Radio Białystok | Gość | Andrzej Babul - przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych

Andrzej Babul

przewodniczący podlaskiej Solidarności Rolników Indywidualnych

20.02.2024, 08:30, akt. 10:51

Rolnicy znów blokują drogi. - Nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zaznaczyć nasz problem. Po drugie my bronimy także całego społeczeństwa - mówi Andrzej Babul.

Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska
Andrzej Babul, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Andrzejem Babulem rozmawia Ryszard Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rolnicy zaostrzają ogólnopolski protest - we wtorek (20.02) ponownie zablokują setki dróg w całym kraju. Zgodnie z zapowiedziami problemy z przejazdem będą też w kilkunastu miejscach w naszym regionie. Ciągniki rolnicze uniemożliwią przejazd między innymi ekspresówką do Warszawy czy drogą krajową nr 8 i 19.

- Podobne protesty z 9 lutego nie zrobiły na rządzie wrażenia - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący podlaskiej Solidarności rolniczej Andrzej Babul.

Rolnicy domagają się wycofania wprowadzania europejskich przepisów Zielonego Ładu oraz całkowitego embarga na towary rolno-spożywcze z Ukrainy. Z uwagi na brak reakcji protesty mają być coraz bardziej dotkliwe. - Nie mamy innej możliwości zwrócenia uwagi na nasze problemy - podkreśla przewodniczący.

Z Andrzejem Babulem rozmawia Ryszard Minko.


Ryszard Minko: 9 lutego rozpoczęliście strajk generalny rolników. Zaczęło się to od blokady dróg w 250 miejscach w całej Polsce, w kilkunastu w naszym regionie. Dziś drugi podobny protest. Minęły prawie dwa tygodnie od rozpoczęcia strajku. Czy czujecie państwo, że wydarzyło już się cokolwiek, dzięki czemu moglibyście myśleć o deeskalacji protestów?


Andrzej Babul: Uważam, że rozpoczęcie akcji nastąpiło 24 stycznia, kiedy był strajk ostrzegawczy. Przyjmujemy zawsze taką formę, że najpierw ostrzegamy władze, że jest problem. Niestety od 24 stycznia do 9 lutego nic się nie wydarzyło. Było ogłoszenie strajku generalnego z blokadami. Wtedy ich było kilkanaście, ale z tego, co wiem, dziś jest ich 25 - 11 zgłosiliśmy jako związek, a różne grupy zgłaszają też oddolnie.


I wydarzyło się coś, co by sprawiło, że czujecie, że ktokolwiek wysłuchał waszych postulatów?


Można powiedzieć, że się wydarzyło, ale negatywnego - w tym sensie, że pan minister Siekierski zaprosił rolników, związkowców, różne organizacje na spotkanie, które się odbyło w ubiegłym tygodniu w czwartek, ale niestety znów skończyło się tym, że mamy podać ponownie nasze postulaty. Uważam więc, że to jest coś niepoważnego.

Postulaty są znane od dawna, od co najmniej 24 stycznia, i należy przystąpić do działania. A tego nie ma, poza tym, że słyszeliśmy, że pan minister był z zastępcami u ministra finansów po pieniądze na ewentualne dopłaty do zboża. Ale żadnego efektu tego nie ma.


Skoro pan mówi o postulatach, to przypomnijmy je. Z tego, co się przebija, to widzę dwa. Jeden to embargo na towary rolno-spożywcze z Ukrainy, a drugi to, mówiąc kolokwialnie, wyrzucenie do kosza Zielonego Ładu.


To są cały czas te same postulaty. Oczywiście ważna też jest nasza obecna sytuacja w kraju, gdzie nie mamy środków na zasiewy, na rozpoczęcie wiosennych prac polowych i potrzebne jest natychmiastowe wsparcie wewnętrzne, krajowe. Mamy pełne magazyny zboża, które wciąż tanieje, więc tamte postulaty jak najbardziej pozostają.

W międzyczasie się okazało, że rolnicy odkryli duże transporty zboża, rzepaku itd. w pobliżu granicy z Ukrainą. Ruch się zrobił duży. Od 9 lutego blokujemy też przejścia graniczne z Ukrainą. Jeździliśmy w sobotę na 20-godzinny dyżur, żeby wesprzeć kolegów. Z naszego województwa pojechało 28 osób. Byliśmy świadkami tego, że właśnie w sobotę został tam zaostrzony protest, bo do tej pory przepuszczana była jedna ciężarówka co godzinę z Ukrainy i z Polski, a teraz już jest tam zamknięte całkowicie.


Mówił pan o ujawnieniu transportu zboża. Tu chodzi o filmy, które opublikował jeden z protestujących rolników z naszego regionu. Ujawnił on, że były transporty spleśniałej kukurydzy, że były próby jakiegoś przeładunku zboża w terminalach, które miały być terminalami gazowymi. Potwierdzacie państwo, że taki proceder ma miejsce?


My dalej tego nie sprawdzamy. Temu rolnikowi udało się to zrobić, ponieważ ochrona nie była dość czujna. Obecnie tam się nie można zbliżyć. To są tereny prywatne, wykupione i już w tej chwili my tam nie możemy zajść. Od razu pojawiają się ochroniarze.

Zostało więc ujawnione, że to się odbywa na wielką skalę, jakość jest fatalna, przewożona podobno nawet w cementowozach. Jest duży problem i to się rozchodzi, rolnicy są coraz bardziej zdenerwowani.


Wrócę do postulatów. Zielony Ład i embargo na towary z Ukrainy - który z nich należałoby rozwiązać natychmiast, żebyście państwo mieli przeświadczenie, że ktoś was posłuchał? Który z nich jest ważniejszy na dziś?


Obydwa są bardzo ważne. Obie decyzje powinny zapaść właśnie w Komisji Europejskiej, gdzie jeśli chodzi o Zielony Ład, to nie ma żadnych konsekwencji, będziemy dalej produkować. Bardzo dbamy o to, żeby produkować ekologicznie. Nasza żywność jest bardzo zdrowa.

Natomiast jeśli chodzi o problem importu, to trzeba przerwać natychmiast to, co się dzieje - zalewanie całej Europy produktami ze wschodu, bo to przecież nie tylko Ukraina. Przez Ukrainę mogą jechać i z innych krajów ze wschodu, nie mówiąc o tym, że przez inne granice też wjeżdżają. Żywność jest wciąż przywożona do Unii Europejskiej. Oczywiście handlujący tym bardzo dobrze na tym zarabiają. Na pewno są wyższe ceny niż na innych kontynentach, gdzie przedtem naturalnie trafiały produkty z Ukrainy.


Relacjonowałem protesty 9 lutego i rozmawiałem z kierowcami, którzy stali w korkach. Bardzo wielu z nich rozumiało postulaty rolników i wręcz je popierało. Ale byli też tacy, głównie kierowcy ciężarówek, bo to oni utknęli tak naprawdę w korkach, którzy mówili, że czują się jak zakładnicy. - To nie my zawiniliśmy, że rolnicy protestują, a to my musimy stać w korkach - mówili. Nie obawiacie się państwo, że jak zaostrzycie protesty, to poparcie społeczne zacznie spadać?


Po pierwsze, my nie mamy innej formy protestu. To są protesty pokojowe, ale właśnie w ten sposób możemy zgłosić i zaznaczyć nasz problem. Po drugie, bronimy także całego społeczeństwa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że grozi nam upadek, bankructwo naszych gospodarstw, a skutkiem tego będzie tylko to, że żywność będzie przede wszystkim importowana, nie wiadomo jakiej jakości, bo przecież wiemy dokładnie, że w Ukrainie nie są spełniane normy, które obowiązują w Europie.

Po drugie, gdy nie będzie już naszej konkurencji, naszej produkcji, ceny wzrosną, więc wszyscy konsumenci mogą być dotknięci i to w niedługim czasie skutkami takich właśnie decyzji, jakie są teraz. Uważam więc, że zrozumienie może być coraz większe. My staramy się tak prowadzić tę akcję, żeby była jak najmniej uciążliwa, ale niestety wciąż ją zaostrzamy.


Z jednej strony jak najmniej uciążliwa, a z drugiej strony jak najbardziej uciążliwa, bo wiem, że zamierzacie państwo protestować w Warszawie. Na 27 lutego zapowiadany jest Marsz Gwiaździsty na stolicę. To będzie przełom?


Chciałbym wyjaśnić, że to nie nasz związek zapowiada, a wręcz przeciwnie, zgłosił to Sławomir Izdebski z OPZZ, nie uzgadniając tego z żadnym związkiem, więc ja chciałbym sprostować, że my jako Solidarność nie zgłaszaliśmy tego i nie zamierzamy w tym wziąć udziału.


Nie wiadomo więc jeszcze, czy odbędzie się blokada Warszawy?


To znaczy, z naszej strony wiadomo, że się nie odbędzie.


Dlaczego państwo nie idziecie razem?


Właśnie z tego powodu, że pan Izdebski nie zapytał ani nas, ani innych związków, które też były na tym spotkaniu, co robimy dalej i kiedy, tylko sam wyskoczył z tym terminem.


Co będzie dalej? Protesty się zaostrzają, ale do jakiego stopnia? A co jeśli nikt państwa nie posłucha?


Strajk generalny jest zgłoszony do 10 marca, to po pierwsze. Po drugie cały czas pracujemy nad tym, jaką formę przyjmie zaostrzenie. Oczywiście granica to przepuszczanie - to też się zaostrzy do całkowitej blokady. Będą też inne formy zaostrzające w kraju, o których nie będę teraz mówił, bo to będzie niespodzianka.


Którą odczujemy, rozumiem, my wszyscy.


No niestety, chodzi też o to, żeby społeczeństwo wywarło nacisk na tych, którzy mogą o tym zadecydować. Bezpieczeństwo żywnościowe jest naszą wspólną sprawą.| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok