Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz - koordynator Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz

koordynator Klastra Obróbki Metali

26.04.2017, 08:30, akt. 09:39

Premier Mateusz Morawiecki był na naszym stoisku (na Hannover Messe) i naprawdę z podziwem oglądał to, co firmy pokazywały - mówi Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz, fot. Monika Kalicka
Sebastian Rynkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Hanowerze odbywają się jedne z największych targów przemysłowych. Uczestniczy w nich 6500 firm z ponad 70 krajów. W tym roku krajem partnerskim targów jest Polska. Co pokazywało na targach województwo podlaskie - o tym z koordynatorem Klastra Obróbki Metali Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Szkoda, że nie ma takiej imprezy w Białymstoku?

Sebastian Rynkiewicz: Bez dwóch zdań. Hanower rzeczywiście - największa impreza pod względem liczby krajów reprezentujących na świecie. Fantastyczne prezentacje, 33 pawilony, hektary najwyższej półki technologii.

Co pokazaliśmy my - Podlasianie. Ile firm i dlaczego tak mało?

Myślę, że to jest do tej pory nasza największa prezentacja. W grudniu byliśmy w Paryżu w gronie czterech firm, teraz pokazaliśmy stoisko z dziesięcioma przedsiębiorstwami, nie tylko podlaskich, ale Dom Polski Wschodniej.

Przeglądałem listę krajów partnerskich, regionów - nie znalazłem województwa podlaskiego.

Rzeczywiście 8 regionów pokazało się na stoisku wspólnym, narodowym. Natomiast na tym stoisku nie bardzo była możliwość pokazania produktów, firm, prezentacji banerów reklamowych, stąd nasze przedsiębiorstwa podjęły decyzję, żeby wystawić się w pawilonie dla nas najbardziej kluczowym - pawilonie numer 4.

Dlaczego on jest taki kluczowy?

Tam przede wszystkim były firmy z całego świata z podwykonawstwem. Tam były też reprezentacje narodowe -  Holendrzy, Włosi, Francuzi po sąsiedzku z nami, więc to naprawdę doborowe towarzystwo. Ale to co było bardzo istotne - myśmy pokazali technologie. 

To co nas bardzo ucieszyło - przedwczoraj premier Morawiecki był na naszym stoisku i naprawdę z podziwem oglądał to, co firmy mogły pokazać, a czego pewnie na stanowisku narodowym byśmy nie pokazali.

Nasi klastrowicze byli z województwem lubelskim czy świętokrzyskim w ramach prezentacji narodowych i stwierdzili, że jednak większa wartość - to była prezentacja tutaj. To, co było świetne w zakresie naszego województwa to też obecność naszych władz. Marszałek naszego województwa witał pana premiera na stoisku, dwie godziny później podpisywaliśmy umowę z klastrem z Brandenburgii.

Był też Photon, był też łazik marsjański, czyli pełną gębą pokaz możliwości województwa?

Pokazaliśmy się bardzo godnie i to jest budowanie zupełnie innej przestrzeni i wizerunku naszego regionu opartego o innowacje i rozwiązania, nie tylko z przemysłu. Politechnika Białostocka czy Photon to praca młodych ludzi.

Tam było wiele firm startupowych wchodzących dopiero na rynek, pokazujących pewne trendy, jeśli chodzi o rozwój gospodarki.

Było wiele firm startujących, ale też - co ważne - na naszym stoisku firmy takie jak Promotech, Jazon - to są firmy działające 20-30 lat, rozpoznawalne na tych rynkach. Do tych firm przychodzą partnerzy z całego świata i chcą rozmawiać. 

To też bardzo ważny przegląd możliwości technologicznych, bo mamy tutaj obróbkę metali (Promotech, Jazon), ale też firmę APS (Automatyka Pomiary Sterowanie) - czyli elektronika, na naszym stoisku była tez firma Alnea Soldering z robotyką, Nota - najwyższe technologie w zakresie obróbki najtwardszych metali.

Jak porównywałby pan to, co pokazywała Polska i województwo podlaskie do tego, co pokazują największe koncerny światowe. Jesteśmy daleko do tyłu?

Na pewno nie jedziemy w tym samym rzędzie, nie ma co  się oszukiwać. Nasza prezentacja miała 60 metrów, robiła wrażenie. Ale jak się oglądało prezentacje gigantów światowych, to te prezentacje są na poziomie 400 metrów i naprawdę są wypełnione.

A jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne?

W zakresie  rozwiązań jesteśmy coraz bliżej. Naprawdę nie jesteśmy w stanie konkurować na pełnym froncie, natomiast  w poszczególnych niszach, tam gdzie się pojawia nasza specjalizacja, to rzeczywiście jesteśmy konkurencyjni na poziomie światowym.

Powinniśmy lokalizować te nisze, nie próbować całym frontem?

Nie oszukujmy się, na pewno nie stać nas w tym momencie, żeby całym frontem atakować.

Ale gdybyśmy za 5 lat znowu zostali krajem partnerskim w Hanowerze, to będziemy do przodu?

Zdecydowanie. To, co jest bardzo istotne - Polaków było bardzo dużo na stoiskach liderów branż światowych. Polscy inżynierowie - w barwach firm zagranicznych - pracują i oni też pokazują najnowsze trendy na świecie. To nie jest tylko tak, że my gramy z poziomu krajowego czy województwa, ale też nasi ludzie są na całym świecie i ten potencjał jest bez dwóch zdań do wykorzystania.

Co zrobić, aby ten potencjał uruchomić, aby udało się gospodarkę 4.0 zbudować?

Na pewno konsekwencja w działaniu - my na przestrzeni najbliższych dwóch lat dzięki wsparciu z programu "Inteligentny rozwój na internacjonalizację" klastra planujemy 40 prezentacji i firm, i firm klastrowych, i samego klastra. Za miesiąc - 6-9 maja jesteśmy w Poznaniu. Wróciłem wcześniej z Hanoweru żeby tę prezentację przygotowywać. Mamy plan w jaki sposób działać i zwiększamy skalę.

Ale żeby pokazywać, to trzeba mieć co pokazać. To muszą być firmy, to muszą być nowoczesne rozwiązania. Czy jest teraz sprzyjający klimat, żeby właśnie owe rozwiązania wprowadzać, uruchamiać produkcję?

Zdecydowanie. Na targach w Hanowerze były firmy, które oglądały, ponieważ one debiuty prezentacji swoich projektów szykują za trzy miesiące - pół roku. Czyli to będą nowości technologiczne. Teraz były i podglądały, co jest do zrobienia, w jaki sposób się najlepiej zaprezentować i to co bardzo cieszy - z targów na targi te nasze prezentacje rosną i są coraz ciekawsze.

Czy takie wyjazdy czegoś uczą?

Możemy popatrzeć, w którym miejscu stawki jesteśmy, możemy zobaczyć ile pracy przed nami, ale też coraz bardziej cieszy to, że możemy z podniesioną dumnie głową chodzić i pokazywać. To co jest rewelacyjnym efektem - że potrafimy się porozumieć i pokazywać się wspólnie. 

Trzeba pamiętać o tym, że oprócz prezentacji narodowej i firmowej było 200 firm z Polski, tylko one pokazywały się w sposób pojedynczy. One widzą, że to już nie działa, że to już nie jest ten etap, że trzeba pokazywać się wspólnie. Trzeba wyobrażać sobie skalę biznesu jaki w tym momencie jest na świecie i jeżeli się nie gra wspólnie to można w tej rzece reklamy, marketingu, innowacji po prostu zginąć. Nam udało się wyróżnić.

Targi to ważna sprawa, bo można zobaczyć, ale można się też pokazać. Pytanie - czy tego rodzaju imprezy uda się skonstruować w Białymstoku, czy nie powinniśmy do czegoś takiego dążyć?

W tej chwili rozmawiamy z Politechniką Białostocką - naszym partnerem, ale też i z klastrowiczami, żeby mieć gotową prezentację tutaj na miejscu. Natomiast też ważne jest miejsce, gdzie przejeżdżają partnerzy. Na pewno potrzebujemy takiego miejsca do pokazania naszych możliwości technologicznych i o tym myślimy. Natomiast w tym momencie jednak łatwiej dużo jest pojechać gdzieś w świat i pokazać się w miejscu gdzie jesteśmy.


Natomiast to co w ramach projektu naszego na internacjonalizację przewidujemy - będą wizyty w firmach parterów zagranicznych. Czyli też już idziemy w tym kierunku, żeby przyjeżdżali to nas, oglądali w jaki sposób pracujemy, jakich mamy specjalistów, jakim zapleczem technologiczny dysponujemy, bo tutaj nie mamy czego się wstydzić.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Urszula Siłkowska, fot. Marcin Mazewski

Urszula Siłkowska

z Archiwum Państwowego w Białymstoku
18.05.2021

- Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile skarbów możemy odkryć w piwnicach, na strychach, w komodach, u dziadków na wsi.

prof. Anna Wasilewska, fot. Joanna Szubzda

prof. Anna Wasilewska

wojewódzka konsultant w dziedzinie pediatrii, dyrektor UDSK w Białymstoku
18.05.2021

- Nie mamy żadnych wątpliwości, że należy szczepić młodzież. Wszystkie grupy wiekowe, które mogą być zaszczepione, powinny być zaszczepione. (...) Jestem za tym, żebyśmy sami zadbali o swoje bezpieczeństwo.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2021

"Wszyscy dyskutują o tych kwestiach podatkowych i składkowych, bo to dotyczy nas wszystkich i to w sposób bezpośredni - każdy zauważy ten plus albo minus w portfelu, w zależności, w jakiej grupie pracowniczej się znajduje".


Dominik Sołowiej, fot. Monika Kalicka

Dominik Sołowiej

twórca filmów z cyklu "Podlasie dobrze zna się"
16.05.2021

Ile karczm było w XVI wieku w Drohiczynie, jakie zabytki znajdują się na Cmentarzu Katedralnym w Łomży, z czym związana jest nazwa rzeki Rudawka w Augustowie? Tego wszystkiego dowiemy się z filmów Dominika Sołowieja w cyklu "Podlasie dobrze zna się". Możemy obejrzeć je w Internecie.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin

wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii
14.05.2021

"Na koniec tego roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie być może najszybszym w Europie (...) nasz rozwój gospodarczy jest zdrowy, stabilny. Oparty nie o tych wielkich inwestorów, którzy raz się pojawiają, a potem znikają, tylko przede wszystkim oparty o produkcję przemysłową."

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda, (archiwum)

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
14.05.2021

"Powrót nawet na kilka tygodni do szkół jest zdecydowanie lepszy ze względów psychologicznych, społecznych. Potrzebne jest odnowienie kontaktów rówieśniczych, nawiązanie ponownych relacji z nauczycielem. To także szansa na powtórzenie materiału, który był trudniejszy" - mówi Dariusz Piontkowski.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
13.05.2021

"Ludzie, którzy biegali maratony, w tym momencie nie są w stanie wejść na pierwsze piętro. Niestety pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię, na nowo muszą się nauczyć chodzić, jeść, pić, funkcjonować w życiu codziennym, nie są zdolni w tym momencie do całkowitego powrotu do zdrowia, do społeczeństwa. To będzie bardzo długotrwały proces rehabilitacji pocovidowej".

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.


Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.

prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH
10.05.2021

"Jak na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionki zachowują skuteczność wobec nowych wariantów. Potwierdzono to dla wariantu brytyjskiego i brazylijskiego. Trwają jeszcze badania co do indyjskiego" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska, fot. Wojciech Szubzda

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska

trener i zawodniczka KS BAS Kombinat Budowlany Białystok
9.05.2021

"My opieramy się na zawodniczkach z Białegostoku. Po to szkolimy młodzież, po to dziewczyny trenują, żeby miały taką ścieżkę do dalszego uprawiania sportu, do tej wyższej ligi" - mówi Sebastian Grzegorek.


Jan Borysewicz, "Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, 2018, fot. Joanna Szubzda

Jan Borysewicz

z zespołu Lady Pank
7.05.2021

"Chyba moim największym sukcesem jest to, że wymarzyłem sobie, żeby mieć własny zespół i to zrealizowałem. To jest coś wspaniałego. Zespół Lady Pank jest dla mnie wolnością" - mówi Jan Borysewicz.

Paweł Knapp, fot. Joanna Szubzda

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
7.05.2021

"Najmłodszą pacjentką, którą ostatnio hospitalizowaliśmy, była 19-letnia kobieta. Usunęliśmy jej 24 cm guza, który ważył prawie 8 kg. (...) Zależy nam na tym, żeby Podlasianki chodziły do lekarzy ginekologów" - mówi prof. Paweł Knapp.

Marcin Kolemba, fot. Sylwia Krassowska

dr Marcin Kolemba

psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
6.05.2021

- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
5.05.2021

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.

Agnieszka Muzyk, źródło: OKE w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
4.05.2021

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.

Anna Poskrobko, fot. Aneta Gałaburda

Anna Poskrobko

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
30.04.2021

"Od 1 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie można zanocować w 28 nadleśnictwach" - mówi Anna Poskrobko.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
30.04.2021

- Pierwszych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy realnie pewnie można oczekiwać na przełomie 2021 i 2022 r. Generalnie jest to paliwo na najbliższe siedem lat, które będzie zasilało naszą gospodarkę.

Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
29.04.2021

"Bardzo się cieszymy, że firmy mają możliwość szczepienia. Pracujemy w systemie globalnym, na całym świecie. W czerwcu nasi przedstawiciele jadą do krajów arabskich i trzeba po prostu mieć odporność, by nie przywieźć tam, ale i z powrotem choroby" - mówi Sebastian Rynkiewicz

dr Agnieszka Wincewicz-Price, fot. ksap.gov.pl

dr Agnieszka Wincewicz-Price

kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym
28.04.2021

"Polacy nie są przekonani co do tego, że te szczepienia rzeczywiście będą skuteczne długofalowo. Myślę, że jest to taki naturalny odruch, który stawia pewne granice" - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price.


Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu
27.04.2021

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.

Katarzyna Andryszewska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Andryszewska

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
26.04.2021

"Młodsze dzieci bardzo potrzebują prawdziwego kontaktu, w realnym świecie, ze swoim wychowawcą, z kolegami, z koleżankami z klasy. Realizacja podstawy programowej pewnie będzie musiała być troszeczkę odłożona na bok, na rzecz integracji zespołu klasowego, czyli ponownego przyzwyczajania dzieci do szkoły" - mówi Katarzyna Andryszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2021

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.


foto: Monika Kalicka

Andrzej Pisalnik

dziennikarz
23.04.2021

W białoruskiej prokuraturze słyszeli, że wyrządzają szkodę interesom państwowym Republiki Białorusi i grozi im za to odpowiedzialność karna. Małżeństwo dziennikarzy Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, którzy prowadzą portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, wyjechali z Białorusi.

Jędrzej Dondziło, fot. Joanna Szubzda

Jędrzej Dondziło

dyrektor artystyczny Up To Date Festival
22.04.2021

"Ta nagroda złożona na moje ręce, na ręce naszego zespołu, to ogromne wyróżnienie. My jako Up To Date Festival, jako FOMO i inne projekty postawiliśmy sobie za cel, żeby nie zapominać o tym, skąd się wzięliśmy, skąd ta kultura się wzięła i co warto krzewić. Ta nagroda jest za taką autentyczność, nad którą zawsze mocno pracowaliśmy" - mówi Jędrzej Dondziło.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
22.04.2021

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.


Jarosław Chłopecki

Jarosław Chłopecki

wiceprezes firmy SprintAir
21.04.2021

"My latamy z zatwierdzonych lotnisk - to jest podstawa. Jeżeli lotnisko jest wpisane do rejestru, spełnia wymagania pod dany typ samolotu, to jesteśmy w stanie zorganizować taki lot" - mówi Jarosław Chłopecki.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.04.2021

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

Magdalena Skup, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup

dyrektor fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych
20.04.2021

Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym może być podobnie, bo tak jak poprzednio, do dyspozycji mieszkańców Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego jest 450 miejsc. Chodzi o bony na szkolenia, czyli dofinansowanie do 9 tysięcy złotych m.in. kursów językowych i komputerowych.


Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB
20.04.2021

- Teraz firmy już bardzo odważnie chcą zatrudniać ludzi. Duże firmy produkcyjne, firmy budowlane, nie tylko IT, bo branże budowlane czy produkujące maszyny również się nie zatrzymują. Pod tym kątem nasi absolwenci nie mają o co się martwić.

Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
19.04.2021

19 kwietnia 2020 r. wybuchł pożar, który strawił pięć tysięcy dwieście hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Cecylia Dolińska, fot. Renata Reda

Cecylia Dolińska

przewodnicząca ORPiP w Białymstoku
19.04.2021

"My ciągle udowadniamy, że jesteśmy potrzebne, że potrzeba nas aż tyle. Pielęgniarka i położna towarzyszy człowiekowi od narodzin po kres jego życia. Jesteśmy przy pacjencie najbliżej, 24 godziny na dobę" - mówi Cecylia Dolińska.


Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys

podróżnik, właściciel biura podróży w Białymstoku, autor książki "Spragnieni podróży"
18.04.2021

Jak radzą sobie lub nie radzą w czasie pandemii podróżnicy, piloci wycieczek, pracownicy biur podróży? Jakie strategie wprowadzają różne państwa i czy lepiej radzą sobie te, które nie uzależniły się od dobrobytu? Czy można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji?

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok