Radio Białystok | Gość | Maciej Żywno [wideo] - wicemarszałek Senatu

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu

15.05.2024, 08:20, akt. 09:31

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński
Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Z Maciejem Żywną rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z Maciejem Żywną rozmawia Renata Reda.


Fragment rozmowy:

Renata Reda: Czy Polska utrzyma swój sprzeciw wobec paktu migracyjnego czy - jak sugerują opozycyjni politycy - jednak po wyborach do Europarlamentu rząd zmieni zdanie?

Maciej Żywno: Myślę że rząd nie zmieni zdania. Ponieważ pakt migracyjny nie przewidział naszego zaangażowania po wybuchu wojny w Ukrainie, czyli w momencie, w którym przyjęliśmy dużą ilość uchodźców wojennych z Ukrainy...


Czyli dopóki ta zmiana nie nastąpi, to będzie sprzeciw Polski?

Przede wszystkim to jest bardzo racjonalne podejście i świadomość tego, że nie poradzimy sobie z określonymi problemami związanymi z ilością migrantów i uchodźców. I tutaj narzędzia solidarnościowe Unii Europejskiej, jak również wsparcia dla strony polskiej, są potrzebne i tę determinację po stronie rządowej widać. Nie jestem bezpośrednio w rządzie, ale widać tę determinację, że ona nie jest determinacją kampanijną. I tu nie można o tej narracji mówić. Bo akurat ani premier Donald Tusk, ani nikt z rządu do tej pory nie mówił, że pakt migracyjny przede wszystkim ma dotyczyć Polski - to raz - a dwa, że ma w jakiś sposób szczególny otworzyć szerzej przestrzeń w Polsce niż ta, która musi powodować naszą możliwość absorbcji migrantów i uchodźców w Polsce. To musi mieć ręce i nogi. 


A czy Polska jest w stanie uzyskać to co chce w kwestii paktu migracyjnego?

Ma silny głos, zdecydowanie silniejszy niż poprzedni rząd. I to widać poprzez pryzmat traktowania reprezentantów rządu w Brukseli czy w Strasburgu. 

To jest istotne, że 9 czerwca wszyscy - również mieszkańcy województwa podlaskiego - mają głosy, które są jak pociski w obronie przed zagrożeniem wojennym ze strony Rosji. Silna reprezentacja w Unii Europejskiej to silna pozycja Polski w Unii Europejskiej. I o to warto walczyć i wskazywać takich kandydatów, którzy o tę stabilność Polski, tę pozycję będą walczyli. Też uwaga - będą walczyli o silną pozycję samej Unii Europejskiej, bo dla nas jest to potrzebne nie tylko gospodarczo, ale jak widać ostatnio - również z punktu widzenia bezpieczeństwa. 


A dlaczego premier Donald Tusk zmienił retorykę w kwestii bezpieczeństwa granicy polsko-białoruskiej? Bo słuchając jego wypowiedzi, np. podczas sobotniej wizyty w Podlaskiem, odnosi się wrażenie, że słuchamy polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Nie chcę komentować kwestii wypowiedzi premiera Donalda Tuska w znaczeniu czemu tak mówi, natomiast widzę rzeczy, które są spójne. Czyli ciągła mowa o bezpieczeństwie granicy polsko-białoruskiej, bezpieczeństwie mieszkańców naszego regionu i całej Polski. Natomiast ja jestem zaniepokojony tym, że w tej narracji nie pojawia się aspekt jednak zadbania o tę humanitarną część w kwestii zatrzymania push backów czy też dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi, które w tej sferze mają ogromne doświadczenie pomocowe. I naprawdę można zadbać o bezpieczeństwo i szczelność polskiej granicy jednocześnie ze współpracą z aktywistami, organizacjami pozarządowymi. To są dwa światy, które tak naprawdę dotyczą jednej trudnej sytuacji na granicy, z którą możemy wspólnie sobie poradzić. 


Jeszcze przed jesiennymi wyborami przedstawiciele obecnego rządu mówili, że wystarczy jeden akt prawny, by zatrzymać push backi. Tak się nie stało. Dlaczego?

Jeszcze raz powiem - ja mam ogromną nadzieję, że nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, którego doskonale znam i cenię, będzie miał większą otwartość na rozmowy również z organizacjami pozarządowymi, żeby tę sprawę załatwić. W taki sposób, żeby dbać o bezpieczeństwo granicy, żeby zadbać o możliwość wykonywania obowiązków przez służby mundurowe - z pełnią szacunku do ich pracy i skuteczności - ale jednocześnie z zakończeniem potencjalnego cierpienia, czy nawet śmierci tych, którzy w lesie się znajdą. Możemy to zrobić w taki sposób, że osoby przechwycone, zatrzymane, mogą wejść w procedurę i zgodnie z tą procedurą zadecydować czy zostaną odesłane do kraju pochodzenia. Ale przede wszystkim będziemy wiedzieli, kto został zatrzymany. Tutaj przede wszystkim sprawa dotyczy nieletnich. Powinniśmy zadbać o tych najmłodszych po to, żeby nie byli w niebezpieczeństwie. To jest zadanie cywilizacyjne również dla nas. 


A jak wobec tego ocenia pan działania Straży Granicznej i wojska strzegącego granicy w sprawie push backów? I w sprawie humanitarnego traktowania migrantów?

Straż Graniczna wykonuje zadania powierzone przez rząd. Z jednej strony oczywiście musi wykonywać zadania dbając o bezpieczeństwo i to, żeby nie następowały przejścia na tej tzw. zielonej granicy. I te zadania trzeba uszanować. Natomiast również myślę, że większość funkcjonariuszy Straży Granicznej oczekiwałaby decyzji, żeby osoby zatrzymane jednak wchodziły w procedurę, a nie były - jak to ładnie się nazywa - doprowadzane na pas graniczny. Potocznie nazywamy to właśnie push backiem. Dalibyśmy radę to powstrzymać, mimo tego, że przecież zdajemy sobie sprawę - i jest to kluczowe - jest to także element wojny Łukaszenki i Putina na granicy. Ten napór migrantów i uchodźców może być...


...jeszcze większy. Media to zapowiadają, że szykuje się jeszcze większa fala ataków migrantów na naszą granicę. 

Tak, ale to oznacza, że można się do tego, krótko mówiąc, przygotować. Z jednej strony zabezpieczając granicę, z drugiej strony trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny. To jest oczywiste, bo o tym rozmawiałem z zastępcą rzecznika praw dziecka, panem Adamem Chmurą, że też jest ogromna potrzeba utworzenia placówki opiekuńczo-wychowawczej dla nieletnich wyciąganych z sytuacji kryzysowych z granicy. Bo nasze placówki w województwie podlaskim są już, że tak powiem, nie tyle przepełnione, co tam jest dużo również dzieci uchodźczych i to trzeba ogarnąć. Jest na to dobry pomysł. 


Ale dzieci i kobiety stanowią chyba niewielki procent tych migrantów próbujących w tej chwili nielegalnie przedostać się do Polski. 

Ale jednak trzeba się tym zająć. Kobiety i dzieci na granicy są, aktywiści również o tym informują. Ja często dostaję - szczególnie po takich audycjach - sformułowania "to niech pan sobie zabierze do siebie, do domu". Albo "chce pan tutaj otworzyć granicę i wpuścić wszystkich". Chciałem powiedzieć, że przede wszystkim nie ja ani nie my jako strona polska zaaranżowaliśmy sytuację, że na granicy są uchodźcy i migranci. W wielu krajach toczy się wojna, w wielu krajach - owszem, jest sytuacja ekonomiczna, która tych ludzi pcha tutaj. Strona białoruska to wykorzystuje, jako element zarobku dla siebie. Ale jest to też swoistego rodzaju konflikt z nami. To powoduje, że jednak ci ludzi trafiają na pogranicze. I są to ludzie. To nie są jakieś pociski. To nie są narzędzia. Trzeba o nich w jakiś sposób zadbać. 


Panie marszałku, ile jest teraz tych push backów?

Między grudniem a marcem było ich ponad 1700. Teraz myślę, że może być ta liczba zdecydowanie większa. Ponieważ przyjście wiosny spowodowało ten ruch, z którym na pewno trzeba sobie poradzić. Ten szlak migracyjny na swój sposób, de facto zatrzymać. Więc narzędzia powstrzymania są istotne, ale jeszcze raz podkreślę - bardzo istotne jest ludzkie podejście do sytuacji indywidualnych i sytuacji humanitarnej - szczególnie najmłodszych i nieletnich. 

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.


Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.


Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.


Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.


Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.


Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.


Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.


Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.

Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.


Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.


Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok