Radio Białystok | Wiadomości | Organizacja festiwalu Halfway nie jest zagrożona

Organizacja festiwalu Halfway nie jest zagrożona

14.03.2017, 19:07, akt. 20:34

Organizacja festiwalu muzycznego Halfway nie jest zagrożona; impreza odbędzie się w czerwcu - poinformowała we wtorek (14.03) Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Jednak zamiast trzech, festiwal potrwa dwa dni. 

Halfway Festiwal, fot.archiwum PRB
Halfway Festiwal, fot.archiwum PRB

Organizatorem Festiwalu Halfway jest Opera i Filharmonia Podlaska, podległa Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego. Organizacja imprezy stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak radni Białegostoku odmówili dofinansowania festiwalu z miejskiego budżetu. 

Halfway po raz szósty 

Halfway - jak mówią organizatorzy - to projekt, który ma ukazać różnorodne oblicze muzyki folkowej, alternatywnej i songwriterskiej. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestników, zapraszane są gwiazdy muzyki z całego świata. W tym roku w czerwcu będzie miał swoją szóstą edycję. 

Po odmowie dofinansowania imprezy przez białostockich radnych, władze województwa apelowały do nich o współfinansowanie i współorganizowanie tego festiwalu. Jednak, mimo prowadzonych rozmów, radni nie podjęli decyzji, by imprezę wesprzeć. 

Festiwal będzie sfinansowany z budżetu OiFP

"Ta cała dyskusja nie służy festiwalowi. Halfway musi już być stabilnie ustawiony, z ogłoszonym programem" - mówił we wtorek na konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Dlatego - jak dodał - władze województwa podjęły decyzję, że festiwal się odbędzie, a sfinansowany zostanie z budżetu opery. 

W jego ocenie, zachowanie radnych Białegostoku "to jasny sygnał", że przyszłe edycje festiwalu Halfway będą planowane w już budżecie województwa podlaskiego. 

Impreza potrwa nie trzy, a dwa dni

Jak mówił dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Damian Tanajewski, ze względu na mniejszy budżet imprezy potrwa ona dwa dni (sobota-niedziela), a nie jak planowano - trzy dni (piątek-niedziela). "Będziemy się starali zrobić wszystko, żeby line up tego festiwalu był jak najbardziej satysfakcjonujący dla naszych widzów" - dodał. 

Dlatego też ogłoszeni artyści na pewno wystąpią na festiwalu. Będzie to m.in. Angel Olsen, The Veils i Gruska Babuska. 

Tanajewski ocenia, że festiwal będzie kosztował ok. 400 tys. zł. Pieniądze mają pochodzić z budżetu opery - dotacji podmiotowej z ministerstwa kultury oraz przychodów własnych instytucji. 

Są fundusze na Podlaską Oktawę Kultur 

Radni Białegostoku wstępnie nie zgodzili się też na wsparcie, w wysokości 150 tys. zł, organizacji koncertów w tym mieście w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. To przedsięwzięcie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, instytucji także prowadzonej przez podlaski urząd marszałkowski. Po rozmowach organizatorów z radnymi, pieniądze na te koncerty mają się znaleźć.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Halfway Festiwal i Podlaska Oktawa Kultur liczą na dofinansowanie

27.02.2017, 18:54

Jest szansa na dofinansowanie z budżetu Białegostoku Halfway Festival i Podlaskiej Oktawy Kultur. To dwie imprezy organizowane przez instytucje podległe marszałkowi podlaskiego, które potrzebują wsparcia z budżetu miasta.


Komisja kultury za dofinansowaniem Halfway Festiwal i Podlaskiej Oktawy Kultur z budżetu Białegostoku

14.02.2017, 18:49

Jest szansa na dofinansowanie z budżetu Białegostoku Halfway Festival i Podlaskiej Oktawy Kultur. To dwie imprezy organizowane przez instytucje podległe marszałkowi podlaskiego, które potrzebują wsparcia z budżetu miasta.


Jest szansa na dofinansowanie Festiwalu Halfway i Podlaskiej Oktawy Kultur

24.01.2017, 16:24

Organizatorzy chcą rozmawiać z radnymi na temat dofinansowania swoich projektów z budżetu Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok