Radio Białystok | Gość | Mikołaj Dorożała [wideo] - wiceminister klimatu i środowiska

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska

24.04.2024, 07:36, akt. 11:44

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

źródło: www.gov.pl
źródło: www.gov.pl


0:00
0:00
Z Mikołajem Dorożałą rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za nami pierwsza w historii Ogólnopolska Narada o Lasach. To inicjatywa m.in. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podczas której rozmawiano o ochronie najcenniejszych przyrodniczo obszarów leśnych w Polsce. Co udało się podczas niej ustalić i co to oznacza dla podlaskiej przyrody? M.in. o tym z wiceministrem klimatu i środowiska Mikołajem Dorożałą rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Za nami pierwsza Ogólnopolska Narada o Lasach. Pan podczas tej narady mówił o dążeniu do ochrony 20% lasów cennych przyrodniczo. Tymczasem branża drzewna z województwa podlaskiego, która się konsoliduje, protestuje, apeluje do ministerstwa i oczekuje od ministerstwa jednak kroku wstecz. Chce wycofania się z moratorium obowiązującego na 10% obszarów lasów, które wprowadzono na początku tego roku. Jak tutaj znaleźć pańskim zdaniem dialog i rozwiązania? Mikołaj Dorożała: Nie 10%, to od razu może skoryguję, tylko w sumie 1,3% na terenie całej Polski, z czego 0,6% dotyczy wyłączeń, a 0,7% dotyczy ograniczeń, co nie oznacza braku prac w tych miejscach. Ogólnopolska Narada o Lasach to było coś, na co się umówiliśmy i pracowaliśmy nad tym projektem przez 4 miesiące, właśnie w oparciu o dialog, w oparciu o rozmowę. 

Rozmawialiśmy chwilkę przed anteną, ja na Podlasiu byłem w ciągu trzech miesięcy trzykrotnie, praktycznie co miesiąc, będąc na spotkaniach, byłem też na spotkaniu z Zakładami Usług Leśnych, z przedsiębiorcami. Robiliśmy drugie spotkanie też w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych jeszcze, również z Zakładami Usług Leśnych, rozmawialiśmy o tym na komisji ostatnio. 

Prawda jest taka, że nie ma żadnych dowodów na to i to jest niestety efekt też kampanii samorządowej i pewnej takiej próby zdobycia kilku punktów procentowych przez niektórych polityków, że moratorium w jakikolwiek sposób wpłynęło na branżę drzewną w Polsce. Prawda jest taka, że przez osiem poprzednich lat poprzedni rząd nie znalazł czasu. My się spotkaliśmy z branżą drzewną w ciągu trzech miesięcy częściej niż przez ostatnie kilka lat poprzedni rząd. Przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych zwracają uwagę na to, przynajmniej tak mówili podczas protestów na konferencjach prasowych, że z dnia na dzień zostali z kredytami i bez źródła dochodu. Przy ograniczeniu wycinki podobno nie mają pracy. To nie jest prawda. To jest efekt pewnego clickbaitu internetowego i też politycznej nagonki poprzedniej władzy, która nie potrafiła załatwić wielu tematów dla Zakładów Usług Leśnych. W 2022 roku był list całej branży drzewnej do premiera Morawieckiego w sprawie statusu Zakładów Usług Leśnych vs Lasów Państwowych, tego nierównego, niepodmiotowego traktowania. 

Ja oczywiście rozumiem, że to moratorium było jakąś taką kroplą, która się przelała, bo jednak ta frustracja narastała przez lata. Jest też niestabilna sytuacja międzynarodowa w ogóle w branży drzewnej, bo w ogóle jest niestabilna sytuacja międzynarodowa. Natomiast to nie przez moratorium.

Dzisiaj oferty pracy na Podlasiu, które też sprawdzaliśmy, jeśli chodzi o pilarzy, pracowników warsztatów, cały czas są, jest ich sporo. My robimy wszystko, żeby wesprzeć branżę drzewną. W piątek spotkałem z przedstawicielami konsorcjów Zakładów Usług Leśnych w ministerstwie, rozmawialiśmy o tym, jak wesprzeć Zakłady Usług Leśnych, jak wprowadzić kwestie certyfikacji, wesprzeć w ogóle zawód pilarza, żeby on był też podmiotowy, żeby miał dobre papiery, żeby ci ludzie podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej mogli pracować też w innych miejscach. Dzisiaj rozmawiamy o tym, jak przestawić pracę. 

Proszę zwrócić uwagę - w województwie podlaskim, a dokładnie w Białostockiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wszystkie Zakłady Usług Leśnych pracują. I ta praca jest tak zarządzona, to było tak przestawione, że dzięki temu możemy na przykład chronić najcenniejsze drzewostany. Jak pan sobie spojrzy na przykład na Puszczę Augustowską, tam jest 5% najcenniejszych drzewostanów w wieku powyżej 120 do 200 lat. 5% terenu. Naprawdę mówimy o tym, że chcieliśmy ochronić te najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych. 

Zrobiliśmy z panią minister Hennig-Kloską specjalną konferencję. Byliśmy w Lasach Państwowych w tej sprawie. Dziewięć punktów dla branży drzewnej, które między innymi promują tą właśnie proklimatyczną lokalność, które promują tych, którzy przerabiają drewno na miejscu w Polsce. Im głębszy przerób, tym lepsza premia od Lasów Państwowych po to, żeby ograniczać ten eksport. Po to, żeby dzisiaj też rozmawiać z Lasami Państwowymi o poprawie podmiotowości Zakładów Usług Leśnych. Też w niektórych przypadkach szukamy też takich instrumentów finansowych, aby wspierać bezpośrednio przez takie miękkie i twarde projekty te Zakłady Usług Leśnych, które na przykład chcą się przebranżawiać, które szukają innych możliwości zarobkowania. 

Proszę zwrócić uwagę, ja o tym też rozmawiałem z przedstawicielami branży - Zakład Usług Leśnych nie oznacza wycinki lasu, tylko usługi leśne, które mogą dotyczyć pielęgnacji lasu, przebudowy, chociażby szlaków zrywkowych czy w ogóle szlaków.

W województwie podkarpackim mamy ponad 30 tysięcy kilometrów szlaków zrywkowych i tam też są Zakłady Usług Leśnych i gdybyśmy teraz my przestawili tę pracę na przykład na remont tych szlaków zrywkowych, na ochronę przed lokalnymi podtopieniami, bo to też jest ważna praca, która musi być w lesie, całe zabiegi pielęgnacyjne... W województwie podlaskim te prace, które normalnie powinny być wykonywane sierpień, wrzesień, wykonywane są już teraz właśnie po to, żeby ta praca była. Panie ministrze, podsumowując: Zakłady Usług Leśnych w województwie podlaskim będą miały pracę? One mają pracę i będą miały pracę, bo tak zarządzamy tym procesem, żeby to nie była jakaś terapia szokowa, tylko to jest myślenie wieloaspektowe, ale dla nas najważniejsze było na tym etapie ochronić te najcenniejsze drzewostany i zapewnić pracę dla Zakładów Usług Leśnych, niekoniecznie w tych najcenniejszych drzewostanach, bo też łatwiej jest, i przepraszam, że to powiem, pod kątem bezpieczeństwa również, i to wiedzą doskonale pracownicy, pracować na drzewach 60-letnich niż na 120-letnich, które są o wiele bardziej cenne też przyrodniczo i powinniśmy je zachować. Najcenniejsze drzewostany to mówimy o Puszczy Knyszyńskiej, o Puszczy Augustowskiej. To były te pierwsze kroki. Czy są plany objęcia kolejnych terenów takimi wyłączeniami? Nie, na ten moment, jeśli chodzi o województwo podlaskie, to próbujemy przede wszystkim jak najlepiej zarządzić też tamtym procesem. To się udało. Właśnie po to, żeby zachować najcenniejsze przyrodniczo miejsca, ale jednocześnie wspierać też branżę drzewną. I branża drzewna o tym wie, bo tych rozmów było naprawdę dużo i też mamy sporo konkretów, o których powiedziałem. Na jakim etapie są, panie ministrze, prace nad konstytucją dla Puszczy Białowieskiej? Mieliśmy kilka spotkań. Kilka tygodni temu była delegacja UNESCO w Białowieży. Bardzo ważne spotkanie. Tutaj też chciałem podziękować i lokalnym samorządom i Straży Granicznej i wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia tej wizyty. To jest poważna sprawa dlatego, że grozi nam wpisanie Białowieży na listę zagrożonych, jeśli chodzi o UNESCO. 

Mieliśmy tutaj też do czynienia z kolejnymi absurdami właśnie w postaci kilku lokalnych polityków, którzy znowu próbują zdobyć kilka punktów procentowych po to, żeby ludzi straszyć, opowiadać jakieś historie o wywłaszczeniach. Tak się nie robi, po prostu tak się nie robi. Starsza pani, która mieszka w Białowieży, która nie korzysta z internetu, też pytała ostatnio o te wywłaszczenia. Oczywiście ludzie tam lokalnie mają trudne doświadczenia historyczne. Rosyjscy carowie próbowali wywłaszczać tych ludzi, później Niemcy podczas okupacji. Nie można opowiadać takich historii, nie można grać tą kartą.

My dzisiaj pracujemy przede wszystkim nad dokończeniem tego zintegrowanego planu dla zarządzania Białowieżą, który jest niezbędny do tego, żeby to UNESCO utrzymać. Wsłuchujemy się w listy kilkudziesięciu przedsiębiorców tam z regionu, którzy proszą o wsparcie, dlatego że doświadczył ich COVID, doświadczył ich mur, ta zapora, która tam powstała. To jest poważne wyzwanie. Naszym hasłem, które nam przyświeca w tym zintegrowanym planie i w tworzeniu tego parasola, czyli tej konstytucji dla Białowieży, jest rozwój lokalny w oparciu o zasoby przyrodnicze. Kiedy poznamy efekty, panie ministrze? W przeciągu kilku tygodni chcemy domknąć ten zintegrowany plan. Musimy przede wszystkim poprawić strefowanie, dlatego że poprzednia władza w sposób nieodpowiedzialny i niebezpieczny doprowadziła do zbliżenia strefowania, które polega na wycince do samego ścisłego rezerwatu. Tym trzeba zarządzić. Pracujemy teraz nad tym z lasami, żeby te strefowania odpowiednio ulokować, tak żeby chronić najcenniejsze miejsca. Tam nie ma problemu z drewnem i nie będzie problemu z drewnem. Ten dostęp do drewna jest. 

Dla nas podmiotowość lokalnych mieszkańców jest niezwykle ważna. Ja na początku stycznia byłem w Białowieży, to była moja pierwsza wizyta, pierwsze spotkanie z panią minister, rozmawialiśmy tam na miejscu z samorządami, z leśnikami, z organizacjami pozarządowymi, z naukowcami. Nie może być tak, że teraz po prostu będziemy się nawzajem wszyscy tym straszyć. To jest nasze wspólne dziedzictwo, wspólne dobro. Kilka tygodni potrzebujemy na domknięcie zintegrowanego planu, który jest niezbędny, żeby w ogóle rozmawiać z UNESCO. Następnie rozmawiamy też o środkach finansowych i to jest niezwykle ważne. 

Tylko proszę wziąć pod uwagę, że poprzednia władza z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który służy ochronie środowiska, wydała 300 milionów złotych na zakup helikopterów. Te pieniądze, które mogłyby trafić na przykład do Białowieży po to, żeby tam inwestować w te systemy kanalizacyjne, które są cały czas azbestowe i o tym też rozmawialiśmy z samorządami, chcemy im w tym pomóc, rozmawialiśmy o ścieżce edukacyjnej w Hajnówce, rozmawialiśmy o tej ścieżce rowerowej, która tam też od lat ma powstać, a nie może powstać. My samorządowcom pomożemy, zrobimy wszystko, żeby im pomóc. Potrzebna jest też lokalna inicjatywa. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok