Radio Białystok | Gość | Sebastian Łukaszewicz [wideo] - nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski

26.10.2023, 08:25, akt. 09:59

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska
Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Sebastianem Łukaszewiczem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Andrzej Duda podsumuje dziś dwudniowe konsultacje z liderami partii, których przedstawiciele dostali się do Sejmu. W nowej kadencji parlamentu będzie też pięciu nowych parlamentarzystów z naszego regionu. Z jednym z nich - Sebastianem Łukaszewiczem z Solidarnej Polski - rozmawia Renata Reda.



Renata Reda: Jest pan teraz w gmachu Sejmu przy ul. Wiejskiej, trwają szkolenia. Jakie wrażenie na panu robi ta instytucja? 



Sebastian Łukaszewicz: Potężne. Przede wszystkim duże poczucie odpowiedzialności przed wyborcami. Poseł nie reprezentuje tylko swoich wyborców, ale też cały naród, więc jest to ogromna odpowiedzialność. 



Jak bardzo jest już pan przygotowany do tego, by być posłem? Jakie zaświadczenia ma pan w ręku? 



Mam dzisiaj bardzo ważne szkolenie z ochrony informacji niejawnych. Wczoraj mieliśmy szkolenie z samych zasad funkcjonowania parlamentu polskiego i m.in. współpracy międzynarodowej. Dzisiaj jest kluczowe szkolenie z ochrony informacji niejawnych. 



W jakich komisjach sejmowych będzie pan pracował? Gdzieś się już pan zapisuje? 



Mam w głowie pewien pomysł, ale na pewno poinformuję wszystkich swoich wyborców o tym, kiedy dokonam tej decyzji. 



Co w pana ocenie zrobi teraz prezydent Andrzej Duda? Jakie decyzje być może dzisiaj ogłosi? 



Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość. 



PiS-owi brakuje 41 posłów. Skąd ich wziąć? 



Myślę, że to nie ma znaczenia. Prawo i Sprawiedliwość wygrało te wybory. Pani redaktor, jak mamy zawody w wyciskaniu sztangi i jeden podnosi 200 kg, drugi 120 kg, trzeci 80 kg, a czwarty 60 kg, to nie znaczy, że ci, którzy podnieśli razem ponad 200 kg, wygrali zawody, tylko ten, który podniósł te 200 kg. Prawo i Sprawiedliwość udźwignęło ten ciężar i zdobyło największą liczbę głosów, więc to nasz klub i nasza formacja powinna w pierwszej kolejności otrzymać misję tworzenia rządu. 



Jak sprawować władzę, jeżeli nie ma się większości? Jak przyjmować ustawy? Zwłaszcza tę ustawę budżetową? 



Myślę, że osoba desygnowana na premiera przez pana prezydenta, powinna otrzymać szansę podjęcia próby stworzenia takiej większości parlamentarnej wokół Prawa i Sprawiedliwości. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Ja jestem umiarkowanym optymistą. 



Co to znaczy, że umiarkowanym? Ile czasu daje pan rządowi Prawa i Sprawiedliwości? Jak długo będzie trwał? 



Myślę, że 4 lata, jeśli uda się stworzyć większość rządową z którąś z partii obecnych w polskim Sejmie. Kadencja trwa 4 lata i wierzę głęboko w to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić 4 lata.



Gdyby jednak prezydent utworzenie rządu powierzył Donaldowi Tuskowi, to jaka będzie rola wtedy Suwerennej Polski? Jak ona się zachowa? 



Myślę, że będzie to duże zaskoczenie i złamanie zasad, o których wcześniej mówiłem, złamanie tradycji polskiego parlamentaryzmu, gdzie zawsze prezydent na premiera wskazywał kandydata zwycięskiej partii. Myślę, że to się nie stanie i pan prezydent wskaże przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości. 



Jutro z kolei kolejna sesja podlaskiego sejmiku. Będzie pan jeszcze na niej obecny? Bo wicemarszałkiem już pan nie jest.



Z momentem wyborów, z dniem 15 października, mój mandat wygasł automatycznie. Jestem od tej pory posłem elektem. Będę na jutrzejszej sesji, żeby pożegnać się z kolegami. Troszkę może łezka się zakręci, bo bardzo dobrze wspominam ten czas, najpierw jako radny, później jako wicemarszałek naszego cudownego województwa podlaskiego. Pożegnam się z kolegami i będę życzył im dalszej owocnej pracy, chociaż tej kadencji już bardzo niewiele zostało, tylko trochę ponad pół roku.



Podsumujmy: ma pan dopiero 32 lata, kariera zawodowa i polityczna jest imponująca. Przypomnę, że zdążył pan już być: doradcą ministra rolnictwa, członkiem Rady Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, był pan zastępcą dyrektora białostockiego oddziału Totalizatora Sportowego, radnym wojewódzkim jest pan od 2018 roku, a w marcu będzie rok, jak pełnił pan funkcję wicemarszałka. 

Kto w pana miejsce przyjdzie? Czy w ogóle jest potrzeba powoływania do zarządu jeszcze jednej osoby? 



Myślę, że potrzeba jest dla samej harmonii funkcjonowania zarządu województwa, ale przypomnę, że zarząd może funkcjonować w składzie nawet 3-osobowym, bo jest kworum do podejmowania uchwał i one będą ważne. Są tutaj cztery osoby: marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś, członek zarządu Marek Malinowski i Wiesława Burnos. To są już decyzje wewnątrz klubu Prawa i Sprawiedliwości, który ma władzę w sejmiku województwa podlaskiego, będą decydowały o tym, kto wejdzie na moje miejsce, na wicemarszałka, jeśli będzie taka wola. 



Kto z kolei wejdzie na pana miejsce do sejmiku z listy Suwerennej Polski? Czy będzie wspierał marszałka, czy też stanie do niego w opozycji? 



Tego nie wiem. Te sygnały płynące z mediów społecznościowych, chociaż są przeróżne, są bardzo ekstrawaganckie, można tak to delikatnie ująć. Z tego co wiem, pan marszałek Artur Kosicki rozmawiał ze wszystkimi radnymi, w tym z Grzegorzem Kapicą. Zobaczymy, co te rozmowy przyniosą. Ważne, żeby przede wszystkim kierować się interesem województwa podlaskiego i jego mieszkańców. 



Czy rozmawiał pan z Grzegorzem Kapicą, który ma pana zastąpić w sejmiku?



Rozmawiałem, bo pan Grzegorz Kapica wypisywał w internecie dziwne rzeczy o wszystkich. Postanowiłem zadzwonić i zapytać, cóż do mnie ma personalnie, gdyż wydaje mi się, że nigdy nie zaszliśmy sobie za skórę, więc porozmawialiśmy sobie bardzo przyjemnie i życzę mu wszystkiego dobrego. 



W efekty tych rozmów będą? Czy będzie wspierał marszałka, czy też jednak będzie dążył do tego, żeby marszałka jeszcze przed końcem kadencji odwołać?



Myślę, że większości do odwołania marszałka województwa podlaskiego nikt nie zbierze, bo do tego trzeba 18 radnych. Czy Grzegorz Kapica będzie wspierał ten dobry rozwój województwa podlaskiego i marszałka Artura Kosickiego, to warto zapytać samego Grzegorza Kapicę. 



Sesja sejmiku już jutro po południu. Dziękuję za rozmowę.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok