Radio Białystok | Gość | Wiesław Czołpiński [wideo] - nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie

27.03.2024, 08:10, akt. 10:01

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Wiesławem Czołpińskim rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po raz pierwszy w historii uczelni profesor z Białegostoku będzie zarządzał warszawską Akademią Teatralną. 

Nowym rektorem elektem, na kadencję 2024 - 2028 został profesor Wiesław Czołpiński. Co to znaczy dla białostockiej filii? Jaką wizją ujął głosujących zdobywając zdecydowane poparcie przedstawicieli uczelni z Białegostoku i Warszawy?

O tym z nowym rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie rozmawia Olga Gordiejew.


Fragment rozmowy:

Olga Gordiejew: Ta wiadomość szerokim echem niesie się po środowisku od niedzielnego popołudnia. Reżyser, wykładowca, aktor związany z Białostockim Teatrem Lalek od blisko 40 lat, człowiek, który wychował kilkuset młodych lalkarzy - nowym rektorem elektem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie jest profesor Wiesław Czołpiński. Do tej pory taka sytuacja, z której cieszy się większość studentów i absolwentów Akademii Teatralnej nie zdarzyła się. Człowiek z Białegostoku rozbija bank poparcia, wkracza do panteonu rektorów w którym niepodzielnie rządzili od lat najwięksi aktorzy i reżyserzy. Wymieńmy niektórych - Leon Schiller, Aleksander Zelwerowicz, Tadeusz Łomnicki, Andrzej Łapicki, Jan Englert, Andrzej Strzelecki, Wojciech Malajkat. No i teraz profesor Wiesław Czołpiński. Takie towarzystwo mobilizuje, motywuje, zobowiązuje czy peszy i paraliżuje?


Wiesław Czołpiński: Nie, nie peszy i nie paraliżuje. Wręcz zobowiązuje do rozwoju - własnego, ale też jednocześnie rozwoju tych wszystkich elementów za które jest się odpowiedzialnym. Przecież nie dzieje się to przypadkiem. Nie wjechałem na osiołku w Niedzielę Palmową przypadkiem w tę bramę. Troszkę na to pracowałem. Pozwoliłem sobie nawet wkroczyć w wypowiedź pani redaktor. 

1 kwietnia przyszłego roku mija dokładnie 40 lat mojej pracy w Białostockim Teatrze Lalek. To naprawdę szczególny czas. I ten czas odkłada się jako swego rodzaju kurs przygotowawczy do bycia rektorem. 


Czym profesor przekonał do siebie Warszawę? Bo my w Białymstoku pana znamy. Też było takie zdanie podkreślane przez wielu i dostrzegane, że jest pan człowiekiem pracowitym, który nie dostaje prezentu w tym momencie. To pana długoletnia, cierpliwa praca doprowadziła pana do tego miejsca w którym pan teraz jest. Ale nie oszukujmy się - rektorzy z filii białostockiej nie mają większości w głosowaniu, a pan zdobył większość głosów, większość poparcia. Jak pan myśli, czym Białystok się może podzielić z Warszawą?

Myślę że ten element pracy jest elementem istotnym. To był zresztą jeden z filarów mojego programu wyborczego. Podkreślałem, że tylko dzięki pracy możemy osiągnąć to, co ja osiągam, ale jednocześnie szkoła. Trwając na kursie - tak to nazwę - zmian, które wprowadziliśmy i które będziemy wprowadzać. My w Białymstoku też wprowadziliśmy przez te wszystkie lata mnóstwo zmian. Brałem w tym czynny udział jako prodziekan, jako dziekan i potem jako prorektor. I przeniosło się to nieco na grunt warszawski, bo tam również otrzymałem różnego rodzaju funkcje i zastępowałem już rektora Strzeleckiego w różnych jego reprezentacjach krajowych i zagranicznych.

Podobnie było z profesorem Wojciechem Malajkatem. Po prostu się rozumiemy i działamy.


Ja z rozmów kuluarowych, które do mnie dotarły, wiem o przesłaniu jedności, które pojawiło się w pana wystąpieniu. O tym, że nie chce pan dzielić teatru na aktorski, lalkarski, że teatr jest jeden, wspólny dla wszystkich, którzy chcą się w nim realizować. Różnią się tylko formy i sposoby naszej wypowiedzi jakie wybieramy. 

Tak jest. Teatr jest jeden i w dzisiejszym szczególnym dniu, bo mamy Międzynarodowy Dzień Teatru - to warto też podkreślić, trzeba to dodatkowo też akcentować. To jest ważna chwila, ale ta chwila niech trwa. 


Dla pana poprzednika Akademia miała być szaleństwem, wolnością artystyczną, którą ogranicza tylko wyobraźnia. Podkreślał Wojciech Malajkat zawsze, że bez szaleństwa nie ma sztuki, że trzeba łamać ograniczenia, wychodzić ze strefy komfortu. A jaką Akademię widzi profesor Wiesław Czołpiński?

Ja chcę kontynuować ten kurs. I myślę, że mamy co implementować z Białegostoku do Warszawy. Myślę że na naszych doświadczeniach rzeczywiście koledzy mogą skorzystać. I spróbujemy w bezpośredni sposób, dzięki oczywiście mojemu wpływowi w tym momencie bezpośredniemu, wpłynąć na program wielu kierunków. 

Ale program to zawsze ludzie. To jest kwestia doboru współpracowników, to jest kwestia doboru ludzi, którzy będą szefować kierunkami, ponieważ my w Akademii Teatralnej w Warszawie, w Białymstoku jednocześnie, zrezygnowaliśmy cztery lata temu z wydziałów, mamy kierunki.


I mamy w Białymstoku aż trzy. 

W Białymstoku mamy aż trzy, w tym jeden świeży, który uzyskał świetną akredytację. Technologia Teatru Lalek, której potrzebę istnienia środowisko akcentowało od bardzo wielu lat, ale znaleźliśmy na to sposób, Uruchomiliśmy i mamy świetne oceny Polskiej Komisji Akredytacji. 


Chodzi o kształcenie scenografów...

...nie do końca scenografów. Nasz kierunek działań skoncentrował się na trochę innym profilu. Na rzemiośle. Oczywiście ta nisza w postaci rzemieślników zyskuje w tej chwili bardzo na wartości. Liczę na to, że to też będzie taki dodatkowy element wartości absolwentów tego kierunku, czego zresztą już mamy świadectwa indywidualne i grupowe. Ale ważne jest to, że przed tym jest ogromna przyszłość.


Zaczął pan profesor odpowiadać na moje kolejne pytanie. Chciałam dowiedzieć się, czy takie kierunki jak aktorstwo, reżyseria, technolog teatru lalek wciąż uwodzą młodych ludzi? A jeśli nie, jak sprawić, by były przekonujące, a potem by absolwenci byli konkurencyjni na rynku?

Jesteśmy w takim szczególnym miejscu, ponieważ akurat na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwa w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - tak to oględnie nazwiemy - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc na kierunek aktorstwo. Sporo kandydatów jest również na kierunek reżyserii, zarówno w Warszawie jak i w Białymstoku. Mamy również kierunek wiedzy o teatrze, tutaj z pierwszym stopniem, z drugim stopniem magisterskim w Warszawie. I Technologię Teatru Lalek jako pierwszy stopień studiów.


I potem kilkunastu nowych absolwentów rok rocznie znajduje pracę?

Wchodzą na rynek, ale właśnie to jest to, co uczyniliśmy modelem kształcenia w Białymstoku. Czyli otwieranie - nazwijmy to głów - na tyle, żeby studenci i potem absolwenci poradzili sobie w tej nowej rzeczywistości. Naprawdę możemy się pochwalić tym, że nasi studenci są dyrektorami teatrów, rozgłośni radiowych, oddziałów telewizyjnych, jak też całego szeregu innej działalności, którą decydują się prowadzić dzięki tzw. miękkim kompetencjom. Ale dzięki też temu, że umieją komunikować się z ludźmi, wypowiadać się wyraziście i umieć akcentować to, co ważne.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok