Radio Białystok | Gość | prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo] - dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku

21.03.2024, 08:19, akt. 09:36

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Małgorzatą Bieńkowską rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

A jak pierwsze dni rządów oceniają eksperci? Gościem Polskiego Radia Białystok jest dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku prof. Małgorzata Bieńkowska, a rozmawia z nią Renata Reda. 


Fragment rozmowy:

Renata Reda: Według ostatniego sondażu, największym sukcesem rządu Donalda Tuska jest odblokowanie pieniędzy z KPO. Czy pani tez uważa, że to jest największy sukces?

Małgorzata Bieńkowska: To była jedna z największych obietnic wyborczych. I myślę że na nią postawiono jako na priorytet do zrobienia. Na pewno jest to sukces.


A jak pani ocenia obecną politykę wobec Unii Europejskiej i Niemiec? Bo nastąpiła znacząca zmiana. 

Całą politykę zagraniczną obecnego rządu możemy odczytywać jako - niewątpliwie - sukces. Pokazanie - nie chcę tego wartościować, ale jednak takiej "twarzy" w polityce zagranicznej - stabilnej, przychylnej, konsolidacyjnej. Co ma znaczenie szczególnie w obecnym kontekście geopolitycznym bardzo ogromne. No i niewątpliwie sukcesem jest też wspólna wizyta (w USA - red.) premiera i prezydenta - wizerunkowo i politycznie. Można ją komentować różnie, ale jednak panowie tutaj pokazali, że potrafią razem działać, kiedy jest to ważne.


Czyli polityka zagraniczna jest sukcesem nowego rządu. A jeżeli chodzi o rolnicze postulaty? Jak tutaj jest ten problem rozwiązywany?

Myślę że jest rozwiązywany stopniowo. Widać że przecież są zmiany, natomiast oczywiście rolnicy nie są usatysfakcjonowani deklaracjami, obietnicami złagodzenia pewnych przepisów. Bardzo tutaj radykalizują swoje działania. Do pewnego momentu. Jak wszyscy wiemy, w którymś momencie zaczynają się prace z prowadzeniem gospodarstw. 

Rolnicy zapowiadają, że będą dalej walczyć, więc myślę, że to jest taka gra - nie powiem, że zero-jedynkowa, ale na zasadzie "idziemy dalej, bo chcemy jeszcze większych deklaracji". 


A czy rząd jest w stanie uzyskać tu jakiekolwiek plusy w relacjach z rolnikami?

Trudno mi to ocenić. W rządzie mamy przecież przedstawiciela rolników, który próbuje negocjować, stara się to robić. Co mnie zastanowiło - wczoraj jeden z liderów strajków rolniczych powiedział takie znamienne zdanie, że przecież "czytając nagłówki widać". I to jest dla mnie takie zdanie klucz, bo jeżeli czytamy nagłówki, to tak naprawdę nic nie wiemy o rzeczywistości, tylko tworzymy sobie pewne wyobrażenie. To odnosiło się do czytania projektów zapisów Nowego Ładu, więc oceniłam to dosyć sceptycznie, bo jeżeli nie wchodzimy w szczegóły i się nie zastanawiamy, to popadamy w jakąś formę populizmu. 


A czy rząd będzie tu miał jakieś możliwości, żeby jednak przekonać rolników do swoich racji? Jeżeli racje są po stronie rządu. 

Myślę że przede wszystkim wymaga to naprawdę dialogu opartego na faktach, a nie na podsycaniu emocji. Organizowanie strajków ma sens, kiedy jakaś grupa próbuje zwrócić uwagę na siebie, na swoje problemy. Natomiast samo organizowanie strajków nie załatwia sprawy. 


Natomiast jeśli chodzi o relacje Polski z Ukrainą - tutaj Kijów, po tym jak nastąpiła zmiana rządu w Polsce - liczył na poprawę relacji. Jednak nie następuje to. 

Trudno mi się jakoś do tego odnieść w tym sensie, że tutaj mamy oczywiście dużo mechanizmów. Dużo procesów na siebie zachodzi. Nie zapominajmy, że wojna na Ukrainie trwa już ponad dwa lata i dzieje się wiele rzeczy. Ukraina jest tutaj twarda, bo tego wymaga od niego oczywiście sytuacja, jest to zrozumiałe jak najbardziej. Natomiast kiedy mówię o nachodzących na siebie procesach, to jest też taka reakcja innych społeczeństw. Angażujemy się w pomaganie, działamy, ale w pewnym momencie zaczynamy też już myśleć o sobie. To jest jednak długa sytuacja. 

Przypomnijmy sobie nasze zrywy na początku, kiedy masa ludzi - przepraszam za takie określenie - angażowała się w to, żeby kupować rzeczy, organizować pomoc, w różnych formach wspierać, przyjmować do siebie osoby z Ukrainy. Później pojawiały się też różne napięcia, niektórzy myśleli, że to jest tymczasowe, więc różne tutaj emocje grały i grają dalej. 

W tym momencie - powiedzmy - wspierania gospodarczego, wymaga to jednak też zadbania o interesy grup wewnątrz państwa i jest to niewątpliwie problem trudny, bo Ukraina nie będzie ustępowała - jest w takiej a nie innej sytuacji. Wymaga to naprawdę dobrych negocjacji. 


A jak pani ocenia relacje wewnątrz rządu pomiędzy koalicjantami? Bo pojawiają się pierwsze zgrzyty, chociażby związane z prawem aborcyjnym. 

To chyba było oczywiste od początku, że będzie na gruncie takim światopoglądowym zgrzyt. Niewątpliwie ten zgrzyt jeszcze w takim symbolicznym momencie, gdzie mamy 100 dni, jest znaczący. To jest też niewątpliwie rozczarowanie części elektoratu. Myślę tutaj o kobietach. I oczekiwanie naprawdę na podjęcie pewnych działań. Różne argumenty padają po każdej ze stron, ale brakuje tutaj pewnej konsekwencji jednak co do tego, co było postulowane. 


I brakuje też trochę chyba zaufania między koalicjantami. 

Ewidentnie widać, że na tej płaszczyźnie światopoglądowej widać tarcie między Lewicą a Trzecią Drogą. 


Czy na tym korzysta Prawo i Sprawiedliwość? Bo według ostatniego sondażu tutaj notowania tej partii trochę się zmieniły. Wprawdzie minimalnie, ale jednak PiS przeskoczyło Koalicję Obywatelską.

Tak, ale jest to jeden sondaż. Na pewno ten jeden sondaż, w którym mamy przewagę PiS będzie bardzo długo z nami jako komentarz. Mamy 100 dni - taki sondaż jednak jest niesamowicie symboliczną porażką koalicji rządzącej. I to będzie trudne wizerunkowo przez moment. Bo myślę że to jest tylko pewne wahanie na które mają wpływ i zawirowania wobec wizerunku spójnościowego koalicji i strajki rolników. Myślę że za moment sondaże mogą pokazać zupełnie innego lidera. Wrócimy do poprzednich. Kiedy przeglądałam sondaże luty, początek marca - tutaj też mamy różne firmy i różne techniki robienia tych sondaży co - musimy pamiętać - że jednak ma wpływ na to, jakie uzyskuje się odpowiedzi. Jedne sondaże są elektronicznie robione, drugie telefonicznie - to zawsze wpływa na to, jak ludzie odpowiadają. Więc o tym musimy też pamiętać. Też o błędzie statystycznym. 

Ale niewątpliwie te sondaże w dłuższej perspektywie pokazują przewagę Koalicji Obywatelskiej. Widać pewne wahania, kiedy traci, kiedy zyskuje Lewica, ale wracając do tego ostatniego sondażu, też pojawia się taka interpretacja, że Koalicja będzie na tym zyskiwała, a traciła Trzecia Droga. Tutaj ewidentnie, kiedy mówimy o prawie aborcyjnym i zamrożeniu na chwilę rzekomo tej debaty, dyskusji w społeczeństwie i w polityce, to myślę że tutaj będzie traciła Trzecia Droga. 


A jakie przełożenie sondaże ogólnopolskie mają na te w regionach w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych?

To jest dobre pytanie i nie mam na nie jednoznacznej odpowiedzi. Myślę że się przekonamy. To mnie zastanawia jaki będzie w ogóle rezonans między układem naszej sceny politycznej na poziomie rządu, parlamentu a jaki na poziomie lokalnym. Niewątpliwie dzieje się dużo i jest to ostra walka. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok