Radio Białystok | Wiadomości | Prokurator chce 4 lat więzienia dla prezesa SM w Mońkach oskarżonego o korupcję

Prokurator chce 4 lat więzienia dla prezesa SM w Mońkach oskarżonego o korupcję

autor: Marta Nazarko

11.06.2018, 12:26, akt. 14:04

Najpierw skazany, później uniewinniony - w poniedziałek (11.06) zakończył się trzeci proces prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach.

Fotolia.com
Fotolia.com

Stanisław J. oskarżony jest o przyjmowanie łapówek od przedsiębiorcy, któremu w zamian miał zlecać prace w spółdzielni. Na ławie oskarżonych zasiada jeszcze inspektor nadzoru inwestycyjnego, który - zdaniem śledczych - pośredniczył w przekazywaniu pieniędzy.

Obaj nie przyznają się do winy.

Prezesa spółdzielni w Mońkach, śledczy zatrzymali w 2007 roku. Przed budynkiem sądu protestowali wówczas pracownicy i rolnicy, którzy bali się pogorszenia sytuacji spółdzielni.

Akt oskarżenia opiera się na zeznaniach przedsiębiorcy, który twierdzi, że wręczał prezesowi łapówki. Dzięki temu miał dostawać zlecenia robót budowlanych na rzecz spółdzielni. Oskarżonemu zaś miał wypłacać dziesięć procent od każdej wystawionej faktury. W sumie było to niemal 350 tys. zł.

W pierwszym procesie zapadł wyrok skazujący, ale sąd go uchylił. Za drugim razem sąd uznał, że było to tylko słowo przeciwko słowu i nie ma dowodów na to, że Stanisław J. brał łapówki. Ten wyrok również uchylił sąd drugiej instancji. Teraz zakończył się trzeci proces.

Prokurator zażądał dla oskarżonego prezesa kary 4 lat więzienia, 10 tys. zł grzywny i 7-letniego zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych w przedsiębiorstwach. Ponadto miałby on zwrócić ponad 340 tys. zł.

Dla drugiego z oskarżonych prokurator chce 3 lat więzienia, 10 tys. zł grzywny i 5-letniego zakazu wykonywania zawodu inspektora nadzoru budowlanego. Obaj oskarżeni domagają się uniewinnienia.

Wyrok sąd ogłosi 22 czerwca.

| red: maj, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd: zatrzymanie mec. Królikowskiego do śledztwa ws. VAT zasadne

8.06.2018, 17:34

Zatrzymanie mec. Michała Królikowskiego przez CBŚP było zasadne - uznał Sąd Rejonowy w Białymstoku, rozpatrując zażalenie obrońców byłego wiceministra sprawiedliwości, podejrzanego w śledztwie ws. oszustw w VAT.


Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kasacyjną dot. sporu władz Białegostoku z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu

1.06.2018, 17:25

W lipcu Sąd Najwyższy zajmie się sprawą kasacyjną w sporze cywilnym Białegostoku z pierwszym wykonawcą stadionu w tym mieście. W marcu strony zawarły pozasądową ugodę, na podstawie, której konsorcjum zapłaciło samorządowi 80 mln zł.


Rzecznik dyscyplinarny umorzył sprawę sędziego z Suwałk

28.05.2018, 17:36

Rzecznik dyscyplinarny przy Sądzie Okręgowym w Suwałkach umorzył sprawę sędziego Dominika Czeszkiewicza z Sądu Rejonowego w Suwałkach. Miesiąc temu przedstawił mu dwa zarzuty.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok