Radio Białystok | Gość | Tadeusz Truskolaski [wideo] - prezydent Białegostoku

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku

25.01.2024, 07:34, akt. 09:40

- Myśli były różne, ale jednak przeważyła ta odpowiedzialność za miasto - mówi o decyzji o ponownym starcie w wyborach na prezydenta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Tadeusz Truskolaski, fot. Barbara Sokolińska
Tadeusz Truskolaski, fot. Barbara Sokolińska


0:00
0:00
Z Tadeuszem Truskolaskim rozmawia Edyta Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest prezydentem miasta nieprzerwanie od 2006 roku i nie chce tej misji kończyć wiosną tego roku, a powalczyć o następną kadencję. Gościem Polskiego Radia Białystok jest pierwszy oficjalnie ogłoszony kandydat na prezydenta Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. Rozmawia z nim Edyta Wołosik.


Edyta Wołosik: Gościem Polskiego Radia Białystok jest prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, choć dziś powinnam raczej powiedzieć: pierwszy oficjalny kandydat w kwietniowych wyborach. Dzień dobry.


Tadeusz Truskolaski: Dzień dobry państwu.


Skąd decyzja, by już teraz oficjalnie ogłosić ten start?


Dlatego że bardzo dużo osób mnie pytało, także z mediów, no i kiedyś musiałem powiedzieć. Pytano już w listopadzie, w grudniu i powiedziałem, że pod koniec stycznia, na przełomie stycznia i lutego ogłoszę decyzję. Ponieważ już ten termin się zbliża, a tych pytań rzeczywiście codziennie było bardzo dużo – i od najbliższych, i od dalszych – no każdy, kto mnie spotkał to pytał, już trochę miałem tego dosyć i ogłosiłem.


A czy jest to zagranie PR-owe, na zasadzie pierwszy oficjalny kandydat?


Nie, nie myślałem, że będę pierwszy. Zresztą, czy to ma jakieś znaczenie? Być może ma, ale to nie było powodem. Myśleliśmy, że ktoś już zgłosi, ale tak się złożyło, że jestem pierwszy, chociaż to chyba nic nie oznacza. Na pewno będą inni kontrkandydaci, bo miasto jest duże i zawsze w Białymstoku kilku kandydatów na prezydenta było.


Przewijają się różne nazwiska, m.in. jeśli chodzi o Zjednoczoną Prawicę, o Prawo i Sprawiedliwość to marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki czy też obecny poseł Sebastian Łukaszewicz albo też miejski radny Henryk Dębowski. Dowiemy się wszystkiego tak naprawdę do 14 marca, bo wtedy mija termin rejestracji kandydatów.

A pan prawie 18 lat pełni funkcję prezydenta Białegostoku. Nie chciałabym wypominać wieku, ale sam pan otwarcie mówi o tym, że nabył pan prawa emerytalne, więc pojawia się naturalne pytanie – czy panu się jeszcze chce, czy nie myślał pan, żeby już odpocząć i skupić się na czymś innym?


Nie no, to oczywiście myśli były różne, ale jednak przeważyła ta odpowiedzialność za miasto. Ja wczoraj tak trochę nieskromnie się porównałem do Donalda Tuska – nieskromnie, bo to jest w pewnej skali, ja to może tak w skali 1:100 mogę się porównywać, ale skoro on wrócił jako tak powiedziałbym nieoficjalnie prezydent Europy, ale tak naprawdę oczywiście przewodniczący Rady Europejskiej – też mówią niektórzy, że z pokaźną emeryturą, że mógłby sobie na Bahamach popijać drinki z parasolkami, a on zrobił gigantyczną pracę dla Polski, to ja w tej mniejszej skali też mogę się jeszcze poświęcić i na tę emeryturę, na ten odpoczynek jeszcze nie iść.

Dzisiaj się to przesuwa, bo ludzie koło 70-tki są jak najbardziej sprawni zarówno intelektualnie, jak i fizycznie i sprawują różne funkcje. No już nie chcę wypominać wieku prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi na przykład, czy też ciągle pracujący – ponad 97 lat – Marian Turski, którego bardzo, bardzo podziwiam. Więc ta granica się przesuwa. Tak z 30 lat mi jeszcze zostało (śmiech).


Tu nie chodzi też tak do końca o wypominanie wieku, ale pojawiały się i w tej kadencji takie zarzuty opozycyjnych radnych, co widać np. w interpelacjach czy w wystąpieniach na sesji, że często bywa pan poza miastem, że nie ma pana tutaj…


To bardzo dobrze.


Że nie dba pan o miasto…


O nie, nie, to nieprawda.


Mówię o tych zarzutach i dlatego zapytałam, czy panu się jeszcze chce.


Bycie poza miastem to nie znaczy, że się nie dba o miasto. Zresztą dzisiaj, przy nowoczesnych środkach łączności można zarządzać tak samo dobrze z Białegostoku jak i będąc 200 czy 500 km poza miastem, bo przecież mamy telefony, mamy łączność również poprzez Internet. A poza miastem – dzisiaj właśnie jadę do Warszawy, spotykam się z ministrami i to kilkoma, będę rozmawiał o ważnych sprawach dla miasta.

To właśnie przyspawanie się do fotela – to jest grzech, a nie to, że ktoś jest aktywny. To jest tak – jak się chce uderzyć kogoś, to się kij znajdzie, prawda? Opozycja jest po to, żeby krytykować, ale jak krytykuje bezpodstawnie, to się ośmiesza.


O czym chce pan mówić w tej kampanii wyborczej?


Przede wszystkim ja myślę, że warto mówić o takiej dobrej kontynuacji, ale też o zmianach. Wczoraj padło takie hasło: „Nowoczesny Białystok w demokratycznej Polsce”. Myślę, że to oddaje z jednej strony to, co chcemy zrobić w Białymstoku, a z drugiej strony ta nadzieja na to, że wreszcie jesteśmy w tej Polsce w pełni demokratycznej i że samorząd wreszcie będzie miał godne miejsce.

To nie znaczy, że będzie wszystko idealnie, to tak nie ma w życiu, ale że będą określone zasady. Osiem lat rządziła tzw. Zjednoczona Prawica. Pierwsze trzy, cztery lata to jeszcze mieliśmy względny spokój, ale ostatnie cztery-pięć lat to naprawdę była walka od przetrwanie i tak naprawdę było to niszczenie samorządów, szczególnie tych dużych, miejskich.


Panie prezydencie, ale czy zdaje pan sobie sprawę z tego, że gdy wygra pan kwietniowe wybory i będzie pan rządził przez kolejne pięć lat to będzie to ogromne wyzwanie, może nawet porównywalne z tym, o czym pan przed chwilą powiedział? Bo teraz już nie będzie wymówki, bo mamy zmianę sytuacji w kraju po 15 października, rząd się zmienił, wojewodę też już mamy takiego, jak pana opcja. Więc nie będzie tych wymówek, że nie ma pieniędzy, że ciężko jest rządzić. Czy ma pan poczucie i takie zapewnienie, że w samorządach będzie dobrze?


To znaczy zapowiedzi są takie, że ma być lepiej, w tym sensie, że będziemy mieli stabilne źródła finansowania. Wiadomo, że nigdy nie ma tyle pieniędzy, żeby na wszystko wystarczyło, bo o tym uczy ekonomia. W każdej rodzinie i w każdej społeczności jest taka zasada, że potrzeby są nieograniczone, a możliwości są ograniczone. I trzeba właśnie umiejętnie gospodarować tymi ograniczonymi zasobami.

Ale mamy oczywiście pewne zaległości z ostatnich pięciu lat, chociażby hala widowiskowo-sportowa czy też trzeba byłoby uruchomić lotnisko pasażerskie…


Tutaj właśnie chciałabym przerwać, bo gdy powiedziałam wczoraj swojemu mężowi, że będę z panem rozmawiać to usłyszałam: „Błagam, tylko nie pytaj o lotnisko, bo nie da się tego słuchać”. Ja częściowo szanuję sugestię męża, ale właśnie lotnisko, hala widowiskowo-sportowa, przez ostatnie lata słyszeliśmy, że przez decyzje rządzących z Prawa i Sprawiedliwości nie udało się tego zrealizować. 

Więc ja tylko pytam – czy jeżeli wygra pan wybory, to czy w ciągu pięciu lat lotnisko uda się uruchomić i czy przynajmniej rozpocznie się budowa hali widowiskowo-sportowej?


Uważam, że tak. To znaczy oczywiście pod pewnymi warunkami, że będzie to pewna koalicja dla tych rzeczy. Koalicja niekoniecznie polityczna, tylko koalicja w postaci samorządu miejskiego, wojewódzkiego i przynajmniej Portów Lotniczych. Dlatego że narzucić na małe miasto czy na prezydenta ten ciężar – ja bym go jeszcze uniósł, ale przeszkadzano mi. Gdyby mi nie przeszkadzano…


Ale teraz można liczyć na to, że ani wojewoda, ani rząd nie będą przeszkadzać.


Nie, wojewoda to nie przeszkadzał. Jeżeli chodzi o halę, to tam uchylił pozwolenie na budowę, mam do niego trochę pretensji z tego powodu, że można było to załatwić inaczej. Po prostu powiedzieć meteorologom – słuchajcie, przenieście tę budkę w inne miejsce…


No ale tak się nie stało, ale panie prezydencie…


I ta budka nadal jest nieprzeniesiona, a mamy podpisane porozumienie z Instytutem (Meteorologii i Gospodarki Wodnej – przyp. red.) – rok temu było podpisane – i Instytut się nie kwapi…


To teraz może będzie okazja, żeby przenieść budkę, skoro sytuacja się zmieniła.


No, najwyższa pora.


Panie prezydencie, czy uruchomimy budowę hali i czy uruchomimy lotnisko w ciągu pięciu lat, jeśli wygra pan wybory?


Tak, już w tym roku powinno być pozwolenie na budowę na halę, ale jak widzicie państwo – pięć lat straciliśmy, żeby od początku wyrobić wszystkie dokumenty. Ja uważam, że jeśli ja będę prezydentem, to halę otworzę.


Czekamy więc na tę inwestycję, czekamy też na wybory samorządowe. 7 kwietnia pierwsza tura, druga ewentualnie 21 kwietnia.


Urodziłem się 7 kwietnia, chociaż mam wpisane 10 (śmiech).


Wybierać będziemy nie tylko prezydentów, burmistrzów i wójtów, ale też radnych samorządu różnych szczebli. Bardzo dziękuję za wizytę w Polskim Radiu Białystok.


Dziękuję bardzo, życzę miłego dnia.  

| red: bs


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok