Radio Białystok | Gość | Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo] - wiceminister edukacji

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji

16.04.2024, 08:30, akt. 13:42

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński
Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Pauliną Piechną-Więckiewicz rozmawia Ryszard Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ograniczenie prac domowych, zmiana przedmiotu Historia i Teraźniejszość na Edukację Obywatelską i obowiązkowa nauka pierwszej pomocy już w szkołach podstawowych - to niektóre z ostatnich zmian, jakie od kilku miesięcy wprowadza resort edukacji. Jak ma wyglądać polska szkoła i w którym kierunku idą reformy?

Z wiceminister edukacji Pauliną Piechną-Więckiewicz rozmawia Ryszard Minko. Ryszard Minko:  Sporo dzieje się w edukacji. Weszło rozporządzenie, które ograniczyło prace domowe dla dzieciaków w szkołach podstawowych. Niedawno ogłosiłyście panie likwidację HIT-u. Wchodzi też obowiązkowa nauka pierwszej pomocy w szkołach podstawowych. Może zacznijmy od HIT-u, bo to jest najświeższa sprawa. Tego przedmiotu już nie będzie od września


Paulina Piechna-Więckiewicz: Nie, nie będzie.


A co będzie?


Edukacja obywatelska.


Jak to będzie wyglądało? To powrót do WOS-u?


Ambicją pani minister Nowackiej jest przede wszystkim to, żeby oczywiście oprócz wiedzy merytorycznej związanej z różnego rodzaju regulacjami, jak funkcjonuje państwo, na jakich zasadach, jak wygląda demokracja, żeby był to przedmiot, który spowoduje większe zainteresowanie młodych ludzi, czym jest bycie obywatelem, z jakimi prawami, ale też obowiązkami to się łączy, szczególnie po wyborach samorządowych, w których zobaczyliśmy w porównaniu np. do wyborów parlamentarnych spadek zainteresowania wśród młodych osób.

Być może więc rzeczywiście nauczyciele przy edukacji obywatelskiej powinni przypomnieć też o tym, że wybory samorządowe, że samorząd lokalny to jest również bardzo ważna część państwa i również decyduje o wielu ważnych rzeczach. Myślę, że chyba wszyscy politycy bez względu na poglądy muszą się zgodzić, że potrzebujemy społeczeństwa świadomego swoich praw, obowiązków i odpowiedzialności.


Czyli trochę WOS.


Trochę.


Ale to nie jest tak, że HiT znika od września, tylko ci, którzy już naukę tego przedmiotu rozpoczęli, ją dokończą. Dopiero nowe roczniki nie będą już korzystać z tego starego przedmiotu.


Naszą ambicją są zmiany ewolucyjne, ale generalnie co do zasady HiT po prostu znika.


Bardzo ciekawie brzmi projekt nauki pierwszej pomocy już w szkołach podstawowych.


Chodzi o to, że do tej pory było tak, że systemowo trochę późno uczyliśmy się zasad pierwszej pomocy. To jest projekt realizowany z Fundacją Jerzego Owsiaka, który zakłada, że dzieci powinny mieć takie zajęcia od początku swojej ścieżki edukacyjnej.


Geopolityka też trochę ma na to wpływ?


Tak. Na pewno jest tak, że te zajęcia oraz projekt, który jest szykowany wspólnie z MON-em, to również kwestia tego, żeby dzieci znały procedury, żeby czuły się bezpiecznie, wiedziały, co zrobić w danej sytuacji.

Oczywiście to, o czym pan mówi, to jest najtrudniejsza rozmowa z dziećmi. Ja się zajmuję zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, za to też m.in. odpowiadam w ministerstwie. I rzeczywiście ta sytuacja geopolityczna, tak mi mówią specjaliści, już powoli wpływa na poczucie bezpieczeństwa młodzieży.


To jest wyzwanie w takim razie.


To jest wyzwanie, dlatego że dbając o dobrostan uczniów, uczennic, musimy jednocześnie uwzględniać taką rzecz, że nie ochronimy dzieci przed wszystkim, ale musimy zapewnić im wszystkie instrumenty, które spowodują, że będą wiedziały, co zrobić w danej sytuacji. Słowem, będą czuły się bezpiecznie.

Bo kiedy się czujemy bezpiecznie, nawet jeżeli spotykają nas jakieś trudności? Kiedy wiemy, jak sobie z tym poradzić, kiedy wiemy, jak poradzić sobie ze stresem, kiedy wiemy, jak zareagować, kiedy wiemy, do kogo zwrócić się po pomoc. Stres w naszym życiu zawsze będzie. Pytanie jest, jak na niego reagujemy.

Dzisiaj wiemy, że kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to również kwestia tego, że wiele dzieci i młodzieży nie ma wykształconych naturalnych mechanizmów. Szkoła musi wesprzeć dzieci w takiej nauce, w zadbaniu o zdrowie emocjonalne. A poczucie bezpieczeństwa tutaj jest kluczowe w każdym aspekcie.


Tu też się kłania sprawa psychologów w każdej szkole. Wciąż są braki.


To nie jest do końca zrealizowane, dlatego że to nie jest prosta sprawa. Przypomnę, że cała reforma dostępności psychologów w szkołach zaczęła się już jakiś czas temu, bo przecież jeszcze za poprzedniego rządu.

W tej chwili wygląda to tak, że psycholodzy są dostępni w 76 proc. polskich szkół, więc cały czas walczymy. Natomiast oczywiście nikt nikogo nie zmusi, żeby pracował w szkole. Musimy stworzyć system zachęt i pracujemy nad tym, a tutaj jest wiele czynników, które na to wpływają. To np. dostępność specjalistów w danym regionie. Mniejsze miejscowości w województwie podlaskim czy podkarpackim muszą sobie radzić, po prostu tych nauczycieli specjalistów nie ma w mniejszych ośrodkach, ale też może będziemy mieli na to dobre rozwiązanie. Jeszcze nie chciałabym tego zdradzać.

W Ministerstwie Rodziny jest procedowana ustawa o zawodzie psychologa, też ustawa o zawodzie psychoterapeuty, więc równolegle toczą się różne prace, również nasze w ministerstwie nad standardami pracy psychologów.

Tutaj też chodzi o warunki pracy, o formę zatrudnienia, o etykę zawodową, dlatego że instytucja psychologa w szkole jest stosunkowo nowa i nie ma jeszcze zaufania społecznego, m.in. dlatego, że dzieci czy rodzice czują lekki dyskomfort związany z tym, że może w szkole jest trudniej, nie zawsze jest zabezpieczona dobra przestrzeń do tego, żeby tych konsultacji udzielać. Chodzi też o to, co można, czego nie można przekazywać. To są rzeczy, nad którymi pracujemy.


Ale jednocześnie są oczekiwania, by tacy specjaliści w szkole byli.


Muszą być, bo chodzi o poziom zero. Byłam m.in. w Białymstoku na spotkaniu z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, bo z nimi też pracujemy. One mają być też takim integratorem pomiędzy rodzicami, uczniami a szkołą. Mamy pomysły na edukację włączającą, na to, żeby rodzice nie musieli wielokrotnie występować o diagnozę, orzeczenia i tak dalej. Mnóstwo zmian jeszcze przed nami.


Chcę zapytać o zmianę, którą już za nami. Dwa tygodnie tygodnie temu ograniczyliście państwo zadawanie prac domowych dla dzieci ze szkół podstawowych. Dzieciaki się cieszyły, rozmawiałem z nimi. Niektórzy nauczyciele podchodzą sceptycznie. Macie już państwo jakiś sygnał zwrotny, jak to wygląda po dwóch tygodniach?


Myślę, że należy poczekać na miarodajny sygnał zwrotny. Ja nie mówię, że te po dwóch tygodniach nie mają żadnego znaczenia, ale poczekajmy jeszcze z ocenianiem efektów wprowadzenia tego rozwiązania.


A było to potrzebne?


Gdybyśmy mieli mówić o zdrowiu psychicznym polskich uczniów, to na pewno było to potrzebne. O tym, że należy ograniczyć pracę domową, mówiło całe środowisko, zarówno nauczycielskie, jak i psychologów, rodziców i uczniów.

Jeśli chodzi o kraje OECD, polski uczeń spędzał statystycznie najwięcej czasu nad książkami, a w szkołach średnich to już jest w ogóle 3,7 godziny dziennie.


I tam akurat państwo nie ograniczyliście prac domowych.


W szkołach podstawowych niewiele mniej. Powiedzmy więc sobie szczerze, polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często też nie miały jakościowego wpływu na poziom edukacji. My chcemy, żeby uczniowie i uczennice uczyli się przede wszystkim w szkole. To jest zmiana sposobu myślenia. Musimy się wszyscy przestawić. Mam wrażenie, są też takie badania, które mówią o tym, że za dużo prac domowych daje wręcz odwrotny skutek. To znaczy, absorpcja wiedzy, możliwość nauczenia się pogarsza się.

Myślę, że musimy wszyscy wziąć odpowiedzialność za czas wolny naszych dzieci. Również ja jako matka mam dwie córki i to, że ktoś dostanie pracę domową i będzie nad nią siedział, to nie znaczy, że ten czas jakościowo dla dziecka jest tak wybitnie dobry.

Ja zawsze przywołuję tę słynną anegdotą: Jest godz. 23. Mamo, tato, muszę zrobić karmnik dla ptaków na jutro.


I dają radę.


Rodzice. Tylko pytanie, czy to rodzice powinni być oceniani na przykład w czwartej klasie szkoły podstawowej.

| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Marcin Gliński

Kewin Kajewski [wideo]

kibic Jagiellonii Białystok, gniazdowy na meczach
23.05.2024

Sympatycy Jagiellonii Białystok odliczają godziny do sobotniego meczu z Wartą Poznań w piłkarskiej ekstraklasie. Głęboko wierzą, że po ostatnim gwizdku żółto-czerwoni będą cieszyć się z mistrzostwa Polski. Do tego wyjątkowego wydarzenia od wielu tygodni przygotowują się najbardziej zaangażowani kibice. Wśród nich jest Kewin, który wraz z kolegami prowadzi doping na białostockim stadionie.

fot. Marcin Gliński

Zbigniew Wojno [wideo]

prezes spółki PKS Nova
23.05.2024

"Niebawem będzie ten tabor uzupełniany. I tu powiem, że będziemy sięgali po wszelkie możliwe środki, które będą dostępne, żeby ten tabor się zmieniał" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy prezes spółki PKS Nova Zbigniew Wojno.

Eugeniusz Muszyc, fot. Barbara Sokolińska

Eugeniusz Muszyc

przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i Forum Związków Zawodowych w Podlaskiem
22.05.2024

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku powinien wynosić nie mniej niż 8,14 proc. To wyjdzie mniej więcej 350 zł - mówił w Polskim Radiu Białystok Eugeniusz Muszyc.


Jerzy Kułakowski, fot. Sylwia Krassowska

Jerzy Kułakowski [wideo]

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
22.05.2024

"W sumie skomentowałem z 700 meczów. Są takie momenty, których się nie zapomina. Kibicowałem Jagiellonii, kiedy była na zapleczu, potem były lepsze czasy, wydawało się, że lepiej już nie będzie, ale były też sezony, że nie dało się tego oglądać. W sobotę (25.05) gramy o mistrza, o spełnienie marzeń" - mówi Jerzy Kułakowski.

Rafał Rudnicki, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
22.05.2024

"Nadzieje są ogromne, bo jest to wyjątkowe wydarzenie w 104-letniej historii klubu Jagiellonia Białystok, jak też w historii miasta. Rzadko takie wydarzenie ma miejsce, że można świętować mistrzostwo Polski" - mówi Rafał Rudnicki.

Źródło: PRB

Alicja Pietruczuk i Aleksandra Sadokierska

reportażystki Polskiego Radia Białystok
21.05.2024

- Jest taki nurt w białostockiej szkole reportażu, nurt, który trochę wyrasta z teatru naturalnego Polskiego Radia, który narodził się właśnie w Białymstoku. Reportaż oczywiście nie jest teatrem, jest opowieścią, chociaż jest śmieszny, nie jest prześmiewczy i chociaż czasem jest wzbudzający ciepło na sercu, nie jest sentymentalny. To jest siła naszej białostockiej szkoły reportażu - mówi reportażystka PRB Alicja Pietruczuk.


Mikołaj Buszko, fot. Marcin Gliński

Mikołaj Buszko

pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024"
21.05.2024

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" będzie poświęcona zmarłemu w styczniu prof. Romualdowi Twardowskiemu, kompozytorowi związanemu przez wiele lat z tą imprezą. Festiwal odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

screen z rozmowy

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl
21.05.2024

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

Rafał Grzyb, fot. Barbara Sokolińska

Rafał Grzyb [wideo]

drugi trener Jagiellonii Białystok
20.05.2024

- Wszystko jest w naszych rękach, nogach, głowach... Dlatego nie ma co ukrywać, że liczymy na to, że to święto piłkarskie w Białymstoku będzie już w sobotę - mówił w Polskim Radiu Białystok Rafał Grzyb.


Grażyna Dworakowska, fot. Barbara Sokolińska

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
19.05.2024

Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze. W poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku.

Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku


mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?


Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.

Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.


fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.


Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.


Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.

Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.


Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.

Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.


foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.

fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok