Radio Białystok | Wiadomości | Jak parkują kierowcy w Białymstoku? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Jak parkują kierowcy w Białymstoku? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

16.02.2018, 15:22, akt. 14:34

Czy kierowcy w Białymstoku znają przepisy związane z parkowaniem na chodnikach? Czy stosują się do nich? Sprawdzili to Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki.

Czy po białostockich chodnikach da się przejechać z wózkiem - eksperymentują Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski, fot. Monika Kalicka
Czy po białostockich chodnikach da się przejechać z wózkiem - eksperymentują Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski, fot. Monika Kalicka

Prawo dotyczące parkowania

Według prawa, parkowanie na chodniku jest możliwe w sytuacji, kiedy na danym odcinku jezdni nie ma zakazu zatrzymywania lub postoju, a szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest nie mniejsza niż 1,5 metra.

Jak mówi komisarz Bartosz Kajewski z podlaskiej policji problem wynika z tego, że z roku na rok w mieście przybywa aut.

Jest bardzo dużo samochodów i nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych, kierowcy pozostawiają pojazdy gdzie popadnie. To już nie jest nawet do końca kwestia stosowania się do przepisów tylko kwestia kultury tych kierujących 

- ocenia komisarz Bartosz Kajewski  

Jak dodaje w sytuacji, kiedy chodnik jest zablokowany, możemy skorzystać z jezdni:

- Jeżeli nie ma innej możliwości, czyli nie możemy tego pojazdu ominąć trawnikiem, poboczem, czy jakąkolwiek inną częścią drogi, to przecież w końcu będziemy musieli wyjść na jezdnię, bo nie może być tak, że nieprawidłowo zaparkowany samochód zmusi nas do tego, że zawrócimy i będziemy szukali innej drogi.

Od początku tego roku białostoccy strażnicy miejscy za złe parkowanie wystawili około 600 mandatów.

Jak parkują kierowcy w Białymstoku?

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili, jak parkują kierowcy w Białymstoku oraz czy ich samochody przeszkadzają w swobodnym poruszaniu się po chodnikach z dziecięcym wózkiem.

Przy jednym ze sklepów na Nowym Mieście samochód całkowicie uniemożliwiał przejście z wózkiem obok niego - trzeba było zejść z chodnika na jezdnię. Podobnie było wieczorem na uliczce w głębi osiedla. Samochody, mimo, że nie powinny stać na wąskim chodniku, zaparkowane były tak, że z trudem mógł się pomiędzy nimi przecisnąć jedynie pieszy - z wózkiem nie było na to szans.

W centrum, w okolicy jednej z galerii handlowych, podobne problemy - samochody zaparkowane jeden za drugim dość blisko siebie częściowo na chodniku sprawiają niemałe problemy z przejściem obok nich ze spacerówką.

Zatłoczony teren Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i ciągłe kłopoty ze znalezieniem miejsca na auto sprawiają, że kierowcy bardzo często decydują się na blokowanie chodników. Eksperymentatorzy musieli nawet przenosić wózek nad autem, które zaparkowane w poprzek chodnika.

Na osiedlu Mickiewicza w Białymstoku wąskie uliczki i chodniki sprawiają, że kierowcy "przytulają się" swoimi autami do ogrodzeń domków jednorodzinnych. Między samochodem a ogrodzeniem albo słupami jest tyle miejsca, że trudno się pomiędzy nimi przecisnąć przechodniom, nie wspominając o wózku.

| red: mak, sk, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy temperatura w Białymstoku wszędzie jest taka sama? Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

9.02.2018, 15:49

Mimo stosowania coraz bardziej zaawansowanych matematycznych modeli, długoterminowe prognozy pogody to ciągle wróżenie z fusów. Najlepiej sprawdzają się te krótkoterminowe, a i one nie gwarantują stuprocentowej dokładności.


Ile teraz zajmuje przejazd z Białegostoku do Warszawy - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

12.01.2018, 15:22

Pod koniec 2018 roku powinniśmy do Warszawy dojechać całkowicie oddaną drogą ekspresową S8. Dwujezdniowa trasa w większości jest już przejezdna, ale są odcinki, które ciągle są w budowie - mówi rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Rafał Malinowski.


Wyprzedaże - ile promocji w promocji? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

5.01.2018, 15:24

Różnice w cenach książek, zabawek oraz kosmetyków i perfum w okresie przedświątecznym sięgają ponad 100 proc. - wynika z raportu firmy Deloitte. W tym czasie rosną ceny sprzętu AGD oraz kosmetyków i perfum, które znajdują się na szczycie prezentowych list. Tanieją natomiast telewizory i konsole.


Odszranianie samochodu - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

22.12.2017, 15:24

Pamiętajmy o oczyszczeniu szyb, świateł i tablicy rejestracyjnej przed wyjazdem w drogę, szczególnie teraz, kiedy temperatura spada poniżej zera i na samochodzie może tworzyć się szron. Jazda "na czołgistę", czyli z przetartym małym fragmentem szyby przed kierowcą może nas sporo kosztować.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


11. Targi Książki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
BIAŁYSTOK
20.04.2024, 07:41, akt. 21.04.2024, 00:38

Drugi dzień 11. Targów Książki w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok