Radio Białystok | Wiadomości | Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy z imieniem 2. Pułku Strzelców Podhalańskich [zdjęcia]

Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy z imieniem 2. Pułku Strzelców Podhalańskich [zdjęcia]

8.10.2018, 18:05, akt. 18:36

Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy od poniedziałku nosi imię 2. Pułku Strzelców Podhalańskich, który stoczyła w tym miejscu z wojskami sowieckimi ciężkie walki o Kuźnicę. W uroczystości nadania imienia uczestniczył wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński.

Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy, fot. Marcin Mazewski
Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy, fot. Marcin Mazewski

Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy z imieniem 2. Pułku Strzelców Podhalańskich - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystości na placu przed budynkiem głównym Straży Granicznej

Uroczystości nadania imienia odbyły się na placu przed budynkiem głównym Straży Granicznej na terenie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy. Udział w nich wzięli przedstawiciele duchowieństwa, władz rządowych i samorządowych oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Odsłonięcia tablicy z nazwą placówki dokonali wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz zastępca komendanta głównego Straży Granicznej płk Wioleta Gorzkowska.

Zieliński podkreślił, że placówka Straży Granicznej w Kuźnicy realizuje swe ustawowe zadania w regionie, gdzie 2. Pułk Strzelców Podhalańskich walczył w ramach bitwy niemeńskiej w 1920 r. "23 września 1920 roku 2. Pułk Strzelców Podhalańskich stoczył ciężkie walki z wojskami sowieckimi o Kuźnicę i dzień ten ustanowiony został świętem 2. Pułku Strzelców Podhalańskich" – powiedział.

Przypomniał, że na terenie placówki Straży Granicznej w Kuźnicy w miejscowościach Sokółka, Klimówka, Kuźnica i Mieleszkowce-Pawłowickie są groby poległych żołnierzy 21. Dywizji Górskiej, w tym 2. Pułku Strzelców Podhalańskich. - Każdego roku mieszkańcy województwa, władze państwowe i samorządowe województwa podlaskiego, żołnierze i funkcjonariusze formacji mundurowych uroczyście obchodzą rocznicę bitwy niemeńskiej – podkreślił Jarosław Zieliński.

Wasze czuwanie, odpowiedzialność nad polską granicą, która tutaj jest granicą zewnętrzną całej Unii Europejskiej jest jeszcze większa, bo chronimy polską granicę, ale chronimy także granicę krajów z nami sprzymierzonych w strefie Schengen i w Unii Europejskiej. Czynicie to państwo z wielką ofiarnością, oddaniem Polsce i profesjonalnie. Wszyscy doceniają waszą służbę. Chcę wam za to serdecznie podziękować i tej służby tak pełnionej pogratulować

– powiedział Zieliński.

Płk Wioleta Gorzkowska powiedziała, że nadanie imienia 2. Pułku Strzelców Podhalańskich Placówce Straży Granicznej w Kuźnicy jest hołdem oddanym żołnierzom tego pułku, "przywołaniem ich męstwa, poświęcenia życia ojczyźnie oraz godnym uczczeniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości".

Na terenie tej placówki służy 400 funkcjonariuszy

Komendant Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy ppłk Zbigniew Awdziej powiedział, że na terenie tej placówki służy 400 funkcjonariuszy, a w ciągu doby odprawianych jest około 6-7 tys. podróżnych i 3-4 tys. samochodów. - Jestem o tym, przekonany, jestem tego pewny, że nadanie imienia placówce to element historii, my jesteśmy w większości stąd, to jest nasza historia – tłumaczył ppłk Awdziej.

Pod koniec uroczystości troje podlaskich funkcjonariuszy SG zostało powołanych na stanowiska komendantów placówek Straży Granicznych w Białowieży, Nowym Dworze i w Mielniku.

Podlaski Oddział Straży Granicznej liczy 16 placówek SG

Podlaski Oddział Straży Granicznej im. gen. dyw. Henryka Minkiewicza w Białymstoku liczy 16 placówek SG. W ich strukturach funkcjonują cztery przejścia drogowe, trzy przejścia kolejowe i jedno rzeczne. W sumie służbę w Podlaskim Oddziale SG pełni około 2 tys. funkcjonariuszy. Placówka SG w Kuźnicy jest największą placówką SG Podlaskiego Oddziału Staży Granicznej. Ochrania odcinek granicy państwowej z Republiką Białorusi o długości 18,11 km. Od północy sąsiaduje z Placówką SG w Nowym Dworze, a od południa z Placówką SG w Szudziałowie. W jej strukturze funkcjonują dwa przejścia graniczne: drogowe i kolejowe.

źródło: PAP | red: mag


ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna w Nowym Dworze będzie miała nową siedzibę

11.06.2018, 08:37

Poprawią się warunki pracy funkcjonariuszy i obsługi interesantów. W Nowym Dworze w powiecie sokólskim powstaje nowa siedziba placówki straży granicznej. W poniedziałek (11.06) o 10:00 rozpoczęła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego obiektu.


Straż Graniczna zatrzymała mężczyznę poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania

6.06.2018, 16:26

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w Kuźnicy Białorusina poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania.


Odpowiada za ochronę naszych granic - podlaski oddział straży granicznej świętuje 27-lecie powstania

27.05.2018, 10:18

Odpowiadają głównie za ochronę naszych granic. Strażnicy graniczni obchodzą w niedzielę (27.05) w Białymstoku swoje święto.


Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu na Wschód 114 kg haszyszu

16.04.2018, 08:31

Próbę przemytu na Wschód ok. 114 kg haszyszu, o czarnorynkowej wartości blisko 5,7 mln zł, udaremniła Straż Graniczna na przejściu z Białorusią w Kuźnicy. Narkotyki były ukryte w skrytkach osobowego auta, którego kierowcą był obywatel Rosji.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





Nautilus w Polskim Radiu Białystok

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok