Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy strażnicy graniczni rozbili grupę przemytników wyrobów bez unijnych znaków akcyzy

Podlascy strażnicy graniczni rozbili grupę przemytników wyrobów bez unijnych znaków akcyzy

18.12.2017, 09:38, akt. 14:25

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem i paserstwem wyrobów nie posiadających unijnych oznaczeń akcyzy.

źródło foto: POSG
źródło foto: POSG

Jak informuje rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Zdanowicz - w ramach śledztwa prowadzonego przez sejneńską Straż Graniczną, a nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Suwałkach zatrzymano 8 obywateli Polski w wieku od 34 do 57 lat.

Do zatrzymań doszło na początku listopada. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przeszukali cztery posesje  w naszym regionie i dwie w Zachodniopomorskiem.

W trakcie przeszukania ujawniono i zabezpieczono przedmioty pochodzące z przestępstwa tj. blisko 3 tony tytoniu do palenia, około 3 tys. litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia, 12 kg suszu tytoniowego oraz 640 paczek papierosów nie posiadających unijnych oznaczeń akcyzy. W sumie zatrzymano towar o szacunkowej wartości ponad 3 milionów złotych. 

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze w różnych walutach (ok. 40 tys. zł, ponad 2 tys. euro, 700 USD, ponad 20 tys. koron szwedzkich) oraz zajęto 5 pojazdów o łącznej szacunkowej wartości 46 000 złotych.

Zarzuty udziały w zorganizowanej grupie przestępczej

Siedmiu zatrzymanym osobom prokurator Prokuratury Okręgowej w Suwałkach przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnienie przestępstw skarbowych. A jednej pochodzącej z powiatu sejneńskiego prokurator przedstawił zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnienie przestępstw karno-skarbowych.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych na łączną kwotę ponad stu tysięcy złotych, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz zatrzymania paszportu. Wobec 2 podejrzanych osób Sąd Rejonowy w Suwałkach, na wniosek prokuratury zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na dwa miesiące.

Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej członkowie grupy w wyniku przestępczej działalności wprowadzili do obrotu blisko 200 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy wartych około 2,5 mln zł. Uszczuplenia celno-podatkowe od tej ilości szacuje się na ponad 4 mln złotych.

Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania. Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili towary pochodzące z przestępstwa (m.in. papierosy, tytoń, alkohol) na łączną kwotę 28,5 mln zł.

źródło: POSG | red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przemyt ludzi przez granicę z Litwą - dziewięć osób z zarzutami

2.10.2017, 14:00

Dziewięciu osobom postawiła dotąd prokuratura zarzuty dotyczące międzynarodowej grupy, zajmującej się przemytem ludzi przez granicę z Litwą. Straż Graniczna bada, trwającą co najmniej 1,5 roku, przestępczą działalność prowadzoną w kilku krajach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 16:35

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok