Radio Białystok | Gość | Maciej Maciejewski [wideo] - synoptyk

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk

2.04.2024, 08:21, akt. 09:36

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński
Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Mieliśmy i nadal mamy lato na początku wiosny, za chwilę spodziewany jest atak zimy. Czy to marcowe - kwietniowe kaprysy pogody czy jednak klimat nam się zmienia? O tym z synoptykiem Maciejem Maciejewskim rozmawia Marek Gąsiorowski.


Marek Gąsiorowski: Jest pan zadowolony z pogody w święta wielkanocne?

Maciej Maciejewski: Jednym słowem trudno to określić. Mieszane uczucia. Z jednej strony zadowolony, bo piękna pogoda, w zasadzie letnia. Można było spędzić prawie całe święta na świeżym powietrzu, na wycieczkach rowerowych, tak jak ja to najbardziej lubię. Ale świadomość tego, że to nie jest normalne, żeby o tej porze roku była aż taka pogoda, żeby było aż tak ciepło, trochę mnie jako meteorologa, klimatologa martwi. 


Mówią, że rekordowy marzec, rekordowy ubiegły rok. W ubiegłym roku podobno pogoda pobiła dziesięć rekordów, a w tym roku w marcu pięć rekordów. Cóż to za rekordy i czego one dotyczą? Podejrzewam że dotyczą temperatury. 

Z reguły się cieszymy, kiedy ktoś pobije jakiś rekord...


...w sporcie na pewno.

W sporcie tak, ale w pogodzie bicie rekordów zwłaszcza jeśli chodzi o temperatury ekstremalne nie jest najlepsze dla nas wszystkich. Bo to powoduje jednak rozchwianie tej pogody czy zmiany w klimacie, które może nie jutro, może jeszcze nie za rok, ale w dłuższej perspektywie z pewnością odbiją się niekorzystnie na nas.  


Jeśli chodzi o te wszystkie rekordy, to tak naprawdę jak sobie popatrzymy np. na notowania giełdowe i jeśli ten wykres pnie się nam do góry, to w pewnym momencie osiąga rekordową wartość i gdzieś jest kres. Aura, klimat w Polsce, na Podlasiu dokąd zmierza?

Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie. W ciągu ostatnich 50 lat tu w naszym regionie średnia temperatura roczna wzrosłą o ponad jeden stopień. 


To dużo?

Wydaje się, że to niewiele. 


Jak siedzimy w domu, mamy 18, skoczy do 19, to tego nie odczujemy.

Nie zauważymy tego. Jesteśmy w sytuacji takie żaby wrzuconej do gara z zimną wodą. I ktoś włączył gaz i zaczyna podgrzewać tę wodę. Ta żaba się ugotuje, nie wyskoczy z tej wody. I my też nie zauważamy tych niewielkich zmian w temperaturze, ale w dłuższej perspektywie okaże się, że te zmiany... nie chcę używać tak drastycznych słów, że nas zabiją, ale z pewnością nie nasze pokolenie, nie pokolenie naszych dzieci, ale wnuków i prawnuków rzeczywiście te zmiany mogą dotknąć bardzo, bardzo mocno. 


Patrząc na to, jak zachowuje się pogoda, jak zachowuje się aura, to przewidywanie pogody na najbliższe dni, tygodnie to bardzo trudna sprawa. Ja pamiętam, że kiedy organizowałem pierwsze edycję Pływania Na Byle Czym, dzwoniliśmy tutaj na Ciołkowskiego, do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i pan Czesław Rosa z dużym prawdopodobieństwem i co ważne z dużą skutecznością te prognozy z miesięcznym, z półtoramiesięcznym wyprzedzeniem przewidywał. Dzisiaj to chyba niemożliwe. 

Rzeczywiście, dzisiaj jest to - mimo tego, że dysponujemy coraz lepszymi modelami, które tworzą prognozy pogody, czy przewidują pogodę nawet na kilka miesięcy do przodu, to jednak sprawdzalność nie jest zbyt wysoka tych długoterminowych prognoz.

Przede wszystkim, to co było kiedyś, to była pewna cykliczność i powtarzalność. Mamy wiele przysłów pogodowych, które były tworzone przez kilka i kilkanaście pokoleń na bazie obserwacji, jakie ludzie prowadzili wokół siebie. I te przysłowia się w zasadzie sprawdzały. 


Czyli rozumiem, że siedzi pan Maciej Maciejewski w biurze prognoz, "w marcu jak w garncu" i mówi: możemy jechać według tego schematu. 

Kiedyś tak było. Teraz naprawdę - np. tego tak gwałtownego ocieplenia, co prawda krótkiego, ale jednak ekstremalnego w marcu wcześniej nikt nie przewidział. Marzec wcale nie miał być aż tak ciepły jak w tej chwili pewnie się okaże, bo w ciągu najbliższych dwóch, trzech dni będziemy mieli podsumowanie.


I podobno mamy mieć deszcz ze śniegiem. 

No właśnie. Mieliśmy dwadzieścia kilka stopni temperatury jeszcze wczoraj i przedwczoraj, a jutro i pojutrze znów rano czekają nas przymrozki, a na Suwalszczyźnie pewnie deszcz ze śniegiem. Takie gwałtowne zmiany, wahania też świadczą o tym, że nam się ta pogoda zaczyna coraz bardziej rozjeżdżać. 


Skąd ta dynamika się bierze? Bo jak pamiętam lato czy zimę z dzieciństwa, jak ta zima przychodziła powiedzmy pod koniec listopada, to do 8 marca była. Lato, jeśli przychodził front, to był stabilny i pogoda przez kilka tygodni była bardzo podobna dzień po dniu do siebie. Teraz tak nie jest. 

Wydaje się, że jest to spowodowane coraz wyższą temperaturą w skali globalnej. A im wyższa temperatura, tym więcej energii. Im więcej energii, to ta energia musi w jakiś sposób znaleźć rozładowanie i stąd te coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, jak też coraz szybsze zmiany jakie im towarzyszą. 


Czyli ta paralela z garnkiem i gazem jest na miejscu. Bo jak obserwujemy jak się gotuje woda, to pojawiają się bąbelki, coraz szybciej i szybciej. I to samo mamy z pogodą. 

Tak można powiedzieć. W tym roku mieliśmy prawdziwą zimę w naszym regionie - było sporo śniegu, były roztopy, zresztą doświadczyłem tego na własnej skórze, musiałem z piwnicy wodę wypompowywać, bo zalało nam piwnicę po tych roztopach - czego przez 30 lat jak mieszkamy w tym domu - nigdy to się wcześniej nie zdarzało. Teraz mieliśmy prawie że upały, gorących kilka dni, zaraz znowu będzie gwałtowne ochłodzenie. Wczoraj mieliśmy informacje o bardzo silnym wietrze w Tatrach i ofiarach śmiertelnych... im więcej energii w atmosferze, tym większe zamieszanie. 


Patrząc na winowajców tej całej sytuacji, tak naprawdę jak czytam fachowe publikacje na temat klimatu, pogody, 98,5 proc. ciepła na Ziemię dostarcza Słońce, a reszta to jest robota człowieka. Kto jest winny? Słońce czy człowiek?

Powiedzmy w ten sposób - człowiek tak naprawdę nie za bardzo dostarcza tego ciepła Ziemi. Natomiast człowiek coraz bardziej zmienia strukturę atmosfery. Człowiek coraz mocniej zaczyna okrywać Ziemię taką powłoką jak w szklarni. Słońce dostarcza nam cały czas tyle samo energii, ale ta energia nie może uciec. 

Kiedyś bilans był w miarę zrównoważony, energia uciekała w kosmos. W tej chwili jak my otaczamy Ziemię powłoką z gazów cieplarnianych, a więc z dwutlenku węgla, z metanu i z innych jeszcze gazów, to ciepło nie jest w stanie się wydostać. I zaczynamy mieć na Ziemi taką szklarnię. 


Czyli jednak człowiek.

Jednak człowiek. Wszystkie parametry jesteśmy w stanie zmierzyć. I w zasadzie większość parametrów jest stała na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Jeden natomiast ulega zdecydowanej zmianie, jest rosnący. Ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Ten dwutlenek węgla skądś musi się brać. Wygląda na to, że jednak my swoją aktywnością dokładamy się do tego. 


Na koniec zapytam - co powinniśmy zrobić? Wrócić do czasów Adama i Ewy? Bo jeśli patrzymy ile śladów węglowych musimy zostawić do wyprodukowania rzeczy - to tak naprawdę strasznie paskudzimy w tej atmosferze. Czy może jednak powinniśmy wykorzystać te opcje z Zielonego Ładu? Chodzi o ekologiczną produkcję o elektryczne samochody. Może to tędy jest droga, czy niekoniecznie?

Powrót do czasów Adama i Ewy wcale nie byłby taki zły - to było w końcu rajskie życie. Ale mówiąc poważnie - nikt na to nie chce się zgodzić. Mało kto chce się zgodzić na pewne ograniczenia, którym powinniśmy się poddać, żeby zahamować tę emisję dwutlenku węgla czy metanu. 

Ja cały czas wierzę w mądrość ludzi i to, że jakiś sposób na ograniczenie tego efektu cieplarnianego czy zmian klimatycznych my jako ludzkość cała znajdziemy. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?


fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok