Radio Białystok | Wiadomości | "Idź naprzód! Ciesz się życiem" – nowe programy profilaktyki raka w Białymstoku

"Idź naprzód! Ciesz się życiem" – nowe programy profilaktyki raka w Białymstoku

11.08.2018, 13:00, akt. 13:53

Badania mammograficzne, nauka samobadania piersi w ramach profilaktyki raka, ale też rehabilitacja i pomoc w powrocie na rynek pracy osobom po chorobie nowotworowej - to główne elementy dwóch programów, które zainaugurowało w sobotę (11.08) Białostockie Centrum Onkologii.

Nowe programy profilaktyki raka w Białymstoku, fot. Renata Reda
Nowe programy profilaktyki raka w Białymstoku, fot. Renata Reda

Nowe programy profilaktyki raka w Białymstoku - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Idź naprzód! Ciesz się życiem"

Program rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną, którego głównym zadaniem jest pomóc chorym w powrocie do pracy i aktywnego życia jest realizowany pod hasłem: "Idź naprzód! Ciesz się życiem". Kierownik Onkologicznego Centrum Rehabilitacji Magdalena Donejko mówiła na konferencji w Białostockim Centrum Onkologii, że chorzy będą mogli liczyć na specjalne turnusy rehabilitacyjne, ale także potrzebną pomoc psychologiczną oraz edukację.

Blisko 5 tys. mieszkańców woj. podlaskiego skorzysta z pomocy 

Z pomocy będzie mogło skorzystać ok. 4,9 tys. mieszkańców woj. podlaskiego w wieku 20-64 lata, które zachorowały na raka od 2016 roku lub zachorują do 2020 r. W kilku miejscach w regionie: w Augustowie, Łomży i w samym BCO powstały punkty konsultacyjne, gdzie będzie prowadzona kwalifikacja uczestników projektu. Szkolić się też będzie personel medyczny, psychoonkolodzy i organizacje pozarządowe.

"Masz po co żyć! Badaj piersi"

Drugi program jest nastawiony na profilaktykę raka piersi. Pod hasłem "Masz po co żyć! Badaj piersi" ponad tysiąc kobiet w wieku 50-69 lat skorzysta z bezpłatnych badań mammograficznych. Panie będą się uczyć samobadania piersi na fantomie - poinformowała Dorota Zabielska z Białostockiego Centrum Onkologii. Łącznie projektem ma być objętych prawie 3,7 tys. kobiet.

Kampania edukacyjna w różnych miejscach w regionie 

Szpital będzie prowadził kampanię edukacyjną podczas około trzystu różnych imprez w regionie: na jarmarkach, piknikach, festynach, ale też w miejscach pracy czy wypoczynku kobiet. Program ma poprawić świadomość zdrowotną pacjentek, zachęcić je do badań profilaktycznych, bo wcześnie wykryta choroba daje większe szanse na wyleczenie. Badaniami będą objęte w sposób szczególny panie z tych miejsc w regionie, gdzie dotychczas najmniej pacjentek zgłaszało się na takie badania - także z bardzo małych miejscowości i obszarów wiejskich.  

Ok. 10 mln zł z UE z RPO

Oba programy są dofinansowane łączną sumą ok. 10 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 i w sumie skierowane do ponad 8,5 tys. mieszkanek regionu - mówił członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk. Realizowane są we współpracy ze szpitalem powiatowym w Wysokiem Mazowieckiem. Starosta z tego miasta Bogdan Zieliński przyznał, że mieszkańcy powiatu należą do tych, którzy rzadko korzystają z badań profilaktycznych. Jeżeli więc uda się dzięki zaplanowanym działaniom uratować komuś życie, warto je podejmować - mówił.

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska podkreśliła, że bardzo ważne jest dotarcie z informacjami o programach do pacjentów.

Rak – wstydliwa choroba 

Programy promowane są przez specjalne spoty, oparte na prawdziwych historiach pacjentów. W kampanii uczestniczy m.in dziennikarka Polskiego Radia Białystok Dorota Sokołowska, która opowiada o swoim doświadczeniu. W rozmowie z dziennikarzami przyznała, że rak jest chorobą wstydliwą.

Boimy się przyznać do słabości, która jest związana z tym, że chorujemy, do niewiadomej, która nam się przytrafia - powiedziała Sokołowska.

Zaznaczyła, że jeżeli może ośmielić kobiety, "które boją się stanąć twarzą w twarz z czasami trudną decyzją podjęcia leczenia", to bardzo by sobie tego życzyła. Dlatego zachęca do badania się i uzyskiwania wiedzy, co się dzieje z naszym organizmem. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


BCO chce stworzyć 2 nowe ośrodki dla pacjentów

8.08.2018, 08:48

Białostockie Centrum Onkologii planuje utworzyć dwa nowe ośrodki dla pacjentów nie wymagających hospitalizacji.


Rowerowy "Onko tour" wyruszył szlakiem Green Velo

3.08.2018, 17:36

Mają za sobą walkę z nowotworem – teraz nazywają siebie "onkotwardzielami" i pokazują, że z choroby można wyjść oraz realizować swoje pasje.


"Powrót do życia kobiety po mastektomii" - konferencja edukacyjna w Białymstoku

19.06.2018, 14:36

Nawet 200 kobiet rocznie poddaje się operacji mastektomii w województwie podlaskim. Jak radzić sobie po operacji i jak wrócić do codziennego życia - rozmawiały o tym pacjentki, lekarze i psycholodzy podczas konferencji w Białymstoku.


"A ja wolę zdrową mamę" - BCO zachęca do profilaktyki raka

25.05.2018, 12:16

Badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia to najlepsze metody zapobiegania chorobom nowotworowym, dlatego trzeba się badać - przekonuje Białostockie Centrum Onkologii w akcji "A ja wolę zdrową mamę" i przed Dniem Matki zachęca do takich badań.


Uchybienia są, ale bez większych zastrzeżeń - wyniki kontroli w BCO

30.04.2018, 17:03

Są uchybienia, ale większych zastrzeżeń do pracy dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii nie ma. Tak wyniki kontroli ocenia Bogdan Dyjuk z Zarządu Województwa Podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
SZKOŁA
1.06.2020, 12:18, akt. 14:46

Do wakacji nauczanie zdalneźródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietnaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok