Radio Białystok | Wiadomości | Cztery współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon

Cztery współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon

10.02.2018, 18:20, akt. 18:24

Cztery współczesne ikony twórców z Ukrainy i Polski zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zapoczątkują one nową muzealną kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.

Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu, źródło: muzeum.bialystok.pl
Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu, źródło: muzeum.bialystok.pl

Zbiory Muzeum Ikon

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

W sobotę (10.02) późnym popołudniem odbyło się rozstrzygnięcie pierwszego międzynarodowego konkursu Muzeum Ikon "Nowa epifania piękna". Do konkursu nadesłano blisko 70 prac twórców z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy. Do oceny jury zakwalifikowano 20 ikon 12 twórców.

Pierwsze miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 4 tys. zł zdobyła ikona Krystyny Kvik z Ukrainy "Apokalipsa". Drugiej nagrody nie przyznano. Natomiast trzy równorzędne trzecie nagrody, po 2 tys. zł każda, przyznano Solomii Kazanivskiej z Ukrainy za pracę "Zstąpienie do otchłani" oraz Joannie Zabagło z Polski za ikony "Chrystusa Dobrego Pasterza" i "Chrystusa Emmanuela".

- Te cztery prace zapoczątkują kolekcję ikon XXI wieku, zostaną wpisane jako pierwsze do nowej księgi inwentarzowej - powiedziała kierowniczka Muzeum Ikon Krystyna Stawecka.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże

Oceniła, że zainteresowanie konkursem, jak na pierwszą jego edycję, było bardzo duże, a prace nadesłano nie tylko z Polski, ale także z innych krajów.

- Nagrodzone prace prezentują naprawę bardzo wysoki poziom - mówiła. Dodała, że pokazują nową jakość współcześnie pisanych ikon (ikony się pisze, a nie maluje), a także nowe podejście do tradycyjnych ikon.

Ikony nagrodzone w pierwszym konkursie "Nowa epifania piękna" można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu do końca października.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 70 współczesnych ikon zgłoszono do supraskiego konkursu

24.01.2018, 14:35

Blisko 70 współczesnych ikon z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy zgłoszono do konkursu Muzeum Ikon w Supraślu, które chce stworzyć kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku. Kolekcję zapoczątkują ikony nagrodzone w konkursie.


Na aukcjach pojawiają się niezwykle rzadko - dwa portrety Branickich kupiło Muzeum Podlaskie

25.12.2017, 07:31

Portrety fundatora Białegostoku Jana Klemensa Branickiego i jego małżonki Izabeli kupiło w tym roku Muzeum Podlaskie w Białymstoku. To - jak mówią historycy - wartościowy nabytek, bo wizerunki magnackiej pary pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok