Radio Białystok | Wiadomości | To miejsce przeznaczone m.in. do doskonalenia techniki jazdy – w Białymstoku otwarto tor samochodowy

To miejsce przeznaczone m.in. do doskonalenia techniki jazdy – w Białymstoku otwarto tor samochodowy

17.11.2017, 15:36, akt. 16:33

W Białymstoku otwarty został w piątek (17.11) szkoleniowy tor samochodowy - jedyny taki w regionie, gdzie można m.in. doskonalić technikę jazdy. To projekt z budżetu obywatelskiego miasta na 2015 rok; kosztował blisko 3,4 mln zł. Użytkowanie toru jest płatne.

W Białymstoku otwarto tor samochodowy, fot. Edyta Wołosik
W Białymstoku otwarto tor samochodowy, fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
W Białymstoku otwarto tor samochodowy - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na projekt zagłosowało w 2014 roku ponad 3,5 tys. osób. Tor ma 930 metrów długości pętli i zlokalizowany jest na Krywlanach. Trasę można dowolnie kształtować, bo między odcinkami głównymi są jezdnie łącznikowe.

Tor ma służyć fanom motoryzacji przede wszystkim do amatorskiej jazdy w celach szkoleniowych i sportowych oraz do doskonalenia techniki; oprócz kierowców samochodów, będą mogli z niego w przyszłości korzystać również motocykliści i prowadzący gokarty.

100 zł za ok. 40 minut jazdy 

Obiektem zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a jazdy będą płatne. Jak podał magistrat, przykładowy koszt uczestnictwa w tzw. jazdach swobodnych własnym samochodem, to 100 zł za ok. 40 minut.

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński przyznał, że to jedna z droższych inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego miasta ale i nietypowa, co wymagało zebrania doświadczeń i na etapie projektowania, i wykonawstwa.

Przypomniał, że projekt przeszedł ewolucję; początkowo był planowany tor szutrowy, motocrossowy. "Biorąc pod uwagę trudności z lokalizacją, kolizje z zielenią, ustalono z wnioskodawcami, że będzie to tor w takim kształcie, w jakim go realizujemy" - dodał Adam Poliński.

Zwrócił przy tym uwagę, że w związku z budową pasa startowego na lotnisku Krywlany (w piątek (17.11) władze miasta podpisały umowę z wykonawcą) nie będzie możliwości korzystania przez osoby uczące się jeździć z terenu w tym miejscu.

Ta przestrzeń, która w niedzielę jest wykorzystywana na giełdę samochodową, a w ciągu tygodnia była, w taki nieformalny sposób, używana często do doskonalenia jazdy, w związku z budową pasa startowego zniknie - powiedział.

Dodał, że biorąc pod uwagę założenia budżetu obywatelskiego, Tor Wschodzący Białystok można uznać za idealny pomysł. "Który może nie wynika z takich podstawowych potrzeb, ale tak naprawdę jest odpowiedzią na potrzeby tysięcy, bo tak to trzeba mówić, ludzi" - powiedział Adam Poliński. 

Zasady korzystania z toru są na www.miejskoaktywni.pl.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podpisano umowę na budowę pasa startowego na lotnisku Krywlany

17.11.2017, 12:32

Do końca września 2018 roku ma powstać pas startowy dla małych samolotów na lotnisku Krywlany w Białymstoku - władze miasta podpisały w piątek umowę z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm polskich i litewskich. Koszt budowy - to ok. 44 mln zł.


Znamy wyniki budżetu obywatelskiego w Białymstoku - sprawdź, na co zagłosowali mieszkańcy

30.10.2017, 15:53

Do podziału było 10 milionów złotych. Pieniędzy wystarczyło na 36 projektów z 44 zgłoszonych. Wiemy już, które inicjatywy cieszyły się największym zainteresowaniem głosujących - oficjalne wyniki poznamy we wtorek (31.10).


Samorząd województwa wesprze budowę lotniska lokalnego w Białymstoku

22.09.2017, 12:29

Samorząd województwa podlaskiego dołoży 8 mln zł do budowy pasa startowego na lotnisku Krywlany w Białymstoku - deklarują przedstawiciele zarządu regionu. Przed tygodniem otwarto oferty w przetargu miasta na tę inwestycję; obie przekraczają zaplanowaną kwotę.


Na Krywlanach powstaje tor samochodowy Wschodzący Białystok

16.08.2016, 14:11

Tor Wschodzący Białystok to zwycięski projekt budżetu obywatelskiego. Będzie można z niego korzystać prawdopodobnie od początku 2017 r.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok