi sprawami sądowymi, przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Sprawy w ZUS-ie, chociażby składanie wniosków do ZUS-u i korespondencja z ZUS-em wymaga użycia skrzynki, do której wejść możemy, korzystając z profilu zaufanego. Podobnie Internetowe Konto Pacjenta, tutaj też profil zaufany jest bardzo ważny. 



Czasami dostajemy informację, żeby podpisać się podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym. Jaka jest różnica między tym a tym? 



Profil zaufany to jest taka możliwość potwierdzania naszej tożsamości poprzez instytucje uwierzytelniające. Natomiast podpis kwalifikowany to już jest całe narzędzie, wymaga posiadania odpowiednich narzędzi sprzętowych i programowych, odpowiednich tzw. tokenów. To nie jest najczęściej zakładane przez osoby prywatne. 



Komu potrzebny jest taki podpis kwalifikowany? 



To jest dla instytucji, takich jak urzędy czy uczelnie, czy też firmy, kiedy potrzebujemy zachować większy poziom bezpieczeństwa. 



Jak często zdarzają się takiego rodzaju oszustwa, że link jest aktywny? Dlaczego tak ważne jest, żeby być czujnym?



Takich prób oszustwa, jakbym chciał policzyć u siebie, u mnie w skrzynce, są setki w ciągu miesiąca. Nie mówię o SMS-ach, ale też o e-mailach.



Nigdy nie zadrżała panu ręka, nie chciał pan czegoś tam uaktywnić?



Przyznam szczerze, że kilka razy już byłem tak przekonany, bo te wiadomości są przygotowywane na podstawie istniejących, wysyłanych przez prawdziwe instytucje SMS-y czy też e-maile. Szczegóły są tak niewielkie, że oko ludzkie może tego nie wyłapać tak szybko, a faktycznie czasami ręka drży. Ja zdaję sobie sprawę z tego, że jeżeli ja potrzebuję czegoś, to ja jestem stroną inicjującą, a nie osoba wysyłająca SMS. Trzeba pamiętać o tym, że taka prosta zmiana myślenia z osoby pasywnej, czyli ja dostałem SMS, klikam link, na osobę aktywną, czyli ja dostałem SMS, nie wiem, co to za informacja, więc sprawdzam w internecie, znajduję na stronach numer telefonu, dzwonię i dowiaduje się, że to jest prawda. Najważniejsze to nie dać przejść do strony pasywnej, czyli ja będę klikać, bo tak mi każą. Tu bardzo łatwo jest się nabrać, zwłaszcza że człowiek chyba z natury jest trochę chciwy i chciałby dostać coś za darmo. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok