Radio Białystok | Gość | Paulina Hennig-Kloska - minister klimatu i środowiska

Paulina Hennig-Kloska

minister klimatu i środowiska

8.01.2024, 08:22, akt. 09:35

Trzeba zminimalizować wpływ granicznej zapory na przyrodę - uważa minister klimatu. - Należy zadbać bardziej o dobrostan zwierząt, które przez zaporę są narażone na dodatkowe niebezpieczeństwo - podkreśla.

Paulina Hennig-Kloska i Adam Janczewski, fot. Gabriela Lasota
Paulina Hennig-Kloska i Adam Janczewski, fot. Gabriela Lasota


0:00
0:00
Z Pauliną Hennig-Kloską Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stworzenie konstytucji dla Puszczy Białowieskiej zadeklarowali podczas wizyty w Białowieży przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W jaki sposób ma być chroniony ten cenny obiekt przyrodniczy?

Między innymi o tym z minister klimatu i środowiska Pauliną Hennig-Kloską rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski:  Witamy w województwie podlaskim, w miejscu bardzo wyjątkowym przyrodniczo, gdzie są cztery parki narodowe. Trafiła pani do tego najbardziej popularnego. Dlaczego?


Paulina Hennig-Kloska: To skarb Polski, największe dziedzictwo naturalnej przyrody, która odradza się tutaj samoczynnie, które jest cenione na całym świecie, do którego przyjeżdżają ludzie z całego świata, a wokół którego w ostatnich latach narosło bardzo dużo sporów.


Jaki jest pomysł, aby te spory rozwiązać?


Przede wszystkim rozpocząć dialog, prawdziwy, realny dialog ze społecznością lokalną i wszystkimi jej przedstawicielami, bo oczywiście te głosy się ścierają, ale mam wrażenie, że w odrębnych gabinetach. I to jest podstawowy powód, bo siedząc przy różnych stołach, nie jesteśmy w stanie wypracować kompromisu.

Spotkaliśmy się z przedstawicielami samorządu terytorialnego, naukowców, organizacji pozarządowych, lokalnych społeczności, oczywiście także leśników i widać, że jest duża wola współpracy, że wszystkie te środowiska mają dobro puszczy na sercu, chcą zachowania dziedzictwa tego przecudownego skarbu narodowego, ale jednocześnie oczekują też konkretnego planu rozwoju dla puszczy. Ten plan jest bardzo potrzebny, żeby też uwzględnić postulaty i potrzeby lokalnych społeczności.

Niewątpliwie może się tu rozwijać turystyka. Możemy postawić na to jako element napędu rozwoju gospodarczego tego regionu, dbając jednocześnie o dziedzictwo. Myślę, że wszystkie strony tego chcą. Każdy widzi to trochę inaczej.


Możemy ubierać ochronę Puszczy Białowieskiej w różne ideały, ale często sprowadza się to do dwóch poglądów. Puszcza Białowieska jako miejsce pozyskiwania drewna i zarabiania na tym i puszcza jako piękny obiekt turystyczny, ale także dzięki temu miejsce do zarabiania. Jak pogodzić te dwa poglądy? Czy to jest możliwe? Czy ministerstwo wybiera jeden z tych dwóch kierunków?


Jedna konkluzja, która płynie z tych spotkań, jest bardzo ważna dla lokalnej społeczności - na tym, co się tu działo przez ostatnie osiem lat, lokalna społeczność nie skorzystała. Po pierwsze drewno stąd pochodzące wyjeżdżało poza region i wcale nie trafiało tutaj ani do lokalnych społeczności, ani do miejscowych zakładów pracy, a z drugiej strony nie zaspokoiliśmy też potrzeb mieszkańców np. na drewno opałowe. Z trzeciej strony pilarze przyjeżdżali tu z obcych terenów i nikt na miejscu na tym nie zarobił.

Jaki jest wniosek? Taki, że na tym, co się działo, poza tym, że wygenerowaliśmy bardzo wiele sporów, konfliktów w kontekście lokalnym, krajowym i międzynarodowym, to jeszcze nic z tego dla lokalnej społeczności nie wyniknęło, co jest chyba smutną konstatacją tego wszystkiego. Puenta jest taka, że absolutnie nie ma sensu kreować dalej takiej polityki.


Mówi pani o tym dialogu, że w końcu udało się spotkać i połączyć różne środowiska. Czy to będzie jakaś formuła być może cykliczna, że te środowiska będziecie chcieli od czasu do czasu posadzić przy jednym stole?


Na ten moment prowadziliśmy dialog odrębny, a następnym krokiem jest to, by wspólnie usiąść do stołu. Oczywiście w atmosferze absolutnego dialogu, tak, by nie wyjść, dopóki nie wypracujemy wspólnego stanowiska w sprawie puszczy. Bo jeśli puszcza i lokalne społeczności nie wypracują kompromisu i wspólnego dialogu, to ciężko, żeby on został uwzględniony przez ministerstwo, rząd i politykę krajową. Im szybciej więc zostanie wypracowane wspólne stanowisko, tym łatwiej będzie ruszyć z rozwojem tego regionu, ale też z naprawą tego, co się działo.

Przykład ścieżki rowerowej, która miała tu powstać między Hajnówka a Białowieża, a której do dzisiaj nie ma, pokazuje, że nawet w tak trudnym temacie, który dotyczy ingerencji w środowisko najbardziej cenne przyrodniczo, nagle okazało się, że można znaleźć kompromis. Z jakiegoś innego powodu ścieżka ta wciąż nie powstała, ale przecież wspólne stanowisko wypracowano.

Dokładnie w ten sposób musimy ruszyć z rozwojem, właśnie po to, by to się stało przewagą puszczy, a nie jej kulą u nogi, bo mam wrażenie, że to najcenniejsze dziedzictwo niestety wciąż bez wykreowania takiej spójnej polityki rozwoju będzie przez niektóre osoby tak postrzegane. Przecież to jest naprawdę cenny skarb, doceniany na całym świecie, który można przekuć w ogromny sukces regionu, siłę tego regionu, ale ten diament, ten skarb można naprawdę oszlifować, przekazując kolejnym pokoleniom, korzystać z niego tak, by z szacunkiem można było dalej to dziedzictwo pielęgnować.

Puszcza musi się jeszcze bardziej stać przewagą tego regionu, bodźcem do rozwoju napędzania tutaj ruchu turystycznego, oczywiście z takim natężeniem, który nie zaszkodzi też samej puszczy, ale który jest na pewno w wielu miejscach oczekiwany.


Bardzo ważną kwestią, o ile moim zdaniem nie najważniejszą, o której powiedziała pani w Białowieży, to konstytucja dla Puszczy Białowieskiej.


Tak. Powstają różne dokumenty strategiczne - jeden dla UNESCO, drugi dla Natury 2000, trzeci dla Lasów Państwowych - i one nie mają wspólnej koncepcji. Potem to nie ułatwia zarządzania, generuje spory, konflikty i wyjście od takiej konstytucji, wspólnego planu strategicznego rozwoju, który potem będzie dawał wytyczne do wszystkich pozostałych dokumentów, jest dla nas niezwykle ważne.

Napiszemy harmonogram prac nad tym dokumentem, uwzględnimy oczywiście konsultacje. Kończymy epokę podejmowania strategicznych, kluczowych inwestycji, decyzji przyrodniczych zza biurka w Warszawie.


Jest jeszcze jeden bardzo istotny problem, z którym zmagają się mieszkańcy, zmaga się też sama przyroda Puszczy Białowieskiej, czyli kryzys graniczny. Zapora podzieliła Puszczę Białowieską. Czy prowadzicie jakieś badania, jak to wpływa na przyrodę Puszczy Białowieskiej? Macie pomysł, jak zminimalizować straty spowodowane przez wojsko, spowodowane przez sytuację, którą tutaj mamy?


Po pierwsze, będziemy chcieli przywrócić badania naukowe na tym terenie, które zostały dość mocno ograniczone. Po drugie, zadbać też bardziej o dobrostan zwierząt, które są przez zaporę narażone na dodatkowe niebezpieczeństwo, zabezpieczając przed tym, żebyśmy już nie oglądali żubrów, które plączą się w drutach. To jest już w fazie uzgodnień, bo to jest obszar oczywiście poza naszymi kompetencjami - to MSWiA, ale prowadzimy rozmowy, by zabezpieczyć lepiej ochronę zwierząt.

Natomiast musimy mieć świadomość, że sama zapora z nami pozostanie i jej oddziaływanie na środowisko przyrodnicze musi się zmniejszyć. W tym celu należy po prostu przywrócić badania naukowe.


Koalicja zapowiadała zwiększenie powierzchni parków narodowych i ich liczby. Jak to się ma do sytuacji w województwie podlaskim?


Będziemy te plany teraz oczywiście kształtować i urządzać, wsłuchując się w głos różnych środowisk, a potem to konsultować. Jesteśmy w fazie prac nad tym, więc dzisiaj nic konkretnego w tym obszarze nie powiem. Natomiast niewątpliwie Puszcza Białowieska jest jednym z przedmiotów rozważań w tym zakresie.


Wielu pracowników parków narodowych podnosi kwestię, że bardzo zaburzone są proporcje w wynagrodzeniach leśników i pracowników parków narodowych. Czy to może się zmienić?


Na pewno ta dysproporcja powinna się zmniejszać i to, co mogę ogłosić, bo wiem, że nie jest to wiedza powszechna, to to, że podwyżki dla pracowników parków narodowych są też uwzględnione w budżecie tylko w rezerwie, bo nie mogliśmy tego przenieść bezpośrednio na budżet. Natomiast pracownicy parków narodowych także dostaną podwyżkę wynagrodzenia z nowym rokiem - 20-procentową, tak jak przedstawiciele administracji.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.


Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.


Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.


dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.


Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.


Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.


Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.


Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.


Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.

Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.


Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.

fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok