Radio Białystok | Gość | Maciej Żywno [wideo] - wicemarszałek Senatu

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu

5.06.2024, 08:30, akt. 14:52

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska
Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Rząd zdecydował się na konsultacje społeczne przed wprowadzeniem strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. Przedsiębiorcy i samorządowcy z rejonu Puszczy Białowieskiej spotkają się w Białymstoku w środę i czwartek (5-6.06) z wojewodą podlaskim, by omówić projekt rozporządzenia. Jak wygląda sytuacja na granicy i czy można załagodzić obecny kryzys migracyjny?

Z wicemarszałkiem Senatu Maciejem Żywną rozmawia Adam Janczewski.


Adam Janczewski: Dziś rozpoczynają się konsultacje społeczne z samorządowcami, przedsiębiorcami, przyrodnikami z rejonu Puszczy Białowieskiej w sprawie strefy z zakazem przebywania przy granicy. Czy jest pan za wprowadzeniem obecnie takiego obszaru?


Maciej Żywno: Przede wszystkim zacznę od tego, że jest to bardzo dobra decyzja ministra Tomasza Siemoniaka o tym, że zanim wprowadzi się tego typu ograniczenia, to warto porozmawiać ze społecznością lokalną, w tym właśnie z samorządowcami, przyrodnikami.

Projekt rozporządzenia, który miał obowiązywać, dotykał nie tylko 200 metrów strefy buforowej, ale tak naprawdę wkraczał również bardzo intensywnie w Białowieski Park Narodowy. Z punktu widzenia rozpoczynającego się sezonu letniego i turystycznego byłoby to dramatyczne dla całej branży.

Ale powiedzmy sobie szczerze - potencjalna fala uchodźców idzie od strony białoruskiej, a nie od strony polskiej, więc ten bufor jest wyłącznie ograniczeniem dla osób, które w tej strefie buforowej mieszkają, przebywają, i dla ratowników z organizacji pozarządowych, którzy chcieliby dotrzeć bliżej. No i mediów, które również nie mogłyby docierać, a to już przerabialiśmy w zeszłym roku.

Jak się okazało, w żaden sposób nie powodowało to zwiększenia bezpieczeństwa, nie wpływało na uszczelnianie granic, koniec końców nie wpływało na rozwiązanie kryzysu humanitarnego, więc po prostu jest to zbędne, a na pewno ugodzi w takie poczucie swobód obywatelskich.

Tu dodam, że i tak strefa nadgraniczna licząca 15 kilometrów jest strefą, w której służby mundurowe, ale tu głównie chodzi o Straż Graniczną i policję, mogą wykonywać swoje czynności kontrolne, czynności, które zabezpieczają granicę, również zatrzymując obywateli polskich do kontroli, do sprawdzenia dokumentów. Tak naprawdę jest to więc kompletnie zbędna czynność.


Pan chyba jako pierwszy na antenie Radia Białystok powiedział, dlaczego wprowadzana jest ta strefa po polskiej stronie. Bo przedstawiciele rządu mówią, że strefa ma zapewniać bezpieczeństwo służbom, ale nie padło jasne wyjaśnienie, przed kim ta strefa ma chronić tu po polskiej granicy. Według pana, jak rozumiem, chodzi o to, żeby aktywiści, ratownicy medyczni nie wchodzili bezpośrednio i nie przeszkadzali służbom?


W zeszłym tygodniu, we wtorek byłem na takiej niezapowiedzianej wizycie jako senator na granicy. Uważam, że to była dobra wizyta zarówno ze względu na rozmowę z żołnierzami, służbami mundurowymi, jak i również dzięki temu, że zostałem dopuszczony do samej zapory.

Miałem też możliwość porozmawiania akurat przy jednym ze słupków granicznych z rodzinami z małymi dziećmi uchodźczymi, które są pod zaporą. One są tam obecne, jestem na to żywym dowodem. Byłem tam. Oni stoją już na terytorium Polski, bo zapora stoi po naszej stronie. I odpowiadając na pana pytanie, to jest jasny sygnał, że budowa zapory miała też swoje określone błędy w zeszłym roku.

Tu rząd Prawa i Sprawiedliwości, robiąc drogę przy zaporze i każąc wystawiać druty żyletkowe, żeby uniemożliwiały dodatkowo dojście do drogi, spowodował, że stało się to bardziej pułapką dla samych służb mundurowych. Dowodem na to jest to, że gdy był ten haniebny atak na polskiego żołnierza i funkcjonariuszka Straży Granicznej bohatersko udzielała mu pierwszej pomocy, to nie mogła go odciągnąć dalej od zapory, kiedy dalej były rzucane kamienie i konary, bo właśnie ten drut żyletkowy w tym przeszkadzał.

Nawet minister Siemoniak, z którym się spotkałem wtedy następnego dnia, od razu wie, że nawet technicznie trzeba to przekształcić, tak żeby służby i wojsko były jak najbardziej zabezpieczone, ale i lepiej doposażone np. w wyposażenie parapolicyjne, które umożliwia nie tylko tarczą, ale i zabezpieczeniem osobistym radzenie sobie z czasami jednak występującymi aktami, pewnie podpuszczonymi przez służby białoruskie, ale faktycznie agresywnymi.

Tylko pamiętajmy, że tam są także rodziny i uchodźcy, którzy jednak potrzebują też pomocy. Musimy ten balans znaleźć.


Z jednej strony służby informują o atakach na funkcjonariuszy. Widzimy grupę mężczyzn próbujących forsować granicę. Z drugiej strony aktywiści publikują zdjęcia kobiet z dziećmi za płotem. Pan również mówi o takich sytuacjach. Gdzie pańskim zdaniem jest prawda? Jakie są faktyczne proporcje?


Prawda jest i tu, i tu. Zmierzam właśnie do tego, żeby powiedzieć o tym, że czas najwyższy, żeby nie traktować tej sytuacji typowo biało-czarno, że albo tylko idą źli, albo tylko dobrzy. Ale sytuacja jest taka, że tam są również rodziny z dziećmi.

Podam prostą liczbę. Grupa Granica przekazuje informację, że w samym kwietniu udzieliła pomocy 1800 osobom, z czego ponad 190 to były kobiety, a 175 dzieci i osoby nieletnie. To także pokazuje skalę. Ale pamiętajmy też, że wśród dorosłych, szczególnie mężczyzn, nie wszyscy są osobami atakującymi. Są też osoby, które zmierzają tu, bo uciekają przed wojną czy nawet w kwestii ekonomicznej.

Natomiast ja jestem ogromnym zwolennikiem tego balansu. Przekonuję ministra Siemoniaka przede wszystkim do tego, że czas najwyższy, żeby zająć się też kwestią humanitarną we współpracy z organizacjami pozarządowymi, jak dla mnie mocno skoncentrowanymi na pomocy dzieciom. Będę to w kółko powtarzał - dzieci na granicy nie pojawiły się same. Dorośli wybierają świadomie. Czasem ze względu na to, że są wprowadzani w błąd, czasem wybierają świadomie, uciekają przed wojną, idą za lepszym życiem, chociażby ekonomicznym, ale to jest ich świadoma decyzja.

Nie mogą najczęściej dostać się na przejście graniczne, bo do Terespola nie wszystkich się wpuszcza, w naszym województwie przejścia są zamknięte, ale i tak strona białoruska by nie puszczała. To oznacza, że dzieci w pasie granicznym pojawiają się, bo są tu ściągnięte, i zadaniem dorosłych, czyli także nas i państwa polskiego, jest ich osłonięcie przed tym, co złego może ich dalej spotkać.

I ten balans można uzyskać. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic. Nikt nie mówi o tym, że należy otworzyć granicę, żeby nie wiadomo jaka fala uchodźców do nas wchodziła. To musi być pod kontrolą. Ale również trzeba mieć na uwadze tutaj aspekt humanitarny. Szczególnie jeżeli dotyczy dzieci. Będę o to wojował.


W jaki sposób to zrobić? Stosować pushbacki w stosunku do mężczyzn, a wpuszczać matki z dziećmi?


Ja jestem oczywiście przeciwny pushbackom. Przeciwko temu jest również prawo polskie i międzynarodowe. To jest kwestia szybkich decyzji o wprowadzeniu ludzi w procedurę, szczególnie tych, którzy trafiają do szpitali, do placówek.

Uwaga, to też jest ważny komunikat - procedura uchodźcza nie musi oznaczać, że wszystkie te osoby zostają w Polsce. Bywa też tak, i to bardzo często, że następuje decyzja o wydaleniu do kraju pochodzenia, ale nie na pas graniczny.

Oczywiście to, o czym mówię, nie jest wcale takie łatwe. Jest tysiąc argumentów. Zaraz zapewne i po tej audycji dostanę wiadomości, również te takie wręcz nienawistne, żebym zabierał uchodźców do siebie do domu, jak jestem taki mądry i tak dalej. Powiem w taki humanitarny sposób - jeżeli mamy dzieci osierocone w Polsce, osoby bezdomne, to też oczekujemy, że jednak państwo się nimi w stosunkowo szybki sposób zajmie. Nikt nie mówi, że musimy te osoby zabierać natychmiast do domu.

To są ludzie, więc musimy podejść do nich jak do ludzi i szukać rozwiązań takich, które dopełnią bezpieczeństwa granicy i jej szczelności, ale jednocześnie będą świadczyły o humanitarnym aspekcie.


W maju na naszej antenie wyrażał pan nadzieję, że nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak będzie bardziej otwarty na rozmowy również z organizacjami pozarządowymi, żeby sprawę granicy i humanitaryzmu załatwić, ale jednak ta strefa buforowa pokazuje, że chyba sprawy idą w drugą stronę.


Nie. Mam właśnie wrażenie, że minister Tomasz Siemoniak, którego doskonale znam, bo jak byłem wojewodą podlaskim, to był moim szefem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, tę otwartość już pokazał m.in. tym, że właśnie wstrzymał decyzję o strefie buforowej i polecił wojewodzie podlaskiemu przeprowadzenie konsultacji.

Dziś, jutro jedna z organizacji, Lekarze Bez Granic, zostają zaproszeni do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, żeby z kolei z wiceministrem Duszczykiem rozmawiać na temat strefy i funkcjonowania Lekarzy bez granic.

Naprawdę w szybki sposób również odpowiedział na moją prośbę o spotkanie i szukaliśmy rozwiązań w tym temacie. Myślę, że dalej będziemy szukać takich możliwości, które - jeszcze raz powtórzę - dadzą bezpieczeństwo i szczelność granicy, zabezpieczą ten temat, ale również zaczną reagować na humanitarne aspekty, w tym na współpracę z organizacjami, bo to też czas na to, żeby skończyć zbędny w wielu miejscach konflikt, a doprowadzić do sytuacji, w której strony będą mogły ze sobą rozmawiać i współpracować.


| red: mag, zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.


Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła [wideo]

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.05.2024

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.

fot. Piotr Pietruczuk

Rafał Kosno

Kandydat z listy Bezpartyjnych Samorządowców – Normalna Polska w Normalnej Europie
29.05.2024

"Osoby działające społecznie też powinny mieć szansę uczestnictwa w życiu politycznym. W polityce też przydałyby się nowe twarze" - mówi Rafał Kosno.

fot. Dominik Lubowicki

Karol Kiciński

Kandydat Konfederacji do Parlamentu Europejskiego
28.05.2024

- Moje hasło to jest "Polak w Polsce gospodarzem" - mówił w Polskim Radiu Białystok Karol Kiciński.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok