Radio Białystok | Wiadomości | W Augustowie będą cztery okręgi wyborcze

W Augustowie będą cztery okręgi wyborcze

autor: Marcin Kapuściński

3.04.2018, 10:36, akt. 11:07

Augustowianie będą mieć bliżej do lokali wyborczych, a wybrani przez nich samorządowcy reprezentować będą konkretne dzielnice. Radni zmienili tam właśnie podział miasta na okręgi wyborcze. Zamiast trzech nierównych, będą cztery mniejsze z równomiernym podziałem mandatów.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Przewodniczący rady miejskiej Filip Chodkiewicz podkreśla, że dzięki temu przyszły samorząd będzie jeszcze lepiej odzwierciedlał preferencje mieszkańców.

- Burmistrz zaproponował podział miasta na trzy okręgi, ale to dzieli miasto bardzo nierówno. Największy okręg ma 12 tysięcy wyborców, a najmniejszy sześć. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie nowe wytyczenie okręgów - mówi.

Radni podzielili Augustów na cztery okręgi. Pierwszym będą okolice Borek. Drugi to Centrum i osiedle mieszkaniowe. Trzeci to Wypusty oraz teren w sąsiedztwie ulicy Chreptowicza. Czwarty obejmie osiedla Lipowiec, Baraki i Koszary.

Radni uważają, że nowy podział zapewni właściwy rozkład głosów. Ułatwić ma również dostęp do lokali wyborczych. Wcześniej mieszkańcy narzekali, że punty do głosowania położone są daleko od ich domów.

Burmistrz Wojciech Walulik podkreśla, że akceptuje zmianę liczby okręgów. Jego zdaniem potrzebne jest każde działanie poprawiające frekwencję. - Przedstawiłem propozycję i liczyłem, że radni ją przeanalizują. Godzę się z ich decyzją i spokojnie czekam na wybory - komentuje.

W jesiennych wyborach w Augustowie do podziału będzie 21 mandatów. Poprzedni rozkład okręgów przewidywał, że najwięcej radnych pochodziło z południowej części miasta.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Uczennice gimnazjum promują zasłużonego dla Suwalszczyzny Aleksandra Putrę

28.03.2018, 15:19

Autorkami niecodziennej kampanii wyborczej są dwie uczennice suwalskiego gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Nastolatki promują zasłużonego dla Suwalszczyzny Aleksandra Putrę, który był jednym z pierwszych suwalskich posłów do Sejmu.


Oddalono skargę mieszkańców wsi Siemień Nadrzeczny dot. likwidacji obwodu wyborczego

28.03.2018, 13:40

Komisarz Wyborczy w Łomży oddalił pierwszą skargę złożoną w związku z jesiennymi wyborami samorządowymi. Mieszkańcy Siemienia Nadrzecznego poskarżyli się na decyzję rady gminy Łomża, która zlikwidowała obwód wyborczy obejmujący ich wieś.


Podlaska Partia Razem z własną listą wyborczą tylko do sejmiku

24.03.2018, 09:30

Partia Razem wystartuje w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego z własnej listy. Zapowiedział to w Białymstoku lider ugrupowania Adrian Zandberg.


PO i Nowoczesna tworzą wspólne listy do sejmiku województwa podlaskiego

20.03.2018, 18:50

Decyzję o powstaniu koalicji obie partie ogłosiły w minionym tygodniu. Teraz przyszedł czas na szczegóły.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok