Radio Białystok | Sport | VAR, rzuty karne i anulowany gol - remis Jagiellonii po szalonym meczu z Lechem Poznań [zdjęcia]

20.04.2019, 06:43, akt. 22.04.2019, 21:38

To był wieczór pełen sportowych emocji. W sobotę (20.04) Jagiellonia Białystok zremisowała z Lechem Poznań 3:3. Żółto-czerwoni do przerwy przegrywali 1:2, później prowadzili nawet 3:2, ale ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów.

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań, 20.04.2019, fot. Joanna Szubzda

VAR, karne i podział punktów

Dobre tempo prawie przez 90 minut, walka na całym boisku, 10 żółtych kartek, zwroty akcji po konsultacjach VAR, piękne bramki, ale i niedosyt obu zespołów po podziale punktów - tak można w skrócie opisać starcie Jagiellonii z Lechem.

Lech prowadził już 2:0

Poznaniacy byli zupełnie innym zespołem niż przed tygodniem na własnym boisku, gdy przegrali z "Jagą" 0:2. Tym razem od początku przejęli inicjatywę, grali nie tylko efektownie, ale i efektywnie, bo już w piątej minucie objęli prowadzenie. Najpierw po indywidualnej akcji prawą stroną Maciej Makuszewski wywalczył rzut rożny, Szwajcar Darko Jevtic krótko go rozegrał, po czym z pierwszej piłki dośrodkował, a Serb Nikola Vujadinovic strzałem głową pokonał Mariana Kelemena.

Jagiellonia niezbyt dobrze radziła sobie w ataku pozycyjnym, więc szansę bramkową miała po zagraniu bezpośrednio od obrońcy do napastnika. W 18. min Ivan Runje podał do Jesusa Imaza, a Hiszpan - grający w tym meczu jako środkowy napastnik - świetnie przyjął piłkę w polu karnym, uderzył z bliska, ale nie zdołał pokonać Jasmina Burica.

W 21. min. goście podwyższyli prowadzenie. Makuszewski świetnie wstrzelił piłkę za linię obrońców Jagiellonii, a Portugalczyk Joao Amaral wybiegł zza pleców Zorana Arsenica i uderzeniem z pierwszej piłki zdobył gola.

Jaga strzeliła z karnego

Białostoczanie nie stwarzali zbyt wielu sytuacji bramkowych, ale w 37. min Imaz został sfaulowany w polu karnym przez bramkarza Lecha. Co prawda sędzia Daniel Stefański początkowo uznał, że Hiszpan symuluje i pokazał mu żółtą kartkę, ostatecznie po bardzo długiej analizie VAR wskazał na "jedenastkę", a żółtą kartkę odwołał. Bramkę kontaktową zdobył sam poszkodowany.

W siódmej minucie doliczonego czasu tej połowy płaskim uderzeniem Kelemena próbował zaskoczyć Makuszewski, ale słowacki bramkarz Jagiellonii nie dał się pokonać.

3 gole w drugiej połowie

Druga część meczu rozpoczęła się od dwóch akcji Roberta Gumnego, ale w 54. minucie wyrównała Jagiellonia. Po dośrodkowaniu z lewej strony Islandczyka Bodvara Bodvarssona, wybitą piłkę na linii pola karnego przejął drugi boczny obrońca gospodarzy Słowak Andrej Kadlec i ładnym uderzeniem zdobył swego pierwszego gola w ekstraklasie.

Gol anulowany na rzecz rzutu karnego

Jagiellonia nie zwalniała tempa. W 59. min rozpoczęła się jej akcja, która dopiero zakończyła się po... pięciu minutach. Najpierw z linii pola karnego uderzył Martin Pospisil, Buric z trudem, ale zdołał piłkę odbić. Trafiła ona do Ivana Runje, a chorwacki stoper Jagiellonii pięknym technicznym uderzeniem, lobując bramkarza i obrońców Lecha, zdobył bramkę.

Sędzia Stefański znowu skorzystał z pomocy VAR i ocenił, że w trakcie tej akcji, jeszcze przed strzałem Pospisila, faulowany był w polu karnym inny pomocnik Jagiellonii Marko Poletanovic. Była więc kolejna "jedenastka" dla Jagiellonii, którą na bramkę zamienił Imaz. W sumie w ciągu tygodnia Hiszpan, który zimą był "przymierzany" do Lecha, strzelił mu cztery gole.

Kolejorz wyrównuje w 77. min.

Po objęciu prowadzenia Jagiellonia nieco się cofnęła.
"Kolejorz" też nie stwarzał sytuacji, ale w 77. min wyrównał. Na strzał zdecydował się Timur Żamaletdinow, piłka odbiła się od nogi Arsenica, zupełnie myląc Kelemena, i było 3:3. Rosjanin miał jeszcze jedną szansę na gola, ale w 88. min Kelemen nie dał się już pokonać.

Jagiellonia jeszcze zaatakowała w doliczonym czasie gry, ale i ona nie zdołała już strzelić zwycięskiej bramki.

Następny mecz Jaga zagra już we wtorek - na wyjeździe zmierzy się z Cracovią prowadzoną przez Michała Probierza. Spotkanie będziemy transmitować ze stadionu przy ul. Kałuży w Krakowie.

Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 3:3 (1:2)

Bramki: 0:1 Nikola Vujadinovic (5-głową), 0:2 Joao Amaral (21), 1:2 Jesus Imaz (42-karny), 2:2 Andrej Kadlec (54), 3:2 Jesus Imaz (64-karny), 3:3 Timur Żamaletdinow (77).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Ivan Runje, Guilherme Sitya, Bodvar Bodvarsson, Bartosz Kwiecień. Lech Poznań: Łukasz Trałka, Pedro Tiba, Wołodymyr Kostewycz, Timur Żamaletdinow, Filip Marchwiński, Mateusz Skrzypczak.

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz). Widzów 8 412.

źródło: PAP | red: wsz, sk, zmj

Piłkarze Lecha Poznań, którzy szczęśliwie awansowali do grupy mistrzowskiej, chcą godnie zakończyć sezon. - Nie wywieszamy białej flagi - zapowiedział pomocnik Maciej Makuszewski. Podopieczni Dariusza Żurawia zaledwie po tygodniu znów zagrają z Jagiellonią. Początek meczu w sobotę (20.04) o 18:00 na stadionie w Białymstoku.

Jagiellonia Białystok gospodarzem finałowego meczu o Puchar Polski na stadionie Narodowym w Warszawie

18.04.2019, 12:36

Jagiellonia Białystok będzie formalnie gospodarzem finału Pucharu Polski na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. 2 maja żółto-czerwoni zagrają z Lechią Gdańsk.

Finał Pucharu Polski: Kibice Jagiellonii wykupili wszystkie bilety na pociągi specjalne

17.04.2019, 07:44

Wolne miejsca wyczerpały się w 4 dni zapisów. Nie ma już biletów na pociągi specjalne, którymi pojadą kibice Jagiellonii Białystok na finał Pucharu Polski.

Finał Pucharu Polski: Przed Teatrem Dramatycznym powstanie strefa kibica

16.04.2019, 18:50

Podczas finału piłkarskiego Pucharu Polski, w którym gra Jagiellonia, w Białymstoku powstanie strefa kibica.

Poważna kontuzja Novikovasa - nie zagra w finale Pucharu Polski

15.04.2019, 18:21

Arvydas Novikovas doznał urazu w sobotnim (13.04) meczu 30. kolejki Ekstraklasy przeciwko Lechowi Poznań.

Cztery wyjazdy i trzy mecze u siebie - zobacz terminarz Jagiellonii Białystok w grupie mistrzowskiej

14.04.2019, 10:58

Jagiellonia Białystok zakończyła sezon zasadniczy na 6. miejscu w tabeli. W grupie mistrzowskiej Jaga zagra jeszcze 7 spotkań, z czego 3 u siebie, a 4 na wyjeździe.

Zwycięstwo z Kolejorzem i pewna grupa mistrzowska [zdjęcia]

14.04.2019, 06:45

Piłkarze Jagiellonii Białystok zapewnili sobie grę w grupie mistrzowskiej po sezonie zasadniczym ekstraklasy.