Radio Białystok | Gość | Sebastian Rynkiewicz - koordynator Klastra Obróbki Metali

Sebastian Rynkiewicz

koordynator Klastra Obróbki Metali

26.04.2017, 08:30, akt. 09:39

Premier Mateusz Morawiecki był na naszym stoisku (na Hannover Messe) i naprawdę z podziwem oglądał to, co firmy pokazywały - mówi Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz, fot. Monika Kalicka
Sebastian Rynkiewicz, fot. Monika Kalicka

Z Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Hanowerze odbywają się jedne z największych targów przemysłowych. Uczestniczy w nich 6500 firm z ponad 70 krajów. W tym roku krajem partnerskim targów jest Polska. Co pokazywało na targach województwo podlaskie - o tym z koordynatorem Klastra Obróbki Metali Sebastianem Rynkiewiczem rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Szkoda, że nie ma takiej imprezy w Białymstoku?

Sebastian Rynkiewicz: Bez dwóch zdań. Hanower rzeczywiście - największa impreza pod względem liczby krajów reprezentujących na świecie. Fantastyczne prezentacje, 33 pawilony, hektary najwyższej półki technologii.

Co pokazaliśmy my - Podlasianie. Ile firm i dlaczego tak mało?

Myślę, że to jest do tej pory nasza największa prezentacja. W grudniu byliśmy w Paryżu w gronie czterech firm, teraz pokazaliśmy stoisko z dziesięcioma przedsiębiorstwami, nie tylko podlaskich, ale Dom Polski Wschodniej.

Przeglądałem listę krajów partnerskich, regionów - nie znalazłem województwa podlaskiego.

Rzeczywiście 8 regionów pokazało się na stoisku wspólnym, narodowym. Natomiast na tym stoisku nie bardzo była możliwość pokazania produktów, firm, prezentacji banerów reklamowych, stąd nasze przedsiębiorstwa podjęły decyzję, żeby wystawić się w pawilonie dla nas najbardziej kluczowym - pawilonie numer 4.

Dlaczego on jest taki kluczowy?

Tam przede wszystkim były firmy z całego świata z podwykonawstwem. Tam były też reprezentacje narodowe -  Holendrzy, Włosi, Francuzi po sąsiedzku z nami, więc to naprawdę doborowe towarzystwo. Ale to co było bardzo istotne - myśmy pokazali technologie. 

To co nas bardzo ucieszyło - przedwczoraj premier Morawiecki był na naszym stoisku i naprawdę z podziwem oglądał to, co firmy mogły pokazać, a czego pewnie na stanowisku narodowym byśmy nie pokazali.

Nasi klastrowicze byli z województwem lubelskim czy świętokrzyskim w ramach prezentacji narodowych i stwierdzili, że jednak większa wartość - to była prezentacja tutaj. To, co było świetne w zakresie naszego województwa to też obecność naszych władz. Marszałek naszego województwa witał pana premiera na stoisku, dwie godziny później podpisywaliśmy umowę z klastrem z Brandenburgii.

Był też Photon, był też łazik marsjański, czyli pełną gębą pokaz możliwości województwa?

Pokazaliśmy się bardzo godnie i to jest budowanie zupełnie innej przestrzeni i wizerunku naszego regionu opartego o innowacje i rozwiązania, nie tylko z przemysłu. Politechnika Białostocka czy Photon to praca młodych ludzi.

Tam było wiele firm startupowych wchodzących dopiero na rynek, pokazujących pewne trendy, jeśli chodzi o rozwój gospodarki.

Było wiele firm startujących, ale też - co ważne - na naszym stoisku firmy takie jak Promotech, Jazon - to są firmy działające 20-30 lat, rozpoznawalne na tych rynkach. Do tych firm przychodzą partnerzy z całego świata i chcą rozmawiać. 

To też bardzo ważny przegląd możliwości technologicznych, bo mamy tutaj obróbkę metali (Promotech, Jazon), ale też firmę APS (Automatyka Pomiary Sterowanie) - czyli elektronika, na naszym stoisku była tez firma Alnea Soldering z robotyką, Nota - najwyższe technologie w zakresie obróbki najtwardszych metali.

Jak porównywałby pan to, co pokazywała Polska i województwo podlaskie do tego, co pokazują największe koncerny światowe. Jesteśmy daleko do tyłu?

Na pewno nie jedziemy w tym samym rzędzie, nie ma co  się oszukiwać. Nasza prezentacja miała 60 metrów, robiła wrażenie. Ale jak się oglądało prezentacje gigantów światowych, to te prezentacje są na poziomie 400 metrów i naprawdę są wypełnione.

A jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne?

W zakresie  rozwiązań jesteśmy coraz bliżej. Naprawdę nie jesteśmy w stanie konkurować na pełnym froncie, natomiast  w poszczególnych niszach, tam gdzie się pojawia nasza specjalizacja, to rzeczywiście jesteśmy konkurencyjni na poziomie światowym.

Powinniśmy lokalizować te nisze, nie próbować całym frontem?

Nie oszukujmy się, na pewno nie stać nas w tym momencie, żeby całym frontem atakować.

Ale gdybyśmy za 5 lat znowu zostali krajem partnerskim w Hanowerze, to będziemy do przodu?

Zdecydowanie. To, co jest bardzo istotne - Polaków było bardzo dużo na stoiskach liderów branż światowych. Polscy inżynierowie - w barwach firm zagranicznych - pracują i oni też pokazują najnowsze trendy na świecie. To nie jest tylko tak, że my gramy z poziomu krajowego czy województwa, ale też nasi ludzie są na całym świecie i ten potencjał jest bez dwóch zdań do wykorzystania.

Co zrobić, aby ten potencjał uruchomić, aby udało się gospodarkę 4.0 zbudować?

Na pewno konsekwencja w działaniu - my na przestrzeni najbliższych dwóch lat dzięki wsparciu z programu "Inteligentny rozwój na internacjonalizację" klastra planujemy 40 prezentacji i firm, i firm klastrowych, i samego klastra. Za miesiąc - 6-9 maja jesteśmy w Poznaniu. Wróciłem wcześniej z Hanoweru żeby tę prezentację przygotowywać. Mamy plan w jaki sposób działać i zwiększamy skalę.

Ale żeby pokazywać, to trzeba mieć co pokazać. To muszą być firmy, to muszą być nowoczesne rozwiązania. Czy jest teraz sprzyjający klimat, żeby właśnie owe rozwiązania wprowadzać, uruchamiać produkcję?

Zdecydowanie. Na targach w Hanowerze były firmy, które oglądały, ponieważ one debiuty prezentacji swoich projektów szykują za trzy miesiące - pół roku. Czyli to będą nowości technologiczne. Teraz były i podglądały, co jest do zrobienia, w jaki sposób się najlepiej zaprezentować i to co bardzo cieszy - z targów na targi te nasze prezentacje rosną i są coraz ciekawsze.

Czy takie wyjazdy czegoś uczą?

Możemy popatrzeć, w którym miejscu stawki jesteśmy, możemy zobaczyć ile pracy przed nami, ale też coraz bardziej cieszy to, że możemy z podniesioną dumnie głową chodzić i pokazywać. To co jest rewelacyjnym efektem - że potrafimy się porozumieć i pokazywać się wspólnie. 

Trzeba pamiętać o tym, że oprócz prezentacji narodowej i firmowej było 200 firm z Polski, tylko one pokazywały się w sposób pojedynczy. One widzą, że to już nie działa, że to już nie jest ten etap, że trzeba pokazywać się wspólnie. Trzeba wyobrażać sobie skalę biznesu jaki w tym momencie jest na świecie i jeżeli się nie gra wspólnie to można w tej rzece reklamy, marketingu, innowacji po prostu zginąć. Nam udało się wyróżnić.

Targi to ważna sprawa, bo można zobaczyć, ale można się też pokazać. Pytanie - czy tego rodzaju imprezy uda się skonstruować w Białymstoku, czy nie powinniśmy do czegoś takiego dążyć?

W tej chwili rozmawiamy z Politechniką Białostocką - naszym partnerem, ale też i z klastrowiczami, żeby mieć gotową prezentację tutaj na miejscu. Natomiast też ważne jest miejsce, gdzie przejeżdżają partnerzy. Na pewno potrzebujemy takiego miejsca do pokazania naszych możliwości technologicznych i o tym myślimy. Natomiast w tym momencie jednak łatwiej dużo jest pojechać gdzieś w świat i pokazać się w miejscu gdzie jesteśmy.


Natomiast to co w ramach projektu naszego na internacjonalizację przewidujemy - będą wizyty w firmach parterów zagranicznych. Czyli też już idziemy w tym kierunku, żeby przyjeżdżali to nas, oglądali w jaki sposób pracujemy, jakich mamy specjalistów, jakim zapleczem technologiczny dysponujemy, bo tutaj nie mamy czego się wstydzić.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
prof. Wojciech Naumnik, fot. Marcin Gliński

prof. Wojciech Naumnik

szef szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej w Białymstoku
22.10.2021

- Obecna fala jest troszeczkę gorsza. Jest trochę więcej pacjentów i więcej pacjentów w cięższym stanie. Mieliśmy 60-70 pacjentów, jak w skali kraju było 20 tys. zakażeń. Teraz jest około 5 tys., a my jesteśmy już praktycznie zapełnieni.

prof. Dariusz Maciejewski, fot. archiwum prywatne

prof. Dariusz Maciejewski

krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii
21.10.2021

Kaszel, utrata węchu czy smaku to nie są już charakterystyczne symptomy COVID-9. - Może objawiać się nawet cechami anginy. Ale mogą dołączyć objawy nietypowe - np. zaburzenia słuchu, zmiany skórne, zapalenie zatok, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

fot. Sylwia Krassowska

płk Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
20.10.2021

- Staramy się zabezpieczyć granicę coraz szczelniej, ale pamiętajmy też o trudnych warunkach. Noc, słabe zaludnienie, tereny mocno zalesione, bagniste, mgła. Nawet nasycenia tego terenu personelem nie zagwarantuje nam 100-procentowej skuteczności.


Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
19.10.2021

- Na podlaskim rynku pracy sytuacja wróciła do stanu sprzed pandemii. Mamy podobną liczbę poszukujących pracy i podobną stopę bezrobocia - uważa wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski.

Andrzej Skiepko, fot. Joanna Żemojda

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
19.10.2021

"Myślę, że spotkanie z panem wojewodą też dużo da, aby wyjaśnić pewne sprawy związane chociażby z procedurą przyjmowania, leczenia i później wypuszczania cudzoziemców. Tak naprawdę nie wiemy, kto może w ogóle zapłacić za leczenie w szpitalu" - mówi Andrzej Skiepko.

Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
18.10.2021

"Zachęcamy wszystkich, którzy tworzą muzykę w regionie do tego, aby zgłaszali się do naszego konkursu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok. Czekamy na zgłoszenia muzyków, zespołów, solistów, ale nie tylko, bo także 'osoby trzecie' mogą zgłosić swojego ulubionego wykonawcę" - mówi Marcin Kozłowski.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
17.10.2021

"Każde rozwiązanie biorę pod uwagę, wszystko jest możliwe. Nie wykluczam, że nowym wicemarszałkiem będzie pan Sebastian Łukaszewicz, ale też nie można wykluczyć, że będą jakieś inne nazwiska" - mówi Artur Kosicki.

Paweł Małaszyński i Wojciech Napora, fot. Marcin Gliński

Paweł Małaszyński i Wojciech Napora

muzycy z zespołu Cochise
16.10.2021

Ukazała się siódma płyta zespołu Cochise - "The World Upside Down". Mamy tu 11 utworów zaśpiewanych po polsku i angielsku, w tym jeden cover.

fot. Edyta Wołosik

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
15.10.2021

Co roku tracimy w Polsce ponad 5 milionów ton jedzenia, chociaż prawie milion 600 tysięcy osób żyje w skrajnym ubóstwie. Jak temu przeciwdziałać?


dr Jan Kisielewski, fot. Joanna Szubzda

dr Jan Kisielewski

fizyk UwB, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW
15.10.2021

"Im jest więcej zachorowań, tym jest więcej kopii wirusa u różnych ludzi i jest większa szansa, że wirus zmutuje — tego nie umiemy przewidzieć" - mówi dr Jan Kisielewski.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
14.10.2021

"To nie jest coś, co ustawimy w dwa miesiące. Myślę, że stworzenie dobrego systemu bezpieczeństwa zajmie nam - optymistycznie pół roku - jeżeli mamy to zrobić dobrze."

Violetta Karolska, fot. Wojciech Szubzda

Violetta Karolska

nauczycielka z I LO w Białymstoku
14.10.2021

- Chodzi o to, aby być nauczycielem, który ciągle się rozwija, bo ważne jest to, żeby lekcja była ciekawa. A lekcja jest wtedy ciekawa, kiedy jest osobowość, empatia, otwartość, rozumienie młodzieży.


Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

Tomasz Musiuk

zastępca dyrektora szpitala w Hajnówce
13.10.2021

Sytuacja na granicy odbija się na pracy szpitala. - Każdego dnia, nie wiadomo, o której godzinie, zostaje nam przywożonych kilka - kilkanaście osób naraz. Do tego dochodzi problem językowy - mówi Tomasz Musiuk.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami Politechniki Białostockiej
13.10.2021

Firmy z naszego regionu nie rekrutują po dwie-trzy osoby miesięcznie, ale po 60, po 50, po 30 są gotowe zatrudnić nawet dzisiaj" - mówi nasz gość.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

prof. Karol Karski

europoseł PiS
12.10.2021

"Polska ma pełne wsparcie ze strony instytucji UE w swoich działaniach na rzecz uszczelnienia granicy i niedoprowadzenia do powstania nowego kanału przerzutowego nielegalnych imigrantów" - mówi prof. Karol Karski.


Waldemar Kraska, fot. Sylwia Krassowska

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
11.10.2021

- Żaden kraj, także Polska, w tej chwili nie może sobie pozwolić na totalny lockdown. Dlatego będziemy starali się to robić punktowo, zawsze na wniosek lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

prof. Adam Krętowski, fot. Monika Kalicka

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
7.10.2021

"Liczę na to, że przestrzegając tych wszystkich zasad sanitarnych, uda nam się dotrwać do końca w dużym stopniu w nauce stacjonarnej" - mówi prof. Adam Krętowski.

Marta Kosior-Kazberuk, fot. Sylwia Krassowska

prof. Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
7.10.2021

"Generalnie nie narzekamy, bo przyjęliśmy łącznie ponad 2300 nowych studentów, niemniej jednak rzeczywiście daje się zauważyć taki trend, że kształcenie w uczelniach wyższych nieco traci popularność" - mówi rektor PB.


prof. Robert Ciborowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
6.10.2021

"Ludzie powinni studiować to, co się im rzeczywiście podoba i w ogóle nie brać pod uwagę tego, czy za 5, 10 lat ten kierunek będzie na tyle popularny, że znajdziemy pracę. Świat jest tak dynamiczny, że nie wiemy, co będzie za rok. Może się okazać, że będą to zawody czy kierunki studiów, o których dzisiaj nie mamy zupełnie pojęcia."

prof. Anna Wasilewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Anna Wasilewska

dyrektor UDSK w Białymstoku
5.10.2021

"Nasz szpital od 30 lat nie miał żadnej szansy ani na modernizację, ani na remont. Warunki, w których przebywały dzieci, również nie były warunkami odpowiadającymi czasom, w których żyjemy. W tej chwili mamy szansę na poprawę tej sytuacji" - mówi prof. Anna Wasilewska.

Jarosław Ścieszyk, fot. screen z rozmowy na Skype

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz z telewizji Biełsat
4.10.2021

Tłumy imigrantów na dworcach i przy hotelach. Między innymi o takich scenach informują mieszkańcy białoruskich miast.


Paval Latuszka, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Łatuszka

kierownik białoruskiego Narodowego Zarządzania Antykryzysowego
4.10.2021

"Trzeba, żeby cały świat demokratyczny popatrzył na sytuację na Białorusi, zrozumiał, że jest przestępca, któremu udzielono głosu w CNN. Poprzez amerykańską telewizję terrorysta zaczął mówić" - zwraca uwagę były minister kultury Białorusi.

foto: Monika Kalicka

Kamil Bakoniuk

jeden z pomysłodawców akcji "Oddaj rower"
4.10.2021

To drugi rok akcji ogólnopolskiej, cieszymy się, że możemy działać na taką skalę. Pieniądze na naprawę rowerów zbieramy już teraz, abyśmy przy starcie zbiórki rowerów, wiedzieli już jaką sumą dysponujemy i ile rowerów rzeczywiście możemy naprawić" - mówi Kamil Bakoniuk.

Paweł "Szucher" Szuszkiewicz, Katarzyna Antosiewicz i Piotr Romaniuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Szuszkiewicz, Katarzyna Antosiewicz i Piotr Romaniuk

z zespołu "Szeptucha"
2.10.2021

"Jesteśmy dumni z płyty, trochę to trwało, ale zrobiliśmy to tak, jak chcieliśmy zrobić" - mówi Paweł Szuszkiewicz.


Piotr Mazurek, screen z rozmowy

Piotr Mazurek

pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w KPRM
1.10.2021

"To na czym polega wyjątkowość tego dokumentu, to sposób, w jaki powstaje. Powstaje w sposób partycypacyjny. Powstaje w oparciu o dialog z przedstawicielami młodzieży, czyli w oparciu o konsultacje, które przeprowadzamy od lutego w kolejnych województwach".

Rolnik z Krynek - Jacek Słoma, fot. Anatol Chomicz

Jacek Słoma

rolnik z Krynek
1.10.2021

"Oprócz tych kontroli, na które się natykamy, nie ma większych niedogodności. Prace rolnicze przebiegają bez zakłóceń, my się przemieszczamy w obrębie naszych pól bez najmniejszych problemów" - mówi Jacek Słoma.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
30.09.2021

"Widzimy w ostatnich dniach bardzo duże zainteresowanie spisem, w sobotę, czyli noc spisową, którą mieliśmy ostatnio - było ogromne zainteresowanie mieszkańców, również na infolinii, w urzędzie i w punktach spisowych" - mówi Dorota Wyszkowska.


Elżbieta Karczewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Karczewska

esperantystka
30.09.2021

"Tłumaczenie wcale nie jest rzeczą prostą, czego dowodem są nasze męki przy tłumaczeniu różnych prac, na przykład w konkursie literackim, który ogłasza Książnica Podlaska i Towarzystwo Esperantystów" - mówi Elżbieta Karczewska.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
29.09.2021

"Bardzo się obawiam, żeby nasze województwo nie stało się raptem liderem liczby zakażeń i hospitalizacji, a niestety taka możliwość istnieje" - mówi Bohdan Paszkowski.

dr Maciej Białous, fot. Joanna Szubzda

dr Maciej Białous

socjolog z UwB
29.09.2021

"Na przykład Francja, kiedy ogłosiła zaostrzanie ograniczeń dla osób niezaszczepionych, to z jednej strony wywołało bardzo duży odzew, bo tam w ciągu kilkudziesięciu godzin zaszczepiło się ok. 2 milionów osób, z drugiej - ludzie wyszli na ulice" - mówi socjolog.


foto: Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
28.09.2021

- Jest to do tego stopnia nienaturalne, że pojawiło się tutaj tak wiele osób związanych z różnego rodzaju grupami zbrojnymi, że po raz kolejny udowadnia to, że jest to operacja białoruskich służb bezpieczeństwa, zapewne robiona przy współpracy z Rosjanami.

Maria Tiszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Maria Tiszkowska

działaczka Związku Polaków na Białorusi
27.09.2021

- Nie możemy o nich zapomnieć, musimy jak najwięcej o tym mówić - podkreśla Maria Tiszkowska. Minęło właśnie pół roku od aresztowania polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.

Koncert Happysad w Hajnówce, Przebojem na antenę 2015, fot. Joanna Żemojda

Kuba Kawalec

wokalista zespołu Happysad
25.09.2021

"Początek to były takie trudne decyzje - iść do pracy, czy zająć się dalej swoimi marzeniami."


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

dyrektor Oddziału Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w Białymstoku
24.09.2021

- Żyjemy w świecie pandemii cyberprzestępczości. Musimy się edukować i znać zasady działania cyberprzestępców, bo tylko w taki sposób możemy być gotowi na ich ataki - przestrzega dyrektor białostockiego oddziału NASK.

Ewa Chociej, fot. Monika Kalicka

Ewa Chociej

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku
23.09.2021

"Obserwujemy, jak się dzieci zachowują na zajęciach. One są wyciszone, nie jest tak głośno jak było do tej pory, dzieci nie do końca dobrze czują się ze sobą w klasie, mniej lubią pracować w grupie" - ocenia dyrektor SP 50 w Białymstoku.

Krzysztof Cis, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Cis

tłumacz języka migowego
23.09.2021

"Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym, do tego jeszcze dochodzi mimika, która jest elementem gramatycznym, układ ciała, tempo, wysokość, odległość od ciała pokazywanych znaków" - tłumaczy Krzysztof Cis.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok