Radio Białystok | Gość | Barbara Okuła [wideo] - posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi

30.10.2023, 07:48, akt. 10:19

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska
Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Barbarą Okułą rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To jedna z trzech kobiet, która będzie reprezentować w nowej kadencji parlamentu województwo podlaskie, choć uzyskanie mandatu – również dla niej samej - było zaskoczeniem. Dlaczego? O tym z Barbarą Okułą z Polski 2050, wybraną w województwie podlaskim na posłankę z listy Trzeciej Drogi rozmawia Edyta Wołosik.



Edyta Wołosik: Nie ukrywa pani, że uzyskanie mandatu posłanki jest dla pani zaskoczeniem. Choć nie chodzi tu chyba o taki brak wiary we własne możliwości, we własne siły, a o to, że Trzecia Droga uzyskała w województwie podlaskim trzy mandaty. 



Barbara Okuła: Tak. Brak w moje możliwości mi nie grozi. Raczej wierzę w siebie. Natomiast nie było zbyt wielkich szans na ten trzeci mandat. Dlatego też byłam zaskoczona i zastanawiałam się, czy to w ogóle jest możliwe. Działałam tak, żeby wzmacniać tutaj Polskę 2050 i moja kampania była głównie po to, żeby ludzie szli na wybory, żeby była jak największa frekwencja i przy okazji zagłosowali na Trzecią Drogę, jako że akurat z tej opcji się wywodzę. 



Na Trzecią Drogę w województwie podlaskim zagłosowało w wyborach do Sejmu prawie 19% wyborców, czyli prawie 115 tysięcy osób. To dało trzy mandaty poselskie, tyle samo co Koalicji Obywatelskiej. Pani uzyskała prawie 3,5 tysiąca głosów. Gdzie pani upatruje sukces tych trzech mandatów? W spotkaniach bezpośrednich? Uważa pani, że ludzie potrzebują właśnie tego? Bo tak kampania Trzeciej Drogi, przynajmniej w województwie podlaskim, w zdecydowanej większości wyglądała.



Myślę, że tak. My nie mieliśmy dużych bilbordów, nie stać nas było na nie. Głównie nasza praca polegała na pracy z ludźmi. Spotykaliśmy się wszędzie, gdzie tylko było możliwe. Na giełdzie rolno towarowej, na wszystkich rynkach, jak były jakieś eventy, wszędzie staraliśmy się być. Kosztowało nas to dużo pracy, poświęcenia wolnego czasu, ale były to fajne spotkania. Ja bardzo miło wspominam większość. Były też trudne pytania, trudni ludzie w rozmowach, ale większość jednak była taka miła, sympatyczna. Ludzie chcieli zmiany, widzieli w nas jakiś sposób na to, żeby ta rzeczywistość nasza się odmieniła, żeby nie było kłótni, nasze hasło wyborcze brzmiało: "Dość kłótni, do przodu". Więc myślę, że ludzie tutaj tego właśnie potrzebowali.



Gdy ogłoszono wyniki wyborów parlamentarnych, spotykała się pani na początku z takimi opiniami, że nowa, niedoświadczona, że nie będzie pani miała nic do powiedzenia? 



Raczej nie. Myślę, że ludzie potrzebowali właśnie takich nowych ludzi. Ja myślę, że też wielu znajomych na mnie zagłosowało. Gdzieś tam to moje nazwisko może nie było jakieś takie znane w regionie, zresztą zawsze miałam świetny kontakt z ludźmi, lubię rozmawiać z ludźmi, więc myślę, że też to, że znajomi przekazywali swoim znajomym, bo takie właśnie słyszałam głosy, że właśnie wielu moich znajomych, znajomych głosowało na mnie, bo byłam fajnym człowiekiem, dobrym człowiekiem. Ja działałam często na aukcjach charytatywnych. Stąd też się wywodzę, bo ja zaczęłam w ogóle od działalności charytatywnej w Polsce 2050, w stowarzyszeniu. 



Nie obawia się pani takiej sytuacji, że rozum, a może i serce będą pani podpowiadać coś innego, a jednak trzeba będzie zagłosować zgodnie z linią ugrupowania? 



To tak jak w życiu. Też jest często tak, że rozum podpowiada coś innego, serce coś innego i trzeba coś wybrać. Ja zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu. Myślę, że przy podejmowaniu decyzji najważniejsze jest ją dobrze sobie przemyśleć i podjąć tę decyzję, a jak już podejmiemy to iść w tym kierunku. 



W przypadku Trzeciej Drogi będzie taka demokracja, że w przypadku jakiejś kontrowersyjnej decyzji albo dostaniecie swobodę głosowania, albo też we własnym gronie zdecydujecie, co jest lepsze, nazwijmy to, takim głosowaniem mniejszym?



Ja myślę, że to będzie się odbywać w ten sposób, że te takie sprawy typowo programowe, zresztą tu jestem i z tym programem zgadzam się, będziemy podejmować razem, natomiast sprawy światopoglądowe, każdy z nas może głosować tak, jak uważa. I to mi odpowiada. A in vitro? To jestem za tym, żeby było finansowane ze Skarbu Państwa. 



A jeśli chodzi o aborcję, to tu nawet w ramach tej obecnej opozycji, czyli tych, którzy mają szansę stworzyć rząd, czyli mówimy o Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze, Nowej Lewicy, to w przypadku Trzeciej Drogi PSL jasno mówi, że zgody nie będzie, więc jakie rozwiązanie państwo proponujecie? 



Aborcji na żądanie? 



Tak. 



My proponujemy później referendum, ale teraz chcielibyśmy przywrócić tę sytuację, która była, czyli te przypadki, w których kobiety mogą usunąć ciążę do 12. tygodnia, a później proponujemy referendum, żeby wszyscy mogli się wypowiedzieć, jaką ustawę chcemy, czy chcemy mieć dozwolone do 12. tygodnia na żądanie, czy chcemy, żeby jednak zostało tak, jak było. Na pewno ta sytuacja, która jest teraz, budzi dużo kontrowersji. Kobiety szczególnie są przeciwne tej sytuacji, jaka jest teraz, gdyż niestety zmusza się nas do porodów dzieci, często, gdy jest uszkodzony płód, czy jest zagrożenie życia kobiety. Są takie niejasne sytuacje, jeśli chodzi o lekarzy. Myślę, że trzeba, żeby te przepisy były jasne, żeby i lekarz wiedział, i kobieta, w jaki sposób może przerwać taką ciążę. 



Pierwsze wizyty w Sejmie parlamentarzystów, posłów i senatorów już były. Szkolenia, odebranie zaświadczenia o wyborze. Jak te pierwsze wrażenia? 



Ogólnie jestem tak pozytywnie zaskoczona, bo tak jak na konferencji mówiłam, że byłam raczej nastawiona, że ten Sejm jest takim gmachem ponurym, że ludzie są tacy mało sympatyczni, ale miło się zaskoczyłam, że wszyscy, cała obsługa Sejmu, pracownicy, ja nie miałam kontaktu z tymi wyżej posłami czy ministrami, ale tutaj ta obsługa, ochrona, kelnerzy, Biuro Obsługi Posłów, Kancelaria Sejmu... bardzo sympatycznie. Wszyscy są mili, z uśmiechem. Myślę, że jak my wysyłamy uśmiech, to ludzie też do nas się uśmiechają. To kwestia takiego zarażania tym uśmiechem, zarażania pozytywnym myśleniem. Ogólnie fajna atmosfera. Nowi posłowie też tacy sympatyczni. 



Niech tak sympatycznie, spokojnie i konstruktywnie będzie przez kolejne 4 lata. Na 13 listopada zaplanowano pierwsze posiedzenie Sejmu.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok