Radio Białystok | Gość | Tomasz Orłowski [wideo] - polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino

Tomasz Orłowski [wideo]

polski dyplomata, nauczyciel akademicki, były ambasador Polski we Francji, Monako, we Włoszech i Republice San Marino

29.11.2023, 08:19, akt. 08:39

"Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom" - mówił w Polskim Radiu Białystok polski dyplomata Tomasz Orłowski.

Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska
Tomasz Orłowski, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Tomaszem Orłowskim rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Czy czeka nas federalizacja Unii Europejskiej i stopniowa utrata państwowości we Wspólnocie? Takie pytania i wątpliwości pojawiły się po ubiegłotygodniowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim w sprawie unijnych traktatów. Jaka będzie przyszłość Starego Kontynentu? Z ambasadorem Tomaszem Orłowskim rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Ostatnio głośno zrobiło się na temat unijnych traktatów i koncepcji federalizacji Europy. Zmienia się nam format Unii Europejskiej?

Tomasz Orłowski: Nie, oczywiście że nie. To jest głos w dyskusji. Coś się zarysowuje, co może kiedyś stanie się częściowo. Można powiedzieć najprościej - każda zmiana traktatu wymaga zgody państw członkowskim. Parlament Europejski tutaj ma bardzo niewiele do powiedzenia, ponieważ w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej Parlament Europejski stara się łokciami rozepchnąć i robi to ponad 40 lat. W ten sposób pracuje, w ten sposób powiększa swoje istnienie.

Kiedyś Parlament Europejski był formą - powiedziałoby się - włączenia przedstawicielstwa narodu do dyskusji. Dzisiaj coraz bardziej Parlament chce uczestniczyć i uczestniczy w procesie legislacyjnym, ale Parlament nie decyduje. Czyli mamy do czynienia z pewnym głosem, mamy do czynienia z pewną wolą uzyskania większej widoczności w systemie instytucjonalnym, natomiast absolutnie nic się nie dzieje takiego, co mogłoby w minimalnym stopniu bez zgody państwa takiego jak Polska zdecydować o zmianach, które byłyby - wszystko jedno - korzystne czy niekorzystne dla Polski.  


A jak się panu podoba ta koncepcja federalizacji Europy? Powinniśmy tworzyć jeden bardziej spójny byt, czy jednak te tożsamości narodowe powinny zostać w Europie zachowane?

Jedno nie jest sprzeczne z drugim. Federalizacje, myśli o systemach federalnych istnieją w państwach takich jak przykładowo Stany Zjednoczone, Szwajcaria, również Niemcy, Belgia, podobnie Rosja. Traktat rzymski mówi bardzo prosto o stale ściślejszej Unii. Czyli mamy do czynienia z procesem kroczącym. To jest bardzo ważna rzecz, którą trzeba sobie wyjaśnić i mam wrażenie, że czasem polscy politycy nie rozumieją tego. Bo wydaje mi się, że niektórzy politycy, którzy grożą nam Armagedonem, likwidacją państwa polskiego nie rozumieją rzeczy podstawowej. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej jest wejściem w proces, który jest procesem dynamicznym, gdzie wspólnie decydujemy o czymś. 

Kiedyś w tej samej Unii Europejskiej nie było Shengen. Kiedyś w tej Unii nie było np. wspólnej waluty. Czyli coś się dzieje. 

Natomiast ci, którzy uważają, że jeżeli coś się dzieje, to jest już niebezpieczne dla naszego istnienia - uważają, że Unia Europejska to jest takie lepsze ONZ. Czyli jak zostaliśmy członkami, to już nic się nie będzie zmieniało w tym ONZ-cie. Otóż w Unii Europejskiej będzie się zmieniało. Problem polega na tym, żeby nic się nie zmieniało niekorzystnie dla naszych interesów, a odwrotnie - żebyś my mieli coraz większy wpływ na kształt tych zmian. 


To jeżeli chodzi o te proponowane zmiany - chociażby dotyczące Anglii - spójna europejska armia to są zmiany korzystne dla Polski?

Po pierwsze - ja w to w ogóle nie wierzę. Bo wie pan, zacznijmy od tego, czy są możliwości finansowe. Otóż Unia Europejska dopiero teraz stworzyła fundusz, który np. pozwala oferować pomoc zbrojeniową Ukrainie. Trzy lata temu to było jeszcze nie do pomyślenia. Czyli mamy coś, co się dzieje pozytywnego. 

Samego tworzenia armii jako takiej ja sobie nie wyobrażam. Czy NATO będzie wieczne? Życzmy sobie tego, żeby było wieczne. Życzmy sobie, aby tutaj obecność amerykańska była trwała i stała. Niektórzy twierdzą, że w ramach NATO można stworzyć tzw. filar europejski. Czyli wydzielić te formacje europejskie, które np. mogą prowadzić taką akcję zbrojną, w której nie zamierzają uczestniczyć sojusznicy amerykańscy, ale to nie jest w sprzeciwie wobec Stanów Zjednoczonych. 

Tak czy inaczej, armia europejska to jest taki mit i to jest takie określenie, które albo fundują nam fantaści, którzy wierzą w coś, co się nie zrealizuje, a przynajmniej nie zrealizuje za życia naszych dzieci, albo przeciwnicy, którzy chcą nas wystraszyć. Prawda idzie środkową drogą i ta prawda jest prawdą bezpieczną. 

Będziemy powoli budowali potencjał, który pozwoli nam np. stworzyć europejski przemysł zbrojeniowy, którego nie mamy. Mają swoje możliwości Niemcy, mają swoje możliwości przemysłowe Francuzi. Natomiast Polska jest pod tym względem bardzo słabiutka. 


Gdybyśmy tworzyli ten przemysł europejski, dobrze by było, abyśmy w nim uczestniczyli. 

Absolutnie. I to byłaby jedna z dróg doprowadzenia do większej spójności w rozumieniu bezpieczeństwa i obrony wspólnej. 


Panie ambasadorze, Parlament Europejski przyjął te propozycje, te koncepcje zmian w traktatach Unii Europejskiej. Jak pan już nam wyjaśnił - było to z korzyścią dla Parlamentu Europejskiego jako organu, ale jeżeli chodzi o państwa, to którym państwom w Unii zależy na centralizacji władzy?

Teoretycznie można powiedzieć, że są dwie kategorie państw, które mogą być zainteresowane. Wie pan, ja wcale nie powiedziałem, że ściślejsza Unia to znaczy bardziej scentralizowana. To ktoś tak dopowiedział. 

Stany Zjednoczone jako federacja, czyli unia. Wcale nie jestem przekonany, czy Stany Zjednoczone są tak scentralizowane. 


Myślę że poszczególne stany mają nawet większe możliwości decydowania o własnym prawie niż państwa w Unii Europejskiej. Chodzi chociażby o karę śmierci. 

Absolutnie. To wcale nie jest powiedziane, że większa spójność Unii, większa ilość obszarów, w których Unia decyduje głosowaniem większościowym, czyli nie pozwoli na blokowanie - to wcale nie znaczy, że to musi prowadzić do centralizacji. Możemy sobie wyobrażać model ściślejszej Unii, która wcale nie jest Unią scentralizowaną, ale która jest ściślejsza. 

Kto jest tym zainteresowany? Niewątpliwie państwa, które mają większy wpływ w procesie decyzyjnym. Takimi państwami będą państwa bardziej liczne. I mające bardziej spójną politykę. Oczywiście że Francja i Niemcy starają się zawsze uzgadniać swoje sprzeczne interesy tak, żeby w Unii Europejskiej występowały jako wspólny interes. 

Ale możemy sobie wyobrazić sytuację, gdzie w przyszłości Polska, jako państwo dosyć liczne, razem kiedyś z Ukrainą, jako państwem zdecydowanie licznym, mogłaby odgrywać rolę porównywalną. Obok tych państw, silnych, dużych - mamy do czynienia z państwami, które widzą w większej spójności Unii swój interes, dlatego że są państwami małymi. Im mniejsze państwo, przy umiejętnej polityce, tym ma większy wpływ na Unię jeśli Unia rządzi się zasadą spójności. Czyli to państwa Beneluksu, państwa bałtyckie. Są państwa, które będą również zainteresowane zwiększeniem spójności będąc małymi, bo uważają, że to jest lepsza gwarancja ich samodzielności wewnątrz procesu w sytuacji, kiedy o wszystkim decydują najmocniejsi. 


To gdzie jest interes Polski w tym wszystkim?

Interes Polski po pierwsze jest taki, żeby Unia się rozwijała, bo im bardziej unia się będzie rozwijać, tym więcej my będziemy korzystali. Po drugie - każda blokada, tak jak Orban blokuje pomoc dla Ukrainy - czy to w naszym interesie leży? Nie leży w naszym interesie. Możliwości blokady są dla nas ryzykowne. Oczywiście musimy sobie zagwarantować - i to jest bardzo istotne, bo nie można być tylko naiwnym optymistą - taki hamulec bezpieczeństwa - żeby nic w Unii Europejskiej nie mogło się dziać, co byłoby sprzeczne z naszym interesem. A zatem są sfery, w których na pewno będziemy żądali zachowania głosowania nie większościowego, tylko jednomyślności - w sprawach instytucjonalnych to jest konieczne. I przykładowo - żadna zmiana traktatu nie wejdzie w życie jeśli nie będzie głosowana jednomyślnie - proszę bardzo, już mamy to bezpieczeństwo dla nas. Natomiast - im silniejsza Unia - będziemy musieli się starać w procesie, żeby mieć donośniejszy głos wewnątrz. Im donośniejszy głos Polski, tym większe nasze możliwości wpływu na to, żeby Unia zmieniała się w kierunku odpowiadającym naszym aspiracjom i potrzebom. 


Aspiracje, mam nadzieję mamy duże. 

Powinniśmy mieć, bo ambicja jest tym paliwem, którym się posługuje polityka zagraniczna. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR
prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok