Radio Białystok | Wiadomości | Otwarto pawilon edukacyjny w pokazowym rezerwacie Białowieskiego Parku Narodowego

Otwarto pawilon edukacyjny w pokazowym rezerwacie Białowieskiego Parku Narodowego

15.06.2018, 15:26, akt. 16:52

Pierwsi turyści mogli w piątek (15.06) zwiedzać pawilon edukacyjny w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym.

Otwarto pawilon edukacyjny w pokazowym rezerwacie Białowieskiego Parku Narodowego, fot. Stanisław Kostko
Otwarto pawilon edukacyjny w pokazowym rezerwacie Białowieskiego Parku Narodowego, fot. Stanisław Kostko


0:00
0:00
Otwarto pawilon edukacyjny w pokazowym rezerwacie Białowieskiego Parku Narodowego - relacja Anety Gałaburdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Inwestycja kosztowała 12,7 mln zł

Jak podaje BPN, inwestycja kosztowała 12,7 mln zł, pieniądze pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W budynku można zobaczyć interaktywną, multimedialną prezentację dotyczącą żubra - jego historii, restytucji, ekologii i biologii. To w sumie kilkanaście stanowisk pozwalających poszerzyć wiedzę o tym zwierzęciu, którego największa w Polsce populacja na wolności jest w Puszczy Białowieskiej (na koniec 2017 roku liczyła ponad 650 żubrów). Są tam też obecnie dwie wystawy czasowe, w tym ekspozycja archiwalnych publikacji o żubrze.

Pawilon edukacyjny spełniać będzie też funkcję centrum obsługi zwiedzających - jest tam informacja turystyczna, kasa z pamiątkami, automaty z biletami do rezerwatu, kino na blisko 50 miejsc i strefa wypoczynku.

Zaprojektowany on został jako obiekt z minimalnym zużyciem energii. Podstawowym źródłem jego ogrzewania jest gruntowa pompa ciepła, obok znajduje się instalacja fotowoltaiczna produkująca energię elektryczną. Ciepłą wodę użytkową zapewniają kolektory słoneczne, a wodę do toalet odzyskuje się z wody opadowej.

Rezerwat pokazowy to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów

Rezerwat pokazowy żubrów w Białowieży to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, rokrocznie to ok. 150 tys. osób. W obecnym miejscu znajduje się od blisko 30 lat. Zaadaptowano wówczas dawny rezerwat tarpanów również na potrzeby żubrów i innych zwierząt występujących w Puszczy Białowieskiej. Od 2012 roku jest on sukcesywnie modernizowany, wcześniej m.in. powstał punkt widokowy z podejściami do zagród.

Białowieski PN jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego początki sięgają 1921 r., gdy powołano tam leśnictwo "Rezerwat". W 1932 r. przekształcono je w obiekt o nazwie "Park Narodowy w Białowieży". BPN obejmuje jedną szóstą powierzchni polskiej części Puszczy Białowieskiej, pozostałą częścią administrują Lasy Państwowe. Park znany jest na świecie jako ośrodek restytucji żubra.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzy nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej utraciły europejski certyfikat

25.04.2018, 15:57

Są pierwsze konsekwencje wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie cięć w Puszczy Białowieskiej. Trzy puszczańskie nadleśnictwa: Hajnówka, Browsk i Białowieża utraciły certyfikat poświadczający, że prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną.


Żubry z Białowieży trafią do Parku Zwierząt pod Madrytem

16.04.2018, 09:41

Białowieskie żubry jadą do Hiszpanii. Siedem młodych samic trafi do dwóch prywatnych ośrodków tzw. Parków Zwierząt niedaleko Madrytu. Tam będą atrakcją turystyczną, ale nie tylko.


RDLP planuje posadzić w Puszczy Białowieskiej m.in. dęby, sosny i świerki

14.03.2018, 15:26

Mimo apeli ekologów, wszystko wskazuje na to, że na początku kwietnia w Puszczy Białowieskiej będą nasadzenia nowych drzew.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok