Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy się cieszą - śmieci znikają z Rybak

Mieszkańcy się cieszą - śmieci znikają z Rybak

autor: Ryszard Minko

9.07.2018, 14:12, akt. 17:43

Nie ma już hałdy śmieci w Rybakach koło Moniek. Uciążliwe odpady zalegały tam prawie dwa miesiące. Właściciel składowiska rozpoczął oczyszczanie terenu.

Składowisko śmieci w Rybakach, fot. Ryszard Minko
Składowisko śmieci w Rybakach, fot. Ryszard Minko

Mieszkańcy się cieszą - śmieci zanikają z Rybak - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Blisko 100 ton odpadów

Po interwencji mieszkańców firma wywiezie uciążliwe odpady zalegające w Rybakach. Od maja blisko 100 ton odpadów magazynowano na jednej z posesji tuż przed tą niewielką wsią. Zgodę na to wydało Starostwo Powiatowe w Mońkach po tym, jak kilka lat temu rada miejska uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszczający gospodarkę odpadami na tym terenie.

Mieszkańcy blokowali drogę

Na początku maja do wsi zjechały pierwsze tiry z odpadami. Mieszkańcy zablokowali lokalną drogę, by uniemożliwić kolejne transporty. Aktywny protest trwał prawie tydzień. Już w jego trakcie burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski i starosta Moniecki Andrzej Daniszewski zapowiedzieli, że to zmienią. Starosta cofnął swoje wcześniejsze pozwolenie na działalność i nakazał uprzątniecie terenu. Z kolei burmistrz poinformował, że rozpoczęto procedurę usuwania z miejscowego planu zapisów pozwalających na gospodarkę odpadami.

Magazynowanie śmieci niezgodnie z pozwoleniem

Mieszkańcy cieszą się, że udało im się rozwiązać problem. Jak mówią, to dzięki ich determinacji do wsi przyjechało tylko 5 tirów z odpadami. Ich zdaniem, gdyby nie blokada drogi, transportów byłoby zdecydowanie więcej, a we wsi pozostałaby porzucona hałda śmieci.

Usunięcie odpadów nie kończy postępowania karnego wobec firmy. Moniecka policja wciąż zajmuje się sprawą magazynowania śmieci niezgodnie z pozwoleniem, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczyna wyliczanie kary administracyjnej, która może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.


źródło: mat. pras. | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Starosta moniecki nie otrzymał absolutorium - teraz radni mogą zdecydować o jego odwołaniu

30.06.2018, 13:40

To pierwszy taki przypadek w historii powiatu monieckiego. Starosta Andrzej Daniszewski z PSL nie otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.


Mieszkańcy Białegostoku będą musieli segregować śmieci według nowych zasad

30.06.2018, 12:10

Od października w Białymstoku zmieniają się zasady dotyczące segregacji śmieci. Odpady będzie trzeba wrzucać do sześciu pojemników.


Mieszkańcy Rybak wciąż czekają na usunięcie z ich wsi kilkudziesięciu ton śmieci

28.06.2018, 15:26

Transparenty pozostały, ale zapał protestujących nieco osłabł. Mieszkańcy Rybak koło Moniek nadal czekają na usunięcie z ich wsi kilkudziesięciu ton śmieci, jakie zostawiła tam jedna z firm z województwa kujawsko-pomorskiego.


Śmieciowy problem

7.06.2018, 12:44

Co z tymi śmieciami? Dlaczego płoną składowiska? Ile na takich pożarach można zarobić? Co zrobić, aby Polskę ochronić przed śmieciami, aby nie były one zwożone do naszego kraju? O tym w audycji.


Dym na składowisku odpadów w Studziankach – zakończyły się działania strażaków

7.06.2018, 09:01

Zakończyły się działania strażaków na składowisku odpadów w Studziankach koło Białegostoku, gdzie w czwartek (07.06) rano na pogorzelisku znowu pojawił się dym - poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku bryg. Tomasz Gierasimiuk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Wybory 2019
80. rocznica napaści ZSRR na Polskę, Cmentarz Wojskowy w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
KRAJ
17.09.2019, 07:04, akt. 18:12

80. rocznica napaści ZSRS na Polskę


Fot. Adam Dąbrowski
ŁOMŻA
16.09.2019, 08:44, akt. 17.09.2019, 14:54

W Łomży powstała nowa jednostka wojskowa
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok