Radio Białystok | Gość | Wiesław Czołpiński [wideo] - nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie

27.03.2024, 08:10, akt. 10:01

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Wiesławem Czołpińskim rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po raz pierwszy w historii uczelni profesor z Białegostoku będzie zarządzał warszawską Akademią Teatralną. 

Nowym rektorem elektem, na kadencję 2024 - 2028 został profesor Wiesław Czołpiński. Co to znaczy dla białostockiej filii? Jaką wizją ujął głosujących zdobywając zdecydowane poparcie przedstawicieli uczelni z Białegostoku i Warszawy?

O tym z nowym rektorem Akademii Teatralnej w Warszawie rozmawia Olga Gordiejew.


Fragment rozmowy:

Olga Gordiejew: Ta wiadomość szerokim echem niesie się po środowisku od niedzielnego popołudnia. Reżyser, wykładowca, aktor związany z Białostockim Teatrem Lalek od blisko 40 lat, człowiek, który wychował kilkuset młodych lalkarzy - nowym rektorem elektem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie jest profesor Wiesław Czołpiński. Do tej pory taka sytuacja, z której cieszy się większość studentów i absolwentów Akademii Teatralnej nie zdarzyła się. Człowiek z Białegostoku rozbija bank poparcia, wkracza do panteonu rektorów w którym niepodzielnie rządzili od lat najwięksi aktorzy i reżyserzy. Wymieńmy niektórych - Leon Schiller, Aleksander Zelwerowicz, Tadeusz Łomnicki, Andrzej Łapicki, Jan Englert, Andrzej Strzelecki, Wojciech Malajkat. No i teraz profesor Wiesław Czołpiński. Takie towarzystwo mobilizuje, motywuje, zobowiązuje czy peszy i paraliżuje?


Wiesław Czołpiński: Nie, nie peszy i nie paraliżuje. Wręcz zobowiązuje do rozwoju - własnego, ale też jednocześnie rozwoju tych wszystkich elementów za które jest się odpowiedzialnym. Przecież nie dzieje się to przypadkiem. Nie wjechałem na osiołku w Niedzielę Palmową przypadkiem w tę bramę. Troszkę na to pracowałem. Pozwoliłem sobie nawet wkroczyć w wypowiedź pani redaktor. 

1 kwietnia przyszłego roku mija dokładnie 40 lat mojej pracy w Białostockim Teatrze Lalek. To naprawdę szczególny czas. I ten czas odkłada się jako swego rodzaju kurs przygotowawczy do bycia rektorem. 


Czym profesor przekonał do siebie Warszawę? Bo my w Białymstoku pana znamy. Też było takie zdanie podkreślane przez wielu i dostrzegane, że jest pan człowiekiem pracowitym, który nie dostaje prezentu w tym momencie. To pana długoletnia, cierpliwa praca doprowadziła pana do tego miejsca w którym pan teraz jest. Ale nie oszukujmy się - rektorzy z filii białostockiej nie mają większości w głosowaniu, a pan zdobył większość głosów, większość poparcia. Jak pan myśli, czym Białystok się może podzielić z Warszawą?

Myślę że ten element pracy jest elementem istotnym. To był zresztą jeden z filarów mojego programu wyborczego. Podkreślałem, że tylko dzięki pracy możemy osiągnąć to, co ja osiągam, ale jednocześnie szkoła. Trwając na kursie - tak to nazwę - zmian, które wprowadziliśmy i które będziemy wprowadzać. My w Białymstoku też wprowadziliśmy przez te wszystkie lata mnóstwo zmian. Brałem w tym czynny udział jako prodziekan, jako dziekan i potem jako prorektor. I przeniosło się to nieco na grunt warszawski, bo tam również otrzymałem różnego rodzaju funkcje i zastępowałem już rektora Strzeleckiego w różnych jego reprezentacjach krajowych i zagranicznych.

Podobnie było z profesorem Wojciechem Malajkatem. Po prostu się rozumiemy i działamy.


Ja z rozmów kuluarowych, które do mnie dotarły, wiem o przesłaniu jedności, które pojawiło się w pana wystąpieniu. O tym, że nie chce pan dzielić teatru na aktorski, lalkarski, że teatr jest jeden, wspólny dla wszystkich, którzy chcą się w nim realizować. Różnią się tylko formy i sposoby naszej wypowiedzi jakie wybieramy. 

Tak jest. Teatr jest jeden i w dzisiejszym szczególnym dniu, bo mamy Międzynarodowy Dzień Teatru - to warto też podkreślić, trzeba to dodatkowo też akcentować. To jest ważna chwila, ale ta chwila niech trwa. 


Dla pana poprzednika Akademia miała być szaleństwem, wolnością artystyczną, którą ogranicza tylko wyobraźnia. Podkreślał Wojciech Malajkat zawsze, że bez szaleństwa nie ma sztuki, że trzeba łamać ograniczenia, wychodzić ze strefy komfortu. A jaką Akademię widzi profesor Wiesław Czołpiński?

Ja chcę kontynuować ten kurs. I myślę, że mamy co implementować z Białegostoku do Warszawy. Myślę że na naszych doświadczeniach rzeczywiście koledzy mogą skorzystać. I spróbujemy w bezpośredni sposób, dzięki oczywiście mojemu wpływowi w tym momencie bezpośredniemu, wpłynąć na program wielu kierunków. 

Ale program to zawsze ludzie. To jest kwestia doboru współpracowników, to jest kwestia doboru ludzi, którzy będą szefować kierunkami, ponieważ my w Akademii Teatralnej w Warszawie, w Białymstoku jednocześnie, zrezygnowaliśmy cztery lata temu z wydziałów, mamy kierunki.


I mamy w Białymstoku aż trzy. 

W Białymstoku mamy aż trzy, w tym jeden świeży, który uzyskał świetną akredytację. Technologia Teatru Lalek, której potrzebę istnienia środowisko akcentowało od bardzo wielu lat, ale znaleźliśmy na to sposób, Uruchomiliśmy i mamy świetne oceny Polskiej Komisji Akredytacji. 


Chodzi o kształcenie scenografów...

...nie do końca scenografów. Nasz kierunek działań skoncentrował się na trochę innym profilu. Na rzemiośle. Oczywiście ta nisza w postaci rzemieślników zyskuje w tej chwili bardzo na wartości. Liczę na to, że to też będzie taki dodatkowy element wartości absolwentów tego kierunku, czego zresztą już mamy świadectwa indywidualne i grupowe. Ale ważne jest to, że przed tym jest ogromna przyszłość.


Zaczął pan profesor odpowiadać na moje kolejne pytanie. Chciałam dowiedzieć się, czy takie kierunki jak aktorstwo, reżyseria, technolog teatru lalek wciąż uwodzą młodych ludzi? A jeśli nie, jak sprawić, by były przekonujące, a potem by absolwenci byli konkurencyjni na rynku?

Jesteśmy w takim szczególnym miejscu, ponieważ akurat na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwa w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - tak to oględnie nazwiemy - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc na kierunek aktorstwo. Sporo kandydatów jest również na kierunek reżyserii, zarówno w Warszawie jak i w Białymstoku. Mamy również kierunek wiedzy o teatrze, tutaj z pierwszym stopniem, z drugim stopniem magisterskim w Warszawie. I Technologię Teatru Lalek jako pierwszy stopień studiów.


I potem kilkunastu nowych absolwentów rok rocznie znajduje pracę?

Wchodzą na rynek, ale właśnie to jest to, co uczyniliśmy modelem kształcenia w Białymstoku. Czyli otwieranie - nazwijmy to głów - na tyle, żeby studenci i potem absolwenci poradzili sobie w tej nowej rzeczywistości. Naprawdę możemy się pochwalić tym, że nasi studenci są dyrektorami teatrów, rozgłośni radiowych, oddziałów telewizyjnych, jak też całego szeregu innej działalności, którą decydują się prowadzić dzięki tzw. miękkim kompetencjom. Ale dzięki też temu, że umieją komunikować się z ludźmi, wypowiadać się wyraziście i umieć akcentować to, co ważne.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





KONKURS - Skok w szkolny rok
Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
11.09.2024

"Wspólna polityka rolna nastawiona na cele, przeciwdziałanie kryzysom, opłacalność, uproszczenie pewnych rozwiązań - w tym kierunku to powinno wszystko iść. Cieszy fakt, że Komisja Europejska i najważniejsi politycy w Europie zreflektowali się i chcą jednak tego dialogu, rozmowy z rolnikami. Bo bez uzgodnień ze środowiskiem rolniczym te przepisy, które zostały zaprojektowane w ramach europejskiego Zielonego Ładu były dla rolników nie do przyjęcia - mówił w Radiu Białystok wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Monika Horna-Cieślak, źródło: brpd.gov.pl

Monika Horna-Cieślak

Rzeczniczka Praw Dziecka
10.09.2024

- Dzieci, które są w wózkach, już oglądają bajki na telefonie, a nie twarz swojej mamy - mówi Monika Horna-Cieślak.

Albert Litwinowicz, fot. Sylwia Krassowska

Albert Litwinowicz [wideo]

wójt Białowieży
9.09.2024

- Jest bezpiecznie, to podkreślamy cały czas - dzięki wojsku, policji, Straży Granicznej i dzięki temu, że ta strefa została maksymalnie ograniczona. Sierpień był bardzo dobry pod względem ruchu turystycznego. W weekendy było dużo turystów. Być może są to odwiedziny jednodniowe, dwudniowe, ale od czegoś trzeba zacząć - mówi Albert Litwinowicz.


dr Robert Ćwikowski, fot. Marcin Gliński

dr Robert Ćwikowski

psycholog, psychoterapeuta z ośrodka Noezis w Białymstoku
8.09.2024

"Hejt to termin określający pewne zjawisko społeczne o charakterze poniżającym, występuje głównie w Internecie. To są przede wszystkim złośliwe komentarze, to memy czy też grafiki, które są poniżające, ale mogą to też być wszelkiego rodzaju fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje o danej osobie - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Robert Ćwikowski.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, 8.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku
8.09.2024

- Wszyscy ci, którzy mają dobre pomysły i chcą coś robić w kulturze na poziomie miasta Białystok, mogą do nas przyjść i uzyskają wsparcie, bo drzwi są zawsze otwarte - mówi Rafał Rudnicki.

Gitarzysta zespołu Cochise Wojciech Napora

Wojciech Napora

Gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise
7.09.2024

- O to chodzi, by czymś zanęcić, a potem dołożyć do pieca - mówi o nowej płycie zespołu Cochise Wojciech Napora.


prof. Robert Ciborowski, 6.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, były rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.09.2024

- Jeśli ktoś ma gotówkę to zawsze może kupić mieszkanie i zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo na ten moment jest to dobra inwestycja - mówi prof. Robert Ciborowski.

Paula Biskup, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Paula Biskup

piosenkarka
6.09.2024

- Tak naprawdę dla mnie każdy mój występ jest bardzo ważny. Każde nowe doświadczenie z publicznością jest lekcją - mówi Paula Biskup.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

szef białostockich struktur Prawa i Sprawiedliwości
4.09.2024

"Decyzję Państwowej Komisji Wyborczej rozumiem, ale się z nią nie zgadzam" - mówił w Polskim Radiu Białystok Artur Kosicki.


Agnieszka Maliszewska, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
3.09.2024

- Mając tak duże zakłady i spółdzielnie mleczarskie na Podlasiu możemy decydować w pewnej mierze o tym, jak ta przyszłość polskiego sektora mleczarskiego może wyglądać. Nasz potencjał daje nam przywilej i możliwości do tego, żebyśmy podyktowali warunki - mówi Agnieszka Maliszewska.

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac, fot. Piotr Pietruczuk

Łukasz Prokorym, Piotr Doroszko, Jan Kabac

3.09.2024

- Spodki to miejsce bezwzględnie kultowe w Białymstoku. Cała ta wizja, która była przed remontem, zostanie zachowana. Z niecierpliwością czekam, aż będzie czerwiec 2025 roku i będziemy mogli do nowych, wyremontowanych Spodków wejść - mówi marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
3.09.2024

- Nie ma świętych krów. Każdy, kto łamie prawo wyborcze, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Posłowie, ministrowie PiS uznali, że pieniądze publiczne są pieniędzmi partyjnymi. Zasady prowadzenia kampanii wyborczej nie były równe - mówi Krzysztof Truskolaski.


Wilfredo Leon, IV Memoriał Franciszka Ilczuka w Białymstoku, 30.08.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wilfredo Leon

siatkarz reprezentacji Polski
2.09.2024

- Walczyliśmy o olimpijskie złoto. Nie udało się, ale daliśmy z siebie wszystko. Dzisiaj cieszymy się ze srebrnego medalu, którego zdobycie to dla nas duża satysfakcja - mówi Wilfredo Leon.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 1.09.2024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło [wideo]

podlaska kurator oświaty
1.09.2024

- To nie jest tak, że odchudzenie podstawy programowej czy zmiana kanonu lektur mają wpływać negatywnie - wręcz przeciwnie. Chcemy, żeby dzieci czytały - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Maciej Frąckiewicz, 1.09.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Maciej Frąckiewicz

akordeonista, pomysłodawca festiwalu "Muziko De Nia Tempo”
1.09.2024

- Nie ukrywam, że zdarza się, że w pewnych sytuacjach muszę jeszcze walczyć o pozycję mojego instrumentu. Myślę, że tak zawsze niestety będzie - mówi Maciej Frąckiewicz.


Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak z zespołu LaVenders, 24.08.2024, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk i Tymoteusz Mojsak

z zespołu LaVenders
31.08.2024

- Zrobiliśmy ogromny przeskok względem pierwszej płyty. Nowa, pt. "Ultragalaktyczny podmuch", jest bardziej dojrzała - mówi Bartosz Demianiuk.

Konferencja prasowa dr. Pawła Grzesiowskiego, 26.08.2024, fot. Iza Serafin

dr Paweł Grzesiowski

Główny Inspektor Sanitarny
26.08.2024

Od końca czerwca rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem, więcej chorych trafia też do szpitali. Według ekspertów szczytowej fali zakażeń możemy spodziewać w połowie października.

Dr Ryszard Kijak, 23.08.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Dr Ryszard Kijak

Przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy
23.08.2024

Czy obniżenie składki zdrowotnej to mniej pieniędzy na usługi medyczne? Organizacje broniące praw pacjentów są zaniepokojone. Ten pomysł krytykuje również dr Ryszard Kijak, przewodniczący podlaskiego oddziału Związku Zawodowego Lekarzy.


Cristian Willaert, fot. Joanna Szubzda

Cristian Willaert

holenderski dziennikarz
22.08.2024

Jagiellonia nie jest tak wielkim klubem jak Ajax, ale Polska to piłkarski kraj. Zatem jeśli drużyna zdobyła mistrzostwo, to prezentuje odpowiedni poziom - mówi holenderski dziennikarz Cristian Willaert.

Adam Musiuk, fot. Barbara Sokolińska

Adam Musiuk

Podlaski Konserwator Zabytków
11.08.2024

W jakiej kondycji są podlaskie zabytki? Czy pieniądze przeznaczane na ich renowacje są odpowiednie i czy najstarsze obiekty w regonie są wystarczająco znane, by przyciągać turystów?

prof. Piotr Radziwon, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
30.07.2024

- W wakacje dużo wysiłku musimy włożyć, aby dotrzeć do chętnych osób, które mogą i chcą oddać krew - mówi prof. Piotr Radziwon.


Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
22.07.2024

O sytuacji w mediach publicznych, które nie otrzymują pieniędzy z abonamentu od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.


Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu


dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.


prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.


Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok