Radio Białystok | Gość | Maksymilian Dura [wideo] - komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor porucznik rezerwy, ekspert portalu Defence24.pl

21.05.2024, 08:10, akt. 16:01

"Nie myślmy, że zbudujemy pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, stworzymy tzw. zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. Trzeba przygotować plan, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium" - mówi Maksymilian Dura.

screen z rozmowy
screen z rozmowy


0:00
0:00
Z Maksymilianem Durą rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 300 milionów euro na budowę polskiego systemu satelitarnego, który będzie elementem tak zwanej "Żelaznej Kopuły". Program "Tarcza Wschód" ma wzmocnić bezpieczeństwo Polski i całej Europy. Na czym będzie polegał projekt - m.in. o tym z komandorem porucznikiem rezerwy, ekspertem portalu Defence24.pl Maksymilianem Durą rozmawia Renata Reda.
Renata Reda: W jakim stopniu ten system pomoże w szybkim reagowaniu w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego, w jego zapobieżeniu lub przygotowaniu się do niego? Maksymilian Dura: Nie pozwoli to zapobiec konfliktowi, natomiast rzeczywiście może pozwolić przygotować się do niego. Dlatego, że on da nam sygnał o tym, że coś się dzieje, że zbierają się wojska na naszej granicy, że coś się przygotowuje, jakaś operacja i wtedy będzie można przedsięwziąć pewne środki, czyli przerzucać jednostki wojskowe, budować fortyfikacje, o których ostatnio było tak głośno, jak również zmienić troszeczkę nastrój w społeczeństwie, a więc przygotować do tego, że niestety, ale mogą się nad naszym niebem pojawić obce samoloty. Tutaj jest wiele do zrobienia i ten system wczesnego ostrzegania może nam w tym bardzo pomóc. Kiedy on mógłby powstać? Oj, pani redaktor, można by to zrobić nawet w ciągu dwóch lat, tylko że problem polega na tym, że do tego potrzebne są po pierwsze pieniądze, po drugie decyzja. Ta decyzja już jakaś tam jest, natomiast to nie jest tak, że od razu pójdziemy do sklepu, kupimy coś i wrzucimy na przykład satelitę na orbitę, bo to jest po prostu niemożliwe. To wszystko wymaga czasu, ale mam nadzieję, że to będzie jak najszybciej, dlatego że o tej potrzebie budowania systemu wczesnego ostrzegania i z pomocą satelity mówiliśmy już od dawna. Co więcej, kupujemy uzbrojenie, które z takiego systemu powinno korzystać. 

W związku z powyższym widać, że to są naczynia połączone. Czyli chodzi o to, żebyśmy my tego uzbrojenia nie wprowadzili wcześniej, kiedy my nie wprowadzimy systemów wskazywania celu na przykład dla rakiet dalekiego zasięgu, dla samolotów wielozadaniowych, które także mają pociski dalekiego zasięgu i dla innych systemów, które niewątpliwie potrzebują takiej informacji. Równolegle budujemy też "Tarczę Wschód", fortyfikacje, różne umocnienia na granicy.To jest bardzo ze sobą powiązane. Tutaj mówimy o tak zwanej zdolności przewidywania, że zbliża się konflikt i ta zdolność jest tym większa, im my będziemy więcej mieli informacji na temat tego, co się zmienia poza naszymi wschodnimi i północno-wschodnimi granicami. Do tego są potrzebne na przykład systemy satelitarne, systemy rozpoznania elektronicznego. To jest wszystko to, co pozwoli dać nam sygnał o tym, że coś się dzieje. 

Wtedy będzie można budować to, co zapowiedział premier Donald Tusk. Mam nadzieję, że to nie będzie tak, że te wszystkie informacje, które nam przekazywano, będą związane na przykład z budową Linii Maginota. Mam nadzieję, że tak nie będzie, że po prostu będzie chodziło o stworzenie planu obrony w momencie, kiedy konflikt narośnie. Konflikt narośnie, wtedy budujemy.Ale ta obrona będzie w naszym województwie podlaskim. Co to oznacza dla mieszkańców naszego regionu? Te różne fortyfikacje, umocnienia.Tutaj bardzo dużym błędem było mówienie o tym, że to mają być fortyfikacje. Dlatego, że fortyfikacje kojarzą się nam właśnie z takimi umocnieniami, jakie były na Wale Pomorskim, jak były na Linii Zygfryda i tej wspomnianej już Linii Maginota. Myślę, że tutaj nie o to chodzi. To jest w ogóle mówienie nie o fortyfikacji, a o wzmocnieniu systemu. Ta "Tarcza Wschodnia" ma się w ten sposób nazywać. To jest wzmocnienie systemu ochrony i obrony naszych granic. 

Po pierwsze, ten system został już podobno uruchomiony, to znaczy, że my już jakieś środki wydajemy z tej puli 10 miliardów złotych. To prawdopodobnie dotyczy tego wzmocnienia muru, który jest zbudowany na wschodniej granicy. Tak, żeby ten mur rzeczywiście spełniał swoje zadanie. Oprócz tego mówi się o tej fortyfikacji i to było największe takie zainteresowanie ze strony mediów, tak jak pani powiedziała, ze strony waszego rejonu, dlatego że to mogłoby zmienić bardzo wiele, jeżeli chodzi o kraj oraz sytuację ludzi na terenie, na którym te "fortyfikacje" będą budowane. 

Tutaj trzeba wyjaśnić, że prawdopodobnie nie chodzi jednak o budowanie bunkrów, schronów, w takiej ilości, w jakiej na przykład byśmy mieli do czynienia we Francji. Chodzi o coś zupełnie innego. Chodzi o przygotowanie podłoża do tego, żeby takie fortyfikacje budować w momencie, kiedy nastąpi konflikt, czyli przygotować plan. Ja to nazwałem "mobilizacja terenu", czyli w jaki sposób to zrobić, żeby jak najszybciej przygotować linię obrony na przyjęcie ewentualnego ataku ze strony naszych wschodnich sąsiadów. Czyli chcemy tu wyciągać lekcje z wojny w Ukrainie? To jest właśnie chyba najlepsze stwierdzenie w tym wszystkim, dlatego, że rzeczywiście Ukraina pokazuje, że takie stałe bunkry, o których niektórzy ludzie zaczynają tutaj mówić, nie mają możliwości przetrwania w momencie, kiedy mamy do czynienia z przeciwnikiem dysponującym uzbrojeniem precyzyjnym. To pozwala niszczyć punktowe, takie mocne linie oporu bez żadnego problemu. Dlatego my musimy myśleć o sieci linii obrony, takiej, jakie budują Ukraińcy po to, żeby bronić swojego terytorium. Być może będzie to związane z koniecznością przebicia się żołnierzy Federacji Rosyjskiej przez pierwszą linię obrony, ale na drugiej i trzeciej linii obrony będzie można powstrzymać przeciwnika. 

Tu od razu widzimy jedną rzecz. Nie myślmy o tym, że to będzie polegało na tym, że zbudujemy w tej chwili pola minowe, zasieki z drutu kolczastego, wtopimy beton po to, żeby stworzyć tak zwane zęby smoka i zbudujemy sieć bunkrów, bo to jest bez sensu. To trzeba po prostu przygotować plany, jak zwolnić przeciwnika na tyle, aby potem mogły wkroczyć jednostki, które tego przeciwnika będą niszczyły i to nie tylko na naszym terytorium. To też warto powiedzieć, że nie chodzi tylko o obronę naszego terytorium, ale także o zielone światło dla nas, że kiedy nastąpi atak i ktoś przekroczy naszą granicę, to żebyśmy mogli uderzać głęboko w jego terytorium, na te miejsca, z których ten przeciwnik wyszedł i na te miejsca, z których wychodzą dla tego przeciwnika rozkazy oraz zaopatrzenie logistyczne.Na razie może nie myślmy, gdzie będzie przebiegać pierwsza linia obrony, druga i trzecia, bo najważniejsze w tej "Tarczy Wschód" w tej chwili ma być odstraszenie ewentualnego agresora.Tak. Jeżeli przeciwnik będzie miał świadomość tego, że napotka bardzo silny opór, napotka sieć umocnień, napotka przede wszystkim ludność, która niewątpliwie wspiera działania obronne, to wtedy przeciwnik się głęboko zastanowi nad tym, czy takie uderzenie zrobić, albo inaczej, będzie działał bardziej ostrożnie. Ta ostrożność spowoduje, że będzie działał wolniej, a to znowu spowoduje, że będziemy mogli wykorzystać to uzbrojenie, które w tej chwili jest kupowane i wprowadzane do sił zbrojnych i które mam nadzieję, że jeszcze będzie wprowadzane, dlatego że jest wiele programów, które, powiedzmy sobie szczerze, jest tak odkładanych na bok na przyszłość, a które powinny być realizowane, związane na przykład z dostarczaniem polskiej armii amunicji precyzyjnej. Ja tu mówię o pociskach na przykład naprowadzanych laserowo typu APR 155, APR 120 i pociskach przeciwpancernych Pirat. 

Mam nadzieję, że te polskie programy, czyli realizowane przez polski przemysł, zostaną uruchomione właśnie po to, żeby ta tarcza wschodnia była w odpowiedni sposób wspierana, bo same zasieki bez wsparcia ogniowego nic nie dają. Niemcy coraz głośniej domagają się mniejszej pomocy finansowej dla Ukrainy, a większego finansowania własnego uzbrojenia. Tymczasem to wciąż Ukraina jest dla nas najlepszą zaporą przed agresją Rosji.Pani redaktor, to jest największy błąd, jaki możemy robić, twierdząc, że każdy na własną rękę będzie się uzbrajał, to po pierwsze. Po drugie, jeżeli ktoś będzie mówił, że my musimy teraz oszczędzać i nie dawać na Ukrainę dlatego, że musimy się sami zbroić. My te pieniądze, które przekazujemy na Ukrainę, wykorzystujemy także dla naszego zbrojenia. 

To, że my możemy budować tę "Tarczę Wschodnią", o której mówi premier Tusk, to tylko dzięki temu, że Ukraina się broni i osłabiła Federację Rosyjską na tyle, że przez kilka najbliższych lat nie będzie w stanie nas zaatakować. Więc mamy czas, ale ten czas nie dostaliśmy za darmo. Dostaliśmy właśnie dlatego, że pomagaliśmy Ukrainie. Im bardziej pomagamy Ukrainie, tym więcej mamy tego czasu. I to trzeba pamiętać. Niemcy o tym często zapominają. 

Myślę, że te wszystkie środki, które oni w tej chwili przekazują, powodują, że Niemcy powinni się czuć bezpieczniejsi, bo Ukraina wytapia tę siłę rosyjską, którą ta Federacja Rosyjska ma. Pomagajmy Ukrainie i pamiętajmy, że każdy rosyjski czołg, który został zniszczony na Ukrainie, to będzie rosyjski czołg, który nie przyjdzie na terytorium Polski, a być może także na terytorium Niemiec. O tym pamiętajmy. "Tarczę Wschód" pewnie będziemy rozbudowywać latami, oby nie dekadami, oby to się uspokoiło. Szczegółowy plan budowy "Tarczy Wschód" premier ma przedstawić za kilka dni wraz z innymi szefami rządów europejskich. 


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.


Krzysztof Jurgiel, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jurgiel [wideo]

europoseł PiS
28.05.2024

- Szczególnie poseł Jacek Sasin, ponieważ nieudolnie prowadził negocjacje i doprowadził do tego, że PiS nie ma władzy w województwie podlaskim, to szukał tzw. kozła ofiarnego. Czuję się zniesławiony i pomówiony - mówi Krzysztof Jurgiel.

Stefan Krajewski, fot. Piotr Pietruczuk

Stefan Krajewski

poseł, wiceminister rolnictwa, kandydat Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego
27.05.2024

"Dzisiaj w Unii Europejskiej trzeba przywrócić normalność i zasady zdrowego rozsądku" - mówi Stefan Krajewski.

Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.05.2024

"Przez chwilę mi łzy popłynęły, ale więcej było tej radości. Można powiedzieć, że całe życie czeka się na takie wydarzenie, wymarzone, nawet wymodlone, bo przecież nasi kibice śpiewali: "Słuchaj Jezu, jak cię błaga lud, z Jagiellonii mistrza Polski zrób". I w końcu mamy to zwycięstwo." - mówił w Polskim Radiu Białystok przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok Wojciech Strzałkowski.


fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Cielecka

aktorka
26.05.2024

- Sztuka jest nośnikiem przeżyć, które mogą nas oderwać od nas samych, a przez to zreinterpretować nasze własne problemy i życie. Wierzę w to, że sztuka może zmieniać - mówi Magdalena Cielecka.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
24.05.2024

- Myślę, że mecz z Wartą Poznań byłby w stanie przyciągnąć na trybuny 40 tysięcy osób - mówił w Polskim Radiu Białystok Wojciech Pertkiewicz.

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

prof. Elżbieta Awramiuk

językoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Rady Języka Polskiego
24.05.2024

"Zmiany wprowadzone przez Radę Języka Polskiego mają na celu uproszczenie polskiej pisowni" - mówi prof. Elżbieta Awramiuk.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok