Radio Białystok | Gość | prof. Joanna Zajkowska [wideo] - podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii

6.12.2023, 07:13, akt. 08:45

- Ze względu na szybką transmisję, na wysoką zaraźliwość COVID-19 jest pierwszy w wyścigu o nasze gardła - mówi prof. Joanna Zajkowska.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska
prof. Joanna Zajkowska, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z prof. Joanną Zajkowską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Od środy (6.12) można szczepić się nową szczepionką przeciw COVID-19. Preparat firmy Novavax jest dopasowany do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19. 

Kto i dlaczego powinien się się zaszczępić? O tym ze swoim gościem - podlaską konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanną Zajkowską rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Skierowania na Internetowym Koncie Pacjenta już są, teraz tylko kwestia decyzji. Gościem Polskiego Radia Białystok jest podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska. Dzień dobry.


Joanna Zajkowska: Dzień dobry państwu.


Od dzisiaj można się szczepić na COVID-19, ale na moim Internetowym Koncie Pacjenta, dziś rano próbowałam się zarejestrować, dostępny termin to dopiero 11 grudnia i tylko w jednym miejscu. Dlaczego tak jest?


Pewnie dużo chętnych jest. Mi się udało zarejestrować już wczoraj, więc myślę, że wiele osób zarejestrowało się już wcześniej, stąd ta mniejsza ilość dostępnych terminów.


Trzeba uważać, jak się rejestrujemy, którą szczepionkę wybieramy. A którą na tę falę koronawirusa?


W tej chwili mamy szczepionkę dostępną, przygotowaną na aktualną familią omikrona, bo to właściwie trudno powiedzieć, że to jest jeden wirus omikron, to jest już cała grupa kuzynów. Ale szczepionka, która przygotowana jest przez firmę Novovax zawiera ten podstawowy wariant omikron XBB.1.5 i która uodparnia nas przeciwko tej całej rodzinie.


Czyli to będzie szczepionka Novaxovid?


Nuvaxovid – to jest nazwa preparatu, natomiast firma nazywa się Novovax.


Czyli wybierając to należy akurat tę szczepionkę wybrać, żeby tu się nie pomylić i nie wybrać np. szczepionki Pfizera. Czym różni się ta nowa szczepionka od dotychczasowych?


Ta platforma, czyli to przygotowanie polega na tym, że już mamy gotowe białko kolca wirusa omikron, czyli większą część niż w szczepionkach mRNA, ponieważ jest to cały kolec. Jest przygotowana, zsyntetyzowana przez linie komórkowe owadzie, co troszkę zwalnia ten proces produkcji, nie są one tak szybko produkowane jak te szczepionki mRNA.

Natomiast jest to gotowa szczepionka białkowa z adiuwantem, czyli czas działania jej będzie dłuższy niż szczepionek mRNA, jeśli porównujemy do wcześniejszych szczepień.


Czyli jak długo będzie działać?


Planuje się, że ma być to szczepionka sezonowa – raz na sezon. Natomiast w tej chwili rekomendacje mówią, że osoby, które już się szczepiły powinny przyjąć jedną dawkę, a osoby, które w ogóle się nie szczepiły będą szczepione w schemacie dwudawkowym.


A w przyszłości będzie tak stosowana, jak w przypadku grypy - sezonowo. Jakie są działania niepożądane? Na ile ona jest bezpieczna?


Tak jak wszystkie szczepionki, które są dopuszczone do użytku, czyli najczęstsze powikłanie czy niedogodność to jest ból w miejscu wkłucia, natomiast wymienione możliwe powikłania z ich częstością są w charakterystyce produktu leczniczego. I ryzyko powikłań jest mniejsze niż korzyść ze szczepienia, z zastosowania tej szczepionki. Nie mogę powiedzieć, że nie ma tych NOP-ów, bo one zawsze występują, tylko ich częstość jest zawsze w promilach.


A w przypadku wystąpienia gorączki, jak było przy objawach niepożądanych przy wcześniejszych szczepionkach, to wystarczał…


Lek przeciwgorączkowy.


A kto w szczególności powinien się zaszczepić?


Przede wszystkim osoby z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby. Czyli przede wszystkim seniorzy, osoby obarczone wielochorobowością, czyli z wieloma schorzeniami, osoby z chorobami kardiologicznymi, z przewlekłymi chorobami płuc, osoby leczone onkologicznie w momencie, kiedy można podać tę szczepionkę no i przede wszystkim medycy i osoby opiekujące się osobami starszymi, tymi z wielochorobowością, żeby nie przyniosły do domu, nie transmitowały dalej tego wirusa.


W ostatnim czasie jest coraz więcej zakażeń koronawirusem. Covid powrócił. Jak obecnie przedstawia się sytuacja w Polsce?


Zaglądałam dzisiaj do raportów ministerstwa, natomiast on pokazuje raczej trendy wzrostu bądź spadku, dlatego, że to są tylko dodatnie wyniki, które pochodzą z laboratoriów. Więc to jest tylko ułamek, cząstka zachorowań, które mamy w Polsce.


A te testy, które robimy w przychodniach? One nie trafiają do ogólnej bazy?


Nie. Jeżeli to są testy kasetkowe, te w przychodniach, jeżeli robimy testy sami w domu, to one nie są zgłaszane. To znaczy niektóre instytucje jeszcze mają dostęp do tego systemu zgłaszania, natomiast nie ma takiego obowiązku. Zgłaszają laboratoria.


Eksperci szacują, że dochodzi nawet do 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Możliwe są takie szacunki?


Jest to bardzo prawdopodobna liczba. Oceniamy ją szacunkowo oczywiście, na podstawie tego, co się znajduje w ściekach, na podstawie absencji chorobowej, która wynika nie tylko z covidu, ale też i innych zachorowań, z powodu innych wirusów. Ale te szacunki wydają mi się prawdopodobne.


Dlaczego wobec tego ta fala jest tak wysoka?


Zaczął się sezon, a covid się rozpycha między innymi wirusami.


Ale w przychodniach 90 proc. osób, które zgłaszają się z infekcjami wirusowymi ma potwierdzony covid.


Tak, bo w tym wyścigu o nasze gardła ten covid wygrywa.


Jest najmocniejszy.


Tak. Ze względu na szybką transmisję, ze względu na wysoką zaraźliwość. Jest pierwszy w wyścigu.


A jakie objawy?


Ból głowy, ból gardła, gorączka. Może być czasem biegunka, która może nas zmylić, zmęczenie – czyli dokładnie to samo, co było.


Już nie tak często utrata węchu.


Tutaj raczej nie.


A co to jest long covid?


Long covid to są niestety powikłania. Mamy coraz więcej danych, coraz więcej dowodów naukowych, że przebycie covidu ma wpływ na funkcjonowanie naszych wielu narządów – na układ nerwowy, na układ krążenia, na układ oddechowy, przewlekłe zmęczenie, depresję, ujawnienie się szybciej choroby Parkinsona np. w postaci drżeń. Mamy tutaj cały szereg – long covid to jest bardzo długa lista schorzeń związanych z innymi narządami.


Jako podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii zaleca pani wprowadzanie maseczek w szpitalach, w przychodniach.


Dlatego że w szpitalach i przychodniach spotykają się ludzie chorzy. Mogą przynieść, transmitować wirus i rozprzestrzeniać go wśród ludzi, którzy mają inne problemy zdrowotne, czyli wśród tej grupy wrażliwej. Poza tym czekając w kolejce nawet z infekcją górnych dróg oddechowych zakażamy się nawzajem.


Przypomnijmy, że najważniejsze w walce z koronawirusem i w ogóle z różnymi infekcjami wirusowymi to są zasady higieny.


Dokładnie. Częste mycie rąk – to dotyczy grypy, RSV, covidu i wszystkich innych wirusów górnych dróg oddechowych. Staramy się kaszleć bądź kichać w łokieć a nie w dłonie, którymi dotykamy później klamki i rozprzestrzeniamy tego wirusa. Jeżeli mamy cechy infekcji najlepiej zostać w domu, a jeżeli już musimy wyjść, to koniecznie z maseczką.


W walce z covidem mamy też taką broń, jak szczepionki – warto z nich skorzystać. A przypomnę, że szczepić się mogą osoby od 12. roku życia, ale konieczne jest e-skierowanie. Można je znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji Moje IKP. Nie mają ich ci, którzy szczepili się przeciwko COVID-19 w ciągu ostatniego pół roku lub mają jeszcze aktualne skierowania.

A na szczepienie można zarejestrować się m.in. przez aplikację Moje IKP i to jest najprostszy sposób. A o tym, dlaczego warto się szczepić rozmawiałam z podlaską konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanną Zajkowską. Dziękuję pani za wizytę w studiu.


Dziękuję bardzo. Życzę państwu dobrego dnia.

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR
prof. Jerzy Bieluk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Bieluk [wideo]

prawnik z Wydziału Prawa UwB, ekspert m.in. do spraw prawa rolnego
26.02.2024

- To Polska tak naprawdę i polskie firmy przejmowały ukraińskie zboże, chciały na tym zarobić i w dużej części zniszczyły ten rynek. Trzeba wprowadzić określone ograniczenia w eksporcie zboża. Inaczej się tego nie da załatwić - mówi prof. Bieluk.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.02.2024

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Łukasz Żurkowski, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Żurkowski

lider zespołu Żurkowski, laureat Nagrody Głównej i Nagrody Specjalnej konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
22.02.2024

- Koncerty, kontakt z publicznością nas buduje, wszystkich muzyków to buduje, bo po to to robimy, żeby dzielić się z ludźmi naszymi przemyśleniami, naszymi utworami - mówi Łukasz Żurkowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi
22.02.2024

- Od początku mówimy, że jesteśmy po stronie rolników, tych, którzy dzisiaj protestują - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Stefan Krajewski.

dr Małgorzata Wenclik, fot. Gabriela Lasota

dr Małgorzata Wenclik

dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet"
21.02.2024

"Kobiet, które działają w biznesie i z sukcesem jest coraz więcej. Jest też coraz więcej kobiet, które działają w organizacjach społecznych i też odnoszą sukces. Coraz więcej kobiet jest też na kierowniczych stanowiskach w wielu instytucjach publicznych i nie tylko. Natomiast wydaje mi się, że jeszcze wciąż za mało kobiet jest w administracji publicznej, tej przedstawicielskiej" - mówi dr Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia "100-lecie Kobiet".

Radzias, fot. Sylwia Krassowska

Radzias

laureat konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
21.02.2024

"Niebieski Mikrofon jest trampoliną do zyskania radiowego słuchacza. Dzięki temu, że zaprezentowałem się w radiu, mogę znaleźć nową niszę, która będzie gotowa na sprawdzenie mojej muzyki" - mówi Radzias.


Sebastian Łukaszewicz, fot. Barbara Sokolińska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

poseł Suwerennej Polski
21.02.2024

"Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość znajdzie odpowiedniego kandydata, który stanie w szranki z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
20.02.2024

- Tworzenie utworów, pisanie tekstów, szukanie inspiracji i niepozwolenie sobie na to, żeby zabrano mi radość z tworzenia - w tym momencie to moja codzienność - mówi wokalistka.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych
20.02.2024

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.


Finał konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2023, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
19.02.2024

Finał piątej edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok za nami. Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną marszałka województwa podlaskiego zdobył zespół Żurkowski. Nagroda Słuchaczy powędrowała do Radziasa, a YUOS otrzymała nagrodę za najlepszy występ.

Tadeusz Topczewski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Topczewski [wideo]

były dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
19.02.2024

"Trasa Via Carpatia wywoła ruch, który - podejrzewam - będzie zdecydowanie większy niż jest teraz. I musimy coś do tego czasu zrobić, żeby udrożnić cały odcinek Białystok - Augustów" - mówił w Polskim Radiu Białystok Tadeusz Topczewski.

Zlatan Alomerović, fot. Gabriela Lasota

Zlatan Alomerović

bramkarz Jagiellonii Białystok
18.02.2024

"Niestety nie mogliśmy cieszyć się z kibicami po meczu. Byliśmy smutni, ale myślę, że nasza droga, pasja, to jak gramy zagwarantuje nam sukces" - mówi Zlatan Alomerović.


Andrzej Wilczyk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Wilczyk [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok
16.02.2024

"W Polsce mało jest trybun z taką historią jak Ultra Jagiellonia. Stwierdziliśmy, że musimy mieć swoje święto. To jest też święto pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Jagiellonia zawsze pamięta o oddanych kibicach" - mówi Andrzej Wilczyk.

Piotr Liedke, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Liedke [wideo]

nauczyciel historii z VIII LO w Białymstoku
16.02.2024

"Nie wyobrażam sobie, żeby na lekcjach historii nie mówić o Ince. Zwłaszcza u nas na Podlasiu, to jest bardzo żywa historia" - mówi Piotr Liedke.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
15.02.2024

"Wielu podatników już tuż po północy logowało się do systemu, by sprawdzić, co im z tego rozliczenia wychodzi, albo zatwierdzić swoje zeznanie, by jak najszybciej dostać zwrot" - mówi Radosław Hancewicz.


Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
15.02.2024

- Mam nadzieję, że Koalicja Obywatelska będzie miała znowu większość w Radzie Miasta Białystok - mówił w Polskim Radiu Białystok szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski.

dr Arkadiusz Derkacz, źródło: archiwum prywatne

dr Arkadiusz Derkacz [wideo]

ekonomista z Uniwersytetu Kaliskiego
14.02.2024

- W sytuacji ograniczenia budżetu domowego najczęściej rezygnujemy z usług hotelarskich, restauracyjnych, także redukujemy inwestycje w gospodarstwach domowych - mówi dr Arkadiusz Derkacz.

źródło: katedradziennikarstwa.wordpress.com

dr Paulina Czarnek-Wnuk

Medioznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego
13.02.2024

- Tym, czego potrzebują teraz rozgłośnie regionalne, jest nie rewolucja, tylko spokojne budowanie strategii działania, aby móc odbudować zaufanie społeczne do mediów publicznych. Radio Białystok jest w dobrej sytuacji, ma słuchalność na poziomie 10 procent - mówi dr Paulina Czarnek-Wnuk.


Krzysztof Jurgiel, fot. Barbara Sokolińska

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł Prawa i Sprawiedliwości
13.02.2024

"Ukraina musi zrozumieć, że nie może tak być, że Polska będzie zalewana wyrobami rolniczymi, które często nie spełniają norm. To powinno być jasne porozumienie" - mówi Krzysztof Jurgiel.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa
12.02.2024

- Donald Trump na pewno zapędził się z punktu widzenia Europy, nie sądzę, by zapędził się z punktu widzenia swoich wyborców, ponieważ tak naprawdę to, co mówił, spotkało się z ogromnym aplauzem, niestety - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Marta Rybicka

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

koordynator inicjatywy pracowników rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, reportażystka Radia Lublin
12.02.2024

- Chcemy brać udział w pracach nad przyszłą ustawą medialną i ją konsultować, bo my wiemy, o czym mówimy - powiedziała na antenie Polskiego Radia Białystok Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.


Wojciech Pertkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
9.02.2024

Czy Jagiellonia Białystok w tym sezonie ma szansę zaliczyć dublet, czyli Mistrzostwo i Puchar Polski? - To są marzenia, ale to nie są marzenia ściętej głowy - mówi prezes klubu.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa [wideo]

rzecznik podlaskiej policji
8.02.2024

"W piątek (9.02) czekają nas spore utrudnienia na podlaskich drogach, kierowcy spotkają się z dużymi niedogodnościami. Kto nie musi, niech nie rusza w drogę" - przestrzega podinsp. Tomasz Krupa.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
8.02.2024

"Walczymy o sejmik z nowym otwarciem bez starej polityki" - mówi Maciej Żywno.


fot. Marcin Gliński

Adam Dębski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA
7.02.2024

"Chcemy, żeby prezes Marcin Doliasz kontynuował swoją misję, bo widzimy, że spółka się zmienia. Na ulicę wyjeżdża nowy tabor, spółka ma coraz lepsze wyniki jeżeli chodzi o sprzedaż. Poprawiają się wyniki finansowe" - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej spółki PKS NOVA Adam Dębski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
6.02.2024

"Rolnictwo to nie jest coś, co można zmieniać z roku na rok. To są procesy wieloletnie. Nasze struktury zasiewów nie są czymś, co możemy zmieniać jedną dyrektywą czy jedną decyzją. Chcielibyśmy, aby wspólna polityka rolna była do rewizji i żebyśmy ustalali wspólne reguły gry na długie lata do przodu, a nie robili tego w sposób doraźny" - mówi Jacek Słoma.

fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
5.02.2024

"Wielokrotnie powtarzałem - polityka lubi niespodzianki. Białystok jest zmęczony panem prezydentem. O wiele bardziej bym się obawiał kandydata Trzeciej Drogi niż prezydenta Tadeusza Truskolaskiego" - mówił w Polskim Radiu Białystok marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń, fot. Barbara Sokolińska

Łukasz Wasilewski i Marek Sawoń

z zespołu LUPA
3.02.2024

- Na płycie znajduje się 10 utworów mocnych tekstowo i brzmieniowo. Jednym słowem - magic rock - mówią muzycy zespołu LUPA o nowowydanym albumie "Synergia".

Tadeusz Wilczyński, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Wilczyński

pełniący obowiązki dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
2.02.2024

- Podlasie to jest miejsce, gdzie historycznie gospodarowali rolnicy i leśnicy, a więc zawsze blisko siebie. Współpraca z samorządami jest czymś absolutnie naturalnym - mówi Tadeusz Wilczyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2024

- Jest duża grupa osób, dla których Bieg Pamięci Sybiru jest upamiętnieniem kogoś z ich bliskich. To jest bieg emocjonalny, z historią w tle, a wymiar sportowy schodzi tu na dalszy plan - mówi Grzegorz Kuczyński.


Paweł Krutul, fot. Joanna Szubzda

Paweł Krutul [wideo]

wicewojewoda podlaski, Nowa Lewica
1.02.2024

- Decyzji jeszcze nie ma, ale jeżeli centrala będzie chciała zawalczyć o prezydenturę Białegostoku, to ja jestem gotowy. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Mieczysław Mejsak, fot. Joanna Szubzda

Mieczysław Mejsak [wideo]

wieloletni pracownik i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku
31.01.2024

- W życiu najważniejsza jest miłość. Przez tyle lat przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nie było dla mnie rutyną. Wręcz przeciwnie.

Dzianis Procharau, fot. Źmicier Kościn

Dzianis Procharau

dowódca białoruskiego Pułku im. Konstantego Kalinowskiego walczącego w Ukrainie
31.01.2024

- Białorusini dobrze rozumieją, że kwestia naszej wolności zależy wprost od klęski "imperium rosyjskiego". Czujemy zmęczenie, owszem, ale mamy główny cel - niepodległość Białorusi.


płk Jarosław Kowalewski, fot. Sylwia Krassowska

płk Jarosław Kowalewski [wideo]

szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
30.01.2024

To obowiązek każdego młodego mężczyzny, który w tym roku kończy 19 lat. 1 lutego rozpoczyna się ogólnopolska kwalifikacja wojskowa. W naszym regionie przed komisją musi się stawić ok. 8 tys. osób.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
29.01.2024

- Od wielu lat jestem bezpartyjny i uważam, że samorząd powinien działać właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Chrzanowski.

fot. Marcin Gliński

Osyda

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
27.01.2024

Osyda to zespół z Suwałk założony w 2022 r. przez Michała Osydę i Bartosza Zackiewicza. Ich muzyka to rockowa mieszanka nowoczesnych rockowych brzmień okraszonych elektronicznymi wtrętami ze starą dobrą szkołą rock'n'rolla, wyczuwalną w niektórych numerach już od pierwszych taktów.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok