Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej

Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej

20.02.2018, 17:57, akt. 18:41

Aktywność społeczna, spotkania z ludźmi czy wysiłek fizyczny chronią przed rozwojem chorób psychicznych w wieku podeszłym - uczą seniorów specjaliści, którzy w Białymstoku prowadzą zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej.

Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej, fot. Grzegorz Pilat
Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej, fot. Grzegorz Pilat

Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zamiast indeksów – karty zaliczeń poszczególnych wykładów

We wtorek (20.02) na wydziale nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zainaugurowano trzecią edycję uniwersytetu psychogeriatrycznego. To jedyne takie przedsięwzięcie w kraju - poinformował koordynator projektu dr hab. Mateusz Cybulski z UMB. Studenci dostali nie indeksy, ale karty zaliczeń poszczególnych wykładów.

Na co najczęściej chorują osoby starsze? 

Do końca maja ponad 40 osób będzie poznawać specyfikę chorób wieku starczego, zwłaszcza tych związanych z zespołami otępiennymi i depresją. Przekazana im zostanie wiedza o objawach, przyczynach, leczeniu tych chorób oraz możliwościach zapobiegania. Uczestnicy zajęć byli wcześniej słuchaczami innego edukacyjnego przedsięwzięcia UMB dla seniorów - Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

Wykłady dotyczą poszczególnych grup schorzeń psychicznych wieku podeszłego, czyli tzw. schorzeń psychogeriatrycznych. Czyli mówimy przede wszystkim o zaburzeniach otępiennych, które są największą plagą tego okresu życia, następnie mówimy o zaburzeniach depresyjnych, czyli kolejnym dosyć dużym problemie - poinformował Mateusz Cybulski.

Dodał, że wśród poruszanych tematów są także zaburzenia lękowe, seksualne, psychotyczne.

Druga młodość seniorów 

Mateusz Cybulski przypomniał, że duże znaczenie w zapobieganiu chorobom ma aktywność społeczna seniorów. Podkreśla, że ważne jest, żeby, gdy zakończą aktywność zawodową, nie zamykali się w domach, nie przebywali w samotności, tylko "przed telewizorem", a spotykali się z innymi. "(...) ten kontakt z ludźmi powinniśmy utrzymać na takim samym poziomie ( jak w czasie gdy pracowaliśmy), albo nawet go zwiększyć" - podkreśla Mateusz Cybulski.

Zwrócił uwagę, że zwłaszcza w miastach nie brakuje różnych miejsc, gdzie seniorzy mogą spotykać się z innymi, dostają wsparcie, mogą brać udział w zajęciach intelektualnych czy fizycznych, chodzić na wykłady, gimnastykę.

Coraz więcej osób powyżej 65. r.ż. choruje na depresję 

UMB edukuje seniorów z tych zagadnień, bo jak wcześniej podkreślano, społeczeństwo starzeje się, przybywa osób starszych, a podnoszenie wiedzy medycznej o problemach zdrowotnych seniorów jest potrzebne. Mateusz Cybulski mówi, że szacuje się, że różne problemy psychogeriatryczne dotyczą od kilku do nawet kilkudziesięciu proc. osób. starszych. Jeśli chodzi o zespoły otępienne, w populacji osób powyżej 65. r.ż. występują one średnio u 10 proc., przy czym im wyższy wiek, tym wyższe ryzyko choroby neurodegeneracyjnej. Z badania POLSENIOR wynika, że z powodu depresji cierpi z kolei od 23 do 35 proc. osób powyżej 65. r.ż.

Jedna z uczestniczek zajęć, Grażyna Horvath powiedziała dziennikarzom, że zajęcia są pomocne w zdobywaniu wiedzy o tym, gdzie seniorzy i do kogo mogą się zwrócić o pomoc, gdzie są poradnie geriatryczne, kto się zajmuje tymi problemami.

Trzeba sobie poprawiać komfort życia, w związku z tym do niedawna po macoszemu traktowane problemy, mogą być teraz nagłaśniane przez samych seniorów czy ich otoczenie - dodała Grażyna Horvath.

Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej jest dofinansowany kwotą 20 tys. zł z budżetu miasta Białegostoku.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze miasta nie starały się o pieniądze z programu "Senior plus" - radni PiS interpelują

19.02.2018, 14:14

15 podlaskich samorządów dostanie wsparcie w ramach rządowego programu "Senior plus". To m.in. Suwałki, Hajnówka i Sejny. Nie ma wśród nich Białegostoku. Dlaczego? O to pytają prezydenta miasta radni PiS.


Kolejna gmina w Podlaskiem powoła radę seniorów - nabór kandydatów

10.02.2018, 08:05

Ma się zajmować przede wszystkim problemami osób starszych - np. doradzać przy tworzeniu różnych programów profilaktycznych i promocji zdrowia. W Supraślu powstaje rada seniorów.


Można zgłaszać "Miejsca Przyjazne Seniorom" – trwa nabór do konkursu

3.02.2018, 09:51

Celem jest wyróżnienie i promocja instytucji aktywizujących białostockich seniorów. Rozpoczął się nabór zgłoszeń do konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom".


Czy seniorzy czytają ze zrozumieniem ulotki leków? Konferencja "Wspieranie zdrowia" w Białymstoku

13.06.2017, 19:26

Kilka leków branych jednocześnie może powodować reakcje niepożądane, dlatego należy to konsultować z lekarzem, a ponadto czytać ze zrozumieniem ulotki do leków - mówili we wtorek (13.06) w Białymstoku specjaliści podczas konferencji o bezpieczeństwie zdrowia seniorów.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku edukuje seniorów z psychogeriatrii

14.03.2017, 14:31

Aktywizacji seniorów oraz edukacji na temat chorób wieku podeszłego ma służyć zainaugurowany we wtorek (14.03) w Białymstoku Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej. To projekt edukacyjny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok