Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy przedsiębiorcy wybierają się na prestiżowe targi w Niemczech

Podlascy przedsiębiorcy wybierają się na prestiżowe targi w Niemczech

3.02.2018, 13:51, akt. 14:37

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego zachęca firmy z branży przemysłowej z regionu do udziału w kwietniowych targach Hannover Messe w Niemczech, prestiżowych w tej branży.

martintu - Fotolia.com
martintu - Fotolia.com

Fundacja będzie również w marcu edukować firmy o szczegółach działalności na rynku niemieckim. To element współpracy Fundacji z Klastrem Obróbki Metali, choć do udziału w targach są zapraszane firmy także spoza tego klastra - poinformował Marcin Pogorzelski z PFRR.

Wizyta w Niemczech odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia

PFRR podkreśla, że udział w tej imprezie to dla firm szansa na nowe kontakty gospodarcze, podpatrywanie doświadczeń innych. Na targach rocznie prezentuje się ok. 6,5 tys. wystawców, a odwiedza je ponad 225 tys. osób. W 2017 r. Polska była oficjalnym krajem partnerskim tych targów.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku podpisała niedawno umowę o współpracy z Klastrem Obróbki Metali, który skupia w regionie ponad 90 podmiotów z tej branży. Ma on status krajowego klastra kluczowego.

"Targów w Niemczech nie trzeba przedstawiać"

PFRR, która jest regionalną instytucją otoczenia biznesu, szuka firm zainteresowanych wyjazdem do Niemiec i partnerskimi rozmowami z konkretnymi przedsiębiorstwami i partnerami podczas targów w Hanowerze. Do połowy lutego zapisy są bezpłatne.

Targów Hannover Messe nie trzeba przedstawiać. Jest to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie dla sektora przemysłowego - podkreśla Magdalena Borys z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Dodaje przy tym, że wyjazd na targi, to dla tych firm, które dotychczas np. nie miały na to pieniędzy, szansa na to, by "poznać największych graczy w branży" i nawiązać nowe kontakty biznesowe.

Firmy z Klastra Obróbki Metali były na Hannover Messe w 2017 r.

Dyrektor tego klastra Janusz Poulakowski przypomina, że klaster podpisał wówczas umowę o współpracy z klastrem z Brandenburgii. Firmy z klastra odbywały także własne rozmowy z innymi przedsiębiorstwami.

Co ciekawe, nawiązaliśmy sporo kontaktów z polskimi firmami odwiedzającymi targi i nasze stoisko, od których potem popłynęły oferty współpracy. Wychodzi na to, że warto tam być, aby nawiązać współpracę z Polakami. Spotykają się tam najaktywniejsi przedsiębiorcy - podkreśla dyrektor klastra Janusz Poulakowski.

Dodał przy tym, że wyjazd na targi poleca każdej firmie, która myśli o tym, aby się rozwijać czy poznawać nowe technologie w branży.

Eksport szansą podlaskiej gospodarki

Z danych Podlaskiego Związku Pracodawców (członka Konfederacji Lewiatan) udostępnionych przez PFRR wynika, że eksport to główny "motor" i źródło wzrostu gospodarczego regionu. W 2017 r. zanalizowano dane z lat 2004-2016 na podstawie informacji z GUS oraz KAS.

Wskazano, że "dominującym, stabilnym i perspektywicznym" rynkiem eksportu dla podlaskich firm jest UE. Wśród krajów o największej dynamice eksportu wskazano szczególnie Niemcy, Holandię, Wielką Brytanię, Litwę i Łotwę oraz Szwecję. Związek wykazał, że 60 proc. wartości eksportu podlaskich firm trafia na rynek zachodni.

W połowie marca PFRR organizuje dla firm warsztaty z działania na rynku niemieckim.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego współpracuje z Klastrem Obróbki Metali

16.01.2018, 13:54

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego w Białymstoku będzie pomagać Klastrowi Obróbki Metali w szukaniu partnerów do współpracy za granicą oraz nowych rynków zbytu. We wtorek (16.01) w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie.


Metalklaster CUP – turniej piłkarski z okazji 10-lecia istnienia Klastra Obróbki Metali

4.11.2017, 13:47

Skupia ok. 90 firm głównie z Polski Wschodniej. Klaster Obróbki Metali kończy 10 lat.


Sebastian Rynkiewicz

26.04.2017, 08:30

Premier Mateusz Morawiecki był na naszym stoisku (na Hannover Messe) i naprawdę z podziwem oglądał to, co firmy pokazywały - mówi Sebastian Rynkiewicz


Klastry firm branży metalowej z Podlaskiego i Brandenburgii będą współpracować

20.04.2017, 16:16

Na nowe projekty technologiczne liczy m.in działający we wschodniej Polsce Klaster Obróbki Metali.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok