Radio Białystok | Gość | Karol Zimnoch [wideo] - doradca kredytowy

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy

26.04.2024, 08:19, akt. 08:13

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Karolem Zimnochem rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O tym z Karolem Zimnochem rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Jest już projekt ustawy określający zasady programu Mieszkanie na start, programu dopłat do kredytów. Dziś powiemy o najważniejszych założeniach, a informacje zebrał specjalnie dla nas doradca kredytowy Karol Zimnoch. I to nie tylko informacje prasowe, ale pan Karol Zimnoch przewertował całą ustawę, więc ma kompleksową wiedzę na temat tego programu. Ale zacznijmy od podstawowych założeń. Do kogo w ogóle jest skierowany program?

Karol Zimnoch: To program skierowany zarówno do singli, par nieformalnych jak i małżeństw, czy z dziećmi czy bez, nie ma to większego znaczenia jeśli chodzi o dostępność programu. Ma to znaczenie tak naprawdę dla oprocentowania kredytu. 


Czy kwestie finansowe, zarobków tutaj wchodzą w grę?

Tak, jak najbardziej. Jest pewne ograniczenie jeżeli chodzi o dostępność tego programu dla osób przekraczających pewne dochody. Singiel może zarabiać do 7 tys. złotych netto, jeżeli mamy dwie osoby w gospodarstwie domowym to wtedy wchodzi 13 tys. złotych, jeżeli trzy osoby to jest 16 tys., cztery to jest 19,5 tys., no i pięć osób w gospodarstwie domowym to jest 23 tys. złotych. Co jest ważne, tu można przekroczyć te kwoty, tylko że każde przekroczenie powoduje obniżenie dopłaty. Czyli jedna złotówka więcej powoduje 50 groszy mniej na dopłacie. Jeżeli mamy dwuosobowe gospodarstwo domowe, to wówczas o 25 groszy spada ta dopłata. 


To powiedzmy jakie dopłaty można dostać, w jakich kwotach, w jakiej wysokości?

Generalnie program jest tak skonstruowany, żeby efektywne oprocentowanie było niższe niż rynkowe - tak to nazwijmy. I jeżeli mówimy o jednej osobie w gospodarstwie domowym, jednym kredytobiorcy, to wówczas mamy dostępny ten kredyt na poziomie półtorej procenta efektywnego oprocentowania. Jeżeli są dwie osoby, to jest jeden procent, trzy osoby to pół procenta no i jeżeli do pięciu w końcu, to jest zero procent. 


A o jakich kwotach mówimy?

Tutaj mamy też oczywiście ograniczenie, jeżeli chodzi o kwotę dostępnego kredytu, czy w zasadzie kwotę, do której będzie liczona dopłata. I tak naprawdę singiel dostanie maksymalną kwotę kredytu na poziomie 200 tys. złotych z dopłatą, ale może zaciągnąć kredyt wyższy. Do tej reszty już dopłat nie będzie. Czyli będzie oprocentowanie "mieszane". 


Z pańskiej perspektywy to jest program bardziej czy mniej korzystny dla kredytobiorców niż program Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Jest szerzej dostępny. Tak bym powiedział. Mimo że są ograniczenia dochodowe, to uważam że te dochody są jednak na tyle wysokie, że wiele osób będzie w stanie skorzystać z tego programu. Co jest ważne, dodatkowo tutaj doszła nam taka konfiguracja, gdzie mogą przystąpić do kredytu razem pary tworzące wspólne gospodarstwo domowe, ale bez dzieci. W poprzednim programie trzeba było mieć wspólne dziecko, żeby para nieformalna mogła podejść do takiego kredytu. Tutaj już takiego ograniczenia nie mamy. Więc uważam, że dostępność tutaj się zwiększa i też ten kredyt będzie tańszy. 


Chyba ważne jest to, że w programie Mieszkanie na start będzie obowiązywał limit 15 tysięcy wniosków na kwartał. Jak to się ma do liczby wniosków składanych w programie Bezpieczny kredyt 2 procent?

Tak, tylko tu od razu sprostuję, bo limit 15 tys. wniosków na kwartał będzie obowiązywał dopiero od 2025 roku. Na cały 2024 rok będzie dostępnych 35 tys. wniosków. Jeżeli założymy, że ten program wejdzie w życie około września przykładowo, te 35 tys. będzie moim zdaniem wystarczające. Jeżeli weźmiemy pod uwagę dane jakie mamy w tej chwili za Bezpieczny kredyt 2 procent, to na koniec 2023 roku umów podpisanych było 56 tysięcy w pół roku. Natomiast ostatnio przeczytałem też w skutkach regulacji tej ustawy, że od początku programu Bezpieczny kredyt 2 proc. podpisano 75 tysięcy umów kredytowych. 


To czemu ma służyć to ograniczenie 15 tys. umów?

Moim zdaniem chodzi o to, żeby budżet państwa mógł troszeczkę mniej wydatkować, natomiast zobaczymy. Może te limity będą się zwiększały. 

Też zwróćmy na to uwagę - limity są po to, żeby nie napędzać nadmiernie rynku nieruchomości. Czyli chodzi o to, żeby nadmiernie nie rosły ceny tych nieruchomości. Czy to będzie skuteczne? Szczerze mówiąc - nie wiem. 


O to jeszcze za chwilę zapytam, natomiast zawsze eksperci przy projektach ustaw znajdują jakieś problemy, jakieś haczyki. Czy pan również takie dostrzega?

Tak. Przykładowo - ograniczenie jeżeli chodzi o powierzchnię nieruchomości. Mamy taki - nazwijmy to - wzór, czyli 25 metrów, plus 25 na każdą osobę w gospodarstwie domowym. No i wszystko fajnie, jeżeli mówimy o mieszkaniach. Natomiast jeżeli mówimy o domach przykładowo i mamy parę bez dzieci, to nam z tego wychodzi, że mogą kupić dom maksymalnie 75-metrowy. Jest to dosyć niewielka nieruchomość jeżeli mówimy o domu. A nawet jeżeli mamy jedno dziecko, czyli jest para i jedno dziecko, to jest jest dostępna maksymalnie powierzchnia sto metrów. Jak na dom, jest to niewiele. Gdyby się dało wygenerować z tego 120, 130, to już jest normalny, przeciętny dom. 


Coś jeszcze?

Tak, przykładowo - choć to też było w poprzedniej ustawie - mamy tutaj problem z kwestią rejestrowania działalności gospodarczej. Czyli osoby, które chciałyby skorzystać z tego programu w tej części bez wkładu własnego, czyli z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego, bo dzięki temu możemy nie mieć żadnego wkładu własnego, czy można mieć mniejszy wkład własny niż 20 proc. - takie osoby nie mogą rejestrować działalności gospodarczej w tej nieruchomości. 

A wiele osób pracuje zdalnie, część osób pracuje na B2B. Przykładowo - programiści to jest taki zawód, gdzie bardzo często te osoby pracują na B2B, pracują sobie w domu i nie mogą tam zarejestrować działalności. W związku z tym pewnie będą musieli u rodziny, albo będą musieli wynajmować wirtualne biura i tak dalej. 

Tu mogę od razu powiedzieć - jedna część jest fajna, druga trochę mniej. To znaczy, że ten program jest dostępny również dla osób, które posiadały wcześniej nieruchomości czy posiadają aktualnie nieruchomość. To są osoby, które mają co najmniej troje dzieci. 

Natomiast w ustawie jest pewien haczyk - to znaczy, że po uzyskaniu kredytu, po podpisaniu umowy kredytowej ten klient ma dwa lata na to, żeby zbyć tę poprzednią nieruchomość. Natomiast - tu zwrócę uwagę - jest fajny wytrych, to znaczy - jest zbycie, ale nie sprzedaż. To znaczy, że można np. sobie darować na dziecko. 


Mówi pan o tych haczykach, o lukach prawnych, które zazwyczaj się w ustawach pojawiają. Zakładając, że prawdopodobnie jeszcze będą poprawki, jak pan myśli, kiedy te przepisy mogą wejść w życie?

Mogę powiedzieć czego bym sobie życzył. Ja bym chciał, żeby ustawa została uchwalona około lipca, czy może czerwca i żeby zaczęła funkcjonować około września. Po to, żeby banki miały czas na przygotowanie, a nie tak jak to było w poprzednim programie. To znaczy, że ustawa weszła w życie pierwszego lipca i już od trzeciego lipca banki musiały zacząć funkcjonować w tym programie, nie miały czasu na dobre przygotowanie. W związku z tym w bankach pojawiły się bardzo duże problemy, bardzo duże zatory z obsługą tych wniosków. Dodatkowo okres wakacyjny jest taki a nie inny, to znaczy, że pracownicy banków też biorą urlopy i w związku z tym zatory były bardzo długie. Wnioski były procesowane często po trzy miesiące, a nawet dłużej. Dlatego jeżeli w tej chwili mielibyśmy czas na przygotowanie, banki miałyby czas na przygotowanie, na pewno by to dobrze służyło rozwojowi programu.


Rozumiem że w związku z tym programem szykuje się dla pana i dla innych doradców kredytowych gorący czas. 

To na pewno. I żebyśmy sobie to porównali do Bezpiecznego kredytu 2 proc. - ten okres był bardzo gorący, kiedy funkcjonował ten program. Proszę zwrócić uwagę, że on funkcjonował tylko pół roku. W związku z tym mnóstwo osób, które chciały skorzystać skomasowały się na te pół roku. Teraz tak nie będzie. Ten program jest zaprojektowany do 2027 roku. Wszystko fajnie, natomiast w początkowym okresie na pewno będzie bardzo dużo klientów. 

Dlaczego? Bo ludzie czekają na to. Czyli odkładają w tej chwili swoje potrzeby inwestycyjne czy potrzeby mieszkaniowe. Czekają po to, aby skorzystać z tańszego rozwiązania. Więc na początku na pewno będzie bardzo duży, skomasowany ruch. 


Gorący czas dla doradców kredytowych, gorący czas dla deweloperów również? Wspominał pan o tym. Ceny wystrzelą?

Moim zdaniem tak. Szczególnie w początkowym okresie, później zobaczymy. W początkowym okresie, bo będzie bardzo duży popyt przez to, że ludzie w tej chwili odkładają swoje decyzje inwestycyjne. 

Choć to nie jest tak, że teraz nie mamy klientów. Bo są już klienci, którzy wiedzą, że się nie zakwalifikują, jakkolwiek by nie zmieniono tej ustawy, i w tej chwili jak najbardziej podchodzą do kredytów.


Dziwią nas coraz bardziej te ceny. Wydaje się, że osiągamy sufit, a jednak okazuje się, że tego sufitu chyba nie ma.  

Gdzieś pewnie jest. Kiedyś pewnie będą spadki, jeżeli byśmy założyli, że spadków nie będzie nigdy, to podejrzewam że miniemy się z rzeczywistością. Jeżeli popatrzymy na historię nie tylko polskich nieruchomości, ale też tych na zachodnich rynkach, czy to w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii, zawsze się wszystkim wydawało, że nieruchomości będą ciągle rosły, natomiast jak pokazuje historia, tak nie jest. 


W tym pierwszym okresie o ile te nieruchomości mogą wzrosnąć?

Jeżeli mamy wróżyć z fusów, ja zakładam, że w tym roku o 10 proc. co najmniej wzrosną. To nie mało. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok