Radio Białystok | Wiadomości | Czy potrafimy udzielić pierwszej pomocy bez przygotowania? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Czy potrafimy udzielić pierwszej pomocy bez przygotowania? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

26.01.2018, 15:23, akt. 14:48

Niemal co drugi z nas chciałby nauczyć się fachowego udzielania pomocy medycznej - wynika z badań CBOS-u. Jednak co trzeci Polak nie ma ochoty zdobywać takich kwalifikacji.

Czy umiemy udzielać pierwszej pomocy? Eksperymentują Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski, fot. Monika Kalicka
Czy umiemy udzielać pierwszej pomocy? Eksperymentują Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Czy potrafimy udzielić pierwszej pomocy bez przygotowania? - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jedynie 17% Polaków potrafi udzielić pomocy medycznej

Tłumaczymy się m.in. złym stanem zdrowia, zaawansowanym wiekiem czy obawą przed zagrożeniami, jakie mogą się wiązać z ratowaniem ludzi. Tylko 17 proc. z nas twierdzi, że potrafi fachowo udzielić pomocy medycznej.

Zasady wykonywania pierwszej pomocy

Według doktor Marzeny Wojewódzkiej-Żelezniakowicz z Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, masaż serca nie jest taki trudny, powinniśmy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Staramy się ustawić prostopadle do podłoża, pochylamy się nad pacjentem, układamy ręce na środku klatki piersiowej, na środku mostka. Uciskamy nie za szybko, około 100 razy na minutę, nie więcej niż 120. U osób dorosłych rozpoczynamy od uciśnięć klatki piersiowej 30 razy, po czym wykonujemy dwa oddechy, jednocześnie obserwując unoszenie się klatki piersiowej

- tłumaczy dr Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.

Wśród powodów, które sprawiają, że nie podejmujemy akcji ratunkowej jest m.in. strach przed zarażeniem się od osoby poszkodowanej.

Musimy mieć tego świadomość, musimy stosować środki ochrony osobistej. Jeśli mamy obawy tej natury możemy odstąpić od oddychania usta-usta, możemy ograniczyć się tylko do uciskania klatki piersiowej

- wyjaśnia dr Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz.

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili, czy potrafią poradzić sobie w takiej sytuacji bez przygotowania. Odwiedzili białostockie Centrum Symulacji Medycznych, gdzie próbowali resuscytacji i użycia defibrylatora. W Białymstoku takie urządzania są coraz powszechniejsze. Urządzenia pojawiły się w kilkunastu punktach miasta - to efekt zgłoszenia do budżetu obywatelskiego.

| red: mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ile teraz zajmuje przejazd z Białegostoku do Warszawy - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

12.01.2018, 15:22

Pod koniec 2018 roku powinniśmy do Warszawy dojechać całkowicie oddaną drogą ekspresową S8. Dwujezdniowa trasa w większości jest już przejezdna, ale są odcinki, które ciągle są w budowie - mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.


Odszranianie samochodu - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

22.12.2017, 15:24

Pamiętajmy o oczyszczeniu szyb, świateł i tablicy rejestracyjnej przed wyjazdem w drogę, szczególnie teraz, kiedy temperatura spada poniżej zera i na samochodzie może tworzyć się szron. Jazda "na czołgistę", czyli z przetartym małym fragmentem szyby przed kierowcą może nas sporo kosztować.


Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

24.11.2017, 15:20

Prawie każda rodzina w Podlaskiem ma lodówkę lub chłodziarkę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Urządzenie istniejące już od ponad 150 lat zrewolucjonizowało sposób przechowywania żywności.


Czy jesteśmy uzależnieni od telefonów? – eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

17.11.2017, 15:15

Z badań Związku Pracodawców Branży Internetowej wynika, że blisko połowa użytkowników smartfonów na świecie korzysta z nich przez co najmniej 3 godziny dziennie, zaś co czwarty posiadacz komórki używa jej przez ponad 6 godzin. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok