Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski [wideo] -

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023, 07:50, akt. 15:49

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda
Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To gorący czas po każdej stronie sceny politycznej. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica na dziś zapowiedziały podpisanie umowy koalicyjnej, a Prawo i Sprawiedliwość szuka większości, by utworzyć rząd. Między innymi o tym z Dariuszem Piontkowskim, wiceministrem edukacji i nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy, rozmawia Edyta Wołosik.Edyta Wołosik: Jest pan podlaskim posłem mijającej i przyszłej kadencji, obecnym wiceministrem edukacji i nauki. Również przyszłym?


Dariusz Piontkowski: Zobaczymy, jak się to rozwinie. Pierwsze posiedzenie Sejmu mamy w poniedziałek. Wtedy na pewno będzie wybór marszałka i prawdopodobnie całego prezydium Sejmu. Zobaczymy, co dalej będzie się działo. Wiemy na razie, że pan prezydent zapowiedział, że desygnuje w pierwszym kroku konstytucyjnym na premiera polskiego rządu pana Mateusza Morawieckiego i to będzie pierwsza osoba, która będzie próbowała utworzyć rząd.


Według pana Mateusz Morawiecki jest w stanie znaleźć większość, by utworzyć rząd? Tak realnie.


Jeżeli partie dotychczasowej opozycji zachowają się tak, jak deklarują publicznie, to szanse będą raczej niewielkie, a będzie to raczej próba pokazania tego, co dotąd zrobiliśmy, jak mógłby wyglądać kurs Polski w najbliższych kilku latach. Natomiast w polityce nigdy do końca nie wiadomo, co się może wydarzyć. Tak jak wybory są nie do końca przewidywalne, dostają się przecież do parlamentu posłowie z dalekich miejsc. To wyborcy decydują ostatecznie przy naszej ordynacji wyborczej, kto z kandydatów dostaje się do parlamentu.

Polityka jest takim zajęciem, gdzie jest bardzo wiele różnych sił i niespodziewanych zdarzeń, także nigdy do końca nie wiadomo, co się wydarzy. Ale rzeczywiście, jeżeli partie obecnej opozycji zachowuje się tak, jak deklarują, to ta misja może mieć raczej niewielkie szanse.


Jedna i druga strona twierdzi, że jest w stanie utworzyć rząd. Prawo i Sprawiedliwość ma 194 mandaty, Konfederacja - 18. Gdyby nawet tu była koalicja, choć każda ze stron mówi, że nie, to i tak jest za mało. Opozycja ma 248  mandatów. Jeśli chodzi o rozmowy kuluarowe, to wierzycie państwo, że można utworzyć rząd?


Tak jak mówiłem, nie są to duże możliwości. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda.


W poniedziałek pierwsze posiedzenie Sejmu. Co pana zdaniem będzie się działo dalej?


Pierwsze posiedzenia Sejmu będą skoncentrowane na formułowaniu rządu. Poza tym trzeba będzie wrócić do ustawy budżetowej, która musi być przecież niedługo uchwalona. Rząd Prawa i Sprawiedliwości złożył już projekt budżetu na rok 2024, ale gdyby panu premierowi Morawieckiemu nie udało się sformować rządu, wówczas rząd partii koalicyjnych musiałby myśleć pewnie o jakiś poprawkach i szybko je przepracować.

Jeżeli ta większość, o której przed chwilą pani redaktor mówiła, utrzymałaby się w Sejmie, a wybór marszałka będzie prawdopodobnie już w jakiejś mierze o tym mówił, to prawdopodobnie będzie jakaś szybka akcja legislacyjna, by przynajmniej część obietnic wyborczych, które padały w trakcie kampanii wyborczej, realizować. Bo wielu tych zapowiedzi nie da się urzeczywistnić bez zmian ustawowych.


Jeśli Mateusz Morawiecki nie zaskoczy albo też nie zaskoczą posłowie innych ugrupowań i Prawo i Sprawiedliwość nie utworzy rządu, to jaką opozycją będzie PiS? Negującą wszystko czy jednak gotową popierać dobre pomysły?


Na pewno opozycją, która będzie mówiła o tym, co dobrego można robić dla Polski. Jeżeli będziemy w opozycji, będziemy mówili, co złego ewentualnie będzie się działo, jak inaczej rozwiązać pewne sprawy. Będziemy także zgłaszali swoje propozycje. Na pewno nie będziemy kimś w rodzaju totalnej opozycji, która będzie wszystko negowała tylko i wyłącznie dlatego, że ktoś inny proponuje jakieś zmiany.

Jeżeli byłyby to zmiany dobre dla Polski, nie widzę żadnego problemu, aby można je było poprzeć.


Deklaruje pan, że nie będzie to na zasadzie "nie, bo nie".


Nie, uważam, że taki model opozycji, który prezentowała Platforma Obywatelska, w dużej mierze PSL, Lewica, nie jest dobry dla Polski. Bez względu na to, z jakiej partii pochodzimy, naszym głównym zadaniem jest służenie Polsce, służenie narodowi, służenie Polakom. Te rozwiązania, które są dobre dla Polski, powinniśmy popierać.


Jak ocenia pan pomysły zapowiadane przez obecną opozycję dotyczące edukacji? Na przykład podwyżki dla nauczycieli.


Zabiegałem o to od wielu lat. Czasami się udawało, czasami nie. Przypomnę, że w ciągu tych ośmiu lat nauczyciel początkujący uzyskał wzrosty wynagrodzeń rzędu 76 proc., z tego co pamiętam, a nauczyciel dyplomowany - 47 proc. Na rok 2024 udało się wywalczyć co najmniej 12,3 proc. wzrostu wynagrodzeń. Być może nawet dla nauczycieli początkujących 20 proc. Jeżeli uda się w jeszcze większym stopniu podnieść te podwyżki, to ja jestem jak najbardziej za.

Uważam, że to jest zawód szczególny, zawód, który także powinien być dobrze wynagradzany.


Likwidacja prac domowych.


Nie do końca z tym się zgadzam. To nauczyciel powinien o tym decydować. To on wie, z jakimi uczniami pracuje, czy potrzebują oni dodatkowych prac domowych. Te prace mają także zachęcić uczniów do pracy własnej.

Nie wszystko da się zawsze zrobić w domu, a warto także ćwiczyć pewne umiejętności. Tak jak w życiu codziennym - jeżeli coś wielokrotnie powtarzamy, to udoskonalamy swoją wiedzę, umiejętności.


Zmiana podstawy programowej: "Szkoła nie może być tak przeładowana".


Trzeba o tym rozmawiać. W tej chwili dopiero skończył się pełen cykl nauczania według nowego systemu organizacji oświaty wprowadzonego jeszcze przez panią minister Zalewską. My już powołaliśmy zespoły, które mają przyjrzeć się podstawom programowym. Jesteśmy otwarci na dyskusję, jakie ewentualnie elementy usunąć czy jakie dodać, bo to wydaje się czymś naturalnym - po zakończeniu pewnego procesu warto wrócić do dyskusji, czy rozwiązania, które były przyjęte kilka lat temu, dziś jeszcze są aktualne.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa
fot. Joanna Szubzda

por. Anna Michalska [wideo]

rzeczniczka Straży Granicznej
1.12.2023

"Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie bronić granicy. Taki sygnał też poszedł do cudzoziemców, którzy zachęcani przez Rosję czy przez Białoruś próbują dostać się przez Polskę do innych krajów Europy zachodniej" - mówiła w Polskim Radiu Białystok porucznik Anna Michalska.

prof. Aleksander Prokopiuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Aleksander Prokopiuk [wideo]

ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku
30.11.2023

"Pracownicy na pewno będą zadowoleni z tego, że nie muszą w Wigilię pracować" - mówi prof. Aleksander Prokopiuk.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino
29.11.2023

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.


Małgorzata Dajnowicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Małgorzata Dajnowicz

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, kierownik Pracowni Historii Kobiet Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Trzeba nagłaśniać problematykę kobiecą i temu też służy Archiwum Historii Kobiet, które tworzymy w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz.

prof. Andrzej Jackiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Andrzej Jackiewicz [wideo]

konstytucjonalista z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2023

- Nie sądzę, żeby ci politycy, ci ministrowie powołani wczoraj przez prezydenta podejmowali jakieś wyjątkowo strategiczne decyzje - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu
27.11.2023

"Chciałbym, żeby Sejm był takim miejscem, w którym ludzie się spierają i to do bólu. Jednak nie pozwolę na chuligaństwo polityczne" - mówi Szymon Hołownia.


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz [wideo]

prezes PKS Nova
24.11.2023

Sytuacja finansowa spółki PKS Nova jest dobra - zapewniał w Polskim Radiu Białystok prezes przedsiębiorstwa Marcin Doliasz.

prof. Sławomir Wołczyński, fot. Marcin Gliński

prof. Sławomir Wołczyński [wideo]

kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
23.11.2023

"Refundacja in vitro jest absolutnie potrzebna" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Sławomir Wołczyński.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Marcin Gliński

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
23.11.2023

"Unia musi się rozwijać, Unia musi ewoluować. Pojawiają się w Unii Europejskiej nowe państwa, wokół nowe wyzwania, także trzeba mieć świadomość, że Unia będzie się do tego wszystkiego dostosowywać" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Tomasz Dubowski z Uniwersytetu w Białymstoku.


Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze
22.11.2023

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
21.11.2023

"To jest próba destabilizacji nie tylko Finlandii, ale i NATO, i Unii Europejskiej. Finlandia była najsłabszym ogniwem. Tam takiego naporu jeszcze nie było" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla
20.11.2023

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.


Afimico Pululu, fot. Sylwia Krassowska

Afimico Pululu

napastnik Jagiellonii Białystok
19.11.2023

"Gwarantuję, że będę grał w Jagiellonii Białystok do końca sezonu. Będę robił wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej bramek, by wynik był jak najlepszy" - mówi Afimico Pululu.

KS BAS Białystok - Roleski Grupa Azoty PWSZ Tarnów, 16.10.2021, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wojtowicz i Sebastian Grzegorek

obecny i były trener KS BAS Białystok
19.11.2023

"Będziemy chcieli wygrywać jak najwięcej meczów, drużyna jest z dużym potencjałem" - mówi Marcin Wojtowicz.

Lech Janerka, fot. Sylwia Krassowska

Lech Janerka

muzyk rockowy, kompozytor i basista
18.11.2023

Po 18 latach Lech Janerka wraca z nową płytą. Już jest jego nowy album - „Gipsowy odlew falsyfikatu”.


Katarzyna Siemion, źródło: archiwum prywatne

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
17.11.2023

- Kradzież tożsamości jest jednym z najczęściej wykorzystywanych mechanizmów do tego, żeby wyłudzać pieniądze, zobowiązania, pożyczki ratalne - mówi dr Katarzyna Siemion.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
16.11.2023

"Kiedyś było takie hasło "Polska w budowie". Odniosę to do województwa podlaskiego - podlaskie będzie teraz w budowie" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

Wicemarszałek Senatu XI kadencji
15.11.2023

"Wszyscy deklarowali chęć współpracy ponad podziałami dla regionu i będziemy to podtrzymywać" - mówi Maciej Żywno.


Źródło: Collegium Civitas

dr Paweł Maranowski [wideo]

z Collegium Civitas
14.11.2023

"Scena polityczna, a szczególnie ta debata, która odbywa się w parlamencie zawsze jest gorąca. Szczególnie przy bardzo trudnych tematach, które nas czekają. A na pewno będzie nas czekać temat chociażby aborcji i sądownictwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok doktor Paweł Maranowski z Collegium Civitas.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
13.11.2023

W poniedziałek, 13 listopada inauguracja nowego parlamentu. W południe rozpocznie się posiedzenie Sejmu X kadencji, a o 16:00 Senatu. W harmonogramie obrad są m.in. przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i dymisja dotychczasowego rządu.

Wojciech Nowicki, fot. Monika Kalicka

Wojciech Nowicki

młociarz Podlasia Białystok, mistrz olimpijski
12.11.2023

"Mam motywację do dalszego treningu, jestem zdrowy, więc mam nadzieję, że przygotowania będą pomyślne i za rok na igrzyskach olimpijskich w Paryżu pokażę się z jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Nowicki.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

10.11.2023

- Możliwości nie są duże. Premier Morawiecki będzie stał przed bardzo trudnym zadaniem i być może ta misja mu się nie uda - mówi wiceminister o próbie utworzenia rządu przez PiS.

Anna Skorko, fot. Joanna Szubzda

Anna Skorko

prezeska Fundacji "Dom"
9.11.2023

Chodzi o to by odkrywać lokalną przeszłość, zachowywać i twórczo z niej czerpać, a przykładem mogą być Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.11.2023

"Kapitał tworzy się z oszczędności, a więc stopy procentowe powinny być wyższe niż inflacja. Wtedy ludzie chętnie oszczędzają" - mówi prof. Robert Ciborowski.


Marek Sawicki, fot. Lech Pilarski

Marek Sawicki

poseł PSL, marszałek senior Sejmu X kadencji
8.11.2023

- Traktuję to jako wyróżnienie - mówi o nominacji na marszałka seniora Marek Sawicki.

fot. Marcin Gliński

dr Radosław Poniat [wideo]

z Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2023

"Druga strona dość wyraźnie szykuje się na stworzenie rządu. W świetle zbliżających się kolejnych wyborów nie sądzę, by też komukolwiek się opłacało pójść na współpracę z PiS-em" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Radosław Poniat.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
6.11.2023

- W tej chwili wzrost zachorowań na Covid-19 jest obserwowany wśród ludzi pracujących, podróżujących, aktywnych. (...) W szpitalach mamy wzrastającą liczbę chorych, ale to nie jest taka liczba, którą możemy porównywać do fal koronawirusa z poprzednich sezonów.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

senator z Polski 2050
3.11.2023

"Podział resortów jest w puli negocjacyjnej. Mam nadzieję, że środowisko i energia będzie po naszej stronie, bo jest to w DNA Polski 2050" - mówi Maciej Żywno.

fot. PRB

Magdalena Glińska

psycholożka, psychoterapeutka, religioznawczyni
2.11.2023

"Wizyty na cmentarzu pomagają nam skonfrontować się ze śmiercią. To ważne, że możemy wrócić do bliskich, możemy ich powspominać, przypomnieć, co dobrego nam dali" - mówi Magdalena Glińska.

Józef Babiel, fot. Adam Dąbrowski

Józef Babiel

wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej
31.10.2023

"Przez prawie 40 lat udało się uratować na cmentarzu łomżyńskim ponad 250 obiektów historycznych" - mówi Józef Babiel.


fot. Marcin Gliński

ks. Karol Kondracikowski [wideo]

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
31.10.2023

"Śmierć jest jednym z największych lęków, które mamy przed sobą. Bardzo się boimy tego końca, bo każdego z nas to kiedyś czeka i tego nie unikniemy. A tymczasem chrześcijaństwo mówi nam o tym, że nasza religia nie jest religią śmierci, ale religią życia" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Karol Kondracikowski.

Barbara Okuła, fot. Sylwia Krassowska

Barbara Okuła [wideo]

posłanka Polski 2050, startująca z listy Trzeciej Drogi
30.10.2023

"Zawsze staram się wypośrodkowywać, trochę słuchać rozumu, trochę serca i gdzieś tam, tą trzecią drogą, iść do przodu" - mówi Barbara Okuła.

Maria Andrejczyk, fot. Sylwia Krassowska

Maria Andrejczyk [wideo]

oszczepniczka, wicemistrzyni olimpijska z Tokio
29.10.2023

- Już nie mam takiego wewnętrznego poczucia, że jestem zostawiona sama sobie, że wszyscy z założonymi rękami czekają, aż ja się ogarnę. Ja już mam ludzi do tego, żeby pomogli mi się ogarnąć - mówi Maria Andrejczyk.


Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

przewodniczący Polski 2050, jeden z liderów Trzeciej drogi
27.10.2023

"Chciałbym się odwdzięczyć za to, co dostałem od Podlasia, od Białostocczyzny. Białystok będzie kluczowy w całej mojej politycznej drodze, możecie być tego pewni" - mówi Szymon Hołownia.

Józef Mozolewski, fot. Sylwia Krassowska

Józef Mozolewski [wideo]

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"
27.10.2023

"Bez względu na to, kto rządzi, to my jako Solidarność zawsze będziemy trzymać rękę na pulsie. Jak będzie trzeba, to będziemy protestowali" - mówi Józef Mozolewski.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

nowo wybrany poseł z Suwerennej Polski
26.10.2023

"Myślę, że pan prezydent, zgodnie z Konstytucją, zgodnie z tradycją obowiązującą w polskiej demokracji, wskaże zwycięską partię do misji tworzenia rządu i będzie to Prawo i Sprawiedliwość" - mówi Sebastian Łukaszewicz.
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok