Radio Białystok | Gość | Radosław Dobrowolski [wideo] - burmistrz Supraśla

Radosław Dobrowolski [wideo]

burmistrz Supraśla

20.11.2023, 07:45, akt. 13:51

- Gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty - mówi Radosław Dobrowolski.

Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska
Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Radosławem Dobrowolskim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gmina Supraśl zbiera laury. Teraz dostała dwie nagrody w ogólnopolskich konkursach. Uhonorowano samorząd za dobre zarządzanie i za to, że ludziom mieszka się w tej gminie coraz lepiej.

Jaka jest przyszłość gminy Supraśl? O tym ze swoim gościem - burmistrzem Radosławem Dobrowolskim rozmawia Renata Reda. 


Renata Reda: Gmina Supraśl okazała się najlepsza w Podlaskiem w rankingu „Gmina Dobra do Życia”. A co warte jest chwalenia, o tym rozmawiam z burmistrzem Radosławem Dobrowolskim. Dzień dobry.


Radosław Dobrowolski: Dzień dobry państwu.


Przede wszystkim gratuluję wyróżnienia.


Dziękuję bardzo.


Lepsze miejsce od Białegostoku według wskaźnika jakości życia to duże osiągnięcie, zwłaszcza pod względem dostępności przedszkoli i żłobków. Jakie inwestycje tu zapunktowały?


Myślę, że przede wszystkim te oświatowe inwestycje, bo rzeczywiście, i tu mówię bez żadnego ściemniania, gmina Supraśl najwięcej zrobiła pod względem inwestycji oświatowych, dostępności do oświaty.


Czyli rozbudowana szkoła w Sobolewie…


Tak. Ale przede wszystkim, na początku stworzyliśmy dwa żłobki - jeden żłobek w Supraślu i drugi, trzyoddziałowy żłobek dla obszaru Grabówki w Grabówce. Dalej – rozbudowaliśmy szkołę w Ogrodniczkach, rozbudowaliśmy też szkołę w Sobolewie dla obszaru Grabówki, wybudowaliśmy również nie tylko szkołę, ale teraz w tym tygodniu będziemy odbierali przedszkole w centrum Grabówki. Także ogromne inwestycje oświatowe – one nas kosztowały w tych ostatnich trzech latach około 30 mln zł. 1/3 dostaliśmy z tych różnych programów rządowych.

Także to głównie o to chodzi.


Dzieci są odpowiednio zaopiekowane, ale niestety są i słabe punkty - mieszkańcy mówią, że rozbudowana szkoła w Sobolewie niedługo nie pomieści wszystkich chętnych uczniów. Czy tu już trzeba myśleć o kolejnych inwestycjach w tym momencie?


Na pewno trzeba myśleć o kolejnych inwestycjach i ja bym chciał, żebyśmy odpowiedzialnie wszyscy myśleli o tym jako gmina Supraśl, nie myśleli o dekonstrukcjach gminy...


Na przyszły rok ma pan jakieś plany związane ze szkołą w Sobolewie?


Myślę, że tak. Będziemy dyskutować na ten temat. W projekcie budżetu mamy zapisane ważne inwestycje, akurat tutaj jeszcze radni muszą wybrać teren pod ewentualną drugą szkołę, bo tam już w Sobolewie raczej miejsca nie mamy, chociaż możemy jeszcze rozbudować tę szkołę, nadbudowując na istniejącym budynku nową kondygnację, ale to też będzie za mało.

Ja uważam, że powinniśmy się skupić, zresztą tak też radni, którzy dyskutowali na ten temat na komisjach mówili, że trzeba znaleźć nowe miejsce np. gdzieś w Grabówce – tam by było najlepiej, bo to jest największy taki obszar osadniczy, żeby tam wybudować po prostu nową szkołę.

Byłoby trzeba przede wszystkim znaleźć takie miejsce, to musi być też zgoda…


Ale w projekcie budżetu nie macie jeszcze tej inwestycji.

Jeszcze nie, bo jeszcze musimy wybrać miejsce, a takiego miejsca jeszcze nie mamy.


Obyście zdążyli, bo coraz więcej ludzi wybiera się do Grabówki i w ogóle do gminy Supraśl. A jak pan myśli, dlaczego tak chętnie ludzie wybierają to miejsce?


Bo to jest przede wszystkim miejsce bardzo blisko Białegostoku - głównie są to mieszkańcy Białegostoku, którzy do nas przyjeżdżają. Jeżeli pierwsze kroki robią w naszej gminie to pytają - czy jest miejsce w szkole, w żłobku, w przedszkolu, a takie inwestycje w takie miejsca powstają.

Pragnę zauważyć, że w ciągu tych 8 lat one powstały, bo jeszcze 7 lat temu, w 2016 roku jeszcze tam nie było żadnego żłobka, żadnego przedszkola oprócz oczywiście istniejących dwóch prywatnych.


I to były czasy, kiedy zdecydowano o podziale gminy Supraśl i wydzieleniu gminy Grabówka.


Tak. Ale wtedy też zdecydowaliśmy o tym, że trzeba zlikwidować taki sposób podbudżetowania, każda miejscowość miała swój mały podbudżecik, dlatego nie byliśmy w stanie wybudować tam takich instytucji.


Ludzie osiedlają się u was, pytają o miejsca w żłobkach, w przedszkolach, ale dopiero na którymś tam miejscu jest pytanie o infrastrukturę, a często jest tak, że budują domy przy nieutwardzonych drogach, z brakiem kanalizacji i często też słyszą, że nie mogą podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, bo jest za mały przepływ. I jakie plany na przyszły rok macie w tym zakresie?


Tu są plany takie, żeby zrobić taką magistralę, która by połączyła Grabówkę z Sobolewem i w ten sposób nie musielibyśmy tak na cito budować przepompowni, bo tam rzeczywiście przy Rybackiej były takie plany, z tym że to wymaga zmiany planów miejscowych i szereg innych jeszcze dokumentów, a tu znaleźliśmy pewne rozwiązanie takie, które nam skróci ten czas i mamy już ponad milion złotych w tym projekcie budżetu na właśnie rozwiązanie tej sprawy kanalizacyjnej.

Ale to nie wszystko, ponieważ jeszcze mamy środki z Polskiego Ładu, drugą turę i też będziemy modernizować stację, przepompownię ścieków przede wszystkim, ale i będziemy budować nowe odcinki kanalizacji i wodociągu.


Dla ilu osób jest to inwestycja? Ile osób skorzysta?


Bardzo dużo osób, bo to jak mówimy o przepompowni, to mówimy chociażby o połowie mieszkańców, żeby nie doszło do jakiejś katastrofy ekologicznej. Ale żeby też ci nowi mieszkańcy, którzy się budują, żeby mogli się podłączyć, żeby ta nasza sieć wydoliła po prostu w obsłudze tych nowych mieszkańców.

Jest to ogromny, naprawdę ogromny problem dla nas, bo tutaj tak jak pani redaktor zauważyła – tutaj nie tylko przedszkole, żłobek czy szkoła, ale też infrastruktura – a tutaj naprawdę te pieniądze, które mieliśmy, to włożyliśmy w oświatę, a jeszcze ciągle nam brakuje środków na infrastrukturę.

Teraz oczywiście mamy jeszcze 10 mln zł mamy na drogi, mam tu nawet przygotowane 19 propozycji różnych dróg, kosztorys całkowity mam wyliczony na ponad 13 mln zł…


I przy ilu domach takie drogi powstaną?


A to tutaj mamy w całej gminie ponad 10 km dróg, tak przynajmniej byśmy chcieli, żebyśmy jak najwięcej tych dróg zrobili. Pewnie będziemy musieli ciąć te nasze plany, ponieważ budżet nie jest z gumy – musimy tak gospodarować tymi środkami, żeby ich wystarczyło.


Planujecie też kolejnych 6 mln zł kredytu. Na co?


To znaczy tak – kredyt w tym roku, w ramach tego nowego budżetu ma wynosić niecały milion. Także w przypadku dotychczasowego zadłużenia to będzie o wiele mniejsze zadłużenie. Bardziej się będziemy skupiali w następnym roku na spłacaniu.


Ale i tak on ma wynieść ponad 51,5 mln zł, podczas gdy dochody 119 mln.


Tak. Ale duża gmina może sobie poradzić z tym. 


Ale najważniejsze, co będzie z przyszłością gminy Supraśl? Bo od 6 lat w mocy jest rozporządzenie o utworzeniu gminy Grabówka.


To znaczy inaczej. Gmina Grabówka się nie wyłoniła z tych przepisów różnych prawnych, z tego rozporządzenia przede wszystkim. Potrzebna jest po prostu nowa procedura. Jeżeli mieszkańcy w referendum, przy nowej procedurze zdecydują, że chcą być nową gminą, chodzi tutaj o te miejscowości dookoła Grabówki, razem z Grabówką…


Czyli Grabówka, Henrykowo, Zaścianki, Sowlany, Sobolewo…


To taka będzie wola suwerena, czyli mieszkańców. Ale nie chciałbym, żeby to była jakaś odgórna decyzja, bo też do mnie wiele osób z Grabówki się zgłasza i mówi, że absolutnie wcale nie są teraz za podziałem. Tak mówią nawet ci, którzy wcześniej byli za podziałem, a teraz nie chcą.


Ale to rozporządzenie jest w mocy. Co będzie, jeśli nowy rząd je wykona?


Rozporządzenie nie jest w mocy, Trybunał Konstytucyjny stwierdził pewne nieprawidłowości w zmianie tego rozporządzenia o powołaniu gminy Grabówka. Wytknięto pewne błędy proceduralne, ale też stwierdzono i mamy też taką specjalną prawniczą opinię jednego z profesorów, że skoro ta nowa gmina się nie wyłoniła, to potrzebna jest zupełnie nowa procedura. A jak nowa procedura, to powinno się zapytać też suwerena gminy, czyli mieszkańców.

Po prostu trzeba mówić mieszkańcom, jak sytuacja wygląda, mówić o pewnych szansach i zagrożeniach i niech mieszkańcy decydują. Ponieważ najgorsze, co może być, to decydowanie odgórne, bo wiem, że też są tacy zwolennicy tego podziału gminy, którzy chcą podzielić gminę bez pytania o zdanie mieszkańców przede wszystkim Grabówki.


Jaka będzie przyszłość gminy Supraśl, być może w przyszłym roku się o tym przekonamy. A rozmawiałam o tym z burmistrzem Radosławem Dobrowolskim. Dziękuję za wizytę w studiu.


Dziękuję.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok