Radio Białystok | Gość | Krzysztof Bosak [wideo] - wicemarszałek Sejmu

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu

13.03.2024, 08:26, akt. 08:26

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Krzysztofem Bosakiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wśród konkretów - oferta pożyczki i nowoczesnego uzbrojenia. Wśród deklaracji - zapewnienie, że NATO w razie zagrożenia nie zawiedzie. Półtorej godziny trwała we wtorek (12.03) rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Przywódcy spotkali się w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Między innymi na ten temat ze swoim gościem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem jest teraz wizyta polskich polityków - Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza wizyta w Białym Domu na zaproszenie prezydenta Joe Bidena. Wyróżnienie, docenienie, forma podziękowania czy podkreślenia roli Polski w NATO? Jak pan to ocenia?

Krzysztof Bosak: To jest pewien standard dyplomatyczny w ramach relacji międzynarodowych, że odbywają się raz na kilka lat wizyty na szczeblu prezydenckim. Natomiast dołączenie premiera jest wyróżnieniem i podniesieniem na wyższy poziom. Zwykle - z tego co słyszałem i pamiętam - premierzy spotykali się z wiceprezydentami amerykańskimi. Tutaj sprawa ma też oczywiście z pewnością jakiś kontekst polityczny. Zarówno jeśli chodzi o kontekst naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa w naszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To znaczy - to wyróżnienie jest też kolejnym akcentem położonym przez Waszyngton w kierunku sojuszników i drugiej strony wydaje mi się, że jest tu też kontekst takiego naszego wewnętrznego skłócenia i że administracja amerykańska poprzez to zaproszenie i jego formułę mówi: "mamy tutaj ważne kwestie związane z bezpieczeństwem, związane ze strategią, więc nie przesadzajcie z tymi kłótniami, bo jeżeli wasze kłótnie mają zagrozić stabilności funkcjonowania waszego państwa jako naszego sojusznika, no to nie do końca tego potrzebujemy". 

I dlatego tej wizycie towarzyszą też nieoficjalne komunikaty, trochę mniej dyplomatyczne, a trochę ostrzejsze, na zasadzie, że jeżeli nie będzie tu porozumienia, to może być problem z jakimiś dużymi kontraktami, na których polskiej stronie zależy. Chodzi o kupno nowoczesnej broni przede wszystkim.


Chodzi także o kwestię energii atomowej. I nam zależy i im zależy. 

Tu jest sprawa bardziej złożona. Polsce zależy nie tylko na zbudowaniu elektrowni jądrowej, ale także na finansowaniu tej inwestycji. A strona amerykańska tak bardzo się do tego nie pali, żeby jednocześnie finansować i budować. Poza tym spółka, która miałaby budować, czyli Westinghouse, tak naprawdę robiłaby to "rękami" innych spółek. Więc to jest taka dosyć złożona architektura biznesowa. 

No i mamy - jak to w przypadku każdej dużej inwestycji - poważne wątpliwości. Czy to ten powinien być dostawca, czy jest do tego zdolny, czy to wykona, w jakiej cenie. Dość powiedzieć, że rząd PiS-u 8 lat udawał, że buduje, a skończyło się na tym, że nie był nawet kontrakt zawarty na budowę. Tylko w finiszu podpisali w pośpiechu kontrakt na projektowanie. Ale to tak samo jak Platforma, która też wcześniej przez 8 lat udawała, że buduje. Na spółkę wydała setki milionów i nic nie wybudowała. 


Więc może ta wizyta jednak przyspieszy ten proces?

Takie wizyty to jest kwestia symboliczna. Żeby coś przyspieszyć, trzeba działać tu w kraju. Na razie nowy rząd, czyli rząd koalicji Platformy, Lewicy, PSL-u i Polski 2050 opóźnia inwestycje zamiast je przyspieszać. To jest przede wszystkim inwestycja w CPK, ale myślę że to jest także inwestycja w elektrownię jądrową. Przypomnijmy, że oni rządzenie rozpoczęli od hamletyzowania, czy przypadkiem nie zmieniać lokalizacji, co jest dość kuriozalne, dlatego że wszystkie procedury związane z uzgodnieniami środowiskowymi były rozpoczęte, została zbudowana akceptacja społeczności lokalnej. I powtarzanie tego całego procesu, gdzie on ma wymiar międzynarodowy, z uzgodnieniami europejskimi, międzypaństwowymi, to jest kilka lat. A my potrzebujemy jak najszybciej tej energii. 


Także właśnie w sferze bezpieczeństwa. A czy w tej sferze jest coś, co może poróżnić naszych polityków? Bo na razie mówią jednym głosem. 

Szczegóły. Jednym głosem to mówią, że Polska powinna być bezpieczna. Natomiast co to dokładnie znaczy, to każdy rozumie po swojemu. Mamy wiele pól sporu między nami a resztą sceny politycznej była np. różnica co do tego, ile uzbrojenia i jakiego możemy przekazać Ukrainie. My uważaliśmy, że oni z tym przesadzają. Następnie mamy dużą różnicę co do tego, jak modernizować siły zbrojne. Politycy PiS-u uprawiali jakąś gigantomanię - głównie retoryczną, a w praktyce podbijali liczebność sił zbrojnych jakimiś ruchami księgowymi np. przekształceniem pracowników cywilnych w pracowników wojskowych albo mnożeniem dywizji na papierze bez odpowiedniego ukadrowienia czy wyposażenia. Wszystko się rozbija o szczegóły. 


A w kwestii przekazywania odpowiedniej kwoty pieniędzy na obronność? Bo teraz prezydent będzie przekonywał sojuszników NATO by było to co najmniej 3% PKB. Czy Konfederacja też jest za tym? Czy może powinny być jakieś inne uzgodnienia?

3% to jest jakaś moim zdaniem zupełnie niepotrzebna licytacja. Nie będzie prezydent nikogo do tego przekonywał, bo nikt nie jest zainteresowany, żeby Polska komukolwiek mówiła ile ma wydawać na obronność. 


Departament Stanu USA mówi: skupmy się na tych 2% uzgodnionych 10 lat temu. I to już będzie wystarczające. 

Nikt w NATO nie jest w stanie tego wymusić, bo nie ma żadnego mechanizmu karania państw, które tego nie spełniają. Tutaj potrzebny jest system motywacyjny, to znaczy - państwa, które wydają odpowiednie sumy na obronność powinny bliżej współpracować ze sobą. NATO jest taką strukturą, która umożliwia bliższą współpracę państw, które tego chcą. I myślę, że na tym powinniśmy się skupić. Natomiast te opowieści o 3%... one donikąd nie prowadzą. Każde państwo samo decyduje w tym zakresie. 


Ale słyszeliśmy wypowiedzi Donalda Trumpa, który ponownie kandyduje na urząd prezydenta.

Tak, ale jeszcze jedną rzecz chcę dodać. Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia...


...ale obronność nie polega tylko na posiadaniu silnej armii. Ale także na odpowiednim przygotowaniu całego społeczeństwa. 

Nie zgodzę się z tym do końca. 


Na początek armia, ale później też poborowi. 

Poborowi też są częścią armii. Są rezerwą. I stopień wytrenowania rezerw to jest typowy czynnik przygotowania militarnego. Mówi się teraz dużo o tzw. "odporności" państwa, o ochronie cywilnej. To wszystko ma znaczenie. Mówi się o ekonomicznym czy przemysłowym zapleczu dla wojny i to ma znaczenie. Natomiast skupmy się najpierw na rzeczach najważniejszych, czyli na zdolnościach obronnych istniejących armii.  

To co chciałem podkreślić, to że procenty PKB nie przekładają się w żaden prosty sposób na zdolności obronne. Gdyby tak było, być może Niemcy byliby najsilniejszą armią w Europie, bo dysponują największymi funduszami w liczbach bezwzględnych. A nie są. 

Powinniśmy w większym stopniu mówić o konkretnych zdolnościach obronnych, które muszą być zbudowane w konkretnych państwach i armiach, które będą ze sobą współpracować, a nie o tym, kto jaki procent wydaje PKB.


Jakie zmiany wobec tego powinny być w NATO?

Bardzo liczne. Ale otwiera pani dyskusję o marzeniach. Bo tych zmian nie będzie. Żeby NATO było organizacją skuteczną, to musiałoby mieć jakiś mechanizm przyjmowania postanowień i następnie ich wykonywania. Np. jeżeli ktoś nie wyda 2% PKB, no to że jest za to jakaś kara. Tylko że żadne państwo łatwo się takiej karze nie podda. 


I tu powracamy do mojego poprzedniego pytania odnośnie Donalda Trumpa, który powiedział, że nie staną Stany Zjednoczone w obronie państwa, które nie wydało 2% PKB na obronność. 

Jeżeli chodzi o słowa Trumpa, to oczywiście on może po raz kolejny zostać prezydentem i jego słowa mogą mieć przełożenie na decyzje polityczne, natomiast należy pamiętać, że kiedy rządził poprzednio, to linia amerykańska w polityce międzynarodowej nie zmieniła się aż tak mocno. To wynika z tego, że prezydent nie rządzi Stanami Zjednoczonymi samodzielnie, tylko rządzi za pośrednictwem administracji, w której jest bardzo wielu urzędników, polityków, którzy niekoniecznie ekstrawaganckie czy radykalne poglądy Trumpa w różnych kwestiach podzielają. 


Zaznaczył pan, że każde z państw powinno na własną rękę dbać o swoje bezpieczeństwo. A w przypadku strategii bezpieczeństwa narodowego Polski - czy Konfederacja dołoży coś do jej budowania przez prezydenta i rząd? Bo wspólne działania zapowiedzieli. 

Jesteśmy do dyspozycji. Tutaj są konkretne rzeczy do zrobienia. Uzupełnienie stanu kadrowego sił zbrojnych, poprawa warunków szkolenia czy zatrudnienia żołnierzy, tak żeby chcieli być i żeby byli dumni, że są w siłach zbrojnych. Poprawa wyposażenia, poprawa logistyki. 


Wprawdzie jest jeszcze za wcześnie, żeby podsumować całą wizytę najważniejszych polskich polityków w Stanach Zjednoczonych, jesteśmy po pierwszym dniu, ale może pan już się pokusi korzystając z okazji, że odwiedził pan Polskie Radio Białystok?

Myślę że dobrze, że do tej wizyty doszło. Natomiast najważniejsze rzeczy nie dzieją się na takich oficjalnych wizytach.


| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok