Radio Białystok | Gość | Stanisław Wojtera [wideo] - prezes spółki Polskie Porty Lotnicze

Stanisław Wojtera [wideo]

prezes spółki Polskie Porty Lotnicze

22.11.2023, 07:51, akt. 12:01

Lotnisko na białostockich Krywlanach można rozwinąć na dwa sposoby - oszczędny i bardziej kosztowny, który da większe możliwości - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera.

Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska
Stanisław Wojtera, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Ze Stanisławem Wojterą rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Władze Białegostoku, samorządu województwa podlaskiego i Polskie Porty Lotnicze podpisały list intencyjny w sprawie lotniska na Krywlanach. Czego dotyczy ten dokument i jaka jest przyszłość białostockiego lotniska? O tym z prezesem spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisławem Wojterą rozmawia Adam Janczewski. Adam Janczewski: Podpisaliście jako spółka list intencyjny z marszałkiem województwa podlaskiego i z prezydentem Białegostoku. Wiemy oczywiście, że Krywlan, ale czego dokładnie dotyczy ten list intencyjny? Stanisław Wojtera: Już nawet drugi. Właśnie policzyliśmy, że w ciągu sześciu tygodni już drugi list intencyjny, dlatego że pierwszy był tylko pomiędzy PPL a województwem. Dzisiaj dołączył pan prezydent, z czego się cieszymy, bo bez pana prezydenta nie dałoby się tego projektu zrealizować, a z panem prezydentem te szanse radykalnie rosną. 

List dotyczy tego, że wyrażamy intencję współpracy przy przygotowaniu, przeanalizowaniu projektu pod tytułem lotnisko Krywlany. Cokolwiek się kryje pod tym słowem lotnisko, bo może się kryć kilka różnych rzeczy i to właśnie będzie analizowane. Czyli dopiero powołamy zespół roboczy i przystąpimy do pracy, która ma przygotować kilka wariantów, które decydenci, czyli współwłaściciele tego projektu, pan marszałek, pan prezydent i ja zdecydujemy, w którą stronę iść. Kto wejdzie w skład tego zespołu roboczego? Każdy z nas wysyła swoich ludzi, ode mnie to są głównie ludzie z Biura Strategii i Rozwoju, bo oni się znają na planie generalnym, na planowaniu inwestycji, kosztorysowaniu. Po tych rozmowach z marszałkiem i z prezydentem Białegostoku jest pan gościem z zewnątrz. Nie chciałbym, żeby pan za mocno tutaj wchodził w politykę, ale czy widać porozumienie i wspólny cel między tymi samorządowcami? Mam taką nadzieję. Myślę, że gdyby nie mieli takiej chęci, takiej woli, to by nie siadali do stołu i nie podpisywali tego listu intencyjnego właśnie, czyli wykazującego wolę. Wierzę głęboko, że pomimo różnych podziałów jesteśmy w Polsce w stanie zbudować jakieś mosty, żeby realizować inwestycje, które są na wiele dekad, służyć mają wszystkim mieszkańcom, niezależnie od ich poglądów politycznych. Te analizy dopiero będą trwały, ale tak bardzo wstępnie oceniając, czego będą dotyczyły i jakie są możliwości rozwoju Krywran? Takie dwa podstawowe kierunki to jest wersja mniejsza, czyli lotnisko użytku wyłącznego i wersja wyraźnie większa to jest lotnisko użytku publicznego o ograniczonym certyfikacie.Proszę teraz o wyjaśnienie słuchaczom, co oznaczają pokrótce te dwa pojęcia. To pierwsze to jest małe lotnisko dla tak naprawdę lotnictwa ogólnego, czyli dla tych małych samolotów tzw. General Aviation. To są takie samoloty, powiedzmy Cessna i mniejsze. Ono jest stosunkowo tanie, bo pewnie nakłady, które trzeba byłoby ponieść, mówię teraz spod bardzo grubego palca, więc proszę mnie nie chwytać ze słowa, ale tak na oko wydaje się, że to jest kilka milionów, może 10 milionów złotych.Do tego, co już jest. Tak, ale też mówię to na podstawie bardzo pobieżnej wiedzy o tym, w jakim stanie na przykład jest to, co już jest. Zakładam, że droga startowa jest w bardzo dobrym stanie, nie trzeba nic z nią robić i tak dalej. Gdyby się okazało, że jest inaczej, to trzeba by to zweryfikować. To są tego rzędu kwoty, i powiedzmy kilkanaście osób, które musiałyby być zatrudnione na takim lotnisku.

Natomiast ta druga wersja, to jest lotnisko, w które trzeba by włożyć pewnie kilkadziesiąt milionów złotych i pewnie kilkadziesiąt osób, czyli raczej siedemdziesiąt, a nie trzydzieści, musiałoby na nim pracować. Co wtedy dzięki tym nakładom byśmy uzyskali? Przyleciałyby większe samoloty, mówiąc krótko, czy to mówimy o cargo, czy o lotach pasażerskich. To wymaga wielu zmian do tego stanu, który jest w tej chwili, począwszy od ogrodzenia terenu, przez oświetlenie, oświetlenie pasa startowego, drogi startowej, dróg kołowania, płyt postojowych, doprowadzenia płyt postojowych i dróg kołowania do tego samego standardu, co drogi startowe, straży pożarnej, całego zabezpieczenia przeciwpożarowego i zatrudnienia tych strażaków, utrzymania, czyli całego zespołu ludzi, który sprawia, że ta nawierzchnia jest przez cały rok dostępna, dyżurnych portu, safety managera i tak dalej, i tak dalej. To już jest grubsza inwestycja. Pytanie, jaki ruch jesteśmy w stanie dzięki takiej inwestycji wygenerować, czyli mówiąc krótko, czy to się opłaca.List intencyjny zakłada, że już rozpoczynacie prace koncepcyjne. Z pańskiego doświadczenia, z doświadczenia Polskich Portów Lotniczych wynika, że ile te prace mogą potrwać?Po pierwsze, pan prezydent pewne prace też już zrealizował. Czasami te wcześniejsze prace mogą być przeszkodą, lepiej czasami usiąść od nowa, coś rozrysować, rozpisać, niż bazować na czymś. Jasne, chociaż myślę, że też nie ma co jakiejś tam pracy, która już została wykonana, od razu skazywać na wyrzucenie do śmieci. Myślę, że trzeba najpierw zobaczyć, co to jest, czy to jest aktualne, jakiej jest jakości, warto do tego zajrzeć. Myślę, że to są miesiące do roku, kiedy powinniśmy jakieś propozycje wypracować do decyzji.Urząd marszałkowski, urząd miejski, wiadomo jakie korzyści mają ze współpracy nad lotniskiem, a jakie korzyści mają Polskie Porty Lotnicze? Dajecie know-how, a co macie w zamian? To jest oczywiście do rozmowy między potencjalnymi wspólnikami. Dzisiaj my nie przystąpiliśmy do spółki, my raczej wyraziliśmy wolę do tego, żeby rozmawiać o tym projekcie, pomóc przy tym projekcie i jeśli ta współpraca będzie się układała dobrze i wszyscy będą widzieli z niej korzyści, to wtedy będziemy ją zacieśniać.

Polskie Porty Lotnicze czują taką misję opiekowania się rozwojem lotnictwa w Polsce, i to na każdym poziomie, nie tylko tych największych inwestycji, największych samolotów, największych projektów, ale także tych mniejszych. Pilot, który kiedyś będzie latał jumbo jetem, najpierw zaczyna od samolotu ultralekkiego albo szybowca i w ten sposób zaczyna swoją drogę pilotażu. Co więcej, to są umiejętności, które potem pozwalają mu być dobrym pilotem. Tutaj pan mówi cały czas o tym wątku misyjnym, który też jest pewnie ważny, ale sprowadzając to do brutalnych liczb, do biznesu, czy ja dobrze to rozumiem, że dla was teraz to jest inwestycja czasu, inwestycja pracy waszych ludzi i zobaczycie, czy opłaca się wejść w tę spółkę i wtedy ewentualnie osiągać z niej korzyści?Owszem. Jakim doświadczeniem wy możecie się podzielić? Co wy wnosicie? Jakie know-how? Gdzie już jesteście? Na jakich lotniskach to wy? Naszą perłą w koronie jest oczywiście lotnisko Chopina, lotnisko Okęcie, które chyba wszyscy Polacy znają. Olbrzymia tradycja i długa historia, ale też prawie połowa całego ruchu lotniczego w Polsce. Oprócz tego otworzyliśmy w kwietniu nowe lotnisko Warszawa-Radom, które jest oczywiście wielokrotnie mniejsze, natomiast bardzo obiecujące i dobrze sobie radzące, zapełniające też pewną lukę w Polsce Środkowej. Oprócz tego zarządzamy bezpośrednio lotniskiem w Zielonej Górze. Jesteśmy udziałowcem w różnym stopniu od kilku procent do osiemdziesięciu prawie procent lotniska w Rzeszowie, w Krakowie, w Katowicach, we Wrocławiu, w Poznaniu, Szczecinie, Modlinie i Gdańsku. Większość portów regionalnych operuje przy naszym udziale i często też przy naszym wsparciu. Tak duża, doświadczona spółka często się myli w swoich potencjalnych planach i inwestycjach? Muszę się zastanowić, czy się pomyliliśmy... Wie pan, ktoś może powiedzieć, sprawdźmy, co będzie z lotniskiem w Radomiu, bo ono jest na początku swojej drogi, nawet jeszcze pełnego sezonu nie przeżyło. Może warto powiedzieć o dwóch rzeczach przy tej okazji, myśląc też o lotnisku Krywlany. 

Po pierwsze, to nie są inwestycje na rok, dwa, trzy. One nie mają takiego horyzontu również zwrotu nakładów inwestycyjnych. To są inwestycje, tak jak lotnisko Chopina, 90 lat. To są lotniska, które będą przez dekady funkcjonować i myślę, że nasze dzieci i nasze wnuki będą jeszcze korzystały z tych lotnisk i to jest właściwa perspektywa, w której trzeba na to patrzeć. 

Druga sprawa to jest kwestia tego, że my oczywiście jesteśmy spółką prawa handlowego i musimy patrzeć na biznes i w tych ryzach liczb operować, ale też trzeba pamiętać, że lotniska są elementem infrastruktury bezpieczeństwa. Na większości lotnisk współdziałamy, dzielimy je z jednostkami wojskowymi. Najlepszym z możliwych przykładów jest lotnisko w Rzeszowie, które jeszcze niedawno było krytykowane przez wielu i skazywane właściwie na zamknięcie. Dziś jest to chyba najważniejszy port lotniczy w Europie, biorąc pod uwagę funkcję, jaką wykonuje. Oprócz tego, że się stało rentownym lotniskiem, to jest po prostu niezwykle użytecznym lotniskiem. Tutaj z tego punktu widzenia, im więcej takiej infrastruktury tym lepiej. 

To jest trochę tak, jakbyśmy spojrzeli na drogi. Czy droga, która może nie jest bardzo zatłoczona od razu, jest niepotrzebna? Chyba nie. Wszyscy byśmy się cieszyli, że mamy kolejną drogę, która nam zapewnia jakieś połączenie. Ponieważ to jest infrastruktura, która będzie nam służyła bardzo długo, to te lotniska znajdą swoich klientów i swoich pasażerów. Czekamy na efekty pracy w sprawie białostockich Krywlan. Trzymam się tych słów, które pan powiedział, czyli do roku powinniśmy poznać jakieś efekty. Dziękuję bardzo za rozmowę. 


| red: sk, bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR
prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok