Radio Białystok | Wiadomości | W Łomży rozpoczął się 31. festiwal teatralny "Walizka"

W Łomży rozpoczął się 31. festiwal teatralny "Walizka"

autor: Adam Dąbrowski

6.06.2018, 08:06, akt. 13:19

Kilkanaście spektakli i widowisk plenerowych grup teatralnych m.in. z Polski, Czech, Islandii, Rosji, USA i Argentyny zobaczyć można w Łomży, w ramach rozpoczętego w środę (6.06) 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka". Laureaci będą znani w sobotę.

Festiwal teatralny "Walizka", fot. Adam Dąbrowski
Festiwal teatralny "Walizka", fot. Adam Dąbrowski

Rozpoczął się 31. festiwal teatralny "Walizka" - relacja Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Walizka" to jeden z ważniejszych w kraju ale i cenionych za granicą festiwali, prezentujący małe formy teatralne, przeznaczone do wystawienia na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży (TLiA).

Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To też nawiązanie do tradycji teatru jarmarcznego.

Liczymy na bardzo artystyczny teatr, który jednocześnie jest przyjazny naszym widzom. Warto pamiętać, że +Walizka+ jest festiwalem środowiskowym, ale organizowanym z myślą o publiczności miejskiej - wyjaśnił dyrektor imprezy, szef TLiA w Łomży Jarosław Antoniuk.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są przemiany; chodzi m.in. o przemiany dokonujące się we współczesnym teatrze lalkowym.

To nie jest ten teatr, który pamiętamy sprzed wielu lat - tradycyjny, lalkowy. Twórcy szukają, eksperymentują, wchodzą nowe technologie, nowa dramaturgia i myślę, że tym się też bardzo kierowaliśmy, zapraszając teatry do Łomży - dodał dyrektor Antoniuk.

W tym roku w części konkursowej publiczność obejrzy czternaście przedstawień, wybranych przez radę programową festiwalu z ponad stu zgłoszeń z ok. trzydziestu krajów. Kilka kolejnych spektakli, w ramach sceny offowej, zaprezentowanych zostanie jako imprezy towarzyszące. Spektakle oglądać można nie tylko w salach teatru czy domów kultury, ale i w plenerze.

Jak wyliczają organizatorzy, przez 30 lat zaprezentowano w ramach tego festiwalu ponad pół tysiąca przedstawień teatrów z kilkudziesięciu krajów.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży został w tym roku wyróżniony - w kategorii kultura - Podlaską Marką, przyznawaną z inicjatywy samorządu województwa.

Dokładny program festiwalu jest na stronie teatrlomza.pl.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Zbliża się 31. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży

3.06.2018, 10:57

Trzydzieści lat temu, kiedy ta impreza odbywała się po raz pierwszy, miała inną nazwę, nie miała za to takiej renomy i tradycji jak obecnie.


Nagrody łomżyńskiej WALIZKI rozdane

3.06.2017, 07:05

Przedstawienie "Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy" zdobyło Grand Prix XXX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska
WAŻNE!
9.04.2020, 08:39, akt. 10:57

Nie żyje Andrzej Strumiłło
źródło: stock.adobe.com
KORONAWIRUS
8.04.2020, 18:30, akt. 9.04.2020, 12:24

18 nowych przypadków zakażenia w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok