Radio Białystok | Gość | Jacek Niedźwiedzki [wideo] - nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej

Jacek Niedźwiedzki [wideo]

nowo wybrany poseł Koalicji Obywatelskiej

25.10.2023, 07:33, akt. 09:14

- Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce - mówi nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki.

Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz
Jacek Niedźwiedzki, fot. Marcin Iwanowicz


0:00
0:00
Z Jackiem Niedźwiedzkim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pięcioro debiutantów będzie w Sejmie X kadencji z województwa podlaskiego. W środę (25.10) zaczynają szkolenie - dowiedzą się m.in. jak głosować i jakie procedury obowiązują w gmachu przy ulicy Wiejskiej w Warszawie. 

O tym, ale też o wyzwaniach w nadchodzącej kadencji z jednym z parlamentarnych debiutantów - posłem Koalicji Obywatelskiej Jackiem Niedźwiedzkim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dzień dobry. Łączymy się z jednym z nowych posłów Koalicji Jackiem Niedźwiedzkim, który nie mógł nas dziś odwiedzić w studiu osobiście, ponieważ jest w swoim nowym domu, a dokładnie w domu poselskim. Dzień dobry.


Jacek Niedźwiedzki: Dzień dobry, kłaniam się.


To jak warunki w hotelu, w domu poselskim? Szału chyba nie ma.


Warunki jak warunki. Ja jestem przyzwyczajony. Jeszcze kiedyś jako sportowiec wiele podróżowałem. Fakt, lata 90., ale czyściutko, posprzątane, także jest ok.


Z tego co wyczytałem jest basen, jest sauna, siłownia, restauracja, nawet coctail bar. To jakoś te niewygody można przeżyć.


Mówiąc szczerze nie po to tu przyjechałem, żeby korzystać z basenu, tylko ciężka praca przez najbliższe cztery lata.


Przyjechał pan do Warszawy teraz, bo rozpoczyna się dwudniowe szkolenie w Sejmie. Jaka wiedza będzie najbardziej przydatna jako nowemu parlamentarzyście?


Przede wszystkim na czym polega praca posła, co będziemy robili w Sejmie, ale również rozliczanie kosztów, rozliczanie biur poselskich, także można powiedzieć taki całokształt biznesowy pracy posła, nie tylko stricte praca na sali poselskiej, ale też i prowadzenie biur.


Faktycznie, obowiązków będzie sporo. Pan się szkoli w stolicy, a starzy wyjadacze w Warszawie negocjują z prezydentem. Wczoraj na spotkaniu z Andrzejem Dudą był Donald Tusk. Te rozmowy oczywiście dotyczą powstania nowego rządu, prezydent rozmawia z przedstawicielami wszystkich ugrupowań. Jak pan myśli, czy te rozmowy coś przyniosły?


Jeszcze zdążyłem przed wyjazdem z Suwałk obejrzeć konferencję prasową czterech liderów: Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i PSL-u. Twarde postanowienie, że idziemy razem – tu nie ma odpuszczania, taki przekaz jeszcze przed tymi spotkaniami z panem prezydentem, że twardo chcemy tworzyć rząd i to jest słuszna koncepcja.


A ze strony prezydenta jak pan myśli – komu Andrzej Duda powierzy misję stworzenia rządu?


Powinien powierzyć większości parlamentarnej. 248 mandatów – to już widać, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans, a próbują wyrywać pojedynczych posłów, grupowo. Wiem, że propozycje były dla PSL-u, ale nic z tego nie wyjdzie. Jestem pewien, że twardo idziemy po objęcie rządów w Polsce.


Do pana nikt nie dzwonił?


Na szczęście nie. Ja jestem człowiek z zasadami. Od ponad 20 lat w Platformie Obywatelskiej, sportowo też w jednym klubie, byłem zawsze w Suwałkach (śmiech). Ja mam pewne zasady, na pewno dotrwam do końca kadencji w Koalicji Obywatelskiej.


Myśli pan, że faktycznie prezydent zacznie od tej koalicji, którą wy tworzycie, czy jednak od Prawa i Sprawiedliwości? Bo mówi się, że to partia, która zdobyła najwięcej głosów w tych wyborach, czyli PiS dostanie od prezydenta w pierwszej kolejności szansę.


Tak, to prawda, ale tu jest matematyka jest nieubłagana. 248 mandatów, większość i to ze sporą przewagą. Także tu nie ma na co czekać, tu trzeba działać, trzeba rządzić, wprowadzać te zmiany, które zapowiadaliśmy wspólnie jako Koalicja i jako cała opozycja i nie ma na co czekać – trzeba zmieniać Polskę w tej chwili.


Wracając do pana, to jak to się stało, że dostał się pan do parlamentu, jak to się stało, że wyprzedził pan tak doświadczonych parlamentarzystów na listach Koalicji Obywatelskiej jak Robert Tyszkiewicz czy Eugeniusz Czykwin?


Jak wspomniałem wcześniej, jestem członkiem Platformy od 20 lat. Przechodziłem wszystkie szczeble w Platformie Obywatelskiej – byłem zwykłym członkiem, potem szefem koła w Suwałkach. Od 5 lat, kiedy zostałem radnym miejskim i wiceprzewodniczącym rady miejskiej zostałem również przewodniczącym powiatu suwalskiego, wiceprzewodniczącym struktur wojewódzkich Platformy Obywatelskiej. I to struktury suwalskie miejskie i powiatowe również powiedziały, że ja mam być kandydatem Suwałk, Suwalszczyzny z Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

No i potem sama kampania. Skupiłem się bardzo mocno na terenach byłego województwa suwalskiego i to przyniosło efekty, bo wspomnę, że wygrałem w samych Suwałkach z wszystkimi kandydatami – z panem Zielińskim, z panem Hołownią, z panem Sasinem. 6,5 tysiąca głosów, na samej Suwalszczyźnie 8 tysięcy ponad, a całość 9 tysięcy głosów, ale większość z moich terenów. Czyli ta taktyka okazała się skuteczna.


U pana ta droga samorządowa się sprawdziła, żeby dostać się do Sejmu, ale patrząc jeszcze na listę, to zdobył pan sam więcej głosów, niż dwaj wiceprezydenci Białegostoku – Adam Musiuk i Zbigniew Nikitorowicz.


Trzeba przyznać, ze silna konkurencja w Białymstoku była. Oni wszyscy rywalizowali na terenie Białegostoku, ja na terenie Suwałk byłem sam i była koleżanka Asia Lisek z Augustowa. To prawdopodobnie dało mi bycie radnym miejskim. Przez 5 lat byłem aktywnym radnym, działałem na rzecz miasta i suwalczanie to zauważyli. 6,5 tysiąca zrobiło ten wynik.


Dobrze. To dostał się pan do Sejmu i czym pan się chce tam zajmować?


Już obmyślam, w jakich komisjach przede wszystkim będę chciał pracować. Na pewno kultury fizycznej, sportu i turystyki ze względu na to, że wiele lat byłem czynnym sportowcem, trenerem, ale i mieszkam na terenach turystycznych – wiadomo, Suwalszczyzna. Komisja obrony – również jestem nią zainteresowany.


Co do komisji kultury fizycznej i sportu, to tam na pewno poluzowało się miejsce po podlaskim parlamentarzyście, bo wiceprzewodniczącym był poseł Mieczysław Baszko, który teraz się nie dostał do Sejmu.


To fajnie się składa z tego powodu.


Komisja obrony wspomniał pan. Rozumiem, że to ze względu również na położenie Suwałk, czyli przesmyk suwalski.


Oczywiście. Przesmyk suwalski i ten przesmyk suwalski trochę nam ciąży na tych Suwałkach, bo my tam normalnie żyjemy, ale z tego względu mamy coraz mniej inwestycji, słaba sprzedaż nieruchomości, mało turystów – tak jak tutaj na terenach przygranicznych z Białorusią na całym Podlasiu. Tak, komisja obrony no i komisje związana z samorządem ze względu na to, że byłem samorządowcem. Walczę o te samorządy, bo to zawsze powtarzam – nic tak nam dobrze się nie udało po 1989 roku jak samorządy.


Wielokrotny mistrz Polski w badmintonie, to może ministerstwo sportu również?


Oj, dopiero zaczynam swoją pracę w Sejmie. Spokojnie, na pewne rzeczy trzeba zasłużyć.


Kiedyś istniał również parlamentarny zespół ds. badmintona. Jednym z członków był nawet podlaski poseł, obecnie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Może warto wskrzesić takie gremium w Sejmie?


To chyba jakaś taka instytucja poboczna (śmiech). Tak, wiem że gra poseł Dolata z Gniezna, minister w kancelarii prezydenta pan Dera tam ostro grają, no to może ktoś do debla się przyda.


Wszyscy posłowie i senatorowie z województwa podlaskiego byli również w podlaskim zespole parlamentarnym. To chyba dobra praktyka dla całego regionu.


Podkreślam to od samego początku, w całej kampanii – działamy wspólnie i to dotyczy też posłów z Prawa i Sprawiedliwości, z wszystkich opcji politycznych, na rzecz naszych miast, Białegostoku, Łomży, Suwałk i całego regionu. Musimy zrobić wszystko, żeby te pieniądze, szczególnie te, które przyjdą z KPO szerokim strumieniem trafiły do naszego województwa. To jest chyba najważniejsza sprawa na początku tej kadencji.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok