Radio Białystok | Wiadomości | 226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Podlaskiem

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Podlaskiem

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik, Iza Kosakowska, Renata Reda

3.05.2017, 05:46, akt. 4.05.2017, 08:59

W środę obchodzimy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową zwaną później Konstytucją 3 Maja w 1791 roku. Regulowała ona organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński
226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - uroczystości w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Białystok

W Białymstoku główne uroczystości rozpoczęły się w południe przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. O 14:00 na Rynku Kościuszki odbył się pokaz sprzętu służb mundurowych, a o 14:30 w parku Konstytucji 3 Maja - pokaz sprawności kawaleryjskiej.

Wcześniej, przedstawiciele władz i różnych organizacji, złożyli kwiaty przy obelisku w parku Konstytucji 3 Maja. Odprawiono liturgię w cerkwi św. Mikołaja i w katedrze.

Tego dnia można było także zwiedzić Pałacyk Gościnny przy ul. Kilińskiego. Między 11:00 a 14:00 mieszkańców po barokowych wnętrzach oprowadzali pracownicy urzędu miejskiego. Pałacyk w 1771 roku zbudował żonie Izabeli hetman Jan Klemens Branicki. Teraz jest tam Urząd Stanu Cywilnego – Pałacyk Ślubów. Budynek służy także prezydentowi Białegostoku do celów reprezentacyjnych.

Łomża

Łomżyńskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja objął w tym roku patronatem wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Rozpoczęły się one złożeniem kwiatów w miejscach Pamięci Narodowej i mszą w intencji ojczyzny w łomżyńskiej katedrze.

Podczas sejmu wielkiego, jedni starali się Polskę dźwignąć i naprawić, a drudzy, szukali na obcych dworach pomocy, żeby temu przeszkodzić, żeby zrealizować swoje partykularne cele. Trzeba pamiętać, że w naszej historii mamy dwa nurty: postawa patriotyzmu, służby ojczyźnie i zdrady narodowej, Targowicy. Trzeba z tego wyciągać wnioski, żeby to nie powtarzało się dzisiaj. A niestety ta nauka zdaje się, że nie została przez wszystkich dobrze zrozumiana. Dziś powtarzają się te postawy, a trzeba pamiętać, że tylko w jedności, we wspólnej służbie Polsce, można osiągać siłę państwa i utrzymać jego suwerenność, jego byt państwowy i przekazać to tysiącletnie dziedzictwo przyszłym pokoleniom. To wszystko od nas zależy – mówił wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński.

Obchody, które zorganizowali Prezydent Łomży, Kierownik Warsztatów Technicznych i Jednostka Strzelecka, były także okazją do złożenia przyrzeczenia przez kilkunastu nowo przyjętych członków jednostek Związku Strzeleckiego z Łomży i Makowa Mazowieckiego.

O 18:30 w budynku ratusza odbyła się "Muzyczna Majówka", czyli koncert "Walce i krakowiaki" w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

Suwałki

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze i młodzież szkolna.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą przed konkatedrą św. Aleksandra. Po niej, uczestnicy przenieśli się do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie złożyli kwiaty pod Dębem Wolności. Następnie, w parku rozpoczęły się koncerty. Zagrała m.in. Miejska Orkiestra Dęta oraz wystąpił zespół mażoretek.

Z kolei w południe, na dziedzińcu Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odbył się II Wielki Suwalski Test o Józefie Piłsudskim, a także akcja "Puzzle Wolności". Uczestnicy przygotowali wspólnie największą flagę w biało-czerwonych barwach. Złożyli ją z własnoręcznie przygotowanych puzzli.

Augustów

W Augustowie uroczystości z okazji święta Konstytucji rozpoczęły się na Rynku Zygmunta Augusta. Pod pomnikiem "Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą ojczyznę" wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Lipowiec, działająca przy Augustowskich Placówkach Kultury. Pod pomnikiem zebrali się przedstawiciele samorządowców, kombatantów i miejscowej młodzieży, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie w Bazylice Mniejszej NSJ rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny.

Czyżew

W Czyżewie po uroczystej mszy świętej w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, rozpoczęły się uroczystości przy Pomniku Niepodległości. O 14:00 wystartował bieg uliczny "3. Maja" o Puchar Burmistrza Czyżewa.

Hajnówka

Uroczysty koncert z okazji Obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się w Hajnowskim Domu Kultury. Obchody święta narodowego rozpoczęły się już wcześniej. Rano odbyły się nabożeństwa w intencji ojczyzny w Soborze Świętej Trójcy i w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Przemaszerowano ulicami miasta do Parku Miejskiego z Orkiestrą Dętą i Mażoretkami. Pod obeliskiem im. Konstytucji 3 Maja przedstawiciele władz samorządowych złożyli wieńce. 

Mońki

Święto 3 Maja w Mońkach było uczczone Ogólnopolskim Kolarskim Wyścigiem Szosowym. Wzięli w nim udział dzieci, młodzież i dorośli. Start i meta najdłuższego wyścigu znajdowała się na Alei Niepodległości w Mońkach. Trasa przebiegała przez miejscowości: Mońki - Potoczyzna - Krzeczkowo - Kropiwnica - Przytulanka - Ciesze - Mońki.

Nowe Piekuty

Festyn rodzinny w Jabłoni Kościelnej będzie główną atrakcją obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja w gminie Nowe Piekuty. Po mszy świętej przygotowano imprezy na placu przy Zespole Szkół. Wśród atrakcji m.in. występy zespołów, Turniej Rodzin, pokaz umiejętności magika i mecz piłki nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej. Na uczestników czekają także darmowy poczęstunek, a dla najmłodszych: zjeżdżalnia, plac zabaw, warsztaty szczudlarskie, baloniki, bańki mydlane i malowanie twarzy. Festyn trwać będzie do godz. 20:00.

Sejny

W Sejnach uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w miejscowej Bazylice. Po niej, uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Powstania Sejneńskiego, gdzie złożyli kwiaty. Część artystyczną z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Sejnach.

Siemiatycze

Porannymi nabożeństwami rozpoczęły się w Siemiatyczach obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nabożeństwo w intencji mieszkańców w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego i mszą święta w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Po niej w świątyni rozpoczął się koncert pt. "Polski jesteś Królową…". Wystąpili studenci Uniwersytetu Medycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku.

Przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy i orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej przemaszerowały sprzed budynku Starostwa Powiatowego pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Tam złożono wieńce.

Sokółka

W Sokółce uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. W tej samej intencji modlili się katolicy w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.

Po mszy uczestnicy obchodów przemaszerowali, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Sokółki, przed Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam były m.in. okolicznościowe przemówienia i polskie tańce narodowe. Na koniec lokalne władze i mieszkańcy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Porucznika Władysława Borysewicza w parku miejskim.

Wysokie Mazowieckie

Zbiórką pocztów sztandarowych przed pomnikiem AK przy ul.Mickiewicza i oddaniem Hołdu Poległym, rozpoczęły się trzeciomajowe obchody w Wysokiem Mazowieckiem. Przed mszą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela złożone zostały jeszcze wieńce i wiązanki pod pomnikiem Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" i jego żołnierzy, a po niej pod Pomnikiem POW. Obchody w Wysokiem zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Miejskim Ośrodku Kultury.

Zambrów

W Zambrowie uroczystości rozpoczęły się w południe mszą świętą w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej, a następnie na Placu Sikorskiego, gdzie pod Pomnikiem Powstania Styczniowego złożone zostały kwiaty i wieńce. O 18:00 można było posłuchać koncertu okolicznościowego w Państwowej Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego.

| red: maj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - uroczystości

2.05.2017, 05:02

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku, razem z Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych.


Białystok: Tysiąc flag na Dzień Flagi RP

2.05.2016, 14:15

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto wprowadzone w 2004 roku. Obchodzone jest 2 maja, razem z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

ZNAJDŹ NAS


fot. Joanna Szubzda
REGION
27.09.2022, 07:21, akt. 07:34

Pieniądze na zdrowie i zabytki


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok