Radio Białystok | Gość | Radosław Hancewicz [wideo] - rzecznik podlaskiej KAS

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS

30.04.2024, 07:24

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda
Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Radosławem Hancewiczem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło dotąd 404 tys. zeznań PIT. To około 77 proc. wszystkich takich zeznań złożonych rok wcześniej. Podlaskie urzędy skarbowe zwróciły już 421 mln zł nadpłaconego podatku. A dziś jest ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2023 rok. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze. Dlaczego warto skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Z rzecznikiem podlaskiej KAS Radosławem Hancewiczem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Jeszcze co piąty podatnik nie rozliczył się, choć dziś ostatni dzień. Czy to oznacza, że te osoby nie mają nadpłaty albo dopłaty do urzędu skarbowego, albo że system sam za nich wszystko zrobi i nie muszą się o nic martwić?


Radosław Hancewicz: Do tego momentu wyliczyliśmy, że mamy 404 tys. zeznań PIT. To szacunkowo 77 proc. tych wszystkich zeznań, które otrzymaliśmy w ubiegłym roku. Faktycznie to ostatni dzień i jest jeszcze 23 proc. niezłożonych zeznań, ale pamiętajmy o kilku rzeczach.

Przede wszystkim w usłudze Twój e-PIT, czyli w tej usłudze, która została przez Krajową Administrację Skarbową przygotowana jako największe z możliwych ułatwień dla podatników, mamy taką opcję, że PIT-y 37 i 38 zostaną automatycznie zatwierdzone z końcem dzisiejszego dnia dla tych podatników także, którzy nawet tam nie zajrzeli.

W ubiegłym roku takich zeznań automatycznie zatwierdzonych było około 100 tys. w naszym województwie. Czyli jeżeli byśmy dodali te złożone zeznania i te, które szacunkowo zostaną zatwierdzone automatycznie, to może się okazać, że brakuje tak naprawdę w systemie tylko kilku tysięcy zeznań.


Ale gdyby ktoś jednak chciał zajrzeć do swojego zeznania podatkowego, to lepiej niech to zrobi dziś do północy, bo potem przez kilka dni będą problemy.


Zapraszamy do tego, żeby faktycznie korzystać z e-Urzędu Skarbowego i zaglądać do usługi Twój e-PIT dzisiaj. Do końca dnia można zaglądać do usługi Twój  e-PIT i w swoich zeznaniach dokonywać zmian, uzupełnień i je zatwierdzać. Natomiast z końcem dnia rozpocznie się procedura automatycznego zatwierdzania zeznań PIT 37 i PIT 38. Dlatego usługa Twój  e-PIT do 7 maja będzie nieaktywna.

Po 7 maja będzie można oczywiście tam zajrzeć i zobaczyć także te zeznania, które zostały automatycznie złożone. Natomiast pamiętajmy o tym, że te automatyczne zeznania, o których teraz mówimy, dotyczą formularzy PIT 37 i PIT 38.

Jest kilka innych formularzy, w których Krajowa Administracja Skarbowa także przygotowała wstępnie wypełnione zeznania podatkowe. Mówię tutaj o PIT-ach 36, PIT-ach 36L, PIT-ach 28, które w tym roku po raz pierwszy zostały też wstępnie wypełnione dla przedsiębiorców. I tutaj akurat podatnicy muszą wejść, muszą uzupełnić dane, bo my, wypełniając te zeznania, bazujemy na tych informacjach, które posiadamy w naszych systemach. Natomiast prowadzący działalność oczywiście mają więcej informacji, które są w tych zeznaniach potrzebne. I te nie zostaną automatycznie zatwierdzone.


A co się stanie w przypadku osób, które nie zajrzały do zeznania, nie zrobiły tam żadnej korekty, system rozliczył je automatycznie, a okazuje się, że muszą dopłacić podatek?


Wtedy także mogą spać spokojnie.


Przecież termin jest do 30 kwietnia.


To jest właśnie bardzo interesująca rzecz, ponieważ jako KAS od lat przypominamy, że czy złożymy zeznanie 15 lutego, czy 29 kwietnia, to czas na zapłatę mamy i tak do końca kwietnia. Ale pani redaktor pyta o tych, którzy nawet nie zajrzą.


Nie zajrzą i system rozlicza ich automatycznie. I 7 maja dowiadują się, że mają do zapłacenia podatek. Czekają ich kary?


Mogą się dowiedzieć nawet o wiele później. Dlatego, że jeżeli system automatycznie złoży za nas nasze zeznanie i wyjdzie nam dopłata, to naczelnik urzędu skarbowego poinformuje podatnika, że taka dopłata jest i że jest 7 dni na uiszczenie tego podatku. Więc - tak jak powiedziałem - w takim przypadku też możemy spać spokojnie. Jeżeli będziemy musieli dopłacić, dostaniemy taką informację, jeżeli będziemy musieli dopłacić.


Jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o elektroniczne rozliczanie się z fiskusem kontra tradycyjne składanie dokumentów w urzędzie skarbowym lub wysłanie pocztą?


Dziewięć na 10 wszystkich zeznań to zeznania składane elektronicznie - to 91 proc. w tym momencie. Ale myślę, że w momencie, kiedy zostaną zaakceptowane automatyczne zeznania, to ten odsetek będzie jeszcze większy.

Czyli około 7-9 proc. to jeszcze te zeznania składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. to są te, które wpływają przez usługę Twój e-PIT albo przez systemy e-Deklaracje.

Myślę, że ta duża popularność zeznań elektronicznych, nie bierze się znikąd. Przede wszystkim pamiętajmy, że składając zeznanie elektronicznie, robimy to z własnego domu. Mamy dostęp przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

Po drugie jest to dużo bardziej bezpieczne i wygodne. Bezpieczne dlatego, że jeżeli rozliczamy się przez usługę Twój e-PIT, to mamy wstępnie wypełnione zeznanie informacjami, które są w urzędzie. Jest dużo mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Nie ma typowych błędów, które się kiedyś zdarzały masowo przy zeznaniach papierowych - brak podpisu, brak zaznaczenia jakiejkolwiek kratki. To wszystko się tam automatycznie zlicza.

I przede wszystkim taki największy chyba bonus dla tych wszystkich, którzy rozliczają się elektronicznie, to dużo szybszy zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli faktycznie taki zwrot mamy. A na przykład w zeznaniach tegorocznych w 72 proc. zeznań wykazana jest nadpłata. Jeżeli rozliczymy się elektronicznie, nasze pieniądze wrócą do nas dużo szybciej. Zgodnie z przepisami jako KAS mamy 45 dni na zwrot nadpłatny z zeznań elektronicznych, a 90 dni na zwrot nadpłat z zeznań papierowych.

W praktyce średnio w ubiegłym roku z zeznań elektronicznych podatnicy czekali na zwroty 12 dni, a sam znam wiele osób, które mi mówiły, że zwrot otrzymywały po dwóch, trzech albo czterech dniach.


Przez e-Urząd Skarbowy nie tylko rozliczymy podatek, ale są też inne usługi.


E-Urząd Skarbowy to jest najważniejsze miejsce, gdzie załatwiamy swoje sprawy podatkowe. Strona podatki.gov.pl to jest to miejsce, do którego powinniśmy się kierować. Warto faktycznie korzystać nie tylko z usługi Twój e-PIT, ale np. wyrazić zgodę na e-korespondencję, czyli na możliwość otrzymywania i korespondowania z urzędem skarbowym w formie typowo elektronicznej.

Tam możemy złożyć inne formularze, możemy sprawdzać stan swoich rozliczeń. Możemy regulować nasze podatki za pośrednictwem form elektronicznego przelewania pieniędzy. E-Urząd Skarbowy jest to więc miejsce, gdzie cały czas rozwijamy usługi. Tak na dobrą sprawę to jest taki super urząd skarbowy, w którym bez wychodzenia z domu większość rzeczy już możemy załatwić dzisiaj.


Na zakończenie 1,5 proc. podatku. Co zrobić, jeśli do tej pory nie przekazywaliśmy części swojego podatku organizacjom pożytku publicznego lub jeśli taką organizację chcemy w tym roku zmienić?


Jeżeli nigdy nie przekazywaliśmy 1,5 proc., to musimy wejść do naszego zeznania podatkowego, albo jeżeli je wypełniamy w papierze, to oczywiście uzupełnić odpowiednią rubrykę. Ale jeżeli rozliczamy się przy użyciu usługi Twój e-PIT, to musimy zalogować się do usługi i w odpowiednie miejsce wpisać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc.

Natomiast osoby, które w poprzednich latach przekazywały 1,5 proc., automatycznie w przygotowanym wstępnie zeznaniu za ubiegły rok będą miały wpisaną organizację pożytku publicznego, której ostatnio przekazywały już część podatku. Jeżeli nawet nie zajrzą do swojego zeznania, to automatycznie ta organizacja, która w ubiegłym roku od tego podatnika otrzymała 1,5 proc., te pieniądze znowu dostanie. A jeżeli podatnik ma takie życzenie, to oczywiście loguje się, wybiera inną organizację pożytku publicznego, czyli po prostu ją zmienia w tej rubryce, gdzie jest to wskazane, i pieniądze są kierowane do tej nowo wybranej.


| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




Karol Zimnoch, 9.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Zimnoch

doradca kredytowy
9.05.2025

- W praktyce obniżka stóp procentowych przełoży się oczywiście na spadki rat kredytów hipotecznych - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Zimnoch.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2025

Społeczność akademicka jest wstrząśnięta po zabójstwie pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Pojawia się sporo pytań - co się dzieje w kontekście tego zdarzenia, ale także ostatnich ataków na pracowników ochrony zdrowia?

ks. Tomasz Mnich, fot. Sylwia Krassowska

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
8.05.2025

- Kościół potrzebuje zarówno ubóstwa, o którym mówił Franciszek, jak i pięknej liturgii. Nowy papież powinien budować mosty i pokazywać, że te dwa nurty mogą współbrzmieć - zaznacza ks. Mnich.


Cezary Cieślukowski, fot. Joanna Szubzda

Cezary Cieślukowski

przewodniczący sejmiku woj. podlaskiego
7.05.2025

 - Gdy zastanawiałem się nad tym, jak organizować pracę sejmiku, doszedłem do wniosku, że ważny jest powrót do upodmiotowienia sejmiku, żeby nie był on tylko narzędziem w rękach marszałka i zarządu - mówi Cezary Cieślukowski.

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Bańkowska i Grzegorz Kuczyński

ambasadorka PKO Białystok Półmaratonu i prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2025

Już 10 maja biegacze wystartują w PKO Nocnym Biegu na 5 km, a 11 maja odbędzie się 12. PKO Białystok Półmaraton. Ma to być impreza rekordowa pod względem liczby uczestników.

Tadeusz Truskolaski, 6.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
6.05.2025

- Chcemy ogłosić w tym roku przetarg na wykonawcę. W tej chwili trwają szacunki dotyczące finansów. Będziemy starali się, żeby jedna trzecia było to dofinansowanie z rządu, być może trochę więcej - zapowiada Tadeusz Truskolaski, komentując plany budowy hali sportowej w Białymstoku.


Ewa Ziejewska, 2.05.2025, fot. Gabriela Lasota

Ewa Ziejewska

nauczycielka języka polskiego i egzaminatorka
4.05.2025

- Pytanie o to, czy matura ma być tylko po to, żeby zdać i zaliczyć, wtedy sztuczna inteligencja rzeczywiście może bardzo pomóc, czy ma być jakimś egzaminem końcowym, który pokazuje umiejętność uczenia się - mówi Ewa Ziejewska.

dr Waldemar Wilczewski, Majówka z Polskim Radiem Białystok, 4.05.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
4.05.2025

- Już dziś zapraszam  na Noc Muzeów. Chcemy, żeby nasi goście mogli nie tylko obejrzeć wystawy, które prezentujemy we wszystkich oddziałach Muzeum Podlaskiego, ale też żeby mogli nabyć wydawnictwa, które mamy, i zebrać autografy autorów - zachęca dyrektor.

Natalia Filinowicz, 30.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Natalia Filinowicz

historyk Muzeum Wojska w Białymstoku
1.05.2025

- Dopiero w 1831 roku Sejm Powstańczy uchwalił, że nasze barwy narodowe to biały i czerwony. Wcześniej - na chorągwiach, sztandarach wojskowych - te kolory się pojawiały, ale układ był różny - mówi Natalia Filinowicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.


źródło: PRB

Majówka - kiedy słońce, a kiedy deszcz? Sprawdź, co prognozuje synoptyk

1.05.2025

Choć w długi majowy weekend nie zabraknie przelotnych deszczy i burz, nie oznacza to, że nie będzie okazji do odpoczynku na świeżym powietrzu. Synoptyk Wiesław Winnicki z białostockiego biura prognoz podpowiada, jak zaplanować majówkę z pogodą w tle.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
30.04.2025

Do 30 kwietnia każdy podatnik powinien złożyć swoje zeznanie PIT. "Brakuje jeszcze wielu formularzy, ale trzeba pamiętać, że nawet 150 tysięcy z nich zostanie zatwierdzonych automatycznie" - mówi Radosław Hancewicz.

Andrzej Aleksiejczuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Aleksiejczuk

wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
29.04.2025

- Przede wszystkim 1 maja to jest wspomnienie naszego trudu. Trudu wszystkich pracowników - mówi Andrzej Aleksiejczuk.


Jacek Dobrzyński, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
29.04.2025

- Nie może być tak, że za wypalanie traw nakładane są tylko mandaty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Od małego ognia często zaczyna się potężny pożar - zaznacza Jacek Dobrzyński.

Adam Kamiński, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Adam Kamiński

prezes Zarządu Fundacji INFOTECH
28.04.2025

- Mówimy jasno i wyraźnie, gdzie jak nie tutaj (Infotech Startup Day), możesz bezpiecznie zrealizować swój pomysł. Zawsze mówimy, że klient i jego potrzeby są najważniejsze, żeby zbudować startup - mówi prezes Zarządu Fundacji INFOTECH Adam Kamiński.

prof. Adam Bartnicki, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adam Bartnicki

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
28.04.2025

- Zdjęcie Trumpa i Zełeńskiego, które obiegło światowe media, daje więcej nadziei niż wszystkie inne spotkania, wszystkie inne negocjacje - mówi prof. Adam Bartnicki.


Bartosz Demianiuk, 28.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Bartosz Demianiuk

muzyk z grupy LaVenders i współorganizator 2. edycji East Eclipse Rock Festival
28.04.2025

- Na East Eclipse Rock Festival zagrają bardzo świeże zespoły - poza Bimo, żaden z pozostałych nie ma jeszcze nic wrzuconego na Spotify. Pojawia się więc pytanie: po co iść, skoro nie można ich wcześniej posłuchać? A ja zapewniam - to są zespoły, które mają dużą szansę, żeby pokazać się szerzej - mówi Bartosz Demianiuk.

Andrzej Lechowski, 23.04.2025, fot. Gabriela Lasota

Andrzej Lechowski

historyk
27.04.2025

- To nie jest encyklopedia. To opowieść o ludziach, o miejscu, o tej legendzie - tak opisuje swoją najnowszą książkę "Hotel Ritz. Historia i powstanie legendy" białostocki historyk Andrzej Lechowski.

ks. Tomasz Mnich, fot. Joanna Szubzda

ks. Tomasz Mnich

wikariusz parafii katedralnej w Białymstoku
25.04.2025

 - Myślę, że to był papież małych rewolucyjnych kroków. Pokazywał, że trzeba wychodzić ku drugiemu człowiekowi i że te małe gesty, gesty czułości, zmieniają świat na lepsze - tak o pontyfikacie papieża Franciszka mówi ks. Tomasz Mnich.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
24.04.2025

- Łomża przez lata była miastem wykluczonym komunikacyjnie. Jeżeli wszystko się wydarzy zgodnie z planem, to za dwa lata będziemy mogli mówić o realnym powrocie kolei - mówi Mariusz Chrzanowski.

Mikołaj Dorożała, 22.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Mikołaj Dorożała [wideo]

główny konserwator przyrody
23.04.2025

- Musimy przyjąć w końcu do wiadomości, że zmiany klimatyczne następują szybciej niż myśleliśmy. Musimy stworzyć strategię zarządzania wodą w Polsce. Zupełnie inną niż tą, którą utworzyliśmy 70-80 lat temu - podkreśla Mikołaj Dorożała.

Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, 22.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
22.04.2025

- Zainteresowanie Podlaskim Bonem Turystycznym jest ogromne i dlatego warto ten program rozwijać - mówi członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk.


ks. Karol Godlewski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Godlewski

prezbiter archidiecezji białostockiej
22.04.2025

-  Papież ufał ludziom. Miał ogromną otwartość na człowieka i przekonanie, że człowiek naprawdę jest dobry. Nawet ci, którzy do kościoła nie chodzą, są na peryferiach parafii, też są wartościowi i przez nich może mówić Duch Święty - mówi ks. Karol Godlewski.

Adam Woronowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Woronowicz [wideo]

aktor
19.04.2025

- Te święta są wyjątkowe pod takim względem, że dla mnie od czasów niepamiętnych były związane z Triduum Paschalnym. To są prawdziwie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ta radość, że śmierć została pokonana i tego nic nie zmieni. Cieszę się jeszcze bardziej, bo w tym roku możemy obchodzić te święta razem z Kościołem prawosławnym - mówi Adam Woronowicz.

Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.


Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.

dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.


Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.

Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.


Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.

Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.


Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok