Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 200 osób bierze udział w ćwiczeniach wojskowych Brama 18 na Jesionowej Górze

Ponad 200 osób bierze udział w ćwiczeniach wojskowych Brama 18 na Jesionowej Górze

autor: Iza Kosakowska

19.04.2018, 15:46, akt. 18:27

Rozwiązują problemy taktyczne i współdziałają z innymi służbami na wypadek wojny hybrydowej. Od kilku dni, na Jesionowej Górze w Szelmencie ponad 200 osób uczestniczy w ćwiczeniach wojskowych Brama 18.

Ponad 200 osób bierze udział w ćwiczeniach wojskowych Brama 18 na Jesionowej Górze, fot. Iza Kosakowska
Ponad 200 osób bierze udział w ćwiczeniach wojskowych Brama 18 na Jesionowej Górze, fot. Iza Kosakowska

Ponad 200 osób bierze udział w ćwiczeniach wojskowych Brama 18 na Jesionowej Górze - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Oprócz studentów-oficerów z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, są także funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformował rektor ASzWoj gen. brygady Ryszard Parafianowicz, ćwiczenia w tym miejscu wynikają z zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski, które pojawiły się w ostatnich kilku latach.

Ćwiczenia na Suwalszczyźnie zorganizowane zostały po raz pierwszy. To bardzo dobry teren do ćwiczeń obronnych. Znaczenie Przesmyku Suwalskiego musi być przez akademię i studentów dobrze rozpoznane i przeanalizowane. Potem będzie mogło ćwiczyć tutaj Wojsko Polskie i nasi sojusznicy

- powiedział gen. Ryszard Parafianowicz.

Przesmyk suwalski lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA, region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.

- Musimy być przygotowani. Ćwiczenia są po to, żeby wojsko i obszar, który jest ważny dla bezpieczeństwa kraju był przygotowany pod względem wojskowym - dodał Ryszard Parafianowicz.

Prorektor ds. wojskowych ASzWoj płk Dariusz Majchrzak powiedział, że Suwalszczyzna to ważny teren z punktu widzenia potencjalnych działań obronnych. - Ćwiczenia prowadzone przez akademię to działania obronne. Mamy tutaj teren sprzyjający do tego typu działań. To ważne miejsce w szczególności dla wojsk lądowych - dodał Dariusz Majchrzak.

Na przełomie maja i czerwca na Suwalszczyźnie zaplanowano ćwiczenia wojsk sojuszu - polskich, amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich żołnierzy.

źródło: PAP | red: mag, ary

ZOBACZ TEŻ:


płk Rafał Lis

19.04.2018, 07:19

Słaba jakość sprzętu, mundurów i opieki medycznej - takie zastrzeżenia ma biuro Rzecznika Praw Obywatelskich po kontroli w białostockiej jednostce wojskowej.


Podsumowanie akcji "SpoKREWnieni służbą" w Podlaskiem

9.04.2018, 15:38

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, podsumowując w poniedziałek (09.04) akcję "SpoKREWnieni służbą" mówił, że wszyscy są spokrewnieni służbą Polsce. Podkreślił, że w województwie podlaskim zabrano niemal 430 litrów krwi od prawie tysiąca osób.


prof. Daniel Boćkowski

29.03.2018, 07:50

Tak naprawdę za tę kasę kupiliśmy sobie amerykański abonament na obronę - mówi prof. Boćkowski o umowie na kupno systemu obronnego Patriot.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok