Radio Białystok | Wiadomości | Ćwiczenia na siłowni profesjonalnej i pod chmurką - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Ćwiczenia na siłowni profesjonalnej i pod chmurką - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

9.06.2017, 15:30, akt. 08:59

Z roku na rok w Białymstoku przybywa siłowni pod chmurką - obecnie jest ich około 20. Z urządzeń na świeżym powietrzu mogą korzystać zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy. Zwykle mają one instrukcje informujące o tym, jak prawidłowo ich używać.

Ćwiczenia na siłowni profesjonalnej i pod chmurką - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok, fot. Kamil Kalicki
Ćwiczenia na siłowni profesjonalnej i pod chmurką - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok, fot. Kamil Kalicki


0:00
0:00
Ćwiczenia na siłowni profesjonalnej i pod chmurką - eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ćwiczenia pod chmurką

Jak mówi doktor nauk o kulturze fizycznej Joanna Zapolska, ćwiczenia na sprzęcie, który znajdziemy w siłowniach pod chmurką, to dobry początek dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z fitnessem.

- To jest sprzęt, który przede wszystkim ma namawiać nas do ćwiczeń - jakiś początek musi być. Zwykle są to urządzenia dla osób, które wcześniej nigdy nic nie robiły, nie ćwiczyły, mają opór przed pójściem do siłowni, bo na przykład wydaje im się, że muszą się już na tym znać - ocenia Joanna Zapolska.

Podobnie, jak w profesjonalnych siłowniach, także w tych pod chmurką, większość przyrządów ma informację o tym, jak z nich korzystać oraz którą część ciała pobudzamy korzystając z konkretnego sprzętu.  

- Mamy instrukcję, rysunek i informację, które mięśnie powinny pracować i jaki ruch powinniśmy wykonywać. Wiadomo, że to jest taka namiastka i początek tego, aby jakkolwiek zacząć ćwiczyć - dodaje Joanna Zapolska.

Eksperyment naszych dziennikarzy

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski postanowili porównać siłownię profesjonalną z otwartą. Te same ćwiczenia wykonywali na urządzeniach pod chmurką i w klubie fitness.

Podstawowa różnica pomiędzy urządzeniami pod chmurką i na profesjonalnej siłowni, to ich wygoda. Dłuższe ćwiczenie w otwartej siłowni na sprzęcie bez regulacji oparć, długości, czy wysokości poszczególnych części, to dość spory dyskomfort, który rośnie z czasem. Na siłowni pod chmurką nie mamy także możliwości regulowania obciążeń i monitorowania intensywności naszego wysiłku. 

Tymczasem w profesjonalnej siłowni możemy dość swobodnie wybierać ciężar, z którym chcemy ćwiczyć, część sprzętu ma także elektroniczne czujniki, które liczą spalone kalorie, puls, czy tempo. Możemy też liczyć na pomoc i opiekę trenera, czego brak na siłowni pod chmurką. I nie jesteśmy w żaden sposób uzależnieni od pogody. 

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czarna przegrywa, czerwona wygrywa? – eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

2.06.2017, 14:01

Czterech na dziesięciu Polaków sądzi, że sprzyja im szczęście, połowa z nas uważa się za pechowców - wynika z badań CBOS. Dodatkowo 44 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju w ubiegłym roku szukało szczęścia w grach liczbowych - takich osób z roku na rok przybywa. 


Jak dbać o kwiaty cięte? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

26.05.2017, 15:28

Prawie 3/4 Polaków obchodzi co roku Dzień Matki. Połowa składa mamom życzenia, 1/3 wręcza kwiaty - tyle samo planuje prezent - wynika z badań CBOS-u. Co zrobić, żeby kwiaty cieszyły oczy dłużej?


Hipermarket czy sklep osiedlowy? Gdzie zrobimy tańsze zakupy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

19.05.2017, 14:21

Liczba małych sklepów osiedlowych spada w Polsce z roku na rok – wynika z danych firmy Euromonitor International. 


Wyprzedzanie na drodze - #eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

12.05.2017, 15:25

Nieprawidłowe wyprzedzanie jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych - wynika z policyjnych statystyk. To jeden z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych manewrów - oceniają kierowcy i instruktorzy.


Zawartość cukru w produktach spożywczych – eksperyment dziennikarza Radia Białystok

5.05.2017, 09:22

Cukier towarzyszy nam pod różnymi postaciami. Praktycznie tylko niektóre warzywa nie zawierają go wcale. Nie zawsze jednak cukier jest tym "złym" składnikiem, którego powinniśmy unikać. Węglowodany złożone, zawarte w produktach pełnoziarnistych, zaspokajają nasze uczucie głodu, powodują stopniowe spalanie w organizmie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok