Radio Białystok | Gość | Marek Sawicki - poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji

8.11.2023, 07:36, akt. 09:25

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski
Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski


0:00
0:00
Z Markiem Sawickim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent Andrzej Duda wybrał na marszałka seniora Sejmu X kadencji posła Marka Sawickiego z Polskiego Stronictwa Ludowego.

Co oznacza ta nominacja, pochodzącego z Sokołowa Podlaskiego, parlamentarzysty z 30-letnim stażem? O tym z marszałkiem seniorem rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Jak pan przyjął prezydencką nominację właśnie na marszałka Sejmu? To wyróżnienie?


Marek Sawicki: To było dla mnie duże zaskoczenie, ale jednocześnie z dużą satysfakcją przyjąłem tę decyzję. I tak, traktuję to jako wyróżnienie. Jest co najmniej kilkunastu posłów starszych ode mnie i zgodnie z tradycją i konstytucją spośród tych starszych prezydent desygnuje marszałka seniora, ale nie ma tam określenia, w jakiej kolejności.

Pan prezydent przyjął ten wariant stażu parlamentarnego jeśli chodzi o moją osobę i rzeczywiście, po rozmowie z panem prezydentem, kiedy to już to do mnie dotarło jest duża doza satysfakcji.


A nie czuje się pan trochę wykorzystywany do politycznych rozgrywek? Bo tak wiele osób, polityków i ekspertów mówi, że w ten sposób Andrzej Duda puszcza oko do PSL-u.


Otóż panie redaktorze, ja w tej dużej polityce uczestniczę od 30 lat i polityka to jest wzajemne puszczanie oczek, to jest wzajemna gra i w polityce trzeba być także na tyle elastycznym, żeby znaleźć porozumienie ze wszystkimi. Pan prezydent doszedł do wniosku, że ten spór dużych środowisk politycznych, który niszczy Polskę już od 2005 roku nie jest najlepszym rozwiązaniem.

I to, że na scenie politycznej w tych wyborach pojawił się komitet wyborczy Trzeciej Drogi z Polskim Stronnictwem Ludowym i Polską 2050 Szymona Hołowni z hasłem „dość kłótni, do przodu”, że jest to być może szansa na jakąś stabilizację i budowanie racjonalnego centrum na polskiej scenie politycznej.


A to nie jest próba zawarcia koalicji Prawa i Sprawiedliwości z PSL-em?


Nie wydaje mi się, żeby pan prezydent był przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości. Pan prezydent jest prezydentem Rzeczpospolitej i nic na temat jakichkolwiek koalicji z PSL-em w rozmowie ze mną nie mówił. Mówił właśnie o tym, że oczekuje sprawnego, zgodnego z konstytucją przeprowadzenia tej inauguracji, posiedzenia inauguracyjnego X kadencji polskiego Sejmu i że jego zdaniem, jako doświadczony parlamentarzysta daję gwarancję, że właśnie będzie to tak zrealizowane.


To co dalej w tej X kadencji Sejmu? Wasz układ koalicyjny się nie zmienia, dalej jesteście jako Trzecia Droga z Polską 2050? Chcecie tworzyć koalicję z Koalicją Obywatelską i Lewicą?


Tak, przecież w tej sprawie jasno wypowiedziało się Polskie Stronnictwo Ludowe. Zapadła jednogłośna uchwała. Rada naczelna to najwyższy organ Polskiego Stronnictwa Ludowego pomiędzy kongresami i jako partia demokratyczna respektujemy decyzje swoich organów statutowych, więc tu nic się nie zmienia. I o tej uchwale wiedział także pan prezydent Andrzej Duda, więc jakiekolwiek spekulacje o ewentualnej zmianie stanowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego są po prostu kompletnie nieuzasadnione. 


Pan otrzymał nominację prezydencką na marszałka seniora, natomiast Mateusz Morawiecki otrzymał od pana prezydenta misję stworzenia rządu. Koalicjant PSL-u, jeden z liderów Polski 2050 Michał Kobosko nazywa tę próbę stworzenia rządu przez PiS „mission impossible”.


Wie o tym także w mojej ocenie i pan prezydent i nie sądzę, żeby liczył na to, że kiedy tak naprawdę powierzy panu Morawieckiemu tworzenie tego rządu, bo to, co miało miejsce, to była informacja z orędzia, pan prezydent nie może powierzyć tworzenia rządu panu Morawieckiemu przed złożeniem dymisji obecnego rządu pana premiera Morawieckiego. 

Więc może się to wydarzyć najwcześniej 13 listopada, w trakcie posiedzenia inauguracyjnego Sejmu i wtedy zobaczymy, czy pan prezydent powierzy tę misję panu premierowi Morawieckiemu i co istotne – czy pan premier Morawiecki podejmie się tej misji, bo równie dobrze na tym posiedzeniu pan premier Morawiecki może powiedzieć, że po konsultacjach jednak rezygnuje z tej misji, jaką powierzył mu pan prezydent i wtedy inicjatywa należy do Sejmu.


Czy w pańskiej ocenie Prawo i Sprawiedliwość w ogóle ma po co próbować tworzyć ten rząd, czy to jest właśnie, jak powiedział pan Kobosko, „mission impossible”?


Nie no, myślę, że Prawo i Sprawiedliwość, tak jak i politycy PSL-u potrafi liczyć do 460. A ponieważ wszystkie środowiska polityczne jasno się określiły, kto z kim chce w Sejmie współpracować, no to chyba rachunek jest prosty.


A kto pańskim zdaniem, po panu marszałku seniorze, powinien zasiąść na fotelu marszałka Sejmu?


A to też jest już zdecydowane w ramach rozmów koalicyjnych, że osobą, która będzie kandydowała na marszałka i z pewnością zyska poparcie będzie pan Szymon Hołownia. W mojej ocenie jest to już na tyle jasne, że partnerzy koalicyjni, o ile jeszcze nie ujawnili umowy koalicyjnej i składu rządu, to o tyle kandydata na marszałka, przynajmniej tych pierwszych dwóch lat już ujawnili wielokrotnie.


To, że Donald Tusk będzie premierem to też jest jasne?


Tak, to też jest jasne, że Donald Tusk będzie premierem i z pewnością mając taką większość parlamentarną uzyska dla swojego gabinetu wotum zaufania.


A jakie obszary w tych rozmowach koalicyjnych, w tej umowie koalicyjnej przypadną PSL-owi? Ministerstwo rolnictwa to jest wasze zainteresowanie?


Nie wiem panie redaktorze, bo w tych rozmowach nie uczestniczę i czuję się dobrze z brakiem tej wiedzy, dlatego że w czasach studenckich trochę grałem w brydża i tam obowiązywała zasada „karty lubią dym”. A rozmowy lubią ciszę, rozmowy koalicyjne. I ta cisza, jak widać wyraźnie, mimo że mamy czterech partnerów, a w skład każdego środowiska wchodzą jeszcze podśrodowiska to okazuje się, że jest na tyle szczelna i na tyle dobrze prowadzona, że nawet najbliżsi współpracownicy liderów nie wiedzą, jak finalnie to się zakończy.


Gdyby jednak w czasie tych rozmów koalicyjnych powstał pomysł, że Marek Sawicki to był dobry minister rolnictwa i dobrze, żeby wrócił na to stanowisko – zresztą pańskie osiągnięcia podkreślał też prezydent Andrzej Duda przy okazji nominacji na marszałka seniora – to czy zgodziłby się pan ponownie objąć ten resort?


Ale jesteśmy już na takim etapie tworzenia rządu i rozmów, że te oferty zostały już złożone, a ja to mówiłem już po wyborach, kiedy wiedziałem, że uzyskałem mandat i jasno zakomunikowałem prezesowi, żeby w tym obszarze szukał młodszego kandydata. Widzę sprawniejszych od siebie, młodszych, ambitnych kandydatów i wierzę, że sprostają temu zadaniu.


To może poseł z województwa podlaskiego, praktyk, jeśli chodzi o rolnictwo – Stefan Krajewski?


Niewykluczone, też jest w gronie osób, które są rozpatrywane jako potencjalni kandydaci.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok